pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Petr1970 »

sice vím že to tu už bylo 20x, i jsem se to snažil poctivě přečíst, ale stále nejsem moudrý... sháním dalekohled na procházky na "obeznávání".. zjistil jsem že v mém 8x30 sice srnčí vidím, ale nejsem schopen využít teoretické znalosti z kurzu a poznat co je to:-)

co mám je 8x30 z DDR, jestli je to jméno tak Genira?, Hiltschke nápisy na obou tubusech..

co mi dokáže na 200?(odhad) metrů rozeznat za sušných podmínek - den, mraky, slunce, ráno, podvečer - srnčí? (parohy atd...) něco 10x50? větší? nemám nikoho kdo by mi posoudil nějaký bazarový ruský nebo mi prodal něco "jetého"

v jakých cenách se budu pohybovat? pořídím něco slušného za 5-10 000? váha tak nějak nehraje roli...

jinak ten co mám je tohle... kvalitu nedokážu posoudit...
http://cgi.ebay.de/Altes-DDR-Fernglas-m ... 8392261218
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od rimar77 »

zajeď si do Lysí až bude Viva natura ošahej si to na živo a uvidíš a navíc to tam ještě bejvá s výstavní cenou, pokud chceeš koukat na 200m už si kup stejně spektiv v ruce 200m stejně neudržíš
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Petr1970 »

díky, spektiv je myšleno "monokulár"?
těch 200 metrů jsem dal jako příklad, odhadoval jsem jak je srnčí daleko... při koukání bych se klidně opřel o strom atd...

spíš mi jde o to co tak za ty prachy chtít-očekávat.. a jestli třeba 10x50 nebo nějaké 9x42 atd.. a vůbec se nevyznám v bak4-7, dusík atd....

do Lysé se chystám, ale jsem trochu skeptický (obecně) k výstavním slevám... obvykle to dokážu koupit normálně levnější... (a ne na internetu), ozkoušeno z jiných oborů - hlavně mi tam určitě nikdo neukáže 4 dalekohledy různých značek abych se podíval "najednou" - každý prodává to svoje :-)
ještě omrknu s čím čučí chlapi a půjčím si jejich, bojím se ale že to bude samé rusko atd... protože myslivost dělají dlouho :-) a jak říkám, klidně bych koupil jetý kdybych tomu rozuměl :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Michal P »

Kup si starší Zeiss 10x50 Jenoptem a budeš mít kvalitní dalëkohled na hodně dlouho. Jestli Ti můžu poradit vyvaruj se těch všech bresser, fomei a podobné s....y. Pokud by jsi chtěl něco cenově výš, tak zvol meoptu nebo swarovského.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Petr1970 »

tak teď ještě sehnat někoho kdo mi nebude chtít prodat "bouchlý", navlhlý a jinak kvalitně znehodnocený dalekohled :-)
nevíš o někom?:-)
jak říkám, jsou věci které nepoznám jestli jsou dobře nebo špatně (je jasné že nějaká základní vůle tam být nesmí a že za jasného dne nesmím vidět zamlženo..) ale to je asi tak všechno co o tom tuším...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od rimar77 »

meopta je dobrá ale vadí mi na ní že má mmoc blízko u sebe okuláry ajá mám širokou hlavu a nekouká se mi sní pohodlně a dobře a nadávám si že jsme raději nekoupi steyra, ale nebudu s tebou souhlasit co se bressera týče mám i Bresser montana je to dobrej dalekohled
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Michal P »

Je pravda, že jsem to s tím názorem napsal jen podle toho co mě prošlo rukama a že ve skříni se jich taky pár povaluje. Než dát 4 tisíce za supernaleštěnej kukr je jedno jestli bresser nebo fomei a pod, tak raději dát 5 tisíc za staršího zeisse, kterej když se na něm něco podrbe, tak mě jej někdo opraví a mám zase dalekohled super kvality a žádnou čínu. Píšu pouze svůj názor a to že ti Bresser montana vyhovuje je dobře, já jsem tento model v ruce neměl , takže nevím. Kamarád má úplně nového zeisse victori 8x56 a mě nesedí vůbec a je to kukr za 1500,- Euro. V první řadě si musíš ujasnit, kolik do dalekohledu chceš investovat a potom se ti výběr zjednoduší.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Petr1970 »

no psal jsem, 5-10.. samozřejmě čím méně tím lépe, nebráním se nějakému bazaru (ale jak říkám, netuším jestli bych poznal něco špatnýho) spíš mi jde o to co za ty peníze má smysl - 10x50 nebo nějaký lepší 8x42? nebo 10x42? z hlediska držení a kvality.. jak říkám, mám 8x30 a nic moc v něm nevidím i za ideálních podmínek (jasno) takže nevím jestli třeba 8x42 uvidím lépe (že zvětšení je stejné..)
z jednoho fora o dalekohledech (astroforum) - celkem s těmi závěry dost lidí souhlasilo.. (i s tím že je to vhodné na myslivost, pozorování atd... )

4. - Zůstaneme -li u požadavků bodu 3., ale finanční strop máme jen něco málo přes 10 tis., raději o něco méně, pak i zde lze najít několik nadprůměrných dalekohledů, u kterých se potvrzují zkušenosti z testů a ohlasů mezi uživateli..

