Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nože

Příspěvek od pufr »

Jsem o tom taky uvažoval. Předtím jsem nosil Victorinox Hunter XT - s těmi oky pro otevření jednou rukou - https://www.victorinox.com/global/en/Pr ... 0.8341.MC9 - ty jsou v dlani taky cítit
https://www.youtube.com/watch?v=qTgyOKHfQkk

Ale nosit pilku extra mi přijde nekomfortní, jsem prostě zvyklý na jeden bytelný zavírák. Úchop se mi "zdá" v praxi asi i o něco lepší než ten předchozí Hunter XT ... Ale je to možná i tím, že Müller Backlock Jäger je větší a i těžší :?
https://www.youtube.com/watch?v=qQgBfb6MKx4
Pro účel ořezávání dřeva/klacku čepelí nože "vší silou" v plném úchopu by samosebou vyhrál nůž bez pilky :)
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nože

Příspěvek od Michal_123 »

Ten Victorinox jsem používal několik let, je úplně super. Ještě ho vlastně sem tam používám. Dokonce s ním i porcuji, podle toho taky už vypadá.
Je zajímavé, že od následujícího nože jsem po zkušenostech s Victorinoxem v podstatě nic zvláštního nečekal (nečekaný dárek) a je překvapivě super:
https://cs.strobl.cz/zavrac-n-old-timer-69ot/
Hlavně jsem úplně koukal, jak skvělá věc je ten stahovák. Práce s tím je neskutečně snadná při vyvrhování i při stahování, třeba na spárkách. Přitom ten nůž je relativně nenápadný a proti Victorinoxu velmi lehký a subtilní.
Jo, pak mi došlo, proč to na videích z poza moře mají na hlavně pevných nožích všichni. Prostě, každej nůž má něco do sebe.

No, myslel jsem také, že budu používat pevný nůž (ty jsou také super!) a bez pilky se obejdu... takže nakonec když mám s sebou pevný nůž bez pilky, tak ta to jistí v autě, kdyby bylo třeba :)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nože

Příspěvek od pufr »

S Victorinox Hunter XT se mi "podařila" zajímavá věc - zabral jsem trochu za nůž uvázlý právě v zámku (kdo by na sele bral pilku :D :D ) a ohnul jsem hřbetní pružinu čepele - viz obrázek
Victorinox_Hunter_XT.jpg
Victorinox_Hunter_XT.jpg (59.82 KiB) Zobrazeno 6998 x
Čepel je teď pružinou aretovaná s vůlí cca 10°, ale nůž je funkční (pokud by se pružina zlomila, nebyla by čepel aretovaná vůbec - LinerLock působí jen v jednom směru).
Máte někdo zkušenost s nějakou podobnou opravou/reklamací u téhle značky/nože?
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Nože

Příspěvek od fary »

Zdar kolegové, prosím o pomoc s identifikací tohoto nože- bo jak se to správně jmenuje, podařilo se mi ho dobře koupit a po dvou dnech intenzivního pátrání po netu jsem nezjistil nic :shock: . Střenky jsou paroh, na čepeli je matně znát nápis Jaguar se siluetou zvířete, řekl bych, že je to vyjiskřený. Kdyby jste náhodou někdo věděl, byl bych vděčen.
( nejhorší je, že o jeho existenci vím, jeden host z německa se s podobným letos chlubil, a není to tak dlouho, co jsem ho někde na netu prohlížel, ale nyní jsem ho nenašel)
Přílohy
nůž3.jpg
nůž3.jpg (47.52 KiB) Zobrazeno 6945 x
nůž2.jpg
nůž2.jpg (140.24 KiB) Zobrazeno 6945 x
nůž1.jpg
nůž1.jpg (140.87 KiB) Zobrazeno 6945 x
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Nože

Příspěvek od fary »

Ještě fotečka...
Přílohy
nůž4.jpg
nůž4.jpg (94.44 KiB) Zobrazeno 6945 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nože

Příspěvek od pufr »

Bych řekl, že je to úplně stejné jak v češtině: "Prodlužovací nůž" = "Verlängerungsmesser"
https://www.google.cz/search?biw=1280&b ... U5pfHuV0e0

A protože na těch "značkových" je z velké části napsáno "Puma", tak na ten Tvůj napsali a namalovali zas jinou "kočku" :D :D
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nože

Příspěvek od Michal_123 »

Pufr:
Známý zlomil želízko u Victorinoxe a normálně nůž opravili nebo vyměnili, nevím. Určitě to ale klaplo.
Zkus to tam, kde jsi nůž koupil.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Nože

Příspěvek od fary »

:D není puma v podstatě jaguár??
Pufr, díky, jsi nejlepší!!!
Prodlužovací nůž mě nenapadl :shock:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Nože

Příspěvek od Zbrojovák »

pufr píše: pon 15.4.2019, 13:32 Jsem o tom taky uvažoval. Předtím jsem nosil Victorinox Hunter XT - s těmi oky pro otevření jednou rukou - https://www.victorinox.com/global/en/Pr ... 0.8341.MC9 - ty jsou v dlani taky cítit
https://www.youtube.com/watch?v=qTgyOKHfQkk

