Lyže do lesa

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
Odpovědět
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Lyže do lesa

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Máte někdo zkušenosti s lyžema a lyž. příslušenstvím do terénu? Já používám "nejširší" běžky Sporten Forester, ale je to takový nešťastný kompromis, do volného terénu je to pořád moc úzká lyže. Často chodím ve sněžnicích, ale tam je mi líto, kodrcání z kopečka, když bych "mohl" nádherně svištět. Jedná se mi o to, aby byla lyže široká jako sjezdová, vázání s volnou patou, která by šla event. "zaaretovat" a bota ve které by se dalo i chodit (ideální vázání na stand. goretexy). Nedávno jsem viděl ve zprávách šot z nějakého lyžařského střediska, kde měl lyžař, vázání podobné "massagu" a lyžáka byla spíš goratexová bota. Takže něco takového by mě zajímalo. Ski-alpy ne.
Pozn.: Minulý týden jsem od tchána "vyptal" staré jasánky s massagem (bohužel lyžáky před 30-ti léty spálil), ale s Han-vagama se mi do nich moc nechce a v kanadách bych musel brzy řešit omrzliny:D
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od martinh »

jasanky jsou klasika, das tam jakoukoliv botu a svistis po lese jak v dobach davno minulých :D
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
defuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 20.2.2007, 17:31

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od defuch »

Nevim jak jsou siroke ty forestery, ja pouzivam uz nekolik let lyze ze Sportenu, ktere byly udajne delane pro lovce do severskych zemi. Jak se jmenuji netusim, protoze ty napisi na nich anglictinu ani cestinu nepripominaji :( . Siroke jsou skoro jak sjezdovky, lehke jako bezky a zatim spokojenost. Posledni dobou kvuli nedostatku casu spis pouzivam kombinaci offroad-sneznice :wink:
Tikka T3 Varmint - 6,5x55SE
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od pultik »

To se mi taky moooc zamlouva. Mekka bota a volna pata. Videl sem to v italii a borec jezdil telemarkem bo jak se to pise. V oblouku si vzdycky klekl na vnitrní lyzi a pak do kopce jak kamzik. Zná to Někdo?
Masagu je kandahar?
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Defuchu, máš nějaké z kolekce "backcountry" (mezi ně patří i moje forestry), nejsou špatné, ale tak do 30 max 50 cm sněhu ta horní hranice je už jen pro těžký, sedlý sníh. Samozřejmě záleží na váze (já mám skoro 120kg :D,mívám i 20-30kg náklad v batohu) takže se bořím skoro furt :lol: , proto potřebuji lyže široké jako sjezdovky, bez legrace uvažuji i o kratších skočkách. Někdy potřebuji na určitém místě chodit (proto nechci ani ski-alpy), takže spíš tu kombinaci širokých lyží s vázáním na klasické boty (např. goratex). Další nevýhodou běžek je volná pata (běžk. vázání), když sjíždíš lesem, potřebuješ točit, zastavit a nepadat ( např. s kulobrokem na zádech :lol: ), proto mě zajímá i to upevnění paty dle potřeby. Dají se dělat různé kombinace jako běžkové vázání na sjezdky a dodatečně sehnat nebo si udělat "klapku" na upevnění paty. Nebo jít do telemarkového vázání i s botama což je v téhle kombinaci bez lyží cca za 15 tis. Takže mě zajímá jestli někdo nevíte o vývoji v této oblasti (na internetu jsem nenašel zatím nic), anebo se budu musit spokojit s "jasánkami a jako za starých časů"(jak napsal Milan).
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od Petr Kaděrka »

TO Pultik:
1) Telemarkové lyžování s origo vybavením, které seženeš i u nás.
2)Massag, kandahar, "první tyrolie" všechny tyto vázání na jeden způsob (lanko okolo boty) napínákem "zapneme" pata stále volná - můžeš sjíždět "telemarkem" :D (s aretací jsem neviděl). Jejich předchůdci pravděpodobně: "Papučáky" :)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od dalas »

U těchle lankových vázání byly po boku lyže háčky. Jedny více vpředu, ty umožňovaly volnou patu. Druhé u paty. pokud lanko bylo vedeno přes ně, tak patu fixovaly. Podlehl jsem dříve trendům a dnes bych si naliskal. Přes louky je to děsný. :evil: V lese a přes rybníky jakš takš.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od pultik »

Tak ja letos vytahl z pudy jasanky. Spicka plechove ucko a kozeny reminek dozadu lanko+pero a pres patu prezka.
Mel sem je na nohach petkrat cca 2km jedna trasa. Boty mam zimni maindly a moc se mi nelibi jak to rychtuje spicku boty pred jazykem.Chodim bez flinty, bo by mi urcite rozcisla nekde pri valeni hlavu. Jo a hrany sem brousil hoblikem. :D
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Lyže do lesa

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Díky Dalasi, našel jsem jednu lyži s těma dvěma háčkama, má dokonce otočnou špičku (tak přece jen vývoj... :D ), ráno jdu kutat na půdu jestli tam není zbylá do páru, má sice označení junior, ale nevzdám to... :D
Odpovědět