Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

Jiskra> Lov všech věkových kategorií se týká celé ČR

Toto je nařízení pro celou ČR
http://www.svscr.cz/wp-content/files/AM ... AMP_CR.pdf
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Jiskra »

Děkuji Ti za odkaz. Je to přesně jak jsem si myslel. :?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

... je, je to přesně jak jsem si myslel taky, prostě vůbec, neexistuje sáhnout do bachyní, kdo to udělá o své vůli, bude mít peklo, kdo se zeptá předem jak jinak MH, jistě nebude v ČR jediný který bude reagovat nadšením a odpoví: "No jistě! Konečně chlapi nám dali tu možnost, celou dobu jsme na toto čekali, pojďme do nich!" :wink:

Nebyl podle mě jediný OSSM, který by nevydával výjimky na odlov dospělých kusů jak na běžícím páse... stačilo ji jen vyřídit, žádalo se ale jen o kňoury, někde si OSSM vymínil podmínku, že tam bude ale i bachyně, ta se ale nikdy neulovila, určitě ne oficiálně a chtěně...
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pon 24.7.2017, 17:54, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Steyer »

To Posmiros:
mapy znám, sleduju je. I tak je ta oblast s nálezy dost malá na to množství uhynulé zvěře.
A jinde se v nárazníkovém pásmu žádné kadávery nenacházejí??? Proč???
Dneska jsem zaslechl "povídačku" o tom, že to na Zlínsko měl údajně "někdo" dotáhnout
ve fůře laciné kukuřice někde z východu na vnadění černé. Je to sice jen povídačka, ale na každém šprochu ....
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiskra píše: Proč píšu. Mám dotaz . Týká se lov černé všech věkových kategorii na území celé ČR , nebo jen v nárazníkové oblasti? A mimo nárazníkové pásmo platí co je uvedeno na povolence?
Mám totiž informaci , která asi není správná (ale nebudu ji zveřejňovat,nechci nikomu dělat problémy) a rád bych v tom měl aspoň pro sebe jasno. To je vše , nechci žít v omylu. O nic jiného mi nejde.
Fakt o tom ještě někdo pochybuje, přes všechno, co bylo publikováno, a přes to, že to na webu MZe visí černé na bílém???? :shock: Já fakt myslel, že na získání LL, natož složení zkoušek pro MH musí být člověk min. gramotný.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od rimar77 »

Bwana a tebe to prekvapuje? Uz jsem zazil ze nekteri lidi ziji stylem moje hontba muj hrad a ridim si to dle sebe a je zazrak kdyz respektuji alespon doby lovu. Nastesti jsou to snad vyjimky ale urcite se takovi najdou.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovák píše:... je, je to přesně jak jsem si myslel taky, prostě vůbec, neexistuje sáhnout do bachyní, kdo to udělá o své vůli, bude mít peklo, kdo se zeptá předem jak jinak MH, jistě nebude v ČR jediný který bude reagovat nadšením a odpoví: No jistě! Konečně chlapi nám dali tu možnost, celou dobu jsme na toto čekali, pojďme do nich! :wink:

Nebyl podle mě jediný OSSM, kde by nevydávaly výjimky na odlov dospělých kusů jak na běžícím páse... stačilo ji jen vyřídit, žádalo se ale jen o kňoury, někde si OSSM vymínil podmínku, že tam bude ale i bachyně, ta se ale nikdy neulovila, určitě ne oficiálně a chtěně...
Tak není to tak generálně platné, třeba o kolegovi Crifovi vím, že se o řešení situace s černou snaží průběžně a dlouhodobě, nečekal na to, až se stane průser, který jsme očekávali a predikovali. Zodpovědně můžu prohlásit, že v honitbě, kde hospodářuju jsme každý rok žádali o 8 bachyni a taky jsme je ulovili, někdy i "přestřelili", o kňourů jsme žádali o 6 a obvykle se ulovili tak 4. Takže mám svědomí čisté. Nicméně vím sám, co jsem se nadebatoval i nahádal na téma - neblbněme, takhle to s tou černou není udržitelné, přijde nějaký průser, dost pravděpodobně mor. A jak jsem byl za debila, hajzla a snad jak kdybych jim to nepřál. Ne, nejsem rád. Jen se i přes všechny zkušenosti přeci jen pořád divím, že i když průser nastal, pořád se najde tak velké procento rozumbradů, co tomu rozumí nejlíp, líp než všichni, co se tím zabývají, než veterináři, ba i než kolegové ze zemí, kde to už nějaký pátek mají, a vymýšlejí, jak aspoň nějakou snahu o řešení ošvejkovat, sabotovat a zkomplikovat jiným. Je to horší, než bych myslel, přímo děs, a upřímně, pokud půjdou od válu, nebude proč brečet. ¨
Od pátku jsem se sice moc nevyspal, nicméně jsem střelil 6 prasat, z toho 5 bachyní. Mohl bych mít dobrý pocit, jenže to je, jak když se jeden vych*ije do Lipna. Pokud se k tomu rozumně nepostaví aspoň většina.....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od BwanaHunter »