V menších rozměrech stále dosáhneme na špičkové triedry Pentax DCF SP - 8 x 32 a 8 x 43. První z nich je obdobou velmi povedeného triedru z Meopty - Meostar 8x32 má kapičku větší pole, jinak jsou oba naprosto srovnatelné a na turistiku nic lepšího nenajdete ( kromě Pentaxu 8x32 ED Wink ) Zatímco Meopta stojí necelých 20 tis. Angry, Pentax je na tom s necelými 12 tis. podstatně lépěji. Takže zde budou váhat jen zapřísáhlí vlastenci.. Grin Jako univerzální triedr je ovšem lepší kvůli astro větší průměr, tedy 8x43 - Pentax SP stojí akceptovatelných 12,5 tis. A jak jsem se přesvědčil, za tuto cenu v těchto parametrech nic lepšího nekoupíte - jediným handicapem je už zmiňované menší pole 50°,ale velmi kvalitní a homogenní.

http://www.foto-servis.cz/dalekohledy-d ... 51_53.html

O něco horší je řada triedrů Viper od Vortexu :

http://bestpatron.shop5.cz/cz-kategorie ... ich-parame...

Výhodou je větší výběr v parametrech než u Pentaxu a také větší pole u triedrů s menším zvětšením. Jinak triedry Vortex jsou velmi dobře provedené a především pro Meoptu je to velmi vážná konkurence.

Dalším mimořádně povedeným triedrem, který patří mezi výjimky, které za poloviční peníze atakují špičkovou kvalitu, je Olympus EXWP I 10 x 42 za 11.6 tis :

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108040 ... dalekohled

Jeho "slabší" bráška 8x zvětšující je o 2tis. levnější.

Nedávno se objevily poměrně nenápadné triedry s ED objektivy - Vanguard Endeavor 8,5 a 10,5 x 45 ED. Zajímavá zvětšení i zajímavý průměr.

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108101 ... d-dalekohl...

Zkoušel jsem u škody oba a porovnával je především s novou řadou Monarch X od Nikonu, která stojí 2x tolik :

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108093 ... h-x-daleko...

A světe div se - Vanguard Endeavor je celkově lepší triedr, než nový Nikon Monarch X. Ten má sice malinko lepší brilanci a čistější barevnou věrnost, ale při stejně velkém poli má o poznání horší kresbu na kraji. Obě verze Endeavoru mohu doporučit, včetně velmi dobrého zpracování - optikou kvality Pentaxu SP 10 x 43 sice nedosahují, ale jsou to velmi povedené triedry a slabší verze 8,5x má větší pole než Pentax 8x43, což mnozí uvítají.

5. - Najít výborný triedr na astro, který bude stát pod 10tis., dejme tomu 6 až 8tis., je už poměrně těžké.. U střechových hranolů už kvalita padá dolů a mezi triedry "klasiky - porro" není moc z čeho vybírat..Začneme-li u této kategorie, pak vzpomeňme na starší, doprodávající se, Ultimy od VIXENa - 8 x 56 a 9 x 63. Triedry kvalitní, ale s méně vhodnými parametry. Ultimy byly nedávno nahrazeny řadou Geoma, zatím bez praktických poznatků..

http://www.vixenoptics.com/binoculars/geoma_bino.html

Dále stojí za pozornost výborně provedené "námořnické" triedry z TS - 10,5 x 70 a 15 x 70 MX Marine. První z nich je velmi světelný, je nutné počítat s menším 50°polem, které je ovšem velmi homogenní a ostré i na kraji. Silnější 15x70 je podstatně kvalitnější alternativou k superlevnému 15 x 70 od TS, či Celestronu, ale také téměř s 3x vyšší cenou ( 120 vs. 350€ ).

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -70-MARINE...

Mezi triedry kompaktní "roof" konstrukce, které kvalitativně vystupují z úrovně této cenové hladiny, mohu doporučit dvojici PENTAXů HRc - 8 a 10 x 42 - stále velmi kvalitní fázové vrstvy, 4-čočkový objektivy a 4-čočk. okuláry se 60°polem. Oba triedry jsou velmi dobrými univerzálními dalekohledy pro astro, turistiku a pod., s velmi příznivým poměrem cena/výkon.

http://sport-optics.pentax.de/de/group/41/produkte.php

http://www.foto-servis.cz/dalekohledy-d ... 51_55.html

Novinkou, kterou jsem ještě v ruce nedržel, jsou nové "ekonom." triedry MEOPTA - Meopro 6,5 x 32, 8 a 10 x 42. Předpokládám, že i když tyto kousky stojí méně než polovinu špičkových Meostarů, budou rovněž velmi kvalitní, zvlášť triedr 6,5 x 32 má krásně široké pole..

