Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Dúfam že žiadna nezostala v komore. To by bola nepríjemnosť. Kolko cyklov vydržali?
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Venca M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.11.2013, 20:46

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Venca M. »

Zdravíčko ve spolek, začínám s přebíjením a potřeboval bych poradit. Mám v plánu přebíjet ráži 30-30win. Zkoušel jsem kde jaké střelivo a nakonec jsem zjistil že mi z flinty (Marlin 336 SS) chodí nejlépe Vlašimská laborace SP 150 grainů. Dá se někde zjistit kolik a jakého prachu tam sypou, nebo budu muset jít cestou zkoušení, pokusů a omylů?
Zatím přebíjím jen .357 Mag do revolveru. Tam jsem si vyzkoušel několik laborací a tak nějak jsem našel vyhovující laboraci. Nicméně kdyby byl někdo ochotný spočítat mi minimální navážku prachu Lovex D032 při použití 158 grs střely LOS FP, byl bych mu vděčný.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2052
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Durell píše:Dúfam že žiadna nezostala v komore. To by bola nepríjemnosť. Kolko cyklov vydržali?
Asi ani nezostane, je to len prepalene, ale kupodivu to este dost drzi v jednom kuse. Prebite, hm... xy krat, neviem presne, asi min. 12x alebo nejak tak.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jen z jakýchsi "poučných" důvodů se možná sluší dodat, že pokud by Lovcovy ukázkové příčné - obvodové trhliny v místě, kde končí masivní dno nábojnice vznikly po druhém, třetím použití, vypovídaly by u náboje bez nákružku o nadměrné uzamykací vůli a u náboje s nákružkem nebo okrajem o nějaké chybě v provedení - rozměrech nábojové komory (nebo používané kalibrační matrice a jejího nastavení).

Venca M.> tahle cesta fungovala, dokud S&B bral prach majoritně ze Semtína - pak by připadaly v úvahu asi dva prachy a stačilo by je zvážit ... Dnes nemáš žádnou jistotu, odkud náplň Tvých nábojů pochází.
Dva, tři dny v týdnu prý odpovídá na emailové dotazy uživatelů střeliva S&B Jindřich Hýkel, zkus ho, ale nejspíš se dozvíš něco o rozdílech mezi "kanystrovaným" prachem pro handloading a tunovými dodávkami pro průmyslové muničky :?
Pufr
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Belson »

pufr píše:.....náboje bez nákružku o nadměrné uzamykací vůli a u náboje s nákružkem nebo okrajem o nějaké chybě v provedení - rozměrech nábojové komory (nebo používané kalibrační matrice a jejího nastavení).
pufr: A prečo v posledných dvoch prípadoch by nemalo ísť o to isté, t.j. tiež o nadmernú uzamykaciu vôľu? Aj keď samozrejme trocha odlišne definovanú...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Předně by bylo třeba vědět, zda Lovec kalibruje celou nábojnici, nebo jen krček. Pokud kalibruje jen krček, mohla by se případná velká uzamykací vůle projevit jen u první rány. Pak se nábojnice opře o ramena a nákružek už nemusí dosedat. Mělo by se to pak chovat jako nábojnice bez rantlu. No, tuším, že Lovec je vyznavač našláplých laborací, tak těch 12 přebití je docela slušná výdrž. Je ale zajímavé, že dno nábojnice .300 Win.Mag. je zhruba někde v polovině nákružku. Při tváření nábojnice je asi nejtenčí stěna výše.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od medo »

To isté sa mi stálo pri 8x57 JS boli to staré nábojnice plná kalibrácia 1x prebité preskúmal som nábojnice a zvnútra a práve v tých miestach kde došlo k defektu bola viditeľná zoxidovaná vrstva - všetky tieto nábojnice som vyhodil .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Belson > pochopitelně, trhliny na obrázku jsou důsledkem namáhání nbc "tahem", bez ohledu na způsob zajištění pozice nábojnice v komoře. A u všech uvedených druhů nábojnic může taková trhlina nadměrnou uzamykací vůli indikovat. Ale nejsme ve škole, tedy nám nejde jen o definici, mimoto vím, že zdejší fórum čte mnoho odborně erudovaných přispěvatelů a pokud bych rozdíly neuvedl, byly by jistě zmíněny v následném kritickém rozboru příspěvku, ale i tak lze někdy podpořit diskusi :)
Na druhé straně nadměrná uzamykací vůle skutečně vede při výstřelu k pohybu nábojnice ve směru podélné osy hlavně - dopředu při zážehu zápalkové slože a zpět proti čelu závěru při následném nárůstu tlaku v prachovém prostoru a vývrtu hlavně. Zejména tím zpětným nárazem je nadměrně namáhán závěr zbraně (krček a kužel nbc jsou v té době tlakem plynů přitisknuty ke stěně komory - odtud to namáhání nbc tahem). Proto je dobré znát uvedené projevy a proto je uzamykací vůle tak kriticky sledovaná, jsou zhotovovány drahé měrky k jejímu zjištění.
U nábojů s vymezením uzamykací vůle okrajem či nákružkem ale nemusí být "pozorované" (časté) utržení pláště nábojnice nad dnem projevem nadměrné uzamykací vůle doprovázené při výstřelu uvedeným pohybem "těžké" nábojnice proti čelu závěru.

Jinak, jak píše Dalas, dno dutiny nábojnice navazuje na stěnu rádiusem, tedy se utrhne až nad tímto radiusem.
Například měřící přípravek na nábojnice RCBS "Case master" je dokonce vybaven dlouhým hmatátkem pro měření tloušťky stěny nábojnice, které by mělo umožnit počínající separaci dna nábojnice odhalit :?

Obrázek
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2052
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

dalas píše:Předně by bylo třeba vědět, zda Lovec kalibruje celou nábojnici, nebo jen krček...
Oboje. Body Die a Neck Sizer od Reddingu.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pak se nabízí ta otázka, jestli by použití třeba Redding držáku zvýšeného o cca 0,004" pod tou Body Die neprodloužilo život nábojnic o nějakou tu ránu (pokud to teda není pro R93/R8, tam bych to asi neriskoval :) ). I když po deseti nebo dvanácti výstřelech už samosebou mají na sešrotování nárok.

Pokud jde o nákružky, u 458WM se mi občas stane, že FL kalibrační matrice nahrne k přední hraně nákružku materiál stěny nábojnice a ta pak jde špatně zavřít do komory. Dělá se na to matrice s takovou obrácenou kleštinou, co zkalibruje nábojnici nad nákružkem radiálním tlakem, ještě jsem si jí nepořídil. Stalo se vám to někomu někdy??
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2052
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Ten zvyseny shellholder by samozrejme stal za uvahu, vyskusam to na dalsej serii nabojnic. Tieto zbrane mam postavene na zaveroch Remington 700.
Zmienovany problem nahrnutia materialu pred nakruzok ma zatial v praxi obisiel, aj ked musim priznat, ze kedysi davnejsie som mal z toho urcite obavy. Vlastna skusenost vsak nieco taketo nepriniesla (Rem 700 XCR 300WM a Rem 700 Sendero 300WM, spolu asi nieco cez 6k vystrelov). Jediny problem som zaznamenal, ked mi puskar urobil novu komoru na Sendere. Tato bola tesnejsia ako fabricka a niektore nabojnice sa do nej proste nevosli. Z tohto dovodu som si zaobstaral Small Base matricu, stacilo ju jedenkrat pouzit, pri dalsej rekalibracii uz stacila bezna Body Die.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Možná má Redding i líp vyřešené hrany v dutině "magnumové" matrice než RCBS :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Nějakých pár let zpátky jsem koupil 1x vystřelené nábojnice S&B .300Win.Mag. Samozřejmě první formátování FL. Jenže mezi normálními nábojnicemi byly i tormentační. Nešly do komory díky zvětšenému průměru nákružku. Tak jsem jej jemně lízl na soustruhu, abych se dostal na CIP rozměr. Do komory pak šly v pohodě, jenže roztáhlé lůžko zápalky je vyřadilo.
Lovec> Tu body používáš při každém formátování? Myslím, že by stačilo 2-3x jen krčkovat. Pak je lehce použít body, ale do hloubky je co by se nábojnice dostala do komory.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2052
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Pri kazdom, inak by sa mi mohlo stat (a aj sa stalo, preto to robim), ze v rozhodujucom momente nedovriem zaver.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ma tahle rutina nejaky meritelny vliv na presnost strelby??
Pufr
Odpovědět