rimar77 píše:Bwana a tebe to prekvapuje? Uz jsem zazil ze nekteri lidi ziji stylem moje hontba muj hrad a ridim si to dle sebe a je zazrak kdyz respektuji alespon doby lovu. Nastesti jsou to snad vyjimky ale urcite se takovi najdou.
Další téma, o kterém můžeme dlouze debatovat, i se tím také nějakou dobu zabývám, a to je systém řízení myslivosti. To, že mají uživatelé prakticky neomezenou autonomii při správě honiteb a zbytek je teorie jen na papíře, je prostě blbě. Tím markantněji, když vidím tu zoufalou odbornou (ne)úroveň, neznalost a elementární neschopnost pochopit i polopaticky předzpracovaná data. A když už není zbytí a fakta hovoří zcela jasně, začnou se vymýšlet konspirační teorie, jak je to celé plánovaná sabotáž. Chemtrails, ufoni a Bilderberg. Bože :roll:
Když přišel nápad s průběžným doškolováním a přezkušováním MH, to bylo jekotu. Že myslivost je koníček, záliba, a tohle je zbytečná buzerace a to už by to pak nikdo nedělal.... Sorry, ale to neberu ani smykem. Buď chceš něco řídit, rozhodovat, tak pak tomu ale musíš zatraceně rozumět. A nebo se chceš jen bavit, ok, tady máš povolenku a můžeš si lovit, ale podle pravidel a mantinelů, které určí někdo, kdo tomu rozumí. Kam vede jiný model, to zrovna sledujeme v přímém přenosu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Jiskra »

Hele Bwano můžeš mě mít klidně za debila a nesvéprávného , je mi to jedno . Nicméně už 10 dní žiju v tom , že prostě hlava nehlava ,vše černé se loví. Nicméně co jsem dnes slyšel , to nechtěj slyšet. Nevěřil jsem vlastním uším , tak jsem to chtěl znovu ověřit . Co jsem mohl udělat a neudělal , je najít si příslušný dokument sám. Spěchal jsem a byl jsem lenivý , přiznávám.

Ovšem debil je podle mě úplně někdo jiný . Tvrdím to celou dobu.

Pamatujte - RYBA SMRDÍ OD HLAVY.

Tímto jsem na dané téma dohovořil a víc to neřeším . Je to jak psal Zbrojovák. :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiskra píše:Hele Bwano můžeš mě mít klidně za debila a nesvéprávného , je mi to jedno . Nicméně už 10 dní žiju v tom , že prostě hlava nehlava ,vše černé se loví. Nicméně co jsem dnes slyšel , to nechtěj slyšet. Nevěřil jsem vlastním uším , tak jsem to chtěl znovu ověřit . Co jsem mohl udělat a neudělal , je najít si příslušný dokument sám. Spěchal jsem a byl jsem lenivý , přiznávám.

Ovšem debil je podle mě úplně někdo jiný . Tvrdím to celou dobu.

Pamatujte - RYBA SMRDÍ OD HLAVY.

Tímto jsem na dané téma dohovořil a víc to neřeším . Je to jak psal Zbrojovák. :wink:
Asi něco špatně vyznělo, to nebylo mířeno proti tobě. Tys měl informace správné. Mě naopak udivilo, a ano, i zvedlo, že to ještě někdo zpochybňuje, zviklává ostatní, jako třeba tebe, háže jim klacky pod nohy. A co jsi slyšel, to by mě upřímně zajímalo a to celkem dost.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Jiskra píše:Nevěřil jsem vlastním uším , tak jsem to chtěl znovu ověřit.
Z toho si nic nedělej, myslím že už jsem to tady psal - v mém okolí je velká většina která na nařízení SVS kašle, protože proč....
Tisknul jsem několik kopií nařízení a zkoušel to vysvětlovat, ale nemá to cenu, bohužel. Nejsem MH, jen obyčejný člen, navíc jen velice krátce, takže tomu vlastně vůbec nerozumím. Tím spíš se teda přihlásím na zkoušky MH... Akorát až je složím, tak budu čekat dokud stávající MH neumře, protože jenom tak je možná výměna.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od dalas »

Já to vnímám ve třech rovinách. První skupina naivků nebude nic měnit za žádných okolností.Sází na to, že to snad přečkají a že se to podaří udržet v ohnisku. Nechápou, že mohou přispět k celorepublikové likvidaci černé. V druhé skupině, kterou je možno rozdělit na dvě větve jsou ti, kteří loví co vyleze, snad jen s ohledem na mysliveckou etiku. Jedny to netěší, ale chápou o co jde, druhé to těší, protože mají "zlegalizováno" to, co dělají nebo po tom touží. Nicméně efekt pro zabránění šíření je stejný. Třetí skupina je ta, která by bez problémů nařízení plnila, jen má k tomu legislativní zábrany. Už jsem to tu řešil v polemice s lotrem. Nicméně to zopakuji. SVS řeší věci, které jsou uvedeny v zákoně 166 a souvisejících předpisech. V souvislosti s opatřeními k zamezení šíření nebezpečné nákazy však nemůže nařídit něco, co spadá do kompetence jiného orgánu a explicitně je to uvedeno v zákoně o myslivosti. Pokud je to opodstatněné, musí to řešit ve spolupráci s příslušným orgánem. Aby tady nedošlo ke zbytečné polemice, jedná se o čl. 1 nařízení. Pokud by se celé nařízení jmenovalo nařízení Státní veterinární správy a Státní správy myslivosti autorizované oběma orgány, nemám s tím problém.Jen pro jistotu uvedu pasáž, která mi vadí. "Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje intenzivní celoroční lov prasete divokého bez ohledu na věkovou kategorii a pohlaví s možností využití i následujících způsobů lovu.............."
Pokud je to tedy nařízení SVS, musí o ta povolení zažádat uživatel honitby na SSM. Po obdržení povolení pak musí MH vydat příslušné povolenky. Korporativně se to, tak jak je to vydáno použít nedá.
Abych neupad v podezření na šetřílka, u nás lovíme černou intenzivně bez ohledu na AMP a s ohledem na drobnou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

jisté je že MZe ve spolupráci s SVS by mělo vydat závané stanovisko, aby bylo všem definitivně "jasno" - obdobně jako u digitálních NV to udělalo mezirezortní uskupení MV s SSM či kdo
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Jiří K. »

Plně souhlasím s tím co napsal Zbrojovák. V té krizové komisi stejně sedí všichni a jedno "prohlášení" uveřejněné na úřední desce nikoho nezabije.
Dalasi netvrdím, že nemáš pravdu a ve spoustě věci s Tebou souhlasím. Bohužel, se asi musel v současné době najít někdo kdo vytáhne ten horký brambor z ohně. No a zůstalo to na SVS a MVO. Vždyť v další částech se hovoří o tom, že zasáhnou do osobního vlastnictví občanů (porážky doma chovaných prasat). To mají čekat až se vyjádří ombudsman či ministr pro lidská práva?

Jiskra: Trochu jsem Tě nepochopil. Jde Ti o to, že MS ve kterém hostuješ nehodlá lovit dle MVO nebo Ti nemíní rozšířit povolenku na Prase Divoké všechny věkové kategorie. Pokud jsem pochopil tak máš v povolence pouze sele a lončák. V tom bych viděl pak zásadní rozdíl. Ještě doplním osobně bych s tím rozšířením povolenky neměl žádný problém. Hlavně ne dnes.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od dalas »

Jiří.K> Zásah SVS je v pořádku. Pokud nařizují a sankcionují to, co jim umožňuje zákon. Ale když to trochu zvýrazním, SVS nemůže povolat k likvidaci prasat armádu. Nemůže jí nic nařídit stejně jako lov, který je řešen jiným zákonem kterým se řídí jiný orgán a kde může toto nařízení vydat pouze tento orgán. SVS v tomto punktu přesunula ten horký brambor na uživatele honiteb. Ti mají dvě možnosti. Vyřídit si vše na SVS a zcela legálně provádět nařízení, nebo jej provádět s porušením zákona a věřit, že to projde. V ostatních bodech opatření SVS nemám připomínek. To je vše, co mě na tom vadí. Přece SSM má taky úřední desku, nebo ne? Jen se bojím, aby to nebyl námět pro hackery.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět