montáž na Zetku

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
krtek
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 28.9.2014, 21:32

montáž na Zetku

Příspěvek od krtek »

Dobrý den,
potřeboval bych od Vás poradit s montáží na starou zetku. Koupil jsem kulovnici pro svou přítelkyni, na zbrani je stará klapková montáž se 4 lovcem. Řeším co místo toho dát, jestli nechat udělat novou klapkovou montáž, nebo co jiného. Do budoucna na ní pořídím i noční vidění, tak si teď vůbec nevím rady. Předem děkuji za rady
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od pufr »

Krtku, na svou Zetku potřebuješ puškaře a trochu větší peníze než na násuvku na CZ 557. :?

Celkem obvyklé schéma je dnes některý druh otočné montáže ("švenk" - tovární nebo puškařské výroby), kde musí puškař instalovat základny montáže na profrézované drážky po klapce v pouzdru závěru.

Nebo je mnoho Zetek v tuzemsku opatřených základnami ala CZ550/557

Pokud víš, že budeš na téhle zbrani střídat víc zaměřovačů, není od věci nechat rovnou udělat/namontovat a od autora i nastřelit všechno - ušetříš si tím případné pozdější komplikace typu "já jsem Vám ty základny nedělal" ... :?
Pufr
krtek
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 28.9.2014, 21:32

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od krtek »

Děkuji za odpověď. Přemýšlím i o weaveru, uvidím jak se dohodnu s puškařem. Ale další věc je puškohled, uvažoval jsem o Meostaru R1 3-10x50 je to bez bodu, co si o něm myslíte?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od pufr »

Kvalitní "násuvná" montáž, třeba Weaver/Picatinny je určitě taky řešením - podle vkusu každého soudruha / soudružky (a máš asi pravdu, že dnes je i vzhledm k montážím optoelektroniky apod. výhodnější Weaver než tuzemský CZ profil).

50 mm objektiv a zvětšení 10 až 12x v základu pro lovecké použití určitě stačí (Meopta snad už od začátku měla čtyřnásobný zoom).
Světelný záměrný bod Ti trochu pomůže v noci, tam záleží, co a kdy budeš lovit a jestli plánuješ na zbraň nějaké NV :?
Pufr
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od campo »

Ahoj, přikláním se rovněž k Weaveru. Na té Zetce to sice nebude vypadat dobře ale praktická stránka to předčí. Pokud to půjde tak nech osadit dlouhou celistvou lištu a ne jen jednotlivé krátké kameny. Na takovou lištu pak osadíš cokoliv a nejsi limitován horizontálním umístěním, mám na mysli odsazení optiky od oka.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od milan »

Zetka původně 7x57, nyní 35Remington + SB 6x.
výměna optik bez problémů
Zetka35REM - menší.JPG
Zetka35REM - menší.JPG (60.04 KiB) Zobrazeno 8892 x
P1010083 menší.JPG
P1010083 menší.JPG (85.1 KiB) Zobrazeno 8892 x
+Zeiss
P1010014 menší.jpg
P1010014 menší.jpg (15.95 KiB) Zobrazeno 8892 x
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od campo »

Ano milane, přesně tak jsem to myslel. Tohle řešení má proti násuvné nebo klapkové montáži pouze jednu nevýhodu, po sundání optiky nelze využít stávající pevná mířidla.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od milan »

daly by se udělat vysoké kameny s podhledem, ale
1) vypadá to hrozně - na jedné flintě jsem to měl a šlo to dolu
2) jak budeš mít lištu, pořídíš kolimátor, což je lepší než přes otevřená mířidla, čím budeš starší, tím víc to budeš oceňovat
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od campo »

Ano kolimátor je řešením, ne každému ale vyhovuje. Při některých očních vadách může být problém (vlastní zkušenost). Další možnost je naháňková optika. Poznámkou že nelze využít miřidla jsem jen chtěl upozornit Krtka, který zde vznesl dotaz na vhodnou montáž, na tuto skutečnost. Člověk často některé detaily přehlédne.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od pufr »

Zetky mají malé pouzdro závěru, možná by se i ta mechanická mířidla podařilo "zpřístupnit" - pokud by od začátku výroby byl požadavek na Weaver lištu co nejnižší a podélně středem lišty se profrézovala drážka ... Případně by se základny daly osadit nějakým vyšším "skeletovým" hledím ... :)

Asi to nebude řešení na každou Zetku - jen na ty "nejvymazlenější" :D

Obrázek
Pufr
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od campo »

Tou nízkou lištou s podélnou drážkou by se asi pohled do mířidel vyřešit dal. Bude to ale asi řešení aby se vlk nažral .... Ty miřidla budou těsně vyčnívat v drážce a pro praktickou střelbu to nebude dobré, spíš nouzovka. Myslím že by ale s tímto řešením mohl vyvstat problém s vyhazováním nábojnic. Ta lišta bude již tak nízko nad okénkem, že by mohla bránit (její šířka) regulérnímu výhozu. Nabíjení do schránky taky nebude zcela komfortní. Na tohle bych se zaměřil a při zkusmo osazené liště vše otestoval. Tím mám na mysli jakékoliv umístění montáže, ať vysoké nebo nízké. Nebylo by příjemné tohle zjistit až bude zbraň doma od puškaře s finálkou.
krtek
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 28.9.2014, 21:32

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od krtek »

Děkuji za názory, dneska jedu k puškaři, tak uvidíme co vymyslíme.
JanKopecky
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 22.4.2020, 21:31

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od JanKopecky »

Dobrý den,
mohl bych se zeptat na kolik vyjde takovéhle předělaní montáže na weaver lištu ? Děkuju za odpověd
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od Marpie »

krtek píše: pát 08.11.2019, 7:29 Děkuji za názory, dneska jedu k puškaři, tak uvidíme co vymyslíme.
Můžu se zeptat jak to dopadlo? Mám možnost koupit za dobrou cenu Zetku právě s klapkou a to mne trochu odrazuje.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
krtek
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 28.9.2014, 21:32

Re: montáž na Zetku

Příspěvek od krtek »

Dobrý den, klapka sice byla dražší, ale sedí a vypadá na flintě dobře.
Odpovědět