http://www.meoptasportsoptics.com/CZ/pr ... 1=1&nav2=1
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Steyer »

Když jsem si znovu přečetl tvůj PRVNÍ příspěvek - položím otázku - sháníš dalekohled, kterým by ti šlo obeznávat srnce?
S trochou nadsázky si dovolím napsat, že až ho seženeš, tak mi dej vědět- okamžitě si ho taky pořídím. :D
O optice toho tady je kopice a upřímně co člověk -to názor. Každý má jiné nároky a jiné oči a jinou šrajtofli. :lol:
Někomu na srnce stačí rusák sedmkrátpade a někomu nestačí ani Swarovski nebo Zeiss za 70T. Kdyby dělal Zeiss místo Diarange a dálkoměru tlačítko "OBEZNÁNÍ" napsalo by to LOVNEJ a nebo CHOVNEJ , tak to by bylo něco. :D
Já jsem si na srnce pořídil starší Zeissku 15x50, ale s tím se akorát zvětší vzdálenost na kterou jde přečíst paroží. Ostatní znaky se učím rozpoznat i bez dalekohledu. Přeji ti šťastnou ruku při výběru dalekohledu a nic si z toho nedělej, když se na poprvé netrefíš.
Jinak se připojuji k názoru, že Zeiss je pořád Zeiss, kterej kouká vždycky dobře a vždycky dobře koukat bude.
(Ale taky jsem už viděl kousky, které snad někdo nedávno vykopal ze země u Stalingradu, ale i ty se dají celkem jednoduše opravit a zase to kouká! - milovníci a vyznavači ostatních značek milostivě prominou) :P :D
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Petr1970 »

já vím, i sem to tady za víkend přelouskal, ale moc moudrej z toho nejsem :-) je mi jasný že dalekohledů a cen je spousta ... spíš mi jde najít "něco vhodnýho" za ty peníze (sice bych na Swarovskiho měl, ale nebere mě to tolik..)

zatím mám akorát radu vyzkoušet 10x jestli to vůbec udržím:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Steyer »

...ale udržíš, udržíš i toho 15x50 a v naprosté pohodě.
Jak už tady bylo psáno starší Zeisska - např. JENOPTEM 10x50W Multicoated - vývozní kvalita z Jeny - DDR.
Cena tak 3,5 - 5,5 tisíc, k sehnání u nás na aukru, tady na fóru nebo na eBay. Výhody (toto je jen můj názor-žádné obecné teze)
- vynikající obraz, slušné zvětšení, velmi dobrý poměr cena/výkon, parádní /nadstandartně velké/ zorné pole - to oceníš právě při tom šoulání, když se něco pokazí - jde to v klidu opravit a nestojí to cihlu zlata, robustní dalekohled, který ti při slušném zacházení vydrží hodně dlouho a znám spoustu lidí co si ho berou i na noc.
To samé bych mohl napsat i o Zeiss PENTEKAREM 15x50, jen ten rozdíl, že vidíš dál.
Opakuji, že toto je moje zkušenost a nikomu to nenutím.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Petr1970 »

jo, jenže jak říkám.. jelikož sem trošku z branže tak vím co se na aukru děje.. a to obecně o použitých.. optika je moc citlivá a kupovat použité je vždy risk (znám to z foťáků..)

jak říkám, kdybych na něj narazil od někoho komu věřím tak o něm rád sáhnu. zatím sem ve fázi že nikoho nemám(důvěryhodný kus) takže radši koukám po nových, do těch 10k - že by to mohlo být srovnatelné...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Steyer »

To je právě ono. Použitý je vždycky risk, ale za nový platíš novou cenu - a taky se nemusíš trefit. Tak se budeš muset asi poptat kolem a vyzkoušet, co kdo má a uvidíš, jak s tím uvidíš :D
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Petr1970 »

známý mi poslal toto (abych se na to podíval), neviděl to někdo v ruce?(teoreticky by to mohlo být zajímavé - dálkoměrná osnova, odolnost..) ale nevím jestli tonení kvalita "současných bajkalů" - aneb přeber jich 15 abys našel jeden slušný...

http://www.nv-optics.cz/Dalekohledy/dal ... BPO-10x42c
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: pozorovací dalekohled - velikost, typ?

Příspěvek od Steyer »

Tohle bych si nepořídil ani za nic. Víc říkat nebudu a nechci. Zdar.

tak dobře, když už pogumovanej a za tyhle peníze, tak spíš tohle:
http://cgi.ebay.de/NVA-DF-7-x-40-Ferngl ... 25619b129e

a nebo ještě lepší tohle:
http://cgi.ebay.de/milit-Fernglas-Carl- ... 230e626284

...kdo to zná, ten ví o čem je řeč.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Odpovědět