Brokové střelivo - parametry a testy

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Měl jsem kulobrok UB ve 12, krytí 78 procent. To bylo na papíru od flinty. Neměřil jsem, ale zkušební nástřel byl skvělý. Jak v krytí, tak i v tom, že seděl shluk broků na středu, na 35m šel Plastik cca 2-3 cm od záměrného bodu. Sklo s objektivem 50mm. Výběrová flinta UB. Naprosto mu vyhovovala SB Corona a 4mm. Na 50 kroku platily i v zimě. Z mých zkušeností:

-nešel bych do většího než 4mm i v zimě. Jeden 5mm-6mm i větší brok na 50m( vůbec 50mplus) nikdy nenahradí kuličku! Čímž nevyvracím příběhy z posledních lečí.
- hledal bych flintu (i náboj) ne úplně podle toho, jak moc kryje, ale jak sedí broky s mou konkrétní optikou a montáží - výškou. Spousta kulobroku se dělala jako denní pracovní flinty, případně naháňkové, a nikdo při konstrukci neuvažoval o 56 objektivu a montáži s podhledem. Je celkem jedno, když má flinta 60% nebo 70% nebo 55%, ale musíš střílet tam, kam míříš. Když menší krytí, tak limit bude 35m a hotovo. Takovéto má to 70% krytí, kule chodí na střed, ale s broky musíš mířit 45cm nad a 30 cm doprava je na hovno. Dospělou lišku v zimní srsti , která 6 nebo 8 kg, a životní k 10kg plus, je potřeba střílet na blat, ideálně na mířit na styk krku s hrudí- komorou. Když se stahovaly, tak vždycky platily broky na krku, hlavě a předku, než takové ty rány na střed těla ve stylu: " Už o mě věděla , tak jsem ji dal do puškohledu a zmáčkl jsem. Jsou to broky a ty musí tak chytit." Někdy to vyjde, ale obecně to nefunguje.
- je rozdíl letní slabé lišče v řídké srsti na strništi a zimní silná a vitální liška
- vždycky bude lepší účinek rány když o tobě nebude vědět.
- když nějaké vnadiště, tak 35 kroků od paty posedu max. Je to hrozně málo, vůbec kdy jseš na mezi a okolo je 20 ha jetelové strniště, ale tak to je . Přijde! Ty musíš mít jistotu a dopředu o ní vědět jako první. Navíc i na tu dálku má smysl střílet i 4mm na kunu.
- znova střílet na blat! Rány na ostro jedině na hlavu a na blízko! Nestřílej na ni zezadu když tak polo sedí, polo leží (mizerný daun) u návnady. Broky nevezmou páteř, ale vždycky jsou na zadku a je to problém.
- Pokud chceš střílet nějaké 36- 40g laborace ve 1050barech, tak pořádnou flintu, optiku a montáž. Jsou to skutečně jiné prdy, než s Hornetem nebo 223 Rem.
- 3,5mm léto, okolo 4mm zima ( 3,75, 3,9, 4,1), u broku 3,5 a 3,75 bych pak preferoval 36g,
- víc než rychlost bych preferoval krytí, víc platí 5 broku z náboje o rychlosti 380m než jeden z náboje o rychlosti 400m. Myšleno na stejné místo! Pokud budou mít stejné krytí, tak samozřejmě ten rychlejší s více broky.
- dostupnost. Je na prd, když ti kamoš, kterého vidíš jednou za pět let a bydlí 200km daleko, dá tři náboje na vyzkoušení. Ony sedí, ale je to exotika, která se do republiky doveze jednou za čas. Když si něco cizího vybereš, tak to nech do kulobroku, vem jich aspoň 50ks a máš pokoj. Je nahovno koupit super náboje, které chodí z kulobroku na lišky a pak je vybušit na tuctových kačenách.
- každá flinta je jiná, a každých 50 m je v historkách jiných. Někdo má úspěchy na 70 -50m a je to reálných 35m a někdo má minely 35m a hned to bylo 70m!
- broky jsou na blízko, pro střelbu za pohybu. Pokud to umíš, nesníš o tom, že manželky a milenky ( současní i budoucí) vybavíš kožichy z vlastoručně skolených lišek ( v cca 18 letech jsem to tak měl), tak lišky a kuny na čekaní střílej kulí. :D
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Lotr »

