Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Naposledy upravil(a) budoka dne ned 18.6.2023, 10:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Radan »

Toma píše: sob 17.6.2023, 21:01
RG píše: stř 14.6.2023, 13:27 Souhlas s Šumavákem, dost dobře vysvětleno :!:

Před lety jsme na střelnici našli bukový hranol, na 10 m jsme do něho stříleli FMJ náboje:
7,65
9 Luger
45 ACP
357 Mag.

7,65 se zaryla celá střela s tím, že zadek střely lícoval s okrajem dřeva. 9 mm Luger prošel tak, že od konce střely bylo po okraj dřeva 3 cm. 45 ACP nedokázala proniknout do masivu ani celou svojí délkou, dostala se cca do 3/4 délky střely. 357 Magnum se dostala do cca 8 cm hloubky, nechybělo mnoho a hranol by prostřelila komplet.

Tento minitest není nějaké dogma, ale něco z toho ohledně průraznosti ráží usuzovat lze.
Tak to je velká bída.U ČZ 50 7,65Brow.se uvádělo že prostřeluje na 50 metrů 10 cm smrkového dřeva.
No, snad každý ví, že srovnávat tvrdost smrku a buku prostě nejde :idea: Klidně bych věřil, že 7,65 na 50 m těch 10 cm smrku prostřelí. Smrk je nejměkčí dřevo, s řídkými vlákny. Na škole jsme měli učitele, který říkával, že ten strom má blíže k papíru než ke dřevu :o Buk to je úplně jiná liga, do zdravé bukové desky máš velký problém zatlouct hřebík tak, aby se ti neohnul...
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Toma »

Naopak se říká že dřevo měkké se prostřeluje hůře.V časopisu Hubertlov se psalo o ráži 8x50 R Mannlicher že střela 16,5 g prostřelovala dva duby za sebou o průměru 40 a 50 cm.To je 90 cm dubového dřeva.Rozdíl bude určitě ve vyschlém a živém.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

Časopis Hubertlov bol plnohodnotným ekvivalentom starých gréckych bájok a mýtov. Akurát vo verzii pre poľovníkov. Neexistuje časopis, ktorý by na Slovensku a v Čechách priniesol do povedomia čitateľov väčšie množstvo totálnych bludov. Špeciálne v oblasti strelectva.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od miso243 »

budoka píše: ned 18.6.2023, 0:23 No nevím, kdo tady bude sichizouš asi ten, kdo chce střílet prasata malorážkou, nevím, z kterého státu to video je, ale v některých státech je lov krátkou zbraní povolen. Já jsem cns, nezpochybňoval jen jsem upozornil na to, že v krátkém časovém úseku a ještě pod tlakem je to těžký trefit přesně, šumavák se na to cítí, ok já mu to neberu.
Čo je schizofrenické na tvrdení, že 20 kg prasa, vkľude a zboku, zabije spoľahlivo aj malorážka? Tu nešlo o návod ale o to, že si tým videom chcel demonštrovať úcinnosť pištole. Mimochodom videom, v ktorom druhý kus, už s adrenalínom, po zásahu napadol a odišiel. Čo naopak demonštruje, že zásah mimo cns slabším kalibrom útočiaceho diviaka ani nespomalí.
OKrem toho sám tvdíš, že 45 acp pri správnom zásahu spoľahlivo zastaví útočiace zviera. Lenže ten správny zásah pri vitálnej zveri je práve cns ktorého zasiahnutie spochybňuješ.
To tvoje posledné video je zase ten "lacný Janko" čo všetko strieľa do jedného bloku. Ešte pár rán a bude prestrelovať oba bloky za sebou hocičím.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Ha, ha, tak to je dobrý vtip, jo prase odešlo, ale daleko nebude. Jinak prase ti odejde i po několika zásazích z 308 win, fakt si myslíš, že jsem malé dítě. Jinak, když máš problém s federálními, bloky, tak Jankovi napiš, aby střílel každou ránu samostatně. No opětovně tě upozorňuji, že jsem nezpochybňoval cns, jenom tvrdím a na tom si trvám, že to při náhlém útoku, který nečekáš je těžké trefit přesně. Proto je třeba mít pořádný kalibr jako je třeba 45 acp, které je známo svým stop efektem, o kterém tady píše šumavák, který prase zastaví nebo aspoň zpomalí, když se netrefíš do mozkovny. Už chápeš. No a k té malorážce, netvrdím, že malorákžou prase nesundáš, ale se mi zdá, že už to je dost slabý a asi i zakázaný. Jinak co je na tom špatné prezentovat schopnost 45 asp sundat prase.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

budoka píše: ned 18.6.2023, 10:21 ... fakt si myslíš, že jsem malé dítě...
Vystihol si to. Presne to si myslí celé obecenstvo. :wink: :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Tady názorný příklad co se může stát, když se netrefíš.

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udal ... zabil.html
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

No evidentně to tady už někteří jedinci nedávají, doporučuji nitrák pod jazyk a nohy v teple :D .

Z jiného fóra.

Testy střeliva na divočácích / dostřel krátkou
Testoval jsem náboje na dostřelné divočáků, dostřeloval jsem divočáka z ultrakompaktní 1911, .45ACP EFMJ a paráda, prase padlo jak sražené kladivem. Díra pořádná.

Dostřeloval jsem včera další dva divočáky (jeden na mě dokonce zaútočil) a oba 6" revolverem .357 Magnum, 158grs TMJ, vzal jsem si to abych nedevastoval zvěřinu, ale rychlost byla našlápnutá na 1450ftps. Byl jsem dost zklamán, protože prasata na zásah reagovala docela málo, a onen "knock down" co nastal u .45ACP EFMJ nenastal. Zítra jdu lovit zas a mám naládováno .357 Magnum 125Grs XTP našláplé na rychlost 1720ftps, je to pěkně jedovatá dutina, ještě mám XTP 158grs a ty si nechávám na příště, jsem zvědav jak to bude fungovat....

Ale závěr který jsem si udělal ze střelby na vitální 50-70kg zvíře (odpovídá člověku) je dosti tristní, pokud je adrenalin v krevním řečišti, tak na průstřel krku (všechny tři zásahy šly do stejného místa) FMJ střelou o průměru cca 9mm prostě organismus reaguje nedostatečně a k "odpadnutí dochází o několi vteřin pomaleji.... už vím co budu nosit.... když si představím že takový 9mm Luger má průměr jako zde testovaný .357 Mag a rychlost někde o třetinu nižší tak bych se s devítkou fakt bál chodit mezi lidi....

Jinak musím ještě dodat že divočák (cca 50kg) strelený "na měkko" a kterému visí na zadním běhu jagdterier na průstřel krku .357Mag neznatelně reaguje, a trvá cca 3 vteřiny než mu spadnou windows a ty tři vteřiny jsou strašně dlouho v malém prostoru, takhle vzteklé prase jsem dlouho neviděl, a to mělo přestřelené obě krcní tepny a rozdrcený hrtan. přesto by mě s chutí raflo do nohy... Když zauvažuju že by to byl chlap s pistolí tak jsem desetkrát mrtvý..... za 3 vtařiny může poměrně pohodlně vysypat zásobník....
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Je to furt dokola, zkazky o neúčinnosti nebo malé průbojnosti 45 acp atd., jsou nesmysly, ve skutečnosti 45 acp, nemá problém při použití odpovídajícího střeliva zlikvidovat jakékoliv divoké zvíře včetně dospělého divočáka.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Já jsem Fanda 1911 a 45 ACP ale možná by to chtělo začít omývat přirození vlazno vodo.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

budoka píše: ned 18.6.2023, 10:21...Proto je třeba mít pořádný kalibr jako je třeba 45 acp, které je známo svým stop efektem, o kterém tady píše šumavák...
Teď už vůbec nerozumím tomu, proč se na mě odvoláváš, když jinak popíráš prakticky všechno, co tu tvrdím. :shock:
Vždyť jsi přece napsal i toto:
budoka píše: pon 12.6.2023, 1:53...Jinak další mýtus stop efekt, žádný stop efekt není, to je tak leda z filmů...
Tak existuje ten stop efekt nebo ne? Začínám se v tom ztrácet, tak jak to tedy je? :? Vyskytuje se snad jev zvaný "stop efekt" pouze u nejvíc nejlepší ráže všech dob .45 ACP a ostatní podřadné ráže ho nemají? :lol:


