puškohledy MEOPTA

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3404
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Zdar chlapi, tak jsem to pročetl a zkusím taky něco přidat. používám Meostar R1 3-12x56 na T3 308W varmint. Co se týká optických vlastností, soudím že jsou přiměřené ceně, nebo Možná něco nad. Mechanika zatím funguje bez problémů. Nemám však odstříleno tolik ran, abych z toho mohl dělat závěry a ta flinta taky něco ze zpětného rázu pohltí. spíše bych se vyjádřil k velikosti bodu. Skutečně ty 4cm/100m je dost, proto využívám raději hroty osnovy. Nastřeleno mám na cca 170m. Max. převýšení je okolo 100m a je 5cm. To sedí s vrcholem horního ramene. Naopak spodní rameno sedí kolem 210m. Při špatných světelných podmínkách se to však s čeveným bodem nedá použít. Dále ta ONV a paralaxa u pevných zvět?ení, že jako není? Já mám za to, že každý ZD má paralaxu. Je to nesoulad roviny obrazu s rovinou osnovy, který je kompenzován na vzdálenost na kterou je objektiv zaostřen (buď fix, zpravidla 100m nebo var. s kompenzací paralaxy). A to je to co je mě na R1 divný. Relativní pohyb obrazu vůči osnově se zvět?uje s odklonem oka od osy ZD směrem k okrajům. Působí to jako prohnutí osnovy. Tak nevím, zda je to vada kusu, nebo konstrukční vada nebo je to u všech ZD.
To shiva: rozhodně to není na sportovní střelbu
petrasj
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 26.9.2007, 11:57

Příspěvek od petrasj »

Před nedávnem jsem při celkové repasi ZG 47 osadil 7x50RD. vše bylo po několika diskusích a četbě různých fór. vše se zdálo OK až na okamžik, kdy mi přišla prasata na cca 8m těsně pod posed a já kromě hromady masa neviděl nic. Poprvé jsem zalitoval, že jsem nešel do variablu. Ale hned druhý den jsem i bez měsíčku viděl na cca 15 m viděl naprosto dokonale, ale byl to krásný, asi bronzový sekáč. Tak potom v klidu odkráčel. Ale mne to uklidnilo a doufám, že těch superkrátkých pozic bude co nejméně.
J.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

dalas píše: To shiva: rozhodně to není na sportovní střelbu
:-)
diskuze o optice, zbrani ci nabojich nemusi byt vzdy jen sportovni. celou dobu rikam ze presnost zbrane na myslivost staci (vetsinou) do 2MOA. :-)

nevim co znamena ZD.

Nicmene, pro upresneni, abychom si rozumeli.
1. zaostrit kriz podle dioptrickych dispozic oka.
2. pak se muzem bavit o paralaxe.
3. korekce paralaxy je vzdy pri zmene vzdalenosti na kterou se strili, pri kazde zmene svetelnych podminek ci teplotnich, proste pokazde kdy ze opticke podminky zmeni.
je to srovnani dvou fokalnich rovin.

takze v okamziku kdy mam spravnou dioptrickou korekci na zamernem krizi (vidim kriz jasne, zretelne a ostre) a zaostrim objektiv na danou vzdalenost (vse vidim ostre vcetne krize) tak s pohybem hlavy se nema co menit. Ani tzv. mesicky nehraji zadnou roli.
pokud se neco takoveho deje, tak je neco v neporadku.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

Meopta Přerov má rodělené poškohledy na civilní a vojenské, u vojenského programu používá označení ZD - zaměřovač dení a ZN - zaměřovač noční (noktovizní) u ZD jsou zaměřovací osnovy ARMY-V, V-DOT a MIL-DOT. Co myslí dalas označením ZD nevím, když používá Meostar R1 3-12x56 RD, s osnovou 4C?. :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3404
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Omlouvám se za tu nejasnou zkratku ZD, kterou jsem myslel zaměřovací dalekohled obecně. Jinak u toho Meostaru R1 je dle výrobce kompenzována paralaxa na 100m. Mám tedy okulár zaostřen na rovinu záměrné osnovy a předměty vzdálené 100 m se zobrazují taky v této rovině. Při pohybu oka střed záměrné osnovy se nepohybuje vůči obrazu cíle. Jakmile na tento předmět umístím okraje osnovy, tak se s pohybem oka osnova pohybuje vůči cíli. V praxi je to jedno, protože stejně používám střed. spíše jsem chtěl poukázat na to, že obraz u tohoto puškohledu není v rovině, ale asi na nějaké kulové plo?e. No a nevím jestli je to jen u toho mýho puškohledu, nebo u všech R1.
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