Když pominu přínosnou diskuzi k běžnému broku 3 - 4,1 mm, tak opravdu hrubým brokem by si měl každý svou flintu vyzkoušet do papíru. Kdysi kolovala představa, že po hrubém broku padne všechno a ještě k tomu v hustém křoví. V sobotu jsem byl na honu u sousedů, bratr místního hospodáře střílel hrubým brokem 7,4 mm do hustého křoví na lišku, na nějakých mizerných 15 - 20 m. Liška vůbec nereagovala, naopak, snažila se ho krytá hustým křovím obejít a uprchnout z leče. Platila až druhá rána obyčejným 3,5 mm. Flinta Uherský Brod s pevným zahrdlením, r. 12.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

na kulobroky UB jsem slyšel chválu, co se týče krytí brokové hlavně (měly by mít i delší laufy) do 50m prý bez problému, ale asi to také bude kus od kusu.
určitě nebudu zkoušet brok větší jak 4mm - v patroně jich je málo a uspěšnost slabá, jak píše Lotr
J. Kuřitka - určitě pro úspěšný lov je nutné VŽDY střílet na široko
důvod proč jsem si pořídil jiný kulobrok je že ZH postřelovalo chodilo to na 7 hod - čili si uvědomit, když jde liška zleva doprava mířit nad mordu, a obráceně mířit na zadek, těch prodrbaných lišek, no už ani nechci pomyslet...
Blaser chodí kam zamířím - jen je rozdíl v krytí, včera jsem našel ještě karton, kde jsem zkoušel 3,5 fortuny a netrefil bych na 40m stodolu, ale fortuna 3mm - nádherné krytí (ale co si pamatuji, tak rottweil 3mm, 36g - tak nic moc) - tak proto toho chci vyzkoušet co nejvíce
určitě si nyní dám s vyhodnocení větší práci a dám
kolega střílí z kulobroku IŽ 94, 4 nebo 4,5, ale taky mu funguje jen něco-bližší info nemám

mimo OT
GECO TM 7x57R žádný zázrak, ze skušenosti, tak čená dosti odchází, to už bylo lepší klasik SPCE - kdy to bylo více "rozbité" ale více to barvilo a většinou to nebylo daleko od nástřelu. Nyní se asi více používá GECO Plus
6,5x57R -nyní mám naše SB -střeleno zatím 2 ks srnčí jedno na páteř - to bylo docela Ok, ale druhý kus na plecka, který jsem téměř celé vyhodil, rozbité, podlité, ale mám ještě krabičku NORMY (myslím střela nosler)- tak to musím vyzkoušet, lišku jsem ještě neulovil.
Partizána používá kolega v solo kulovnici a střela zřejmě tvrší, ulovil na cca 150m sekáče cca 90kg, rána na komoru a odešel 20m (střelu našel pod škárou s takovým menším hříbkem), pak střílel prase z kulobroku 7x57R GECO TM na 70m a málem by ho nenašli.