Ale nosit pilku extra mi přijde nekomfortní, jsem prostě zvyklý na jeden bytelný zavírák. Úchop se mi "zdá" v praxi asi i o něco lepší než ten předchozí Hunter XT ... Ale je to možná i tím, že Müller Backlock Jäger je větší a i těžší :?
https://www.youtube.com/watch?v=qQgBfb6MKx4
Pro účel ořezávání dřeva/klacku čepelí nože "vší silou" v plném úchopu by samosebou vyhrál nůž bez pilky :)
Mě spíše vždycky vadilo ta nutnost vymytí těch želízek - doma, otírání různě v revíru nahrubo do všeho možné, nemožného. Večer hodit do teplé vody odmočit, měl jsem nůž predátor mikov rwl34 s pilkou, nestabilizovaný paroh - klasika...
krása pro někoho, kdo jde sem tam ven a sem tam něco uloví, nejlepší se zavírákem byla práce v kusu který byl vzatý nějak na měkko nebo šejdrem.

No pak jsem přišel na to, že pro práci ve zvěřině, je ideál oranžový fiňák Mora/ Bahco nerez(ten najdu i po vývrhu) a klasická malá rámová pilka - dohromady to váží asi 300g když moc, do báglu se to vejde, na obtažení v terénu, je li třeba mám na pouzdře nalepený brousek. přijdu domů, namočím omyju, přetáhnu, hotovo.
U sebe na pásku na salám a vše ostatní mimo zvěřinu (většinou) nosím nůž pro radost. To už může být cokoliv.

ta rwl mi přišla v revíru už tak dost nepraktická, když se stahuje, ruší kus, njějakým kostem se člověk nevyhne, stejně tak třeba při vyvržení vykalištěného kusu černé - to pak byl opruz to obtahování - je ale fakt že nějaký spešl brousek diamant jsem neměl, jen tu běžnou elektro trubku, co tak dobře funguje na tu moru třeba

pro běžné denní nošení mám nůž z damasteelu kde je rwl namixovaná na ostří, tak když se ztupí o běžné materiály, stejně pořád nůž dobře řeže - vznikne tak trochu pilové ostří ale brousit to pak obtahováním, taky žáden med
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Nože

Příspěvek od Ratte »

Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nože

Příspěvek od figi »

:D Ten časopis je k ničemu. Informační hodnota pro myslivce prakticky nulová, typický life stylový časopis. Jak říkají lidi od fochu, hezky to vypadá, ale to je všechno. A taková je i ta recenze nožů MORA. Jako lovecký nůž nic moc, jejich 12C27 drží ostří hůř, než 440A z produkce MIKOV.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Nože

Příspěvek od Ratte »

Já osobně mám Heavy Duty na bushcraft a Companiona na bourání a jsem s nima spokojen, respektive spokojen za ty prachy. Poměr cena/výkon je u nich dle mého výborný. Samozřejmě se od toho nedají čekat zázraky, ale to snad u nože za 270 resp. 420 Kč nikdo nečeká.
S životností ostří nemám nějaké větší problémy než u jiných nožů co vlastním. Pravda, nekupuji žádnou drahotu.

Pokud vám leží v žaludku časopis, založte odpovídající vlákno a tam ho podrobte kritice. Já jen píšu články, ale konstruktivní kritiku rád přepošlu redakci ve jménu zlepšení.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nože

Příspěvek od Marpie »

Já mám do revíru Wenger zavírak s pilkou a párákem v parohu. Začínám si ale čím dál víc oblibovat obyčejný levný Bahco tuším 2446. Drží ostří celkem dobře ani netuším z jaké je oceli, dobře se i brousí a kdybych ho ztratil tak mne to nemrzí jako kdybych ztratil ten Wenger.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Nože

Příspěvek od msoukup »

Leta jsem používal ručně dělaný zavírák od p.Zamrazila v kombinaci čepel,párák,pilka. Čepel perfektní, pilka nic moc (hrubá, špatně řeže). Asi před 3 lety jsem přešel na Victorinox, spokojenost naprostá. Ale dostal jsem před 3 roky Morakniv Companion a za ty peníze asi jeden z nejlepších nožů, které jsem měl a mám. Poměr cena/kvalita. Což rozhodně nemůžu říct o Morakniv 2000, který jsem měl (tvar čepele, materiál). Takže z Morakniv bych dnes asi vybíral mezi Companion, Heavy Duty a Garberg.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nože

Příspěvek od Marpie »

Tak jsem zkoumal a zjistil že to Bahco co mám je v podstatě Mora a tvarově téměř totožný s Companion. Táta dostal dva od někoho jako reklamní, jeden mi dal a musím říct že za peníze co se dá koupit velmi dobrá volba. Pokud bych ho ztratil/zničil kupuji znovu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět