Jak začít?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
AdreX
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20.9.2010, 9:48

Jak začít?

Příspěvek od AdreX »

Zdravím,rád bych se zeptal,co musím udělat pro to,abych se dostal třeba na naháňku,rád bych si to zkusil,ale nemám žádné kontakty v myslivectví. Prosím neberte mě jako někoho,kdo si chce prostě jen něco zastřelit,vím,že to nebude trvat chvíli se k tomu dostat,ale rád bych věděl,kde začít.Děkuji
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Jak začít?

Příspěvek od Žanek »

máš lovecký lístek? Zbrojní průkaz skupiny C s pojištěním halali? - pokud ano, stačí jen sledovat inzerci tady nebo na myslivosti atd. a v mezičase trénovat střelbu.
Pokud ne - je třeba si obojí pořídit a to v uvedeném pořadí. Zbrojní průkaz - podklady asi nejsnáze na www.zbranekvalitne.cz
a pro mzslivecký kurs si najdi adekvátní OMS - viz stránky www.myslivost.cz - a tam se optej kdy, kde, jak
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Jak začít?

Příspěvek od johnyc77 »

V myslivectví asi ne.. :lol: Spíše v myslivosti.. Jinak co třeba tvoji myslivečtí přátelé atd? Víš mnohdy nejde o to něco střelit nebo nestřelit, ale hlavně po dlouhé době potkat své kamarády, probrat vše, od doby, kdy jste se naposledy viděli.. Nebo alespoň já to tak beru.. Na honech, naháňkách apod. poznáš spoustu nových lidí, mnohdy i nových kamarádů a zvláště na tyhle vzpomínky rád vzpomínám, protože je to něco, co jinde nezažiješ.. Lov je až na druhém místě.. Možná to ode mě zní špatně, ale takhle to beru.. :wink:
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Jak začít?

Příspěvek od gonias »

Žanek píše:máš lovecký lístek? Zbrojní průkaz skupiny C s pojištěním halali? - pokud ano, stačí jen sledovat inzerci tady nebo na myslivosti atd. a v mezičase trénovat střelbu.
Pokud ne - je třeba si obojí pořídit a to v uvedeném pořadí. Zbrojní průkaz - podklady asi nejsnáze na http://www.zbranekvalitne.cz
a pro mzslivecký kurs si najdi adekvátní OMS - viz stránky http://www.myslivost.cz - a tam se optej kdy, kde, jak

V tomto pořadí jen v případě, že zvládne za 12 měsíců lovecký lístek. V opačném mu skupina C bude odňata. :wink:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Jak začít?

Příspěvek od Toma »

Proč halali?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Jak začít?

Příspěvek od gonias »

Jako adeptovi to beztak dávají automaticky a určitě bude kurz dělat přes nějaký OMS. A ti to berou tak nějak jako samozřejmost.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Jak začít?

Příspěvek od Nik.308 »

No Pánové, skutečně zajímavé názory. Ale k vystavení zbrojního průkazu skupiny C je potřeba již mít lovecký lístek. Je to mimo jiné jedna ze zákoných podmínek.
Docela mne zaráží, jak nově příchozí myslivci do našich řad (jistě to nemohu brát plošně) hned chtějí na NĚCO střílet. Já než jsem začínal, jezdil jsem poslouchat na Křivoklátsko jeleny, čekal jsem u nor a pozoroval malá liščata, strávil jsem nespočet hodin na procházkách a "čekáních" za stodolou pozorováním přírody, dědovi, strejdovi a myslivcům z vesnice jsem tahal vlečky při cvičení psů, ale moderní doba zřejmě přínáší i nové trendy v myslivosti. Přeji Zdar české myslivosti!
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Jak začít?

Příspěvek od Steyer »

To Nik.308:
... on ale právě píše, že cituji:
"....neberte mě jako někoho,kdo si chce prostě jen něco zastřelit....".
Takže bych spíš myslel, že mu jde také o zážitky s myslivostí spojené.
:wink:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Jak začít?

Příspěvek od kasari »

Napadlo vás někoho, že se může na naháňku dostat jako honec? :wink:
V tom případě nepotřebuje ani LL ani zbroják...

Spíš mi připadá že mu jde o kontakt na nějaký MS, kde ho do leče vezmou a pomůžou mu seznámit se s myslivostí jako takovou.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Jak začít?

Příspěvek od gonias »

Tak jak se AdreX teda věci mají?
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Jak začít?

Příspěvek od Žanek »

gonias píše:V tomto pořadí jen v případě, že zvládne za 12 měsíců lovecký lístek. V opačném mu skupina C bude odňata. :wink:
možná jsem se nešťastně vyjádřil, ale myšleno to bylo správně - pokud někdo hodně spěchá, lze ZP dělat dříve než má lovecký lístek, ale nemá cenu s tím začínat dříve než v průběhu kurzu, který dnes trvá rok co vím - a musí si věřit, že udělá zkoušky ...... od udělání zkoušek ZP má skutečně jen rok na to aby k žádosti o vydání ZP skupiny C doložil platný lovecký lístek a doklad o pojištění.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jak začít?

Příspěvek od Petr1970 »

vezmu to ze svého amatérského pohledu, na druhou stranu ve spoustě věcí jsem asi dál díky určitým vazbám, LUPovi atd..

první a hlavní je navázat kontakty - zjistit kdo je v okolí myslivec, příbuzný, soused.. poptat se kolegů v práci atd.. pak se někde ukázat - já to měl přes psy - chodil jsem jako divák na zkoušky psů, tam kecal s myslivci, občas pomohl...
při projeveném zájmu a slušném chování (nemachrovat atd..) se téměř vždy někam dostaneš ... myslivci jsou obvykle vstřícní, celkem i důvěřiví atd.... nepočítají že se k nim bude chtít vetřít radikální ochránce zvířat atd...

no a pak záleží co chceš a co od toho očekáváš... v extrémním případě skončíš jako já - vyměníš outdoor oblečení a vybavení za zelené, dojdeš na OMS se přihlásit na kurz - ukecáš nějaké MS aby tě přijali a umožnili ti adeptskou praxi..
jsi rovnou pozván na první letošní tah kachen k místnímu OMS kde dorazíš se psem, úplně cizí lidé ti chválí psa, berou tě mezi sebou, strávíš sobotní odpoledne-večer na svém prvním pravém honu v reálu (žádné poplatkové jatka v bažantnici)... poslechneš historky od starých chlapů kteří už jdou jen pokecat, poznáš zajímavé lidi, dozvíš se o kachnách víc než by tě kdy napadlo - když ti starý myslivec co nechce střílet povídá co a jak a proč...
dostaneš najíst trofejního daňka, zjistíš že jsi porušil 2-3 věci a už se ti to sčítá na soud, uvidíš zničenou flintu za 40 000 po výstřelu vody v hlavni....

no a druhý den jdeš do lesa stavět oplocenku a posed, takže si odmakáš 10 hodin "zadarmo" ...

a to samé další 3 víkendy, teprve pak je oficiální schůze kde tě MS přijme za adepta :-) no a mezitím máš už pozvání na další 3 hony kachen, 2 naháňky na prasata (jako honec když nemáš zbraň) a slíbeného trofejního srnce až složíš zkoušky jako dárek místního MS když u nich vydržíš za odměnu

nebo to vezmeš z druhý strany, najdeš si komerční MS a nabídneš služby "zadarmo", případně zaplatím abych mohl lézt křovím a plašit 170 kg vážící prasata jen s klackem :-)))))))

tak se dostaneš na tu tvou naháňku :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jak začít?

Příspěvek od Petr1970 »

add co se týče toho "něco zastřelit" (že ti o to nejde, ale počítám žes myslel to..)
oficiálně potřebuješ lovecký lístek (myslivecké zkoušky - tzn. rok adept-praxe, k tomu kurz za 5000 cca a na závěr udělat zkoušky z kurzu a praxe... - na základě toho si udělat zkoušky zbrojního průkazu "lovecká skupina"...)...
nakoupit v průběhu praxe a teorie myslivecké oblečení a vybavení, pak utratit peníze za zbraně (brokovnice, kulovnice, od 5 000 do 1,7 milionu ...)
další drobné výdaje (myslivecké pokukty, poplatky, pojištění)

takže si myslivec (máš zkoušky), máš zbraň..
pak si buď koupíš místo na poplatkovém honu, individuálním lovu-odstřelu.. nebo si zaplatíš-koupíš členství v nějakém MS a pak střílíš podle plánu-zákonů místního MS ...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět