Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Děkuji!! Já tam strávil na těch stránkách takovýho času a tohle jsem neobjevil!
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Čus, nevěděl by někdo bc ke střele .413 RWS KS
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Brömel má v QL k této střele (RWS KS, .413, 253 grs) BC-G1=0,24
Stejný koeficien má uvedený i u RWS Scheiben Geschoss stejného průměru a hmotnosti.
Pro FMJ (která doplňuje trojci RWS střel pro Bündner Patrone - případně "450/400 2 3/8" BPE" nebo 10,3x68 Smart Magnum) Brömel uvádí BC-G1=0,25
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

To Pufr, mockrát ti děkuji, ani jsem nevěděl že to bc je v QL, prolezl jsem celej web a do QL jsem se nepodíval :-)
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

JJ Brömel je puntičkář, má tam toho dost - v hlavičce adresářů výrobců střel jsou i adresy a krátká charakteristika, u S&B střel i pro krátké zbraně je produktové číslo ...

- Píšu Q.L., ale balistická data jsou samozřejmě v QuickTarget ...
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Zdar, dnes mi dorazily matrice od Hornady a jsou jen dvě, jedna kalibrační a jedna usazovací, která by měla zároveň zaškrcovat, jen mi není ještě úplně jasné, jak to funguje, nejde mi do hlavy, jak se nastaví dĺka náboje bez toho, aby to škrtilo. Přijde mi, že to prostě zaškrcuje, i když nechci.
Jinak ještě dotaz ke QL, pokud vyberu náboj a střelu tak mi QL automaticky nastaví standardní délku náboje dle např CIP? Díky
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Vysroubuj vrchni pohyblivou cast matrice az nahoru - hloubka usazeni. Do lisu vloz prazdnou zkalibrovanou nabojnici a dej do horni polohy. Matrici zasroubuj do lisu az na lehký kontakt s nabojnici. Pokud dotahnes vice - budes skrtit. Muzes naopak lehce couvnout aby jsi si vytvoril rezervu pro nejednotnost nabojnic - delky a sily steny krcku. Zaaretuj matrici - zaber poradne - pri lehcim dotazeni se krouzek rad protaci. A ted uz jeno vrchnim sroubem nastavis pozadovanou hloubku usazeni.
M.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

To Cobaj: děkuji pochopil, to u Lee je to jednodušší
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Petjan: tahle krimpovací funkce bývá dostupná u všech usazovaček, i u LEE. I když, LEE začalo vyrábět některé usazovačky bez této funkce, což je dobře. Týká se to sad s extra krimpovací matricí, takže sady Pacesetter a Ultimate.
Bohužel, kdo o krimpovacím ozubu na usazovačce neví, může se mu stát, že způsobí problémy.
Prostě, usazovací matrice nesmí být zašroubovaná tak hluboko, aby se ten krimpovací ozub dotýkal nábojnice.
Pokud se tak stane, způsobí to poškození krčku nábojnice, může dojít až uvolnění střely.
Raději matrici dát trochu výš než je třeba.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

No to je ono, já do teď používal právě ty trojdílný od Lee. Takže jsem toto neznal. A ani jsem to ještě nevyzkoušel, protože jsem zapoměl objednat držák nábojnic.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

petjan píše: čtv 18.4.2019, 14:19 Ještě dotaz ke QL, pokud vyberu náboj a střelu tak mi QL automaticky nastaví standardní délku náboje dle např CIP? Díky
"Automatická" volba L6 v QL není žádná sofistikovaná funkce, většinou nastaví maximum podle připojeného výkresu (ne vždy je to CIP), ale někdy je to taky úplně jiná délka -rozhodně to není žádná "doporučená délka" :?

Jinak mám někde sadu Lee 308Win., ve které je Factory Crimp matrice i škrtící hrana v usazovací matrici - řekl bych, že přítomnost/nepřítomnost "Crimp Edge" u matric Lee měla za těch skoro 30 let, co existuje "Lee Factory crimp" určitý vývoj :D

Jinak k tomu použití "usazovací matrice se škrtící hranou" - pro jasné vysvětlení - bude možná dobré tady už mnohokrát opakovaně uvést, že touhle matricí je možné usadit i zaškrtit střelu - ale ne současně při jedné operaci (až na těch několik šťastlivců s pistolovými náboji s olověnou střelou - kterým to "uspokojivě" funguje).
Jak tu bylo perfektně vysvětleno, pro usazení střely zaaretuji matrici cca 1/2 otáčky nad kontaktem ústí nábojnice se škrtící hranou. Usadím všechny střely na požadovanou délku náboje. Pak pokud chci zaškrtit střelu a ústí nábojnice škrtící hranou, vyšroubuji usazovací trn o několik milimetrů výš a začnu pomalu snižovat matrici v závitu v hlavě lisu, opakovaně -po každé změně - zvednu náboj pákou lisu až nadoraz nahoru a pokaždé zkoumám projev škrcení na náboji. Tenkostěnná nábojnice je namáhaná na vzpěr a snadno se může zdeformovat, zbortit. Náboj pak nepůjde nabít do nábojové komory.
Škrcení hranou je primárně určené pro "zahnutí", zalemování ústí nábojnice do škrtící drážky na střele. Některé měkké, třeba i tence plášťované střely se podaří uspokojivě zaškrtit i bez téhle drážky - tu míru musím nalézt :?
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

To že nejde usazení a zaškrceni strely provést při jedné operaci zní logický. Pokud by však střela měla dostatečně širokou škrtící drážku, tak by to možná při troše piplání šlo.
Nicméně jelikož se v mém případě jedná o náboj do zalamovací zbraně, tak škrtit nehodlám.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Většinou ani tak nešlo :?
Odpor na krčku, kde střela "stojí" opřená o usazovací trn a krček se posunuje vzhůru po střele a ještě přetváří na menší průměr - do drážky - vede většinou ke zborcení nábojnice :?
Pro názornost - z následujících nábojů nepůjde nabít ani jeden :? :

Buckled_cases_at_crimp.jpg
Buckled_cases_at_crimp.jpg (38.02 KiB) Zobrazeno 4124 x


Pokud nabíjíš střelivo do "zalamovací" jednoranofky, zbytečné škrtit ...
V tom kulobroku bych to asi vyzkoušel - bys nemusel po každé brokové ráně opravovat délku náboje (pokud teda kulový náboj "pro sichr" před střelbou brokem ze zbraně nevyndaváš - kupodivu celkem rozšířená činnost - asi daná výskytem "tuplujících ZHček" :shock: )

I jinde může asi někdy absence "Crimpu" vyvolat zajímavé efekty - u Lever Action zbraní - jako třeba tady u toho Marlina ve 45-70 :(
https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... ry-images/
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Jj jedná se o jednušku, pro naboje do kulobrok mám tu trojdílnou sadu od Lee a tam je to škrcení jednodušší. Tady to mám pro 10,3x60R. Kde jak se domnívám by pro tento průměr byla potřeba velká síla a protože s tímto způsobem škrcení nemám žádné zkušenosti a nábojnice jsou dost drahé, tak to ani nebudu zkoušet. To u k ulobroku mi to vůbec nedošlo, ale tam to ještě můžu doškrtit. Nejdříve to však zkusím vystřelit z brokové a přeměřím délku.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak u toho Marlina došlo k zasunutí střel v zásobníku a tím ke zvýšení tlaku při výstřelu
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Odpovědět