Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

Mohli teda dávat k jedné krabičce jednoho barváře aby to vylepšili.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:36, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:36, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

Shivo, v BR se nijak hluboce nevyznám, ale vím, že někteří mění hlavně i několikrát za rok. Takže nevím, jestli to nějak řeší, nebo jsou už na to zvyklí.

Jinak k těm špičkovým střelcům, a čím střílí. Nedávno jsem měl možnost hovořit s mistrem světa v střelecké klasice vleže na 300m. ten člověk má dokonale zvládnuté techniky střelby, trénink a vše, co s tím souvisí. Zbraně má vynikající, drahé, a hodně. Ale proč má na jedné nerez a na další ne, je mu úplně fuk. Jako mistra ho sponzoruje Gruenig Elminger ( po třech tisících ranách nová hlaveň bez ohledu na to jak ta stará střílí ) a Anschutz, co od nich dostane, tím střílí ( jen si to k nim jezdí vybrat z několika kusů ). Naprosto ho nezajímá, proč a z čeho je to vyrobeno. A oni zase velmi dobře vědí, že tyto střelce všichni sledují, a chtějí mít také takové vybavení. Pokud vím, nerez hlavně jsou dražší. Není to jen byznys ?

Sám víš, co vzniklo dokladů toho, jak jsou moly střely šetrné k hlavni, mají lepší rovnoměrnost úsťových rychlostí atd. A dnes si mnoho lidí myslí, že je to pravda, a mnoho dalších, že to není tak, jak je a bylo to prezentováno.

Proč jsou LW průměrné hlavně ?

S tím SB a Sierrou se pokusím něco dohledat, velmi dobře si to pamatuji.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:35, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

SB střely HPBT osazoval už tak dest let předtím. Zatím jsem našel zmínku v knize od Mike Lau právě o tom, že to tak bylo. Na netu těžko, takže jedině dotaz u Sierry.

S materiálem hlavní se nemohou shodnout ani přední výrobci. Lilja snad jako jediný tvrdí, že nerez je lepší právě v přechodovém kuželu, a v přesnosti není rozdíl, Krieger uvádí, že v přesnosti ani životnosti není rozdíl, ale varuje před používáním nerezi při nízkých teplotách ( riziko roztržení, ale Lilja zase uvádí, že to není pravda ), dál jsou úvahy o velmi rychlém vedení tepla ( hlaveň se rychleji ohřeje, ale i rychleji zchladne ). Takže pohledám dál, i sami BR střelci píší hlavně o tom, že se nerez snáze zaběhne a pak lépe čistí atd. Také jsem našel, že Krieger nerez nedoporučuje pro hlavně ráže 50 BMG a neudělá je z toho ( pořád ty mechanické hodnoty ). Osobně mně nejvíc překvapila velmi nízká tvrdost nerezi používané v USA na hlavně, jen 24 HRc, což je podstatně méně, než mají např. příbory z nerezu. Bude to určitě ovlivněno i tím, že se hůře obrábí, proto je to takové bláto.

Shivo, cena nerezi je vysoká kvúli ceně polotovaru pro výrobu hlavně ( nerez je podstatně dražší, než legovaná ocel ). Ten rozdíl u obrábění není zásadní.

A píšeš :
navic je vseobecne znamo, ze molykovana strela prijde o svuj poblak po ca 2/3 letu hlavne a vznika pokles tlaku (plyny predbihaji strelu vice nez u normalne delaji a to i u hlavni s drazkami typu R5, tim dochazi ke snizeni Vo. takze ti kdo chteji strilet na stejnych Vo rychlotech jako ne moly strely, musi sypat vic prachu a to obnasi, vyssi tlaky v komore a vetsi opotrebeni throat.

Tohle Shivo asi funguje jinak. Střely Nosler CT mají povrch lubalox, který na střele drží po celém obvodu i po průletu hlavní ( sám jsem se o tom přesvědčil ). A musí se pro dosažení stejné V0 také navážka navýšit. Ten princip toho, proč se musí navážka zvýšit, je v menším odporu střely v hlavni, zejména v oblasti po zaříznutí střely do drážek, tím dojde k menšímu nárůstu tlaku, což následně vede k nižší úsťové rychlosti.
Odření moly nastane, je to velmi tenká vrstvička, ale to, že proto plyny více předbíhají střelu, to je naprosto nepravděpodobné, protože ta vrstva je tak malá, že i když se odře ( a odírá se i mosaz z pláště střely ), bohatě to pokryje pružná deformace střely, takže těsnit to musí stejně jako bez moly.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:34, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to figi: k tomu LW potazmo vyberu laufu,nevim jak dalece jsi v kontaktu s LW ale ja se znam osobne s Frankem Lotharem coz je jeden ze sourozencu lotharovych a ve firme ma na starosti technicke a konstrukcni oddeleni a jiz nekolikrat jsem s nim resil hlaven osobne a po telefonu.kontury v nabidce LW jsou pouze ty ktere standartne dodavaji a zada je trh.vse ostatni je dano pranim zakaznika.dale nevim kde jsi vzal to,ze za kanelaci je priplatek 50%.co vim tak tam sice priplatek je ale neni zdaleka tak brutalni a hlavne je individualni a zalezi na prani zakaznika.vetsinou je ale praxe takova ze se nakupuji laufy s hotovou komorou nebo jen hlavnovina a kontura vcetne kanelace se dodelava v cz.jen malokdo si necha udelat cely lauf kompletne u nich a navic napasovat na zaver jako jsem to delal ja.dalsi veci je ze LW neproda lauf tobe ani nikomu jinemu pokud u nich nejsi veden jako obchodnik s licenci zbrojire a musis mit jejich zakaznicke cislo ktere ziskas az po predlozeni koncese pro dany obor.posledni vec co me zarazi na tvem prispevku ohledne LW je to ze jsi promeroval TRG,proc? LW ma jasne dano pro ktere zbrane dela jake kontury a popripade co jsou schopni udelat pro danou zbran.v pripade ze to na svych strankach neuvadi tak po osobnim jednani jsou schopni udelat cokoliv pro jakoukoliv zbran jen to stoji jine penize nez jejich standartni nabidka.v sekci custom made si na jejich www muzes nakonfigurovat lauf dle sve fantazie vcetne materialu a oni ti ho vyrobi.tudiz mi nejak unika pointa tveho prispevku ohledne LW :wink:
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

docela bych uvital foto vystrelene strely s povrchem lubalox kde uvidim jak je lubalox neposkozeny,par uz jsem jich v ruce mel a vsechny mely lubalox poskozeny na hranici prave pole/drazka kde k uniku podle mne dochazet musi (vetsimu nez u nepotahovanych strel)
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:34, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

vhool - ty si snad myslíš, že jsem si tu hlaveň u nich objednal jen tak ? Hlaveň jde jasně přes jejich oficiální zastoupení,které je i na jejich stránkách ( pavel Czuch ) ale samozřejmě si musíš říct jakou. A majitel chtěl jinou, než na saku je. Cena hlavně se pohybuje někde na 450 EUR a za kanelaci je to dalších 217. takže cca 50%. A jak píšeš, závěr už jde k nim a oni napasují hotový lauf. To celé pak musí do zkušebny, takže jen člověk s licencí.To, co popisuješ samozřejmě vím, ty rozměry hlavní které jsem uvedl jsou z jejich standardní nabídky.
Zašlu foto střely s lubaloxem, sám jsem byl překvapený, že se to tam udrží.

Pánové, kdyby ty plyny kolem střel foukaly jak píšete ( tj. jinak, než u nepotažených střel ), musel by to být docela nestabilní proces, tím pádem rozptyl úsťových rychlostí a samozřejmě s vlivem na přesnost. navíc jste určitě měřili střely různých výrobců, a ty rozdíly v naměřených hodnotách průměru jsou bezpečně větší, než jakákoli moly vrstva. Navíc i ta střela má pružnou deformaci, nejen trvalou, jinak by těsnila velmi nespolehlivě. Z toho vychází, že ufouknou si střely jak s moly, tak bez, a bude to zcela zanedbatelné z hlediska balistické křivky a přesnosti.
Můžete dát odkaz na fundované vysvětlení toho, co tvrdíte ??

Shivo, nevím, co tím chceš dokázat a co za tím je. Ale tvůj nejčastější argument je, že to tak dělají všichni, a vysvětlení často chybí. Já vždy vysvětlím, proč to je tak, jak píšu. Mohu se mýlit, ale chtěl bych solidní protiargumenty, ne jen to, že ty rozumíš BR atd.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

vhool píše:... kde k uniku podle mne dochazet musi (vetsimu nez u nepotahovanych strel)...
to figi: ja jsem toto uvedl jako svou domenku a v praxi je toto pro mne nepodstatne.osobne nepouzivam zadne potahovane strely uz jen proto,ze nevidim zadny smysl v tom cpat do laufu dalsi bordel.uz takhle je ho tam po strileni az dost a me osobne nenapada nic co by bylo prinosem krome toho,ze ten naboj "hezky vypada".mimochodem,stale cekam na tve vyjadreni,zda tombakkiller funguje i na lubalox,jak jsi slibil jiz temer pred rokem :wink: .jsi totiz jediny o kom vim,kdo tyto strely bezne pouziva...
karel 1
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 24.3.2010, 19:06

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od karel 1 »

panové, máte skušenost s ráží 338 lapua magnum v lovecke praxi
díky a lovu zdar karel
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

S uspechem pouzivana v Africe
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od milan »

Moc toho zatím není, protože ji používám na lov jen pokud nejde lovit jinak než na daleko.
Zatím používám střely Mirry 250g(16,2gr) /poslední zásoby/
nejblíže laň 318m - aorta a lončák 320m
zatím nejdál laň 620m - plecko -velký kloub, střela vyšla za žebry.
Odpovědět