K vánocům jsme si s tátou dali navzájem nové střelivo. Já jemu Winchester Power point do 7x57 a on mi koupil Vulkana do osmičky. takže nás během svátků čekalo nastřelení. Táta ma na kulovnici asi 10 let starou meoptu 7x50 , bouchly jsme jednu ránu na 100m, šlo to o asi 5cm ní?. ?il jsem v domění že se při nastavování hýbe dírou. Tak jsem kliknul 5 směrem up, bouchnul jsem a jaké bylo moje překvapení když to bylo ještě náš než minulá rána. tak jsem kliknul 10x dolů abych hejbnul dírou nahoru :?: a vystřelil, zásah, byl tam kde měl být. Osobně jsem si do té chvíle myslel že se prostě hýbe dírou v terči, jako jsem to viděl u puškohledů předtím. Po pár dnech jsem nastřeloval svojí 8, tam mám Meoptu 2100 7x50, pul roku starou...po menších porblémech (spí? rukama) jsme to nastřelili a nastavování fungovalo tak jak podle mě mělo. Kliknul jsem Dolú a díra v terči se ?oupla dolů. tak nevím co si mám o tom myslet...?e by za 10 let změnili postup? Máte s tím někdo zkušenosti?
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cejnyk »

to klouda: mám taky starší meoptu model 1000 7x50 a funguje jak říká?, prostě hýbu dírou v terči. (i když vždycky mě to stojí nějakou tu ranku, než si to vlastně uvědomím :wink: ) spíše se domnívám, že jsi tu první ranku nedal zcela optimálně. Právě proto se všude píše, že máš dát 2 rány a pak hýbat puškohledem. I když člověk dá mnoho ran, pak může přijít takováto situace a je z toho člověk jelen :)
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Já jsem to asi nepopsal dost dobře prubeh toho nastřelování, ale to že by ta první rána byla strhnutá nebo tak je blbost...v?ecko bylo ov?řovaný, prostě ten puškohled má točítka označený stejně jako ostatní ale chodí to opačně.
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
cheyen
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 17.12.2007, 9:24

Příspěvek od cheyen »

Pánové mám stejný problém jako všichni co si chtějí koupit nový puškohled. Vlastním kulovnici ZG 47 v ráži 7x57 a mám na ní puškohled Artemis 2000 7x50. Ale chtěl bych ho vyměnit za varibl s bodem. uvažuji o meostaru R1 3-12x56 RD. Mohli by ste mi prosím říci zda je to v pohodě,popřípadě jinou značku ve stejné ceně a provedení. Já ročně z kulovnice vystřílím cca 30 nábojů. A nevíte ještě za kolik by se dal starý puškohled popřípadě prodat. Záruka končí bohužel letos v srpnu. Ale za těch 10 let používání úplně bez problémů a je ve výborném stavu.Díky za rady
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Pro normální myslivost Meopta uplně dostatečná optika.Je škoda,že využili trhu a cena je dnes tam,kde je.Já osobně preferuji optiku se stálým zvět?ením mám 7x56 s RD na nahánky nechodím.Tvá stará Meopta je dobré poctivé sklo,která se dá prodat ještě za 5T.
cheyen
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 17.12.2007, 9:24

Příspěvek od cheyen »

takže bych případně mohl tu Artemisku za 5 tis Kč prodat. Rozhodl jsem se nakonec pro Doctora 3-12x56 s bodem. Máte ho někdo?může te mi o něm poskytnout reference...díky
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

cheyen píše:takže bych případně mohl tu Artemisku za 5 tis Kč prodat. Rozhodl jsem se nakonec pro Doctora 3-12x56 s bodem. Máte ho někdo?může te mi o něm poskytnout reference...díky
používá ho můj tchán a je s ním navísost spokojený, je to ten typ myslivce, kterej si nastřelí kulovnici na ONV a střílí s ním tak do 150m, většinou tak kolem 70m, červenej bod neoslňuje. většinou ho asi tak jednou za rok musí nastřelit, ale je otázka jestli to neni vinou manipulace... Já jsem si koupil doctera bez bodu 8x56 tak jsem zvědavej až ho vyzkoušim... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

ZD 3-12x56 s mil-dot

Příspěvek od Majkl »

V současné době mám Meostar R1 3-12x56RD. přemýšlím nad změnou za ZD 3-12x56 s mil-dot. U R1 mi vadí, jak moc se s přiblí?ením zvět?uje i červený bod. U toho ZD s MIL-DOT se svítící kříž také zvět?uje, ale myslím, že to nemusí byt tak markantní jako u R1. Klikat samozřejmě nejde, ale snad se dá částečně využít stupnice na záměrné osnově? Taky by mě zajímalo, zda nemáte někdo zkušenost s rozdílem světelnosti u R1 a ZD u 56mm. Díky za případné odpovědi.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Re: ZD 3-12x56 s mil-dot

Příspěvek od Majkl »

[quote="Majkl"]V současné době mám Meostar R1 3-12x56RD. přemýšlím nad změnou za ZD 3-12x56 s mil-dot. U R1 mi vadí, jak moc se s přiblí?ením zvět?uje i červený bod. U toho ZD s MIL-DOT se svítící kříž také zvět?uje, ale myslím, že to nemusí byt tak markantní jako u R1. Klikat samozřejmě nejde, ale snad se dá částečně využít stupnice na záměrné osnově? Taky by mě zajímalo, zda nemáte někdo zkušenost s rozdílem světelnosti u R1 a ZD u 56mm. Díky za případné odpovědi.

http://www.meopta.cz/index.php?id=153&lang=cz
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

Mam v umyslu koupit optiku na kulobrok. Bude slouzit k lovu v polni honitbe, lov prevazne za svetla, za tmy jen vyjmecne pri mesicku, a obcas nejaka natlacka. Kterou Meoptu byste mi doporucili? Chtel bych variabl kvuli tem natlackam. Diky za odpovedi.
Odpovědět