Ale konec srandy.
Seš ohledně zde diskutovaného tématu naprostý laik s nulovými zkušenostmi ohledně lovu (usmrcování zvěře střelnými zbraněmi) a přesto se nás tady snažíš poučovat za pomoci nějakých videí z YouTube, nebo internetových textů těch, co použili KKZ k dostřelu několika malých divočáků (pod 70 kg) a divili se, že je několik zásahů celoplášťovými střelami mimo CNS okamžitě nezastavilo. :roll: A evidentně pořád nechápeš rozdíl mezi čelním útokem (kdy je třeba k okamžitému zastavení dobré průbojnosti střely a zásah CNS) a střelbě z boku, kdy v podstatě stačí dobře umístěná rána z malorážky. Tvá nekritická adorace .45 ACP je na úrovni hysterického dítěte, které se válí po zemi, kope nožičkama a tluče ručičkama, za jekotu: ".45 ACP má stejnou průbojnost jako 9mm Luger, .45 ACP má stejnou průbojnost jako 9mm Luger, .45 ACP má stejnou průbojnost jako 9mm Luger!"
(Což nemá a dle fyzikálních zákonů ani mít nemůže.)

Odhaduji, že pokud bychom byli místo loveckého na nějakém šermířském fóru, tak budeš jako fanatický budoka tvrdit, že pokud by se spolu utkali evropský středověký rytíř a japonský samuraj, tak samuraj s jeho ostrou katanou s přehledem zvítězí. :lol: Jenže to má háček - oni by se časově nemohli potkat (v době éry japonských samurajů již vládly evropským válčištím palné zbraně a rytíři už 2 století neexistovali) a také Portugalci a Španělé, kteří jako první z Evropanů do Japonska pronikli, neměli se samuraji (s jejich katanami a zbrojemi z kůží, provazů, či lakovaného papíru) žádný problém, jejich rapíry ty samurajské pseudozbroje v pohodě propichovaly a jejich převážně bodná škola šermu si se starší sečnou školou (samurajové) hravě poradila, navíc jejich kvalitní ocelové kyrysy katana proseknout nedokázala, natož probodnout.
[Konec historické vsuvky.]
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Citron »

Ono se zapomíná na jedno důležité při dokazování prostřednictvím moderních médií. Tou důležitou věcí je to, že se ty tzv. faily buď úplně na síť nedávají, a když už je tam nějaký "blázen" dá, byť i v rámci možné edukace ostatních, tak tam často chybí jejich nepěkné konce, takže člověk je ve finále přesvědčen, že se to sice nepovedlo, ale nic se nestalo.
Jinak řečeno, ano, na sítích jsou k vidění videa a na fórech k přečtení posty o tom, jak se někdo ubrání tomu nebo onomu zvířeti KKZ s v různých rážích, ale ta kardinální otázka zní, kolik je k té úspěšné obraně těch neúspěšných (nemyslím zrovna úplně zabitých lidí)? Aby se pak ty statistiky poněkud neohnuly jinam, protože jak již zde bylo řečeno, fyzika je fyzika a její zákony platí vždy a všude a pro všechny stejně.
A za mě, a myslete si všichni v tuto chvíli co chcete, je nejlepší obranou před zvířetem, které může útočit, mu prostě nelézt do rajónu v kritickou dobu (obzvlášť když vím, že tam je), kdy jsou útoky nejvíc pravděpodobné (pokud to teda není nutné tam lézt). Předcházení rizikům je prostě nelepší obrana, ne myslet si, že když na mě odněkud nepředpokládaně vyrazí zvíře, tak že ho "nejak" zastavím KKZ (nebo i puškou).
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

For šumavák

Nečil se člověče ty nejsi rád, že jsem se na tebe odvolal, aspoň vidíš, že není pravda, že s tebou prakticky ve všem nesouhlasím :D Jo je pravda, že s tebou ohledně té průbojnosti nesouhlasím, protože, i kdyby to tedy, tak bylo, jak říkáš, tak ten rozdíl bude prakticky minimální a s + P střelivem jestli vůbec nějaký, otázka co s čím bude porovnáváno, že ano. Takže jádro sporu 45 acp neprojde čelně lebkou divočáka, já ti tvrdím, že projde critical duty a projde vždycky, bylo to na tom videu, samozřejmě ty videa neuznáváš, ok tak mě přesvědč, že neprojde, podle mě ty si jenom myslíš, že neprojde, ale nevíš to jistě, protože si to nevyzkoušel. Samozřejmě jsou tady výkonější zbraně 10 auto, atd., u kterých je vyšší jistota jak píšeš, ale teď tady řešíme 45 acp. Když budeme řešit klasické střelivo FMJ 230 gr, které si vyžádala přímo armáda po všech možných zkouškách, i když jí bylo nabízeno 200 gr s vyšší rychlostí, ale vybrali si 230 gr s nižší rychlostí, asi měli nějaký důvod, že ano. Tak podle mě na vzdálenost, kdy můžeme uvažovat, že budeme krátkou střílet čelně do lebky prasete, nakolik to může být metrů ? do deseti metrů ? nevím, ale kdyby to tak bylo, tak podle mě musí projít i to klasické FMJ, ale podotýkám je to jen můj názor. Takže jediná možnost jak to zjistit je sehnat hlavu divočáka a zkusit to. Jinak to, že sem dávám videa není o tom, abych tě poučoval, jde o to, že už nad tím někdo uvažoval jak to je, a chtěl to osvětlit jak je to ve skutečnosti. Já tomu věřím, ty ne, ok respektuji tvůj názor, toď vše. Podle mě je 45 acp hodně podceňovaný, ale jak jsem psal dokud to tedy sami nezkusíme, nejde náš spor rozlousknout.

For Citron

Žádnou statistiku jsem nenašel jenom zkušenosti lidí ze života, ano jsou tam i neúspěšné obrany, našel jsem i neúspěšnou obranu 45 acp proti medvědovi, kdy do něj byl vyprázdněn celý zásobník (nevím ovšem u jaké zbraně) a nepřežil ani medvěd ani obránce našli je na jednom místě mrtvý. Pak tam byla 2 x neúspěšná obrana 10mm auto, kdy zbraň nebyla z nějakého důvodu použita, kdy byl napaden průvodce a klient nebyl schopen pistoli použít a ještě ve zmatku vypustil zásobník a pak radši utekl, průvodce nepřežil. Pak tam bylo ještě něco už nevím jak to bylo, ale přežili to. Pak případy použití proti medvědího spreje našili jenom prázdný spreje, ale lidi ne.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

budoka píše: ned 18.6.2023, 22:01...tady řešíme 45 acp. Když budeme řešit klasické střelivo FMJ 230 gr, které si vyžádala přímo armáda po všech možných zkouškách, i když jí bylo nabízeno 200 gr s vyšší rychlostí, ale vybrali si 230 gr s nižší rychlostí, asi měli nějaký důvod, že ano. Tak podle mě na vzdálenost, kdy můžeme uvažovat, že budeme krátkou střílet čelně do lebky prasete, nakolik to může být metrů ? do deseti metrů ? nevím, ale kdyby to tak bylo, tak podle mě musí projít i to klasické FMJ, ale podotýkám je to jen můj názor...
Munička HORNADY vyrábí náboj řady Critical Duty pro ráži .45 ACP (.45 Auto) pouze v +P laboraci, protože mají dobře otestováno, že u standardních laborací by byla jeho průbojnost v určitých situacích nedostatečná. Podle vícero profesionálních testů je to pro ráži .45 ACP asi to nejlepší, co se aktuálně ve vztahu k tématu tohoto vlákna dá sehnat (dobrá průbojnost + malá tendence sklouznutí při šikmém zásahu tvrdého cíle, při zachování dobrého stop efektu).
U divokých prasat s hmotností pod 100 kg bych se v případě tohoto konkrétního náboje neúčinnosti asi nebál, otázkou jsou těžší kusy, fyzika je fyzika. :idea: Každopádně střelba těchto nábojů z kompaktnějších modelů je většině lidí silně nepříjemná (ostrý zpětný ráz a další), jsou prostě vyvinuté pro zbraně služebního typu (plné velikosti) a v technickém stavu, který tu zátěž snese. Jinak pro armádní účely se od doby účinnosti Ženevských konvencí vždy používá munice s FMJ střelami, protože ve válečných konfliktech je zakázáno používat munici s vyšší ranivostí, kam se moderní obranné a služební (policejní) střelivo zařazuje. A co závěrem? Asi to, že pokud někdo používá ke své obraně pistoli ráže .45 ACP a chce, aby byl schopen se s ní ubránit i čelnímu útoku černé zvěře, měl by si pořídit střelivo, které má předpoklad to zvládnout a doufat, že tomu tak opravdu bude. A nebo může dál nosit střelivo standardní laborace (nižší průbojnost) s ogivální FMJ střelou (vyšší tendence ke sklouznutí) a nechat to osudu... :lol:
(Další nezbytné předpoklady, jako určitou střeleckou úroveň a psychickou odolnost, nebudu řešit.)

PS: Jen pro zajímavost: V takových situacích se obvykle střílí na vzdálenosti od cca 5-ti metrů do cca 5-ti milimetrů... :mrgreen:
Zamčeno