návod na Blasera nemám, je to koupeno na inzerát,
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji za informace. Jestli máš uloveno, jaké je to Geco TM na srnčí?
Liška na blat je sice hezká a dokud je to přes den, není problém, ale kde je pohyb, chodí hodně večer nebo v noci. Takže v klasickém dalekohledu ještě člověk zjistí, že je to liška, ale pokud člověk nemá zrovna Yukona, přes puškohled už se obvykle tak moc nepozná, jak zrovna stojí. Takže pak rána, když je ve správné vzdálenosti a nestojí úplně na ostro. Tady je větší brok výhoda.
Brok přes 4 mm je lepší nepoužívat, protože s ním hodně flint nekryje, ale když se povede, není důvod se mu vyhýbat. Někdo třeba rád i jezevce a na ty je 4 mm asi minimum nebo spíš málo. I když Němci dokáží i tady zkusit o dost menší. Některá flinta nekryje 4 mm brokem, ale 4,5 mm nebo 5,1 mm je bez problémů. Plastik 32g má v tomhle směru můj obdiv. Patrona bez košíku, a vynikající. Třeba papírák se stejným brokem je mizérie.
Střílet velkým brokem na pár metrů před sebe je blbost. Stačí zamrzlo nebo kámen v zemi, aby hrozil odraz. Na lišku k noře stačí úplně 3,5 mm papírák.
Rottweil Speciál 36g mi fungoval s brokem 3,75 a 4 mm. Ty menší za moc nestojí. Saga High Speed 36g zase od 3,5 mm dolů.
Rottweil je rychlejší brok. Proto ten rozhoz. Až takhle velký rozdíl u tak malého broku je vzácnost.
Větší navážku s košíkem bývá větší problém rozchodit. Možná lépe zkusit 3,5 mm papírák nebo 3,5 mm Coronu. Ale nezdržoval bych se tím. Jde hlavně o 4 mm. Pokud na papíře nebylo skoro nic, zkusil bych ten samý patron s brokem o 0,5 mm větším.
Honění se za extrémním výkonem broku nemá cenu. Je prostě tak do 40 nebo maximálně 50 m. Pak už kulí. Jeho velká výhoda je, že je to obvykle bez dohledávky.
Bodem zásahu dokáže hodně pohnout navážka. Zvlášť 38 g chodilo opravdu podivně. NSI Super Cacia s 3,5 mm brokem bylo vždycky o překvapení. Ale to už je 1050 BAR.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

Geco na srnci vyzkoušeno nemá, to jsem chodil s 8mičkou a SPCE.
na 40m potřebuji, aby to mělo co možná nejlepší krytí, právě z důvodu jak uvádíš, lov v noci v pohybu ne vždy ideálně na široko a také ne vždy odhadneš přesně vzdálenost.
často lovím na ujedi, zde znáš vzdálenost a je zde více času na lepší ránu. Lovu škodné věnuji 90% mysliveckého času, tak na to chci být i patřičně vybavéný a znát hlavně fluntu. Každá liška, která mi uteče mě neskutečně štve.
Určitě dám na tvé zkušenosti a na zkoušku do papíru zakoupím doporučené patrony.
Nějaké potrony už budu mít tento týden, tak jestli bude trochu času, tak je půjdu vyzkoušet.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

dobry den,
dnes jsem se konečně dostal na test brokových patron 12/70 v kulobroku blaser ES67 - dle majitele plné zahrdlení
stříleno na 40m, kruh průměr 30cm
FORTUNA 36g 3,0mm - 28 broků
FORTUNA 36g 3,5mm - 11 broků
FORTUNA 36g 4mm - 9 broků
CORONA 32g 4mm - 6 broků
LORD 36g 3,5mm - 18 broků
LORD 36g 4mm - 10 broků
PAPÍRÁK čer./černý 35g 4mm - 12 broků
MINIMAGNUM 42,5g 3,5mm - 22 broků
ROTTWEIL special 36g 3,7mm - 18 broků
BP F2 clasic 34g 3,9mm - 8 broků
WINCHESTER super speed 36g 3,9mm - 15 broků
REMINGTON shurshot field - 34g 3,5mm - 15 a 18broků (stříleny 2 patrony)
RC caccia 32g 3,9mm - 8 broků

RC, FORTUNA 3,5mm a 4mm, B+P, CORONA - NEPOUŽITELNÉ (B+P - čekal jsem od tohoto patronu jeden z nejlepších výsledků)
PAPÍRÁK, LORD 4mm - slabý výsledek, čekal jsem lepší
WINCHESTER s 3,9mm dobrý výsledek - cca 10 broků bylo poměrně blízko u sebe kousek od středu, jinak nikde nic - zřejmě by to chtělo dát ještě ověřovací ránu
ROTTWEIL - NEJLEPŠÍ VÝSLEDEK s brokem 3,7mm asi nejlepší poměr průměr broků a počet záasahů v kruhu
REMINGTON + LORD 3,5mm - také slušné
MINIMAGNUM - také dobrý výsledek ovšem je to patrony s nejvyšší navážkou broků ( přitom co jsme zkoušel cca rok na zpět tak bych řek že to bylo horší ???)
FORTUNA 3mm na vzdálenost použitelný i na menší pernatou - vrána, straka

