Plošná medikace

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Plošná medikace

Příspěvek od Stopař »

Kluci já to pojmu trochu ze široka. Pro celý MS-kraj byl pro medikaci doporučen termín na 1.-15.2. Některé OMSy to pořešily šalamounsky a při pohledu do kalendáře situaci vyhodnotily tak, že je potřeba termín posunout na 29.-30.1. tak aby ochranná lhůta pro černou zvěř skončila před únorovým úplňkem (pouze má domněnka, nicméně jiný důvod mě nenapadá)... Z loveckého hlediska chápu, koncepčně totální výsměch snaze KVS o sjednocení termínu...

Ochranná lhůta u Cermixu u černé zvěře je skutečně 14 dní - stačí mrknout na stránky výrobce preparátu...

U Rafendazolu ochrannou lhůtu pro černou zvěř výrobce neuvádí, nicméně pro ostatní zvěř je spíše delší, než u Cermixu...

K problematice medikace mám vlastní názor a ten se asi většině z vás nebude líbit... Medikace má dle mého dvě zásadní nevýhody

1) nelze zajistit, aby medikace byla zajištěna u každého kusu a dále taky v potřebné dávce - v praxi se tak některé kusy "předávkují" a na jiné se vůbec nedostane. Takže výskytu střečka nezabráníme - mimochodem ve finále by se na nás mohli vrhnout "ochránci", že hubíme poslední zbytky vzácného živočicha :D - Jestli má "předávkování" nějaké negativa to nevím ale dá se to předpokládat a

2) cpaní chemie do snad nejhodnotnější a "nejzdravější" suroviny, jakou je zvěřina mi přijde dost zbytečné a hodnotu zvěřiny to devalvuje... dle mého jeden z pádných argumentů, proč se medikace neprovádí ani v Německu a ani v Rakousku. Mám dojem, že i ve zbytku EU budeme spíše vyjímkou...

A to pomíjím skutečnost, jak se medikace provádí v praxi. Je to na delší článek. Je skutečně předkládán správný poměr preparátu ke krmivu? Je správně spočítaná celková "potřeba" preparátu na skutečný početní stav zvěře v honitbě?
Dle mého to spousta myslivců myslí dobře, ale efekt není takový jaký by měl být a když se to pak vezme do důsledku a krapet to přeženu, tak by se dalo říct, že je to jedna ze šaškáren, aby byli myslivci na veřejnosti za ty hodné, co pečují o zvěř jak to jen jde.

Podle mě je maximálně důležitá celoroční kvalitní péče o zvěř počínaje skutečně vhodným přikrmování a důsledným odlovem konče. Když je celkově populace nadprůměrně v dobré kondici, tak si i lépe poradí s parazity... ty podprůměrné kusy by měly být odloveny. No a teď mě můžete začít kamenovat... :D :wink:

Až teď jsem si všiml, že je to tak trochu mimo OT, ale snad moderátoři prominou... Co se odlovu černé v období medikace týká, tak já u nás v honitbě neviděl ani jeden krmelec pro srnčí, který by byl navštíven černou... ale to jen tak na okraj a určitě tím nechci zpochybňovat ochranné lhůty. Já sám bych tu zvěřinu nekonzumoval, tudíž ji nebudu dávat ani do oběhu...
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od Skalák »

Naprosto souhlasím se Stopařem!
LOVU ZDAR!!!
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od Pyros82 »

Co jsem deset let u nás ve sdružení, tak pravidelně předkládáme medikované krmivo. Každý rok příjde MH z omsu dopis, kde je určený datum pro celý náš okres, kdy se má medikované krmivo založit do krmelců. Jelikoš u nás máme trvale pouze srnčí zvěř, tak provádíme pouze přeléčení srnčí zvěře. Černá se u nás vyskytuje jen v období, kdy jsou na poli plodiny a vysoká se objevuje sporadicky při hranicích s lesními komlexy, které nás dokola obklopují. Co vím, tak okolní sdružení také předkládájí medokovaná krmiva. Za celou svou dosavadní praxi jsem viděl dva srnce co měli střečka byla to forma, která zasahuje nosní dutinu, oba tito střelení srnci byli paličkáři a byli slabší ve zvěřině. Až na posed bylo slyšet jak srnec hlasitě sípal, bylo hned jasné, že není vše v pořádku. Na druhou stranu však plně souhlasím s tím co psal víše skalák, protože to si myslím, že je největší problém u předkládání medikovaného krmiva, zajistit jeho rovnoměrné plošné rozmístění, tak aby byli ošetřeny všechny kusy stejnou dávkou medikamentu. Takže o přeléčení celé populace co je v honitbe se dá těžko mluvit. Spíš by mě zajímalo jak u vás zajistíte, aby byla zvěř přeléčena rovnoměrně a celoplošně?
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

