ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od tweaty »

No takže moje úvahy sa viacmenej ustálili na dileme 6,5x47 Lapua a 6mm BR.
Jedno čo ma zaujalo je výmena hlavní na Remington 700 https://www.youtube.com/watch?v=Axk1aLiieQ8
Vie niekto ako presne toto na videu funguje a či by to šlo urobiť aj na Sako/Tikka?
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od bon »

Remington 700 ve videu má vyrobený custom recoil lug, který je nahoře prořízlý a stahuje se imbus šroubem jako svěrný spoj na hlaveň. Když mění hlaveň, tak povolí imbus a vyšroubuje hlaveň. Novou hlaveň našroubuje a utáhne imbus. Sako/Tikka má recoil lug řešený jiným způsobem.
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od tweaty »

To viem, že tikka, sako to majú inak. No len by ma zaujímalo, či by stačilo vyrobiť objímku ktorá by bola jedným kolíkom zaistená do puzdra záveru. Potom by to teoreticky mohlo fungovať ako na tom remingtone.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od lovec »

Technicky to nie je náročné. Podľa môjho názoru je však takéto riešenie nie veľmi praktické. Ako schodnejšiu cestu by som videl buď kúpiť novú zbraň v požadovanom kalibri, alebo to riešiť výmenou hlavne v nejakej staršej zbrani z druhej ruky, ktorá bude za výhodnú cenu.

Pokiaľ by si do toho dodatočného systému výmeny hlavní šiel, tak treba myslieť na to, že každá výmena obnáša jednak nejaké úkony (vložiť novú hlaveň, dotiahnuť na správny moment, aby sedela záverová vôľa, dotiahnuť na určitý moment objímku) a po druhé, ak to by to boli dva výrazne odlišné kalibre, napr. 9,3x62 vs 6,5x47, tak vyvstane potreby zakaždým minimálne prestaviť nulu na puškohľade, príp. znovu nastreliť.
Ono sa to na prvý pohľad môže zdať lákavé, ale v praxi je to skôr núdzové riešenie, ktorého obsluha pomerne rýchlo omrzí.
Preto podľa svojho názoru doporučujem radšej druhú zbraň, vo výsledku to bude užívateľsky neporovnateľne lepšie riešenie. Určite to bude stáť o niečo viac, ale to už si musí zvážiť každý sám, či mu to dáva zmysel.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od tweaty »

Rozmýšľal som nad tým a dopracoval som sa viacmenej k rovnakému názoru, že to moc ideálne nie je.
V závere zbraň drží iba na závite a vlastne nemá moc žiadnu plochu o ktorú by bola dotiahnutá a vymedzená. Objímka vlastne iba zaisťuje hlaveň proti pootočeniu a povoleniu zo závitu, keďže závit nie je utiahnutý o žiadnu dorazovú plochu.
Ideálnejšie riešenie by bolo, ak by na hlavni a aj v puzdre záveru bola valcová plocha a zároveň dorazová plocha o ktorú by sa závit dotiahol a následne zaistenie pomocou objímky.

Asi jediné čo človeku zostáva, ak si chce meniť hlavne na tikke, saku, remingtone, bergare.... je kúpiť (vyrobiť) prípravok na výmenu hlavní a jednoducho keď ho jeden kaliber omrzí, jednoducho na čas vymeniť inú hlaveň. (Snáď je zákonne možné, aby som si doma menil dve hlavne).

Ešte otázkou zostáva, akú hlavňovinu použiť. Nerád by som dospel k tomu, že síce mám hlaveň na mieru podľa mojich predstáv, ale je kvalitatívne cca rovnaká ako hlavne, ktoré sa štandardne montujú. (Keď cena hlavne vyjde takmer rovnako ako nová puška).
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od lovec »

Tajný tip - Savage má už z výroby prevlečnú maticou na hlavni, netreba nič bastliť. 8) Okrem toho na Savage existuje množstvo aftermarket príslušenstva a doplnkov, takže sa dá tuningovať podobne ako Rem 700.

Hlavňovina je nekonečná téma, podobne ako výber kalibru. Fóristi môžu prispieť vlastnými skúsenosťami s jednotlivými značkami.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od milan »

je řada faktorů pro výběr hlavňoviny
černá nebo nerez
jakou přesnost a životnost očekáváš (např. Lilja excelentní ale životnost kolen 1 000 ran, jedno jestli 47 Lap. nebo 6BR)
kdo Ti bude z hlavňoviny dělat hlaveň
loveckou / sportovní taktickou / terčovou
kolik jsi do hlavňoviny ochoten investovat
jak dlouho jsi ochoten na hlavňovinu čekat
máš někoho, kdo má licenci a doveze Ti ji, nebo si uděláš licenci na dovoz sám

co já mám osobní zkušenosti
na lov
Kuna, Walter
sportovní
TOP - Lilja. Kryeger, Bartlein, Shilen, Brux - toho teď zkouším v 6BR
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od tweaty »

či čierna alebo nerez mi je viac menej jedno, ide mi o kombináciu presnosti a životnosti, nájsť nejaké optimum
hlaveň bude skôr športovo taktická možno terčová.
ako dlho čakať, zatiaľ stále nemám zodratú 6,5 creedmoor, takže ma to nejak extra nenaháňa.
najskôr chcem zistiť akú hlavňovinu zháňať a potom budem zháňať puškára.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od lovec »

Mimochodom, máte prebité, alebo náboje kúpené, flinty nastrelené...? Termín 13.4. v Světnove je za dverami. 8) Videl som, že minimálne jeden kolega fórista, ktorého poznám osobne, je už prihlásený :)

Ja som si vymyslel v poslednej chvíli upgrade zbrane, tak som zvedavý, či to dovtedy stihnem. Vzhľadom na charakter súťaže a typické vzdialenosti som sa rozhodol ísť do 6mm kalibru. Zvažoval som medzi módnym 6GT, ktorý ešte len prichádza, praktickým a pragmatickým (z hľadiska prevádzky, dostupnosti komponentov atď.) 6x47mm Lapua, alebo osvedčeným, avšak do istej miery problematickým 6mm BR Norma. Uvidím aké z toho budem mať dojmy naživo na súťaži, čas na prípravu nemám prakticky žiaden a obávam sa, že to budem nastreľovať deň pred súťažou... :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od tweaty »

Takže pribudne nová hračka? Mohol by si sa viac rozpísať :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od lovec »

Jeden kolega strelec istý čas predával pušku ku ktorej mal dve hlavne. Nainštalovaná bola 6mm BR, druhá bola 308W. So šestkou to bolo nepredajné, tak tam natočil 308W a odišlo to za týždeň. No a tá zvyšná 6mm stála dosť dlhý čas v trezore bez úžitku, kým som si na ňu teraz nespomenul a kolegu som zbavil starosti o ňu. :lol:

Keď to puškár stihne a včas dorazí aj nevyhnutné príslušenstvo, rozumej zásobník, tak ju v Světnove vyskúšam. Zatiaľ s fabrickým strelivom, nechal som si odložiť posledných pár balení zo starých zásob Lapua, je v tom 105gr. Silver Jacket, alias molykovaný Scenar. Popis na balení je pomerne optimistický, výrobca deklaroval úsťovú rýchlosť 870m/s. Dĺžka laufu nie je na balení uvedená, pravdepodobne však počítajú s 26". Poznámka na okraj, nemolykovanému Scenaru dnes udávajú 850m/s. Druhá poznámka, všimol som si na balení staršie balistické údaje - Lapua niekedy tlačila na vnútrajšok krabice bal. údaje všetkých nábojov, ktoré v tom čase vyrábala - tak v prvom riadku je 243W s 90gr. FMJ a deklarovanou Vo iba striedmych 885m/s. V porovnaní s omnoho menšou hilzňou 6mm BR a 105gr. strelou to vyznieva ako pomerne vlažný náboj do 243W. Aby to bolo ešte zaujímavejšie, tak 243W so 100gr. Megou mala uvedenú Vo=910m/s. Koniec OT :lol:

Čiže čakám hlavne na puškára a zásobník od MDT, neviem v akom poradí to bude, len dúfam, že sa to stihne včas. Matrice sú na ceste, ale tie teraz nie sú najpodstatnejšie. Musím prezrieť inventár 6mm striel, ktoré mi to zostali po mojej bývalej 243W, teraz konečne prídu na úžitok. Nejaký vhodný prach sa tiež nájde... Ešte pred Covidom som vyššie zmienenému kolegovi zohnal jedenkrát vystrelené nábojnice Norma z fabrického streliva, prakticky zadarmo, resp. v cene jedného posedenia na káve so starším známym z Rakúska, ktorý ukončil streleckú kariéru. Nikdy neprebíjal, len odkladal vystrelené nábojnice a občas ich posunul kamarátom. Tak sa jedna várka v objeme cca. jeden kbelík/1000+ hilzní ocitla aj u mňa. Teraz ako keby som ich znovu našiel. Proste človek nikdy nevie, kedy sa mu čo zíde a strelecké hobby je úžasné v tom, že človek má spriaznené duše a kamrátov po celom svete.
Komponenty teda nebudú problém, už len aby sa podarilo včas poskladať pušku. 8)
No a keby to chcelo generovať problémy, ktoré som tu na margo 6mm BR spomínal, tak to proste nechám prekomorovať na 6x47 Lapua a zvyšok materiálu zase posuniem známym.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od tweaty »

Tak to je pekný projekt. Ak tomu dobre rozumiem je potrebné upraviť závit na hlavni aby šla natočiť do iného záveru?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od lovec »

Našťastie sa to v mojom prípade dalo riešiť aj takto pomerne jednoducho.
Pokiaľ nie, tak je potrebné absolvovať všetky s tým spojené ceremónie, od administratívnych až po praktické, keď sa proste z hlavne odreže, urobí sa nová komora, závit a dopasuje sa záverová vôľa.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: ČALKS -vhodný kaliber a zbraň

Příspěvek od lovec »

CZ Match vo Světnove máme úspešne za sebou, znovu som objavil ďalšie slabé stránky, na ktorých treba popracovať. :lol:

Blížia sa nám otvorené Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa budú konať 5.5.2024 na strelnici Drapliak pri Čachticiach. Verím, že účasť bude rovnako hojná ako minulý rok a stretne sa nás tam ešte viac fanúšikov loveckej guľovej streľby. 8)

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět