hlaseni cekane

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

o to přesně jde, že se to zdá být neproveditelné, ale když už je zvěř v honitbě ružena všemi možnými způsoby, proč by to měl ještě zhoršovat myslivec? Jezdit po revíru jen tak, abych něco jakoby kontroloval je k ho...u!, dle mého by jsme my myslivci měli být první, kdo takové cestování po honitbě omezí na nejmenší možnou míru. všechny smyslupné cesty (závoz krmení, doprava a výstavba zařízení atd.) jsou odůvodnitelné, ale vše má svou míru.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od Climber »

Čekanou obecně hlásit nemusíme, ale jsou období kdy je větší pohyb v revíru (např. při měsíčku), tak se někdy domlouváme, abychom si vzájemně nerušili zvěř. Kulové rány také hlásíme, osobně mi to nijak nevadí, ale velký přínos v tom nevidím.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od patrol »

Hlášení při vstupu do honitby už naším sdružením prošlo, ale ještě s tím dovětkem, že nahlášená osoba měla zablokovaný úsek kam se nahlásila a nikdo jiný tam nesměl. Fungovalo to přesně dva roky, nahrává to pouze pytlačení ze strany členů, každý věděl, kdo se kde pohybuje a kde mu hrozí nebo nehrozí nebezpečí. Takovíto sistém nedoporučuji, i když někde to třeba fungovat může.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od Tommy »

Ať už se to hlasí nebo ne,tak je to vše o vzájemné důvěře.My také hlásíme všechny rány,tak jako cokoliv uloveného a také jakýkoliv pohyb po lese,ať je to čekaná nebo šoulaná. Je to tak lepší,protože s pytláky máme velký problém a kdyby se člověku něco stalo,tak alespoň se ví,kde ho mají hledat.Nesouhlasí jen členové,kteří nejsou až zase tak poctivý.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od jakub203 »

V našem sdružení (klasické myslivecké sdružení společenstevní honitby) se odhlasovalo a již tři roky funguje evidence v knize. Každý člen který jde do lesa na čekanou či šoulačku je povinen se u hospodáře zapsat do knihy - datum, čas a místo kde bude lovit. V případě úlovku je též povinen úlovek zapsat (druh, stáří, velikost) stejně jako chybenou kulovou ránu. Je li zvěř postřelena je člen povinen zapsat toto do zvláštní kolonky včetně podpisu asistující osoby a poznámky o přítomnosti loveckého psa s BZ.
Místo si nelze "rezervovat", zápis musí být proveden max. 1 hodinu před lovem. Pochůzky s brokovnicí a brokové rány se neevidují.

Výhody:
lovci se neruší, nehrozí nebezpečí postřelení kolegy kradoucího se v noci ke kazatelně, přehled o lovcích a místech pohybu - kdyby se někomu něco stalo, kontrola ran, úlovků, dosledů, tranparentní přehled o lovu a ránách pro všechny členy.

Nevýhody:
cesta ke schránce s knihou.....

Systém funguje, jedíné kvůli čemu se občas reptá jsou ty cesty k hospodářovi kde je kniha, je to sice uprostřed honitby nicméně...
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od figi »

Jakub 203 - takhle přesně to funguje na Slovensku, jen možná s tím rozdílem, že těch knih / ve schránkách / je více - pro každý úsek honitby jedna, pravda je, že honitby jsou podstatně větší, takže cesta k hospodáři /knize/ by se mohla protáhnout.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od dalas »

U nás má každý na starosti svůj úsek, za který plně zodpovídá a loví v něm po celý rok. Od 16.5 do 31.12 nemusím hlásit čekanou ani šoulačku ve svém úseku, ale pokud se chci podívat ke kolegovi, nebo on ke mě, tak se vzájemně domluvíme. Mimo toto období je pohyb po celé honitbě volný z důvodů tlumení škodné. Rány nehlásíme, ale může se kdokoliv kohokoliv zeptat. A protože v hlavní sezóně je dost jasný kdo kde loví je to jednoduchý. Padne li rana u mne, střílel jsem já, nebo kolega o kterém vím. Jinak je to pytlák. Mohu vám zodpovědně říct, že v sezóně se občas někdo na nějakou ranu zeptáme, ale v zimě, kdy je každý zalezlý, je pravděpodobnost, že někdo něco slyší hrozně malá. Jinak ty zápisy v knize z důvodu bezpečnosti, no nevím. Přece ikdyž tam žádný zápis není, tak si nemohu být jistý, že se někdo neopomněl napsat, nebo tam někdo nerandí. S bezpečností bych tohle vůbec nespojoval. Spíše je to dobrý z hlediska inventarizace aktivit jednotlivých členů. Je to fakt o důvěře.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od Perník »

to dalas: Kolik Vás je a na jak velký revír? Jakým stylem jsou úseky rozdělěny? Dík
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od dalas »

to Perník: Máme 1250 ha a je nás 24 včetně 3 členů osvobozených od povinností, kteří úseky už nemají. Nový člen dostává úsek, který se uvolnil po odchodu některého jiného člena. Může si to po domluvě prohodit s někým jiným, pokud to bude pro oba dva přijatelné. (např. důvod vzdálenost od bydliště). Je jasný, že nemáme všichni stejné podmínky, ale při troše velkorysosti to není problém. Z tohoto důvodu je zavedena možnost navštívit úseky i ostatních členů, ale oni o tom musí vědět. Pokud mám odstřelový kus u sebe a nemám povolenku, jsem rád, když jej odloví kolega. Většina z nás se informujeme, co kde takového chodí. Každý musí vědět, že jeho úsek není jeho honitba, ale má tam jisté pravomoci ale taky povinnosti. Jestli někdo začne "soukromničit", tak se brzy izoluje a ostatní je nebudou pouštět na své úseky. Je fakt, že je to o lidech a vyžaduje to určitou míru slušnosti k ostatním.Asi na tohle máme štěstí. Doufám, že to vydrží.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Leroj
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 10.3.2010, 17:26
Bydliště: K.vary

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od Leroj »

Nás je dvacetři na cca1600 ha.Z toho chodí pravidelně lovit asi devět členů. Každý má svuj úsek ve kterém hospodaří (krmí, pečuje o zařízení.atd). Lovit chodí každý kam chce. Pouze při srnčí říji je pohyb omezen na domluvu se ,,správcem" v danném úseku. Hlásíme jen moční návštěvu revíru a každou kulovou ránu. Docela to funguje.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od curil »

celé hlášení je na prd když se někdo při něčem chytne a stejně postih žádný.tak jen ti ostatní volové se dál hlásí i když to nemá žádný význam. :( :( :(
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od Jiří K. »

Hlášení pohybu v revírů u nás není ( klasické MS). Zdůvodu bezpečnosti o tom kam jdu dávám info někomu s ostatních. Pokud se přes den vydím či telefonuji s mysl.hosp. tak jemu. Náhoda je blbec. Pokud jsem pozván někde do příhraničních hor tak je to automatické (většinou i povinné). Pád i s 3 m žebříku může skončit těžkým zraněním a pomoci se špatným signálem nedovoláte. Máte jistotu, že vás kamarád začne hledat. Pak to bude ta rozhodující maličkost, která vám zachrání život. Moc dobře vím o čem mluvím.
Co se týče hlášení ran tak to platí všude kde mám možnost lovit. Nemám s tím vůbec žádný problém, hlásím i brokové a dělám to automaticky. Co se týče odhadu směru a vzdálenosti mám obavu, že je to možné pouze za ideálních podmínek. Zvuk výstřelu ovlivňuje spousta vnějších vlivů a budete se divit kolikrát se spletete.
Jinak bych chtěl vidět kolik z nás v dnešní době vyrazí za domnělými pytláky. Já už rozhodně ne, na to už nejsem dost "mladý a blbý".
Hasan
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: ned 09.11.2008, 13:42
Bydliště: Černovice
Kontaktovat uživatele:

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od Hasan »

Zdravim..
U nás to funguje tak, že každý kdo jde na čekanou se zapisuje do plechové schránky ve které je papír s dny v daném měsíci, a rozpisem všech kazatelen aby nedocházelo k přecházení přes kazatelny a rušení zvěře. (funguje to bez problému). Jinak každá kulová rána se musí hlásit hospodáři, ale jsou u nás ve sdružení i lidé kterí to nedodržují.
Zetka 8x57 JS, CZ 511 (22LR), IŽ 27 16/16,
s.dvd
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 24.12.2009, 12:22

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od s.dvd »

Hlášení na čekanou???
To nemyslíte vážně chlapi!!!!Už je rok 2010!!!Nechápu k čemu taková buzerace vede-jedině ke sporům.Přece když si budu chtít jít sednout,většinou na svoje zařízení,mám loveckej lístek,povolenku,jsem člen MS,tak nevidím absolutně žádnou překážku.
Jen jestli není problém v té závisti,ta myslivecká je prý nejhorší...
Uživatelský avatar
rip-curl
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 13.11.2009, 16:19
Kontaktovat uživatele:

Re: hlaseni cekane

Příspěvek od rip-curl »

Mě to taky přijde jako absurdní. U nás se to nijak neřeší. Když se stane že se někdo blíží ke kazatelně,většinou dá znamení baterkou kdyby tam už náhodou někdo seděl. Funguje to takto bez problémů už hodně dlouho.
Myslivost lovectví videa a mnoho dalšího najdete na tomto mysliveckém portálu. Zapojte se taky...
Odpovědět