Nikdo tě Stopaři kamenovat nebude.Já nad touto otázkou přemýšlel léta.Možná jsme se dobrali i stejných závěrů.Pro honitbu ve které jsem rozhodlo mnoholeté promoření střečka podkožního i nosohltanového.Bylo v celku běžné,že chlapi zakopávali kusy,které dostávali jako naturální.Můžu říci,že v dnešní době nevím jak střeček vypadá.Tak to určitě k něčemu je.Srovnávat vedlejší státy co se týká veterinárních opatření je trochu jinde.My můžeme být štastný za jejich spolupráci.Někomu se sice nezdá jejich opatření,ale díky jim máme ty nejzdravější potraviny.Nemoci,které jsme ani neznali přišly až po otevření hranic.Jejich práce si vážím bohužel už méně těch,kdo dostal zemědělství a celý menežment okolo přírody tam,kde je.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od roedear »

Zdravím, u nás nelovíme celkem 3 týdny. Lovit v tomto období bych si netroufnul neb u nás černá krmelce pravidelně obchází. Někdy podle stop je vidět, že šli od krmelce ke krmelci.. nebo že je pravidelně navštěvují ta stejná.. Pokud není metr sněhu a ke krmelci se mi nestáhne 15-20 ks, pak jej navštěvuje max 7-8, spíše tak 5-6 kusů. Na všechny se tak stejně nedostane a z určitých lokalit zvěř ke krmelcům nedojde nikdy.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od xtaup »

Stopař to popsal myslím velice trefně, ono léčit proto, že se léčilo vždycky to asi není ideální směr. Prvním krokem ke zdravé populaci zvěře by měla být redukce stavů zvěře na zákonné množství, ona honitba, kde sou několikanásobné stavy zvěře, to je pro parazity doslova ráj. Jinak bylo by zajímavé léčení třeba na rok na dva přerušit, aby se zjistilo, zda se opravdu situace bude zhoršovat či ne. Jinak v naší honitbě se se střečky čas od času setkávám a to jak s nosohltanovým, tak i s podkožním, což dokazuje, že ne všechny kusy se k léčivu dostanou a to máme myslím krmných zařízení poměrně slušné množství, dominantní kusy prostě zaberou krmné zařízení a nafutrujou se až k prasknutí a pak už zase nezbývá na ty slabší. Bohužel cílená aplikace s přesným dávkováním je ve volnosti utopie. Léčivo u nás vzala zvěř bez problémů do druhého dne, taky sem nezaznamenal případ, že by se u nás černá dostala k léčivu, ale to je i proto, že jí u nás zas tolik není. Jinak já bych kontaminovanou zvěřinu klidně snědl, míra kontaminace u daného kusu člověka rozhodně nezahubí a vzhledem k tomu, jakou kvalitu mají dnes potraviny (maso) si už moc nepřihoršíme :mrgreen: . Takže pokud má daná honitba povolen lov černé v ochranné době po léčení, tak ať si daný jedinec kontaminovanou zvěřinu z vlastnoručně uloveného kusu dá, pokud se nebojí, ať klidně loví, je to na něm.
Ono i lidi mají občas roupy :lol:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od figi »

xtaup - s tím, že množství zvěře ( přemnožení ? ) vyústí i v množství napadených parazity, to není jen tak jednoduché. Ze zkušenosti mohu říci, že velké napadení parazity, a to od klíšťat po střečky, je téměř vždy u slabých kusů, které nemají projít sítem průběrného odstřelu. Silní dospělí jedinci ve stejné lokalitě jsou prakticky bez parazitů. Takže je to opět tak trochu na nás, a naši neschopnost v tomto směru musíme dohánět léčivy.

Ale jasná je i souvislost vysokých stavů a mnoho slabých jedinců.

Jinak souhlas.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od Pyros82 »

Musím potvrdit co psal Figi, co jsem v naší honitbě viděl dva kusi co měli střečka v nosní dutině, tak oba to byli slabý paličkáři a byli opravdu plní klíšťat a ostatních parazitů. Byl to naprosto markantní rozdíl oproti zdravým kusům z naší honitby. A je logické, že slabý kus, který balancuje na hranici přežití nemá dostatek energie na to, aby se jeho organismus vyrovnal s parazity. Takže jsme se obklikou vrátili ke kvalitnímů provádění průběrného odlovu a to je k zamyšlení.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od Jirka83 »

Ono je otázka, jestli ten kus neni náhodou slabej právě proto, že ho napadli paraziti a tim pádem se nemůže normálně vyvíjet... To že se uloví slabej kus prolezlej parazitama přece neznamená, že byl slabej v době, kdy ho napadly...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od rimar77 »

nebudu s váma kluci souhlasit i zdravé a silné kusy u nás mají střečky i klíšťata jen oproti těm slabším na to neuhynou, že by silnej a zdravej kus nemohl bejt napadenej klíštětem či střečkem je nesmysl stačí se zamyslet na způsobej jak ty paraziti na ně útočí a vypadjí zdravě protože to pro jejich organismus není taková zátěž. Střečci se u nás poměrně hojně vyskytují i přes medikaci jen se to mírně liší rok od roku. Při pokusech na Mendlovce v Brně navíczjistile že určitá část srnčí populace cca. 1/4 krmná zařízení vůbec nenavštěvuje, takže když se nadtím zamyslíte tak stejně střečka nijak významně tou medikací neomezíte ikdyby nakrásně se ty zbývající 3/4 k tomu medikovanému krmivu dostali. Můj názor na medikaci který jsem konzultoval i s kolegou který je veterinář je že je to nesmysl který stejně k ozdravení srnčí populace zásadní formou nepřispěje a děláme to jen pro náš dobrý pocit a svědomí, ale nikomu to nevnucuju.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od figi »

Nevím, kolik ulovených kusů ročně máž možnost prohlédnout, ale je to tak, jak píšu. Rozhodně přesně poznám vyhublý silný kus a slabý, který vždy slabý byl. Faktem je,že silné kusy mají také parazity ( ne vždy ), ale zlomek toho, co ty slabé. Navíc je vidět často rozdíl i s přibývajícím věkem, ale slabé kusy mají vždy a v každém věku více parazitů, než stejně staré silné. Ta obrana ale nespočívá jen v tělesné konstituci, rozhodně je tu i vliv způsobu života a chování zvěře.
Kdo zná zvěř, tak dobře ví, že část kusů ke krmelcům vůbec nechodí. A k ozdravení chovu pomůže jen kulovnice, bohužel při současné úrovni znalostí zvěře a praktické schopnosti rozpoznávání u většiny myslivců a tím daným výsledkům průběrného odstřelu, je to méně účinné, než ta medikace.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od xtaup »

figi píše:xtaup - s tím, že množství zvěře ( přemnožení ? ) vyústí i v množství napadených parazity, to není jen tak jednoduché. Ze zkušenosti mohu říci, že velké napadení parazity, a to od klíšťat po střečky, je téměř vždy u slabých kusů, které nemají projít sítem průběrného odstřelu. Silní dospělí jedinci ve stejné lokalitě jsou prakticky bez parazitů. Takže je to opět tak trochu na nás, a naši neschopnost v tomto směru musíme dohánět léčivy..
Jo s tímhle souhlasím, vysoké stavy znamenají i větší procento slabých kusů, pokud však uvedu nereálný případ dvou honiteb, kde bude výhradně "silná zvěř", tak bude více parazitů v té, která má vyšší početnost. Ale v praxi je to prostě provázaný systém vysoké stavy = větší podíl slabších kusů = ideální podmínky pro parazity a jejich početnost. Jinak u nás taky vídám případy, kdy jsou napadeny jmenovitě střečky i silné kusy, ona je to otázka, jak se silnější srnec může lépe bránit napadení nosohltanovým střečkem oproti slabému :?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak se mi teda nějak zdá...Neléčit,nekrmit,nelovit srnce lovit v době shozeného paroží...To mi už připomíná dva pány co zrovna nemusím.Napíšou toho sice dost,ale tak nějak mimo mísu.A nejedná se o nikoho z vás. :wink: Pak je jasné,že ti mladší něco podobného berou jako zbytečnost a snad i šikan.Nevím pánové jak vy,ale já si našich veterinářů vážím.Ano je to loby pro farmacii,ale pokud vám nevadí frkající zvěř a samá hnisající larva pod dekou..Tak to neřešte a nelečte.To ostatní co jsem psal víše je už na vás.Já teda používám selskej rozum bez titulů,ale vím,že bez očkování přeléčení se nic v dnešní době dlouho nedožije.Všimli jste si někdy kolik bylin,léčivek i jedovatých zvěř přijímá?A to asi proč?A kolik tech rostlin v dnešní přírodě zůstalo?Na různých fakultách přednáší různí lektoři,ale většinou v dnešní době jsou to spíš ochránci lesa.Ti staří a zapálení co byli schopni brát zvěř jako součást lesa je poskromnu.Pak to vypadá jak to vypadá i s myslivostí,když to předají mladším.Nechceš léčit ,neléči.Máš dost času ulov všechny napadené kusy.Je to pouze teorie a praxe.Pokud se budem bavit OH a ohrožení zvěřiny to,že se léčí neni nic proti ostatním stopovým prvkům z civilizace.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Plošná medikace

Příspěvek od kasari »

Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

To je dobře,že jsi tam ten odkaz dal alespon každý vidí jak vypadá kus po podkožním střečkovi.Pak to vypadá,že si člověk šahne do kaspy pro pár tisíc a ze srandy jde něco léčit.Nevím co by říkal na to kdybych mu tento kus přidělil jako deputát.Brrr :wink:
Odpovědět