Kam zařadit střely jako vz.82

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Michal_123 »

Palko: Ne, není to ani jedno z toho.
Také beton je heterogenní a nikoliv homogenní, protože je nesouvislou směsicí různých materiálů.
https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1tk ... l%C3%A1tky
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

Rozumíš vůbec tomu co jsi sem postnul, vlastně si potvrdil co furt tvrdím je to homogenní, protože střela je ze stejnorodého materiálu, tzn. z ocelových pilin. Z čeho je střela složená máš i na krabičce od nábojů.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od dalas »

Rozhodně to není homogenní látka ale spíše bych to nazval kompozitem. Nehomogenity ve střele jsou totiž mnohem větší, než je atomární úroveň.
Bohužel ale tohle zaplevelené téma už nepůjde ani separovat, případně přesunout jinam.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Michal_123 »

Jasně zde vidíme, že argumenty fungují pouze na jedince, kteří jsou tyto argumenty schopni:
1) vyslechnout
2) vzít v potaz
3) pochopit

Dalasi, myslím, že za necelý měsíc, až znovu začne školní docházka, bude mít Budoka jiné starosti.
Nicméně, pokud mohu, přimlouvám se za promazání tohoto vlákna.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

Provedena konzultace na VŠ fakulta metalurgie, jestliže je střela vyrobena z ocelových pilin jednoho druhu oceli, tak se v každém případě jedná o homogenní materiál. Co se týká pojiv ty tam můžou být, ale nemusí být žádné, spékání u oceli probíhá za vysokých teplot nad 1000 stupňů C. Po přesné složení střely by musela být provedena analýza, jsou ochotni provést :D .
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od miso243 »

Krútiš sa ako had. Začal si so špeciálnou "celokovovou" strelou. Po upozornení, že väčšina striel je celokovová lebo olovo, meď aj zinok sú kovy, si prehodil na "celocelové homogénne" strely. Po argumente, že taká strela by ničila vývrt si sa vytasil s jednou špecifickou strelou vz.82, ktorá sa pravdepodobne nikde mimo územia Čes.Slov. nevyskytuje. Sám si tvrdil, že je z pilín a pojiva - iného kovu z nižšou teplotou tavenia. Pre prítomnosť iného kovu a nižšiu teplotu spekania ako teplota tavenia ocele to z princípu nemôže byť ani celocelová, ani homogénna strela. Tak si v zápätí zakontroval, že tam vlastne sú len piliny bez pojiva. Čo bude ďalej? Čo tak dať sem link na nejakú tú reálne vyrábanú, podľa teba bežne dostupnú a na obranu pred medveďmi používanú, celocelovú homogénnu malorážovú strelu alebo strely(ak ich ako tvrdíš vyrába hoc kto.) Nech sa všeci ostatný obmedzenci poučíme.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

A to je právě problém tohoto fóra někteří si myslí, že ví všechno ale neví, a snaží si mi vkládat do úst co jsem nikdy neřekl, takže ještě jednou pro tebe, přečti si to znovu, pojivo tam může být, ale nemusí, to je stanovisko fakulty, takže jsou možné obě možnosti, ale to jestli tam pojivo je (spíše bylo) je úplně jedno, nemění to nic na faktu, že se jedná o střelu s homogenního materiálu. Což jsem uvedl již na začátku, že se jedná o celoocelovu homogenní střelu To, jestli se pojivo použije nebo ne vychází z technologie výroby, také se o tom na fakultě zmiňovali, ale o tom se nebudu rozepisovat, tohle není téma o práškové metalurgii. A to, že jsem se zmínil právě o této střele je proto, že je od nás, v USA budou mít zase něco jiného, o čemž jsem tady taky psal.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: kam zařadit střelu vz.82

Příspěvek od Marcus.das »

Budoka-Mohu požádat o více info k té konzultaci? Fakulta které školy? Jaká katedra? Případně který pracovník? Takové hlouposti snad nikdo z akademické půdy nemohl z úst vypustit :-)
Produkty vytvořené práškovou metalurgií jsou ze své podstaty z vnitřní mikrostruktury značně nehomogenní, i za použití technik jako HIP apod. bude mikrostruktura plná porů, sekundárních částic způsobených oxidací při jednotlivých tehnologických procesech. Ve výsledku bude materiál možná "pseudohomogenní" z hlediska chemie, z hlediska mikrostruktury už moc ne...
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nevím, zda se toto hodí do sekce lovecké střelivo. Možná by to chtělo něco jako: " Peklo na talíři". Za plagiátorství se autorovi pořadu omlouvám. Na druhou stranu mám radost, že naše fórum je multidisciplinární a směle z něho může čerpat i MUDr. Chocholoušek. Ale sranda je a vo tom to je.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od miso243 »

budoka píše: pát 04.8.2023, 9:12 A to je právě problém tohoto fóra někteří si myslí, že ví všechno ale neví, a snaží si mi vkládat do úst co jsem nikdy neřekl, takže ještě jednou pro tebe, přečti si to znovu, pojivo tam může být, ale nemusí, to je stanovisko fakulty, takže jsou možné obě možnosti, ale to jestli tam pojivo je (spíše bylo) je úplně jedno, nemění to nic na faktu, že se jedná o střelu s homogenního materiálu. Což jsem uvedl již na začátku, že se jedná o celoocelovu homogenní střelu To, jestli se pojivo použije nebo ne vychází z technologie výroby, také se o tom na fakultě zmiňovali, ale o tom se nebudu rozepisovat, tohle není téma o práškové metalurgii. A to, že jsem se zmínil právě o této střele je proto, že je od nás, v USA budou mít zase něco jiného, o čemž jsem tady taky psal.
To či tam pojivo je alebo nie je práve veci mení. Ak je tam aj iný kov nemôže byť strela celoceľová a ak je tam epoxid tak ani celokovová.
Ale veď sem postni čo to presne majú v USA. Konkrétne výrobcu typ hotové strelivo.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od SoukuM »

Josef Kuřitka píše: pát 04.8.2023, 9:53 Nevím, zda se toto hodí do sekce lovecké střelivo. Možná by to chtělo něco jako: " Peklo na talíři". Za plagiátorství se autorovi pořadu omlouvám. Na druhou stranu mám radost, že naše fórum je multidisciplinární a směle z něho může čerpat i MUDr. Chocholoušek. Ale sranda je a vo tom to je.
V poslední době jsem si každý den ráno udělal kafe a s chutí jsem otevřel toto vlákno na LF, abych se výborně pobavil :D a dozvěděl co je nového na téma použití celoocelových střel na grizlyho a na lov z mojí oblíbené 45 ACP :D :D :D :D . Docela by mě mrzelo, kdyby tenhle nekonečný seriál skončil. Co teď budu ráno dělat ?????? :D :D :D :D :D
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Šumavák »

dalas píše:Rozhodně to není homogenní látka ale spíše bych to nazval kompozitem...
Tohle, tedy kompozit, je dle mého názoru jediné správné označení 9mm střely vz. 82 :idea: Při její výrobě použité ocelové piliny a nekovové pojivo prostě homogenní materiál netvoří. Příkladem homogenního materiálu, používaného při výrobě střeliva, je třeba mosaz (tedy slitina) a její varianta tombak.

PS: Jinak i já už při čtení tohoto vlákna popíjím kávičku, abych si lépe užil tu zábavu, jaké další argumentační kličky a velkolepé teorie zdejší všeznalý googlehoover zase předvede. :D A vidím, že do hry už mimo google vyhledávače a překladače vstoupila i nějaká fakulta! :shock: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=E2c32SvJf54

:twisted:
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od palkopal »

Michal_123 píše: čtv 03.8.2023, 13:26 Palko: Ne, není to ani jedno z toho.
Také beton je heterogenní a nikoliv homogenní, protože je nesouvislou směsicí různých materiálů.
https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1tk ... l%C3%A1tky
Nevěř všemu, co se na Wikipedii píše. Existuje něco, čemu se říká proces homogenizace, kdy z heterogenního se stává homogenní. Hranice mezi heterogenním a homegenním je optická rozpoznatelnost jednotlivých komponent - zda pouhým okem či za pomocí přístroje, je věcí názoru jedněch či druhých odborníků.
A monolit je to každopádně, neb je vyrobeno z (hetero) či (homo) materiálu jednoho kusu. Např. Obelisk na Pražském hradě je monolit (z jednoho kusu) mrákotínské žuly, tedy heterogenního materiálu (jednotlivá zrna lze opticky rozpoznat).

Ad Wiki - kdysi jsem tu dostal napráskáno za hydrostatický šok a na Wiki najdeš oba termíny s obdobným výkladem.
Odpovědět