300 Winchester Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Bord »

S 300WM lovím přes dvacet let a neprodal bych ji.Náboje klasický poloplášt PMC 180gr Made in Korea.Co se pamatuji nejdál mi odešla černá necelých 300m.Většinou zůstáva na nástřelu,poškození zvěřiny bych řekl v normě.Mám zkušenos z dosledů že někdy je černá "rosekaná"po 7x57 S&B SPCE že by za ní člověk nedal pěťák.
8x57JRS,bordík
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman300 »

No pochybuji, že by jí chtěl Bwana Hunter prodat, já jí používám 15 let (v současné době mám dvě) a nedám na ní dopustit. Výběr střeliva i komponent je veliký a stačí jen najít to optimum, které vyhovuje daným podmínkám lovu. Poslední čtyři úlovky jsou z víkendu 26,27 a 28.9.a to lončák 60kg, uloven na 138m, šikmou ranou na komoru - v ohni; muflonka na 154m s ranou na srdce - 5m od nástřelu; lončák 70kg, na 110m s šikmou ranou na komoru - v ohni; srnec II.v.t. na cca 80m, rána na spodní komoru - v ohni. První lončák, muflonka a srnec uloven CZ550Medium s přebíjeným nábojem z dnešního pohledu s již archaickou střelou HORNADY InterLock RN 180Gr, druhý lončák uloven Rem.700 a střelou RWS Evolution. Jen u RWS Evo chyběl průstřel, zřejmě tedy na jeho pomluvách něco je, ale neprostřeloval mi ani Hornady IB. Tolik moje nejnovější zkušenosti s 300 Winchester Magnum 8) .
K 8x64S, tato ráže se mi velice zamlouvá, ale pro nepřebíječe je to z hlediska výběru střeliva velká tragédie. Není to sice můj případ, ale většina běžných uživatelů nepřebíjí. Přes mé sympatie tvrdím, že 300WM odvede lepší práci a to hlavně s narůstající vzdáleností.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Zbrojovák »

Interlock je dobrý, obecně hornady jsou velmi dobré. Jen už je problém místy s dostupností, jak jsem slyšel.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

roman> pochybuješ správně :D Mám 300 WM taky něco kolem 15 let, lovila se mnou všude možně a ledacos a kdybych jí chtěl prodat, už bych to udělal dávno. Přesně jak správně říkáš, je to o patroně, a to říkám vždycky, když někdo začne nad 300 WM lamentovat. Ostatně, kdyby byla tak špatná, nebyla by to jedna z celosvětově nejrozšířenějších a nejpopulárnějších ráží. Už jsem to tu psal, dokud byly Intebondy, nebylo co řešit. 95% zvěře v ohni, zbytek kousek od nástřelu. A bylo jedno, co to bylo za zvíře a v jakém úhlu bylo střeleno. IB začaly být nedostupné, tak jsem začal zase experimentovat. Toť vše. Mám i jiné ráže, od 222Rem po 416Rigby a vše v ohni nezůstává ani po 375 HH. Taky jsem možná zmlsaný tím, že s IB nebylo potřeba moc přemýšlet nad tím, jak zvěř stojí a čekat na optimální postavení kusu pro zásah. Stačilo namířit tak, aby střela šla vitální zónou, a leželo to. U mě s CDP zatím převažuje spíš spokojenost. Ta bachyňka spadá do té kategorie, která potvrzuje pravidla. Střílel jsem jí v běhu, zásah byl víc vzadu, než jsem chtěl, a střelný kanál šel "jen" zadními hroty plic, nic drastického, a ven před játry, která nebyla zasažena, takže žádné zásadní trauma se nekonalo. Osobně si myslím, že to, že byla po 250m zalehlá v ostružinách je spíš dobrá vizitka pro 300WM plus CDP, že po 7x57, kterou taky mám, a velmi jí chválím, by byla tak po kilometru až dvou s tím, co černá dokáže. Faktem ale asi je, že hydrodynamický efekt IB byl významně větší, než CDP.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovák píše:Interlock je dobrý, obecně hornady jsou velmi dobré. Jen už je problém místy s dostupností, jak jsem slyšel.
V tomto vlákně OT, ale Interlocky v 270grs. střílím z 375HH a velmi dobré výsledky, přesnost i účinnost, odsud po Afriku.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od duch Pampuch »

to BwanaHunter: Nenabil ti někdo žížalu do flinty a nestřelil do dubu? Pak se s tím nedá nic zabít, mému prapraprapradědovi to udělali z hadem a ještě děda z toho měl komplexy :).
Nyní vážně, od Noslerů není nic hotového kromě NPT k dispozici? Používal jsem v 270w IB od hornady, nebylo to špatné, ale proti Noslerům Accubond nebo Nosler BT je to o třídu níže. Pocitově se rychleji otvírají a zadek drží. NPT má dle mých zkušeností jenom dvě výhody-je drahý a neskutečně zadělává zvěřinu olovem. Docela by mě zajímalo, jak se chovají monolitické střely v 300 WM.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Pampuch> s žížalou a dubem jsi mě rozsekal :lol: :lol: :lol: Naštěstí tak blbě, aby se s tím nedalo nic zabít, na tom není... :lol:

Taky vážně - s IB jsem byl zcela spokojený, neměnil bych, měl jsem jich 300ks, už nejsou no. Před tím jsem střílel SST, vše leželo a ne daleko, ale v rychlostech 300WM nic neprostřelilo a tak nic nebravilo.
Accubond nebo BT byla moje první náhradní volba, ale po obvolání prodejců jsem zjistil, že tak easy to nebude, prostě nejsou. I koupil jsem NPT v továrně Hirtenberger (používám v 7x65R k relativní spokojeností) a vkládal do nich značné naděje. Detaily jsem popisoval. Překvapení a i zklamání. Teď jsem zkusil CDP, pár kusů s tím padlo, detaily jsem popsal, vcelku OK. A asi u nich chvíli zůstanu, pokud se neodhodlám zkusit GMX, čímž se dostávám k tvé otázce monolitů, což by mě taky zajímalo, konkrétně GMX. Známý je střílí a chválí si je.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Marcus.das »

Napadá mě (jen teoreticky, praxe zatím chybí)-proč v případě, že by ses rozhodl ty CDP vyměnit, nezkusit něco od Remingtonu (Core Lokt) nebo od Normy? Remingtony mají ve srovnání s Normou o pár jednotek HB tvrdší jádro a malinko jinou koncepci špičky, což by pro rychlosti 300WM mohlo být vhodné...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Marcus> a od Normy co? Střílel jsem v továrně Normy Swift A-frame, ještě je mám. Na evropskou tvrdá střela, běhalo a žilo to po nich daleko a dlouho. CDP je tady lepší. Ballistic Tip a Accubond v krámech nikde není. A dál?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Co třeba zkusit toto:

http://www.sako.fi/cartridges/sako-cart ... hammerhead

V 308W to celkem funguje, olovo z toho nepadá, prostřeluje a zvěř barví. Je to za rozumný peníz. Zda jsou v současné době v ČR v 300WM, tak to ovšem nevím.
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od zvire »

Bwana: Také nic ve zlém, ale zamyslel bych se nad sebou! Než zkoušet různý střelivo, co si občas i odpustit ránu, nebo zmenšit mysl. vzdálenost a umístění zásahu!!!!
Má omluva adminům za OT!!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Durell »

Nedá mi, u nás funguje lov tak - ak zaváhaš nelovíš - príležitosť sa málokedy opakuje a okrem pár kusov to nevychádza stabilne . A prečo skracovať , ak triafa a vie presne čo .

Sorry.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Josef> díky, k Saku jsem se zatím nepropracoval, ale je to určitě možná alternativa.

zvire> nic ve zlém, ale tyhle rady a řeši o myslivecké vzdálenosti si nech.... pro sebe nebo pro někoho jiného. Lovím v podobných podmínkách, jako asi kolega Durell, v hustém podrostu a krytu, kde zvěř dá šanci jednou na vteřinu. Prošvihneš, nelovíš. A abych si bral týden dovolené na jelena a pak ho pustil, protože mi nestojí ideálně nebo není na "mysliveckou vzdálenost" (co to je kur... ?) na to čas fakt nemám. Proto střílím tím, čím střílím, abych nemusel přemýšlet, jak ta zvěř stojí, a jak je daleko, do nějakých těch cca 200m. A přitom pořád byla rána jistá a zvěř se netrápila, to je to, co řeším, a co pro mě znamená úcta ke zvěři.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Marcus.das »

2Bwana: Od Normy bych pro rychlisti na úrovni 300WM a naši středoevropskou zvěř volil spíš bondovanou střelu s měkčím jádrem a spičkou ve spíše "tupého" (ne ostrého) tvaru. Tohle by měl dobře splňovat Oryx-po nárazu na sval. tkáň by se mohl dostatečně rychle otevřít a díky bondování při průchodu měkkými tkáněmi snad zůstane kompaktí-horší to asi bude při zásahu velkých kostí za vysoké rychlosti (na vstřelu), tam se střela podle mě dost zdeformuje a ztratí značnou část své hmotnosti.

Nebo pro rány na šikmo na žebra volit naopak střely co nejměkčí a s co "nejtupějším" předkem tak, aby se rozevřely (nebo dokonce zfagmentovaly) co nejrychleji a vytvořily tak dočasnou kavitu takovou, že by došlo k masivnímu šoku v důsledku silného hydrodynamického rázu napříč celou dutinou brišní a hrudní - a pokud je pro tebe (pokud ti tedy mohu tykat) lovecké právo až sekundární, možná bych to (až v krajním případě) časem zkusil...pravda, průstřel bude jen u slabších kusů, ale pokud budou ty silnější ležet do několika kroků od nástřelu, asi by to neměl být problém...
Pro tenhle případ mě napadá třeba Hornady s co nejlehčí střelou SST nebo nějaký lehký RN od Sierry, v kritickém případě SPCE od SaB.

Ale ber to prosím jen jako rady "od stolu", praktická zkušenost chybí a asi i dlouho bude, a filozofovat umíme každý.
Každopádně přeji rychlé nalezení té správné kombinace...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od dalas »

Bwana> Začíná v Tobě uzrávat přebíječ. :lol: Co takhle 200gr Mega? Nevaž se, odvaž se!
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět