243Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: 243Win

Příspěvek od lörinc »

Ještě by mě kluci quickloudový zajímalo co je lepší a jak to shoří. Víc pracu nebo míň?? Třeba těch 39,5 a 41,5. Nebo jenom tak všeobecně jestli to jde tak říct....
Na sraz bych rád přijel, ale vůbec nevím jak bude čas, proto radši nepíšu že přijedu.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
vhool

Re: 243Win

Příspěvek od vhool »

to je spatne polozena otazka .... nejde ani tak o mnozstvi jako o druh prachu,volba prachu se odviji od vahy strely,pozadovane rychlosti,samozrejme raze a v neposledni rade delky laufu.osobne je pro mne prioritou,pokud pominu mnou pozadovanou presnost,aby prach v hlavni shorel na 100% pri dosazeni pozadovane rychlosti.osobne vetsinou nelaboruji na tercovou presnost ale uprednostnuju lovecke prednosti (setrnost,dostatecnou presnost a take ucinnost) kde je vice dulezita rychlost pro dany druh strely a proto neresim presnost zda 0,3MOA nebo 0,5 MOA.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 243Win

Příspěvek od Shiva »

Jeste jsi zapomnel tvar nabojnice a od toho se odviji i rychlost vypalovani nabehu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: 243Win

Příspěvek od Abr »

lörinc píše:Ještě by mě kluci quickloudový zajímalo co je lepší a jak to shoří. Víc pracu nebo míň?? Třeba těch 39,5 a 41,5. Nebo jenom tak všeobecně jestli to jde tak říct....
Na sraz bych rád přijel, ale vůbec nevím jak bude čas, proto radši nepíšu že přijedu.
Prach ti vyhori všechen. Zkus najít okno trochu víš. Nevím na jakou vzdálenost budeš střílet, ale do minuty s loveckou flinto je moc dobre. Záleží na tom, jak je kdo náročný. Já osobně jsem na přesnost pedant. Ale jak tu někdo tvrdí, ze mu nezáleží jestli 0,3 nebo 0,5 tak to je fakt velice presne.. Měl by raději napsat 1 - 2 moa:-) Jinak prach jsi zvolil docela dobře.. Já bych raději volil výrobce z Evropy z důvodu dostupnosti.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 243Win

Příspěvek od Shiva »

Rukopis prispevku se velice napadne podoba Figimu. :-)

dostupnost prachu neni dnes problem.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: 243Win

Příspěvek od vhool »

to abr: je to nesmysl tvrdit ze prach vyhori vsechen a vzdy,ja tu laboraci do QL nedaval takze to resit nebudu,jen dodam ze 1 nebo 2 MOA je treba pro mne velkej rozdil protoze nestrilim hrochy na 20m ale pravdou je ze znam dost myslivcu co nevi ani co to znamena natoz aby to resili.rozdil 0,3 nebo 0,5 je na lov velmi presne ale treba pro tercovou strelbu uz ne o cemz by mohl napsat treba shiva a presnost 0,5-1 moa je dnes celkem bezna s kvalitnim strelivem pro vetsinu loveckych opakovacek z krabice.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 243Win

Příspěvek od dalas »

Já se vrámci skromných možností snažím mít nábojnici co nejvíce plnou, abych minimalizoval vliv sesypání prachu na jeho hoření. (myslím, že to je taky jedna z příčin přirozené přesnosti třeba .308W ze které vlastně .243W vychází). S tím vyhořením tak jak píše vhool. Jednak jde o využití náplně, ale taky o úsťový tlak, kdy dojde k ofouknutí střely, která již není vedena v hlavni. Ideální by bylo, kdyby byl úsťový tlak minimální. Nedovedu to ale posoudit kvantitativně. Taky jsem v QL vyčetl, že je dost důležitá doba průchodu hlavní. Pokud jedna laborace chodí dobře, je předpoklad, že jiná laborace se stejnou dobou průchdu bude taky dobrá ve stejné zbrani. Není to ale pravidlo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: 243Win

Příspěvek od vhool »

Shiva píše:Rukopis prispevku se velice napadne podoba Figimu. :-)

dostupnost prachu neni dnes problem.
ano je to figi :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 243Win

Příspěvek od Shiva »

Ma stesti ze nejsem jako admin na gunshopu. ten mi smaze jeste drive nez neco napisu. :-) :lol:
jinak co se tyce vlastniho objemu prachu v nabojnici tak to muze vetsinou vest ke kompromisu. protoze malokdo ma tolik prachu a casu laborovat tak aby mel 100% objemu a jeste mu to strilelo dobre a jeste mu vsechen prach shorel.
Dalas, jak to myslis, ze ti to ufoukne strelu? Neznam navazku ktera by mela nulovy tlak na usti, jinymi slovy aby ten oblak plynu ze kterych strela vylitne (rychlobezna kamera) pri opousteni hlavne nebyl.
v kazdem pripade, ja se snazim mit co nejvice prachu v nabojnici mezi 90-100% a uplne nejlepe kolem 103-105% kompresi. ustovy tlak mi nezajima, a samozrejme vyhorely vsechen prach jeste kdyz je strela v hlavni. ale nekdy clovek musi delat kompromis napr. u subsonickych naboju.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: 243Win

Příspěvek od vhool »

navazu na kompromis ...nebo u kratkych laufu :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 243Win

Příspěvek od Shiva »

ja bych to tak neresil, jestli chce psat pod novym nickem tak je to ok, a pak se vrati ke staremu taky ok, nebo si necha novy. vse jedno, pokud pise tak jak ma.

jinak mala oprava anglickeho jazyka (Abr)
jmenuje se to jump a jammed
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: 243Win

Příspěvek od Abr »

vhool píše:
Shiva píše:Rukopis prispevku se velice napadne podoba Figimu. :-)

dostupnost prachu neni dnes problem.
ano je to figi :lol: :lol: :lol:
To nejsem! Když se někdo na fóru na něco zeptá, tak by jste také měli odpovědět a ne jenom chytrý řeči na dvě stránky a nic... A Ty co chceš poradit, tak mas napsat vše, co se tyka zbrane, náboje a střely. Délka hlavně, twist, typ střely-výrobce,délka nabojnice, oal a objemové množství. Můžeš dokonce zvážit samotnou nabojnici, pak napustit vodou a vyjde ti vnitrni objem. Když mas 243win tak byses nemel spokojit z rychlosli teto střely 935m/s. To vytlacis s 6br :lol: Jinak prach sezenes všechen, záleží jak chceš dlouho čekat, když se v Evropě vyproda a zásilka jde jednou za rok! Už jsem to zažil.
vhool

Re: 243Win

Příspěvek od vhool »

to abr: kolego hod se do klidu
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 243Win

Příspěvek od dalas »

Byl jsem na chvíli mimo počítadlo, tím ofouknutím myslím přechodovou balistiku, kdy ještě dochází k mírnému urychlení střely díky působení vytékajících plynů z hlavně. Takže nějaký vliv tam bude. Jen nedokáži říct, jak se střela spřesní (pokud vůbec), jestliže tlak na ústí bude třeba 500 bar místo 600. :oops: Je jasný, že v reálu nulový tlak na ústí nebude nikdy. Markantní to bylo u .357 s Acc. 2, ten vyhořel krásně a dával nejpřesnější laborace. naproti tomu plnící hustota nic moc ikdyž to byl Improved. No 9. , to byl plamenomet, ale přesnost podstatně horší. Je mi ale jasný, že to je jen jeden z vlivů a může být překryt jinými vlivy.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 243Win

Příspěvek od Shiva »

Prechodova balistika je tema samo o sobe a po pravde jsem nikde nenarazil na nic z ceho by clovek mohl cerpat.
2 Abr
nevim co si zazil, protoze v tom pripade kecas. nikdo nedovazi prach z USA krome Sorting (hornady.cz) ve spolupraci se mnou. A protoze do Evropy se tyhle prachy vozi tak asi 3-4x doroka. A nebyt naseho kontaktu tak ani Vihtavuori tady dostupny nebude. bud ze si ho privezes z Rakouska (zatim to jeste jde) a nebo pres Martinka. napr. N570 dostupna neni uz pres rok.
v soucasne dobe je skladem vetsina bezne pouzivanych prachu. ale trh je tady maly a nikdo z nas nema ani kapital ani prostory drzet sklad s 10ti kg od kazdeho prachu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět