Termokamery

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

Zbrojovák> proč by mělo být noční šoulání nebezpečné. Pokud zavedu systém, tak v tom nevidím nic.
U nás je kniha, kam se každý musí zapsat, pokud jde lovit.
Jsem tam a tam, způsob lovu o od tolika do tolika. Pokud nemá možnost se zapsat tak posílá sms (čtyři či osm). Jede z lovu, znovu se odepíše. Je to i pro případ, že by se něco přihodilo, tak hned ráno se ví .....
Je to jen o pravidlech.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

Jistě o pravidlech - máte je zmáklé, jak jsem psal, nebezpečí je pokud nevím já o okolí a okolí o mě. Čili u vás ví. Zbývá se spolehnout, že ten systém ostatní dodrží. No a pokud by to byla čistě parta lidí co má k dispozici termo pro identifikaci, bylo by to zase o něco bezpečnější.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

docela pěkné srovnání všech tří apexů

https://www.youtube.com/watch?v=qDfsxhNcp9k
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

Kalibrace nevadí, sovy naopak nalítávají, čili to zní jako zamyškování
- mlha - vadí podle toho jak je hustá, ztrácí se detaily okolí, stromy, horizont - nedokoukne to tak daleko jako když je čisto - ale kus, třeba srnčí zaměřitelný i v mlze na 150m, svítí, okolí je ale nekontrastní - asi by se blbě pak hledal nástřel, chybí orientační body a je vidět jen samotný teplý objekt. Dá se to zlepšit nastavením plného kontrastu. Na vnadišti je to něco jiného, bez problému za jakékoliv mlhy do 50-60m kus ulovitelný - detaily okolí budou dostatečné i pro lokalizaci nástřelu případně.
Zeslabením kontrastu a jasu obrazu se dá naopak vytáhnout na pozorovaném objektu každý detail a z bílé siluety se stává pak reálný prostorový obraz. Vyzkoušeno na 70m - obeznán srnec který právě nasadil.
Čili dost se dá z přístroje dostat manuálním donastavením kontrastu, jasu - zvlášť pro detekci a zvlášť pak pro obeznávku.
Podle mé zkušenosti není třeba doostřovat, stačí zaostřit na 50m. Ostrost je pak OK od 10ti do x metrů.
Nákup přídavného zdroje se okamžitě vyplácí, výdrž 6+hodin, pokud se šetří vypínáním displeje, dá se takto sedět třeba celou čekanou v zaplém režimu - optika okamžitě využitelná. Průběžně je třeba kalibrovat pokud je přístroj dlouho v ruce (nějaký přenos tepla vždy je) - krátké přerušované projíždění okolí pro kontrolu nevadí.
Mlží se v chladnu sklo okuláru, to je třeba něčím ošetřit.
Vím odkud mi lišky chodí k újedi, ale až teď jsem viděl jak dlouho šněrují po lese, jak to obchází a opatrně v naprosté tmě lezou po svých spádech i mimo ně - je to zážitek to vidět. Myši všude po lese a liška si jich nevšímala - byla od jedné odhadem 2metry.
Jo ještě taková blbost - tepelný obraz kusu se odráží od kaluží, takže byl vidět chvílemi ten srnec na lesní cestě 2x :wink: zajímavé. Je to tak i s odrazem vlastního tepla v okně.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne čtv 17.12.2015, 8:54, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

To video od Martina vypovídá za vše. Měl jsem tu možnost před koupí testovat přímo v lese při kontaktu se zvěří. Všechny tři typy. Proto ta 75 byla jasná volba.
Ale lovit spolehlivě se dá se všemi. Jen ten komfort "pohledu" je rozdílný.
Argonites
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.12.2015, 20:41
Bydliště: Brno

Re: Termokamery

Příspěvek od Argonites »

Dobrý den všem. Dnes jsem si objednal Pulsar apex XD75 a chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo náhodou návod v češtině, nebo kde ho najít? Diky moc
Blaser R8 30-06 SPR.,
PUŠKOHLED SWAROVSKI Z6I 3-12x56
Pulsar Trail XP50
Argonites
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.12.2015, 20:41
Bydliště: Brno

Re: Termokamery

Příspěvek od Argonites »

Argonites píše:Dobrý den všem. Dnes jsem si objednal Pulsar apex XD75 a chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo náhodou návod v češtině, nebo kde ho najít? Diky moc

Našel jsem video s nastavení a nastřelením
https://www.youtube.com/watch?v=nOqxAJJxZf0

Diky všem za ochotu.
P.S. Na co jste nastřelovali? (slyšel jsem o cigaretě nebo kostce ledu)
Blaser R8 30-06 SPR.,
PUŠKOHLED SWAROVSKI Z6I 3-12x56
Pulsar Trail XP50
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Termokamery

Příspěvek od kounek »

Za slunečného dne stačí nalepit na bílý papír kříž z černé izolačky...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

jak jsem měl možnost vidět, za tepla cígo, v zimě nahřát lehce dno R-kové hilzny - je třeba pracovat s kontrastem a jasem, aby byl záměrný bod dobře čitelný
na youtube je toho mraky
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Termokamery

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

http://www.mobilmania.cz/clanky/termoka ... gn=RSSfeed

Údajný dosah 300m.Za rok/dva by to mohla být zajímavá alternativa ke klasickým termokamerám
mozek222
Častý návštěvník
Příspěvky: 56
Registrován: ned 13.9.2009, 22:27
Bydliště: Severní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od mozek222 »

Rainier Wolfcastle píše:http://www.mobilmania.cz/clanky/termoka ... gn=RSSfeed

Údajný dosah 300m.Za rok/dva by to mohla být zajímavá alternativa ke klasickým termokamerám
Odkaz nefunguje, ale předpokládám že myslíš todlencto zařízení pro mobil. K sehnání i u nás za cca desítku.
Sice tam píšou detekci až 600m ale to si nedovedu jaksi představit v jakých ideálních podmínkách by to bylo.
http://www.conrad.cz/termokamera-seek-t ... 0.k1390539
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Termokamery

Příspěvek od pufr »

V německých magazínech byla loni recenze, něco málo tím vidět je - v rámci daného rozlišení, pokud se pamatuju testovali chlapa na vzdálenosti kolem 50 m - to se i dal poznat :?
Pufr
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Termokamery

Příspěvek od kikin »

ano,je to nový segment využití telefonů.A ty stále prodělávají bouřlivý vývoj.Asi to časem začne šlapat na paty levnějším pozorovákům.
mozek222
Častý návštěvník
Příspěvky: 56
Registrován: ned 13.9.2009, 22:27
Bydliště: Severní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od mozek222 »

Na youtubu je dost videi, myslim že něco už vyrábí i Flir za sedmiču k mobilu
https://www.youtube.com/results?search_ ... Compact+XR
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Termokamery

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Pufr: nahodou ten clanek nemas? Na tech 50m byl rozeznatelny detail cloveka nebo to byla maximalni vzdalenost na kterou ho to zaznamenalo?

Myslim si, ze zanedlouho to bude pro lovecke ucely plnohodnotne zarizeni.
Odpovědět