závěr:
na léto MINIMAGNUMI
na zimu ROTTWEIL (varianta REMINGTON případně ten WINCHESTER)

můj dojem je takový, když bude liška ideálně na široko na 40m, tak by mohla být i kousek od nástřelu, ale jinak o tom nejsem úpně přesvědčený. rovnoměrné krytí si myslím, že neměl žádný patron, vždy tam byly hluchý místa. Nevím, nedokážu to s ničím porovnat.

jaký je Váš názor? mělo by to krýt lépe? nebo je to OK
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Tak tomu B&P F2 se fakt divím, já mám momentálně dvě brokovnice a nic jiného na lišku neberu, viz moje dřívější testy.
Každé zbrani holt chutná něco jiného 8) . Osobně bych se klonil k Rottweil Special s 3,7mm, mám s ním také dobré zkušenosti, ale s jiným brokem.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Díky za info. Ta flinta je podivnost sama. Střílí skoro přesně obráceně, než na co jsem zvyklý.
Ten test není ideální. Dost podobné počty broků v kruhu hodnotíš rozdílně. Pravděpodobně podle blízkosti středu nebo rovnoměrnosti krytí. Lepší je to, co dělá Beskyďák. Je to tu někde popsáno. Na terč nakreslí ovál a hodnotí na něm. Já hodnotím broky na pistoláku, které se vejdou do výšky černého a na šířku zhuba do kruhu za 4 body. To je přibližně liška na blat. Dobré je spočítat i broky v černém. Je to hodně podobné tomu, s čím můžeš počítat, pokud liška není ideálně.
Patron jsi našel. Pokud jsi si jistý, že nebude v pohybu, deset broků kolem středu u Winchesteru je určitě dost na jistý výsledek. Navíc je to rychlý náboj, takže můj odhad je, že budeš pokojen do 50 m a i když nebude úplně ideálně, na 40 m to bude s rezervou dost. Druhý vstřel nebývá ani potřeba. Jen zkus třeba na 20 m, jestli nedělá druhý kruh v nějaké vzdálenoti kolem prvního. Pokud nechceš kožich a je to na blízko, může to být i výhoda, přestože se to tak obecně nehodnotí. Jinak. Je to první flinta, o které jsem kdy slyšel, že střílí tímhle patronem. Mně nikdy žádná.
Rottweil. Na dobře postavenou lišku na 40 m bude určitě stačit.
Na 3,5 mm broky bych na lišku nespoléhal. Určitě ale není od věci vědět, které fungují. Lord 3,5mm je vcelku málo, ale třeba na kunu dobrý. Lepší než třeba 3mm Fortuna. Jestli jí máš doma, zkus 3,5 mm Coronu nebo 3,5 m papírák. Ten mi z plného kryl pěkně hustě a rovnoměrně. Navíc nemá košík.
Když ta finta střílí takhle obráceně, zkus 3,5 mm a 4mm Saga EXPORT 32 g.
U Lordu a papíráku se s rychlostí lepšuje krytí. Udělal bych pokus s Markem III, jestli ho máš. Určitě zkus ještě naše Minimagnumy 4 a 3,75 mm.
Co mi tu vyloženě chybí, je test tvého ZH. Patrony už přeci máš, tak je škoda ho nezkusit.
Abych byl taky trochu OT. Jaká je SPCE v 7 mm a v 8 mm? Od té doby, co jí začaly dělat z tombaku, nemám žádné info.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

přikládám nástřelku na remington 3,5mm
přikládám nástřelku na remington 3,5mm
rem3,5mm..JPG (20.26 KiB) Zobrazeno 7758 x
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

