Lov klasickým lukem

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Čau, to máš pravdu, stringwalking je to až ve chvíli kdy se prst nedotýká šípu. Při míření vnímám jenom cíl. Ohledně momentu vypouštění, tak kámoš vypouští okamžitě po dosažení kotvícího bodu, já to někdy malou chvilku podržím.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

jak dlouho to trénuješ a čím? Máš reflexní luk, hybrid nebo klasiku longbow? na jakou dálku takto umíš nastřílet, třeba terč velikosti většího jablka? Lovíš tímto stylem?
četl jsem o této střelbě pojednání, že má výhodu v tom že se dá střílet i za velkého šera, dokud prostě obě oči vidí cíl. nejde o míření, spíše jako o střelbu od pasu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Čau, no střílím tak 5 let, ale poslední dva roky jsem musel ubrat, protože jsem dostavoval barák. Jako luk mám klasický longbow - Cháron od Arniho. S tím střílím nejvíc. Pak mám ještě warbow 80 lb a primitivní luk cca 55 lb. S Cháronem střílím karboňákama. Na ostatní mám dřevěné šípy. Ale s těma karbonama je to nejlepší, protože mě nebaví se srát se šípama (spin....). Za velkého šera nevím, to jsem nikdy nezkoušel. Ten nástřel 89 je na 20 metrů, je to standardizovaná disciplína na turnajích. Ale to asi pánbu nebyl doma. Na druhou stranu, cca 70+ by neměl být žádný extra problém.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

5let je 5let
:)
a jaké jsou rozměry kruhů toho terče, omlouvám se za neznalost, předpokládám že při té soutěži se tedy klasicky mířit po šípu nebo tedy pomocí hrotu nesmí???

no a jen soutěžíš anebo i lovíš?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Čus, myslím, že průměr největšího kruhu, tj. jedničky je 80 cm, průměr nejmenšího kroužkusi nepamatuji. Nějak si teď nemohu vzpomenout. S lukem nelovím, popravdě mě to ani moc neláká. Po šípu se na turnajích moc nemíří. Ono když neposuneš nátahovou ruku stringwalkingem dolů, tak se moc po šípu ani mířit nedá. Ale já popravdě nejsem nějaký moc velký technik míření a nátahu. Vždycky jsem natáhl a napral to tam.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

no "po šípu" jsem myslel klasicky gaping, prostě vnímáš hrot, záměrný bod a jejich rozdíly odhaduješ podle dálky, nebo "splitview" kdy ten Gap už dáváš nějak podvědomě, vypouštíš když se ti to zdá jakože ok. vnímáš jen cíl a hrot tak na 50%.

čili to bereš jako z praku, jen cíl... hmmm dobrý, mnoho let tréningu, nastřílet tak na 20m smekám

já jsem v plenkách v tomto :D ještě to bude trvat...

co říkáš na Byrona Fergusona?
používá co vidím hybrid a klasický hook 1nad 2pod
https://www.youtube.com/watch?v=anyiuVZiogk
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Byronův plakát jsem jednou vystřílel jako cenu za turnaji a tak ho má kluk dodnes v pokojíčku na stěně :-)
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

:) nestřílí dálky, nevím má snad 40lbs luk, držení klasiku, vychází mi to že musí prostě hoooodně podmiřovat... podle jeho techniky split vision, jak ji popisoval kdesi, prostě vnímá špičku šípu a cíl zároveň...
má to nastřílené obdivuhodně
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Když jsem začínal s tradičním lukem, tak jsem se ten split vision snažil naučit, ale nakonec jsem skončil u značek na středu.
Nicméně, pro potřeby lovu jsem osadil luk kolimatorem. Původně jsem to chtěl jen jako přídavné příslušenství pro noční lov, ale ukázalo se to natolik účinné, že jsem na to v rámci lovu a jeho tréninku přešel úplně. Je to rychlejší, pohotovější, nemusím mít úplně dokonalé kotvení, což při lovu není ani dost často možné. Do určité míry to odpouští chyby a je to až překvapivě přesné. Do dvaceti metrů s tím mám stejnou přesnost jako s kladkou. Mám tečku nastavenou na sedmnáct metrů a odhadem jsem z toho schopen přesně střílet na 10-25m, což je pro lov více než dostačující. Montáž jsem si musel zbastlit sám, ale drží perfektně. Kolimátor je SightMark.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od miso243 »

To je zaujímavé. Mohol by si hodiť fotku kde je presne umiestnený?
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Tady to je. Netvrdím, že to je nějaká krása, ale funguje to výborně.

https://files3.uloziste.com/ebdd41e8a6c8295e/
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od miso243 »

celkom vysoko. Kotvíš "olympijsky" pod bradu?
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Tři prsty pod šíp a kotvím na jedno místo na bradě. Takhle jsem to dělal ještě před tím kolimatorem. Mít šíp mezi prsty mi nějak nesedlo.

