Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

To figi:
Tvé tvrzení ohledně těch prasat musím jen potvrdit.Sice to sem moc nepatří,ale snad se na mě nikdo zlobit nebude.
Velice rád v noci šoulám na divočáky a už se mi opravdu nejednou stalo,že když jsem na ně narazil v lese nebo na louce při rytí,tak jen jednou z deseti případů se dali na útěk,když se jim něco nelíbilo.Vyjímka je pouze pokud tě navětří,prchnou vždy.Posledně jsem se už vracel k autu a byla taková tma,že jsem musel jít s rosvícenou čelovkou.Sotva jsem vylezl na louku,kde jsem měl auto,uslyšel jsem klasické varovné zachrochtání a na 30 metrů stál celej rudl a ani se nehli,zvedl jsem kulovnici a jedno sele v ohni,zbytek se dal na útěk a když na ně narazím v lese,tak se občas podaří ulovit i dvě a to i přesto,že ten první ulovený kus zakvíkl,ostatní často nehybně stojí dál a jistí co se děje.Pokud vezmeme čekání u hromady,tak by je zradila i "liška".
No nic,obleču se a jdu na ně :twisted: :twisted: :twisted:
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

diskuze byla prave o tom ze do nich na tech 30m strelis .....ne o tom ze je najdes ...a pozorujes :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

Ano, taky si nedokážu představit ideálnější situaci pro použití lehké rychlé střely (=téma tohoto vlákna), než v noci jako je ta dnešní našoulat v lese pod porostem tlupu divočáků a dát dva rychlé výstřely na dva zodpovědně přečtené kusy, velmi přesně a zodpovědně mířené (jak použití takové střely vyžaduje) a to s dokonalou kontrolou dráhy střely před i za cílem - vzhledem k ohrožení nejen osob ale i ostaní zvěře v tlupě nebo kolem ní. A to podotýkám, že jsem na osamělém lovu ulovil mnohokrát dva a jednou dokonce tři divočáky najednou (a čtvrtého - posledního jsem tehdy v kříži "doprovodil a pustil" neb se mi zdál "velký" :lol: ).
Dle mého názoru ani použití různých "elektrooptických" pomůcek ty uvedené "aspekty" nijak zásadním způsobem neřeší - někdy spíš naopak.
Pufr
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

to pufr: :lol: :wink: ....ano ano ,nebo jeste pouzit tohle Obrázek
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

ale pánové,nebuďte tak pesimističtí. :)
Teď jsem přijel a zadařilo se.Bohužel jen jedno sele. :lol: :lol: :lol:
Rano vše zdokumentuji a vložím do patřičných vláken.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

A jakpak to, že jen jedno? Oni ostatní divočáci nezůstali po první ráně zázračnou ultrarychlou kuličkou stát jako vysochaní? :)
Jinak samozřejmě LOVU ZDAR :)
Pufr
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Pufr, no tak.
Až se ti někdy podaří ulovit takhle víc kusů najednou, poznáš, o čem to je. A s 270W to určitě jde.

Tommy LOVU ZDAR !

Jak to v té tmě děláš ????
V noci chodím šoulat taky, ale jen na sněhu a při měsíčku, hlavně na lišky. V tomhle mám nějakej blok a rád jasně vidím, na co střílím.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

Když je velká tma,chodím s čelovkou.už před loni jsme si požádali o povolení lovit divoká prasata za umělého osvětlení.Takže mám na optice přidělanou xenonovou baterku,jak na ně narazím rožnu,až mám pažbu v rameni a to nemluvím o tom jak často narazím i na vysokou,která u nás jen přechází.U nás lovíme divočáky z celého sdružení jen já a jeden kolega, zbytek členů jsou na to moc líní a to si každý ulovený kus může lovec nechat.Ročně ulovíme takto ve dvou i 20 prasat,ale celej přírůstek ve dvou v životě neodlovíme.Kdybych pokaždé měl čekat na měsíček,tak bychom toho moc nenalovil a k tomu už 2 měsíce nám na hromadu vůbec nepřišli, z našich 1500ha je 70% bukovej les,takže bukvic a žaludů je letos požehnaně a těch prasat taky.
Lov divočáků,je jeden z nejkrásnějších zážitků,kterých se lovec může dočkat.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od rimar77 »

tak to pak jo stou čelovkou, to chápu jinak bych se bál jít jen tak po revíru v noci neosvětlenej nikdy nevíš kdo si tě splete s čuníkem :wink: a nebo bys taky mohl najednou zjistit že jsi opatrně našoulal do rudlu selátek a naštvané maminky ti jdou rozbít ciferník :lol:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

figi (a asi i Tommy) Neměl jsem mnohokrát problém ulovit dva nebo několikrát i více kusů najednou (a to opakovací kulovnicí - ne tím kulometem, co ukazoval vhool :lol: ) ale poloha ve které to tu (mimochodem silně O.T.) prezentujete mi přijde velmi, velmi hloupá - takové klukovské honění trika. Nebo si myslíte, že když někdo jiný střelí na divočáka a ostatní kusy nebo jeden kus buď zůstanou stát nebo se nějak dezorientovaně zpomalí nebo zastaví, tak ho nenapadne, že by mohl střelit i další? Kdyby vás to nenapadlo, byli byste velmi hloupí :D . Podmínky jsou ne vkaždé honitbě, ale v každém místě honitby trochu jiné. Kdo jim porozumí a umí je v kontextu s roční dobou, počasím, aktuální plodinou na polích, směrem větru atd. využít, ten umí lovit. Ale to jsme úplně jinde než u rychlých a pomalých střel (proto mi z toho vychází to nahoněný triko :) ).

Tady jsme asi vám dvěma všichni odpustili odpověď na tu základní otázku, na kterou se ptal Shiva někde na začátku. Když VŠE záleží na rychlosti střely, proč to po té 243W tak naprosto zázračně a bezvadně padá i při zásazích na vzdálenost, ve které má už střela menší dopadovou rychlost než střela ze 7x57 v 50ti metrech od ústí. A to (při těch reálných cca 880 - 900 m/s u 243W na ústí) zase není tak daleko :?
Já na zázraky moc nevěřím ale s myslivci, co věří v zázračnou moc nějaké zbraně se občas setkám :)
Pokud to u vás dvou bylo v poloze "věřím své zbrani", nic jsem neříkal ale teď když se k té dříve věcné debatě přidaly pojmy jako "vysoká škola lovu", jaké je umění stihnout dva výstřely za sebou a pod. působíte alespoň pro mne dojmem hlupáků triumfujících díky toleranci ostatních.

Pravda je, že v poslední době na druhý kus moc nestřílím (asi vyjma té srnčí zvěře), je to totiž daleko víc práce vyvrhnout, ošetřit, odtáhnou a odvézt víc kusů najednou :) (jen doufám, že si večer nepřečtu v tomto vláknu zas nějakou O.T. přednášku o přírůstcích, nesplněných plánech lovu a pod. :( )
Pufr
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od duch Pampuch »

To Pufr:
Ja jsem to pochopil malinko jinak,mozna Figi chtel rict, ze mensi kalibr je vyhodnejsi pokud potrebujes rychle opakovat a kdy se to hodi (treba odlov hole). Proste pokud vystrelis z neceho jako 223 rem nebo 243W, tak o tom ani nevis, kdezto pred druhou ranou z dela jako 375 H&H magnum bych si musel asi dojit vymenit pampers za krovi.
kdyz uz se zde ozivam tak muj nazor k rychla nebo pomala:
a) obecne se rika ze pokud nejsme sadisti, tak je ideal max 1000J na 1kg zbrane a zbran pres 5kg je proste tezka
b) rychla ma smysl tam, kde se strili daleko a v prehlednem terenu (v neprehlednem to asi stejne nejde) a pak je vyhodou i mensi vykon a tim mensi zpetny raz.
c) pomala smysl tam, kde se strili na kratko a v bordelu (nedovedu si predstavit, ze bych sel strilet prase v noci do kolecka v repce nebo kukurici s 22-250 Rem). Pri strelbe do 50 m asi nema ani moc velky vliv zpetny raz, balistika take ne. Takze ideal 8mm+
d) Dulezita je duvera (sebekriticka) ve zbran a razi a pocit vnitrniho uspokojeni, jinac ja to asi spatne od zacatku.
e)jakekoli universalni reseni stoji vice mene za prd. Treba moje 270W, slusna balistika, ale uz to trochu kope a na druhou strenu to nema spravny stop exekt na cernou a necitlivost na prekazky. Takze by bylo lepsi mit treba 243W ve varmintu a neco od 8mm do 45-70Gow..
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Pufr - mrzí mne, že jsem se tě dotkl, to jsem neměl v úmyslu, proto díky za dosavadní toleranci.
Diskuse byla ale vedena o tom, zda lze takto lovit, protože někteří tvrdí, že ostatní zvěř ihned uteče. A to je nesmysl.

K té rychlosti a nezodpovězené otázce je pro připomenutí toho, co jsem psal hned někde na začátku


Moje teorie je
- dopadová rychlost nad 800 m/s je jistý šok a zlomení v ohni bez ohledu na konstrukci střely ( samozřejmě musí alespoň držet pohromadě ) a bez ohledu na to, zda zvěř o mně ví, nebo ne. V tomto případě měkká střela = devastace až masakr

- dopadová rychlost pod 650 m/s až asi do 400m/s je další oblast optima, kdy střely dobře předávají energii a zvěř reaguje buď zlomením v ohni nebo velmi brzkým zhasnutím v blízkosti nástřelu. V tomto případě měkká střela dává větší přepoklad ke zlomení zvěře v ohni bez výrazného poškození zvěřiny a lze s ní jít i do oblastí ještě výrazně nižších dopadových rychlostí s vysokou pravděpodobností odhadu jejího chvání při zásahu zvěře.