hodnocení jsme bral jak píšeš i podle rovnoměrnosti krytí (jak se mi to zdálo). Důležité jsou pro mě cca 4-5 nástřelek, zbytek zkoušených patron již vůbec nebudu řešit, ať tam bylo 8,10,12 broků.
Papíry s nástřelkami mám doma a není problém do nich dokreslit i jiné vyhodnocení než kruh průměru 30cm. Vložil jsem foto nástřelky na remington 3,5mm (už jsme se dobral toho, jak vložit obrázek), ještě vložím rottweil a winchester. Pokud mi napíšete rozměry obrazce, který mám dokresli na papíry, tak to předělám (pistolový terč nemám, tak nevím rozměry)
v ZH jsem lovil lišky v zimně do 30m Lordem 3,5mm a šlo to. Z toho důvodu bych se nebál v létě ty 3,5ky broky používat.
U ZH by se také dal udělat takový to test, ale už jsme sundal optiku, a už to pro mě není úplně důležité, ale v nějaké volné chvilce by se dalo dát pár ran do papíru.
u toho winchesteru to není úplně kole středu, je tam shluk broků, který by mohl fungovat, proto zde chci dát ještě ověřovací ránu, navíc nevím, zda mi rána "neutekla" - šrám na nose je ještě modrý, docela rána-zapřený jsme to měl dobře, čekal jsme že to nebude čajíček, ale rána to byla pořádná.
SPCE - za poslední 2-3 roky jsem zvěře (srnčího) moc neulovil (má malé děti=času málo), někdy mi přijde, že je to rozbité, někdy je to Ok. Čili to nemohu úplně vyhodnotit.
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

upraveny_IMG_0046.JPG
upraveny_IMG_0046.JPG (47.73 KiB) Zobrazeno 7672 x
upraveny_IMG_0047.JPG
upraveny_IMG_0047.JPG (40.42 KiB) Zobrazeno 7672 x
upraveny_IMG_0048.JPG
upraveny_IMG_0048.JPG (39.67 KiB) Zobrazeno 7672 x
upraveny_IMG_0049.JPG
upraveny_IMG_0049.JPG (47.59 KiB) Zobrazeno 7672 x
upraveny_IMG_0050.JPG
upraveny_IMG_0050.JPG (46.8 KiB) Zobrazeno 7672 x
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od marnet »

Kolda,zajímavý výsledek testu při poměrně velkém druhu nábojů různých výrobců i gramáží.Chtělo by to ovšem místo jednoho popřípadě dvou nábojů vyzkoušet min.5 ks stejného průměru.Chápu,že je to náročnější na spotřebu nábojů i terčů,ale je to jistější výsledek.Začátečník správně poukázal na nevhodnou velikost terče o průměru 30 cm.Délka je v pořádku,jen průměr je moc velký.Podle mne je optimální obdélník 30 x 10 cm.Broky 3,5 mm budou v zimě na vzdálenosti okolo 40 a více metrů na lišku málo.To samé platí pro vránu,i když test s Fortunou 3 mm dopadl skvěle.Je třeba si uvědomit větší osrstění a opeření v zimním období,které zkracuje průbojnost broků v průměru o 3 až 5 metrů.Já osobně jsem si letos udělal několik desítek terčů a chystal se ověřit x druhů nábojů s broky o průměru 3,5,4,4,5 a 5,1mm v r.12/70 a 28/70 z Vlašimi.K mojí škodě jsem to nestihl,tak příští rok.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Na ty obdélníky jsi přišel sám. Skoro ideál. Jen ještě kolem středu udělej kružnici o průměru kolem 15 cm a máš to.
Na 30 m je 3,5 mm obvykle bez problémů, ale záleží na postavení. Otec střelil před lety skoro v noci na možná 20 m lišku Fortunou a nebyla úplně na nástřelu. Píšeš, že Lord 3,5 mm fungoval. Odcházely kousek nebo všechno na nástřelu? V létě na lišče je skutečně lepší 3,5 mm, ale spíš kvůli krytí. Brok na dálku rychle ztrácí a na 40 m s 3,5 mm už nemáš rezervu. Rychlost sice pár metrů přidá, ale stejně je to pořád 3,5 mm. Taky se nedá striktně tvrdit, že v létě je snazší dosáhnout žádoucího efektu. Třeba prašivá liška má řidší srst, ale dohání to silnějším řemenem a pokud je ještě v solidním stavu, dohání izolaci vrstvou podkožního tuku. Takovou jsem těžkal a lehká rozhodně nebyla.
Střílet víc nábojů od každého je zbytečné. Dělá se to tak sice, ale pro praxi to obvykle není potřeba. Navíc. Pokud jednou nevyhověl, už je k ničemu, i kdyby byly ostatní v pořádku. Zásadní rozdíly u téhož továrního patronu nebývají.
Větší zahrdlení někdy mačká košík a výsledek je mimo jiné i nepravidelné krytí. Zajímaly by mě testované náboje bez košíku. Když se dělají skupiny, možná by to chtělo rychlejší brok. Jsou sice drahé, ale co třeba Waidmannsheil? Nic rychlejšího bez košíku asi není. Zkus i větší broky. Třeba 4,5 mm. Někdy kryjí pravidelněji.
Na 40 m u ZH snad vystačíš i s otevřenými mířidly. Jednou kuli a pak brok. Spočítat, co je okolo kule a je to. Pro tebe to možná není podstatné, ale je to zajímavost, takže bych se přimlouval.
S časem jsem na tom ještě hůř než ty. Brok je ale na rozdíl od kule hlavně o střelnici a na tu se tu a tam dostanu, I když také čím dál, tím méně.
Psal jsem, že není nutné se honit za kdoví jakým výkonem a navážkou. Zpětný ráz je jedním z důvodů. Lovecké flinty bývají co možná nejlehčí a střelba je pak málo pohodlná. Třeba italský kulobrok ve 12/76 musí být s Magnumem zážitek, který nahradí kdejakou dominu. Ruský IŽ 94 Molot má v tomhle směru něco do sebe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Lotr »

