Zákaz olova ve střelivu

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od roman200 »

https://www.cizp.cz/aktuality/upozornen ... -mokradech
Jste na sezónu zásobení? Já vůbec a podle stavu v našich obchodech, jsem se rozhodl to letos kachnám odpustit 🤔.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od cobaj »

Zakaz olova me sice pekne se..., ale jednou to tak je. Tak se asi budeme muset prizpusobit. Lov olovem je zakazany zpusob lovu - s tim se budeme muset vyporadat a machrovani na soc. sitich jak jsem nekolikrat zaznamenal. Nikomu a nicemu nepomuze, jen dava dobre info spionum z rad ekoteroristu. Mimo jine treba mi mame kachny vypoustene a ty odlovit proste musime.
Dnes je v obchodech situace takova ze do 16ctek neni v podstate nic, do 12/70 jakz takz nekde neco vydoluji, ale s 3.3mm brokem spis nic. 12/76 se sehnat da a SB je treba tento tyden do zavozu dava (bez zkousky nelze strilet zadna velikost broku) . Take 20citka by v zavozu byt mela.
Za mne neni do budoucna zadne reseni snazit se sehnat ocelaky podlaborovane a s malym brokem 16/3.05mm a 12/70 v 3.3mm. Jednoduse to bude jenom mrzaceni zvere. Reseni tedy je vytahnout kacky a koupit novou pusku idealne ve 12/76 se zkouskou na ocel. Rozdil mezi brokem v 16ctce 3.05mm - 360m/s ci 12nactce 3.3mm brokem s rychlosti cca 380m/s a X 4mm brokem s rychlosti 470m/s neoddiskutovatelne proste je. Kamarad mi potvrdil ze 4mm brokem lovil uz nekolikrat v zahranici a do 40m nebyl zadny problem s ucinkem. Padalo to a o to tu jde. Efektivne usmrcovat zver.
Cena novych brokovnic v porovnani s dnesnim platem a platem nasich predku, kteri nam ty ZH, ZP, atd poridili a odkazali je vic nez rozumna. Takze kdo chce hleda zpusoby a kdo nechce hleda duvody. A pokud to nekdo nedokaze stihnout pro tuto sezonu pak pro pristi to urcite neni zadny problem.
M.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od roman200 »

Jsem podobného názoru, bohužel jsem čekal na nějakou českou právní úpravu a ta nepřišla. Vše se řeší na poslední chvíli a o zásobení obchodů ani nemluvím. Zbraň mám, ale střelivo už shánět na poslední chvíli nebudu, protože brazilské náboje nestrilim a dovoz jsem žádný nenašel. Samotného by mi účinnost nábojů 12/76 s brokem 3,8 a 4,1 zajímala. Ale pouze u vody, jinak se olova nevzdám. Níže je odkaz na mapu mokřadů v ČR, ale je celkem k ničemu, jako vše v téhle republice. Jsou tam veškeré místa s vodou a dokonce i ta, kde žádná voda není už 50 let, což vidím v naší honitbě.
https://aopkcr.maps.arcgis.com/apps/web ... c3396dbc63
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od cobaj »

Rozumim. Ja mam pusku po zkousce a kupuji tak po ruznu dostupne naboje. Velikosti broku , rychlost. Jsem rozhodnuty to vzit, nadelat nejake bloky a na cca 35m to nastrilet. Nic profesionalniho. Tech teoretickych blabolu uz jsem se uz ale nacetl dost a nic s ceho bych byl moudry. Chci proste v praxi videt ze ocelovy brok xy na 35m pronikne materialem stejne hluboko jako ocelovy brok yx vetsi o napr. 0.5mm letici o tolik a tolik m/s rychleji. Spocitane mi to nestaci :mrgreen:
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od Michal_123 »

Začátek a důvod celého problému je v liknavosti nás, sportovních střelců a lovců kterých se to přímo dotýká.
Řešil to málokdo, velká čest budiž organizaci Liga Libe.

Prostě když se o tom jednalo na úrovni EP, kašlali na to.
Když se to zavádělo do našeho právního řádu, kašlali na to.
Na jaře, když to vešlo v platnost, kašlali na to.
A teď se diví, že to platí.

Jestli si nedáme bacha, tak nás čeká komplet zákaz olova.
V tomhle nás posrala naše národní reprezentace v EP.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od dalas »

Michale,s tou liknavostí máš pravdu, ale nemyslím si, že by se něco změnilo. Ty výmysly vytváří nikým nevolení úředníci, kteří jen potřebují vytvořit zdání nepostradatelnosti a užitečnosti. Pak už to jde dle zákona padajícího hovna.
Když kouknu na tu mapu, je 1/3 honitby v háji a stejně se nikam nedostaneme s olověným nábojem v kapse. Tady by snad platila jen masová vzpoura. Nikdo nic nelovit dokud nebude dotace na novou flintu. V podstatě nám svévolně znehodnocují majetek. To budou ještě velké problémy.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od Michal_123 »

Dalasi, nesouhlasím.
My jsme ti, kdo s tím mohou něco udělat, a to VE VOLBÁCH.
Ti parchanti se bojí jenom o peníze, a ty mají ze svých námi zvolených postů.
A také je platíme ze SVÝCH daní
Musí se třást, že nebudou zvoleni a začít konečně pracovat ve prospěch občanů.

Koukni, kdo hlasoval v Europarlamentu PROTI podané námitce ke směrnici ohledně zákazu olova.

PROTI nám hlasovali: (včetně těch, kteří se zdrželi, je to stejné, protože se počítá pouze počet hlasů PROTI)
Jiří Pospíšil a Luděk Niedermayer (oba TOP 09)
Mikuláš Peksa, Marcel Kolaja, Markéta Gregorová (všichni za Česká pirátská strana)

Je to neskutečná hanba a hnus.

Celý výsledek hlasování ze všech zemí v EP je zde:
693 přítomno
• +292 (42%) PRO námitku
• -362 (52%) PROTI námitce
• 39 (5.6%) zdrželo
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od Lotr »

Nemohli jsme s tím dělat nic, protože rozhodnutí v EU bylo jasně dáno dopředu. ZÁKAZ OLOVA. Veškeré námitky byly smeteny ze stolu a zákaz byl prosazen skupinkou ekoteroristů. Na stránkách Ligy Libe se lze dočíst víc, i na stránkách ČMMJ. Není to nic jiného, než utahování šroubů, rybáře to čeká taky, tradiční olůvka jsou už minulostí, do vody už nesmí také.
Mapa ještě v pondělí a úterý ukazovala něco jiného, než včera a dnes. Zatím co v pondělí podle všeho byly do mapy zaneseny pouze skutečné mokřady, ve středu mapa zfialověla po celé republice a je do ní zanesena skutečně "kdejaká louže". Máme jet tuto sobotu na první kachny a celá akce je zralá na zrušení, protože ocelové broky nejsou po celé republice k sehnání. Mám doma nějaké zbytky z první vlny, vezmu je s sebou a uvidíme na místě.
Nejvyšší čas, aby se celá slavná EU rozpadla.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od dalas »

Víš Michale, oni to ví, že většina myslivců, rybářů a sportovních střelců příslušným stranám hlas již nedá a nejen pro olovo. Jenže oni se cítí tak bohorovně, že si dělají, co chtějí. Celý problém je v systému. Komise ti návrh prošpikuje vycucanými statistikami a argumenty, že je téměř neprůstřelný. Řešení není v tom, že sklopíme uši a jdeme houfně nakupovat brokovnice a pracně shánět ocelové boky. Řešení je v dodržení zákona a etiky lovu. To povede k vytvoření problémů, které budou neřešitelné. To je podpora těch , kteří byli v hlasování s námi. Je hezké něco blbě řídit, a nápravu této blbosti nechat na jiných. Já asi tento rok drobnou vynechám, neb se nedostanu z leče do leče, aniž bych složitě netransportoval střelivo s olovem, neb pořád přetínám nějaký mokřad. Mokřadem je i místo, kde je vlhko při jarním tání sněhu. Dnes se tam práší. No a lovit zajíce s brokem 3,25mm ocel, to si ti ušáci nezaslouží.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od Michal_123 »

Jedno to není, protože dali najevo, co si o právech svých občanů myslí.

V každém případě to je do nebe volající a jmenovaní politici se vystolicovali na hlavy svých voličů a občanů země.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od palkopal »

Transport střeliva s olověnými broky přes mokřad možný je, pokud není úmyslem na mokřadu lovit. Takže ušáky klidně olovem, jen je třeba leče naplánovat a organizovat tak, aby se mokřadům vyhnuly.

Ta mapa fialová je, ale je na ní ještě spousta místa, kde to možné bude. Je to dokument vytvořený státní institucí, takže mimo fialovou ofiko žádný mokřad není.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od dalas »

Ještě mi prozraď, jak státní úředník pozná mé úmysly. Jinak pokud máte kde lovit drobnou a ona tam je a není tam mokřad, mohu Ti jen tiše závidět. U nás to máme podstatně horší. Je jen málo lečí, kde se dá drobná olovem lovit. Většinou se její výskyt shoduje se zakresleným mokřadem. Třeba můj úsek můžeme zcela škrtnout. Nevybarveno je jen to, kde stejně nelovíme, protože tam nic není.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od palkopal »

Pozná, jen když mu je vyjevíš. Slyšel jsi o kontrole úřadem (policií, Inspekcí) jindy, než na společném nahlášeném lovu? Lov kachen na tahu snad nahlašujete dopředu?
Drobnou máme - holubi (nikdo neloví, jen já, postavit se mimo ofiko mokřad není problém a navíc takový lov úřadu předem nehlásím), zajíce (občas při honu na prasata do tomboly, opět bez problému), kachny (ale tam jsme to už s oceláky zažili, že).
Jinak vše ostatní kulí či jednotnou, takže bez problému.
Já vím, je to předstupeň před úplným zákazem olova, ale já už léta střílím monolity.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já si teď přečetl a doplnil si své ubohé znalosti, že munice s ochuzeným uranem humanitárně dodávaná
na Ukrajinu, je lidskému zdraví a přírodě neškodná. Daleko horší je mít v kapse papírovou holubářku s osmičkou olověným brokem a pohybovat se s ní na břehu rybníka.
Nezdá se vám, že se ten svět v p.... obrací? Asi jsem starej a nerozumím tomu. Lovu
schmetterling
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 20.4.2021, 10:02

Re: Zákaz olova ve střelivu

Příspěvek od schmetterling »

Jan Slavětínský píše: pát 08.9.2023, 11:55 Já si teď přečetl a doplnil si své ubohé znalosti, že munice s ochuzeným uranem humanitárně dodávaná
na Ukrajinu, je lidskému zdraví a přírodě neškodná. Daleko horší je mít v kapse papírovou holubářku s osmičkou olověným brokem a pohybovat se s ní na břehu rybníka.
Nezdá se vám, že se ten svět v p.... obrací? Asi jsem starej a nerozumím tomu. Lovu
Munícia s ochudobneným uránom zabíja "len" ľudí. Tvoj olovený brok môže spôsobiť nekonečné utrpenie kačici alebo husy a to je už problém! :evil:
Odpovědět