No a zbývá právě ta nešťastná oblast dopadové rychlosti mezi 650 a 800 m/s. Většina našich ráží používaných k lovu je právě zde.
Tady se to chová někdy velmi nevyrovnaně, závisí na typu střely, ráži, a hodně na místě zásahu a momentálním stavu zvěře. předání energie také není nijak spolehlivé, jednou ano, podruhé ne tak přesvědčivě

A třeba právě u malých ráži mi to vychází velmi dobře právě proto, že zrovna v této oblasti rychlostí se chovají také velmi předvídatelně bez nutnosti střílet na plecko či jeho kloub.


A v následujícím příspěvku pokračuji

vhool - taky tu teorii nemám ještě nijak uzavřenou, jen jsem vypozoroval, že takhle to funguje. Nedělal jsem žádný výzkum, ale když jsem začal lovit s 223 a potom s 243, tak mne překvapil ten super účinek oproti mým 7x64, 7x 57 a 8x57 JS. A dosavadní zkušenosti a přemýšlení o tom, proč to tak je mne přivedly k tomu, co jsem napsal.

Hydrošok je myslím velmi dobře znám každému, nejde ale ani tak o "trhání orgánů", hlavně jde o jejich okamžitý kolaps - vyřazení z činnosti vlivem totálního výpadku nervové soustavy a obrovské tlakové změny ve všech tělních tekutinách.
( Honzo, nechci tě poučovat ani dokazovat, že něco vím lépe)

Ale právě tady mi to zatím vychází tak, že pro tento šok potřebují malé ráže menší rychlosti, než třeba ráže ,30, a proto je ten jejich účinek výrazně lepší v celém spektru možných dopadových rychlostí, protože se zřejmě velmi dobře kombinuje s výborným předáním energie, které je u malých ráží ( lehkých střel s menší setrvačností ) prokazatelně lepší než u velkých ráží s těžkou střelou.



Takže to již bylo napsáno, jen dodám :

Samozřejmě jsme se také zatím nedostali k porovnání hustoty energie na milimetr čtvereční, která je u naší oblíbené ráže 243W s přehledem na úrovni magnumů. Takže zde bude také souvislost a zároveň to vysvětluje vynikající průbojný ( penetrační ) účinek této ráže
Naposledy upravil(a) figi dne stř 18.11.2009, 18:28, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

to pufr:
to srovnání u 7x57 si asi trochu přestřelil,ne?Např. u SaB a střely SP má 243 stále větší rychlost na 300 metrech než 7x57. :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

figi:
ještě mně napadla jedna věc a to je postupné předávání energie.Je možné,že při vyšší dopadové rychlosti,střela předá více své energie již na počátku vniknutí do tkáně.Je myslím logické,že čím vyšší dopadová rychlost,tím je rychlejší deformace střely a tím dříve probíhá předání energie.Potom by se tím vysvětlovaly ty podlitiny již na vstřelu,protože by to muselo fungovat doslova jako kladivo.Pomalejší střely se tak rychle při kontaktu nerozvijí jeko ty rychlejší.To by mohl být důsledek právě toho hydrošoku,ale je to jen moje doměnka.

Pokud by 243 předala 50% své energie hned na počátku,pak je to vše jasné.
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Čouda »

K tomuto tématu mohu napsat jen , že jsem 6 let lovil s 308W (Silvertip) a nyní rok s 6.5x65 -tkou (KS 8.2g).
Po slovení 21 ks spárkaté s tou novou ráží (černá, sika a srnčí) můžu zodpovědně za sebe konstatovat, že po 6.5x65 zůstává v ohni podstatně více kusů, než po 308W. A to i při ráně na játra či měkota. Po 308W jsem dohledával sice jen do 10-30 metrů, ale po 6.5 takřka ani krok. Pouze vloni jeden lončák 40 metrů, ale to jsem zde již jednou popisoval.
Sika s touto ráží přišla o pověst, že je tvrdá na ránu. Už to prostě neplatí a to se vyhýbám ranám na plec z důvodu poškození zvěřiny. Lovím pouze na blat a zasadně za plec a nebo ( na blízko) na krk. Je jasný, že to se nepočítá, to zůstane v ohnu i po malorážce.
Dnes bych dal za menší a rychlejší ráži ruku do ohně, ale jen do 80kg živé váhy.Určitě to není na vysokou a kňoury.
Případné doatazy rád zodpovím.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Odpovědět