Tak takhle slova mohu potvrdit :D mám doma slušnou zásobu mini a magnumů právě od čerstvých majitelů italských flint, zejména značky Bettinsoli, kteří si s vidinou komory 76 nakoupili magnumy a pak zjistili, že flinta natolik "kope", že je střelba s nimi natolik nepříjemná, že je raději levně prodali :D Mé sportovní Bajkalce chutnají natolik, že jsem loni po kachních honech utahoval šroub pažbě :D (sorry za malé přátelské rýpnutí do majitelů levných italských flint)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Kolda
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.6.2007, 8:54
Bydliště: Vysočina

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Kolda »

co se týče velikosti obdélníku, tak zda má na výšku 10 nebo 15cm je asi jedno, v noci na lišku nenamířím přesně na střed, namířím na siluetu a střílím. Ono stačí dát do papíru ranu a člověk vidí, zda náboj je dobrý nebo ne a úplně k tomu nepotřebuje kryhy, obdélníky,..
s 3,5kama ze ZH jsem ulovil pár lišek jak v tétě tak i v zimně vše do max 30m a záleželo, jak jsem odhadl o kolik musím mířit výš. Bylo to hodně důležité, příklad: pod posedem mi vyšla liška, střílel jsem zase max do 30m, nebyla úplně na široko, po raně mi oběhla posed a za posedem zůstala ležet, po stáhnutí měla na komoře pouze 2 broky jinak nic, na sněhu bylo vidět, že jsem ji již hodně přestřelil, ale měl jsem i opačné zážitky, kdy jsem lišku podstřelil a byla pryč. Hlavně z tohoto důvodu jsme chtěl jiný kulobrok.
patrony bez košu byly trochu "černým koněm" při testu - trochu jsem doufal, že to bude to pravé,ale nebylo -ZATÍM
abych se přiznal, tak jsem trochu na rozpacích z toho kulobroku, ani jeden patron mi nepřišel, že by měl pravidelné krytí. očekávém již od takovéto zbraně, že vše bude fungovat (střílet) jak má.
nebo jak se Vám to zdá?
Určitě ještě zkusím další patrony, dle Vašich zkušeností, ale už jsem trochu skeptický, že by to mohlo být lepší.
flinta je to krásná lehounká, tak určitě bych rád střílel s nějakým klasickým patronem než minimagnumama, jak psal LOTR
Odpovědět