Před kolimatorem jsem ještě experimentoval s vlepením světlovodného vlákna na tělo. To sice fungovalo taky, ale bylo to dost závislé na světelných podmínkách. Jednou jsem s tím lovil z blindu, ze tmy do světla a nebylo vidět vůbec nic. musel jsem to vlákno ze zářezu na místě vyšťourat, abych měl podle čeho mířit.

Ten kolimator má velkou výhodu v tom, že člověk nemusí být v konzistentním postoji, což v praxi často ani není možné a stejně to lítá na tečku.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Zdravím po, zhruba, roce... :wink:
Co se týče lukostřelby, věnuji se jí stále, tak nějak se stala součástí mých hobby. Syn, který má 7, už začal chodit do sportovní lukostřelby, koupil jsem mu pořádnější 12lbs luk a na svou žádost střílí "holý luk" jako bohužel ale asi jediný z dítek.

Já přešel na silnější 40lbs luk, protože už byl prostě čas, začínal jsem na tradičním reflexu 25lbs https://www.bogenladen-leipzig.de/Wild- ... Mont-Blanc
nově mám 40lbs Redmana od Kolihy http://www.luky-sipy.cz/luk-redman-62-l ... ID139.html
se svým nátahem z něj ale tahám o něco málo méně... což mi ale nevadí, beru ho jako přechod z 25lb na loveckých min.50lbs. potřebuji luk z kterého jsem schopen konzistentně trénovat 1-2h
Styl tak nějak držím beze změn, kotvím 3pod, rukavice, split vision, šípy karbon pro tradiční recurve.

laboroval jsem s facewalkingem na delší dálky i s přechodem na 2pod při střelbě nad 30m... bohužel jsem došel k tomu že... přechod na 2pod mi poměrně výrazně změní míření, polohu kotvy tím vyosím a čípy jdou metr vpravo :wink: face walking jsem taky opustil víceméně a snažím splitw. používat i při přemiřování, nezavírámdruhé oko, dívám se skrze šíp. Nutno dodat že mi jde 2" přes střed dopředu a tak to jde, do nějakých 40m. což mi bohatě stačí.

Soustřely 8) :) no... tak ty jsou odvislé od počtu tréningů a šípů v týdnu... 14dní dovolená mi poměrně otevřela oči, co a jak a o čem vlastně lukostřelba, zejména ta tradiční... je. no byl to propad jak fyzicky tak technicky, počítal jsem s tím, ale ne až tak moc.


nejdou mi ještě úplně 3 věci, vlastně víc věcí... a to... odhad vzdáleností, rychlé přechody na různé vzdálenosti, prostě odhad (záměrně nechci použít termín GAP) polohy periferně viděného hrotu vůči bodu kam chci soustředit zásah a kam směřuje asi 70% pozornosti.
no s těmi procentyto taky je problém aby byly stále konzistentní...
-no pak při míření na plochu bez záměrného bodu si ten bod vybrat a představit... atd. atd...

- no abych to zkrátil, tu krabici od mlíka na ležato, do 18-20m, za podmínek předem nastřílené vzdálenosti a množství šípů v týdnu - bych měl dnes už dát - nebavím se ale o lovu, podmínky, střelnice, bez větru a ne šero :roll:

lovit tak hypoteticky z treestandu na nastřílenou vzdálenost, odzkoušenou na 3D... na víc to zatím není
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Ratte píše: úte 30.4.2019, 9:32 Ten kolimator má velkou výhodu v tom, že člověk nemusí být v konzistentním postoji, což v praxi často ani není možné a stejně to lítá na tečku.
Nazdar, zajímavý počin, celkem neotřelý :wink: taky mě to napadlo, proč pracně pipe do tětivy a piny atd, když už dávno máme průhledové kolimátory. Kdy na ty lovecké vzdálenosti 30m max. rozumně i pro kladku - ta přesnost zamíření musí být víc než dostatečná. ale vidět toto na klasice, koukám jak z jara :) že to bude přesnější pro lov než vše ostatní asi netřeba pochybovat. Beru že kotva tím pádem nebude muset být tak konzistentní o 2 kotvě nebo pomocné nemluvě... ale nátah si prostě musíš přece nějak ohlídat a vypouštění taky.


Jak a kde s tím lovíš a co vše? Lov je pro mě někde dál v budoucnu... tak zatím jen hltám zážitky zkušenějších. Používáš rukavici, tabku, vypouštěč?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět