Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
vhool

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: hlavne mosin zacina strilet (presneji strili porad) kdyz uz vsechny ostatni zbrane nestrilej :lol: :lol: :lol:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od nimrod nimrod »

vysvětlete mi někdo tu funkci pojistky, rád se nechám poučit :wink:
...dá se akorát vypustit úderníková pružina s nábojem v komoře, a to tak že se zápalník opírá o zápalku - geniální řešení :lol: při pádu flinty z posedu je to myslím jasné... :oops:

- ta spoušť je řešitelná, do jisté míry...bohužel u všech mosinek co jsem měl doposavaď v ruce se vlivem značných vůlí mezi závěrem a pouzdrem spouštěním závěr sám nadzvedával, takže timney by tam asi nešla :shock:
http://www.brownells.com/.aspx/sid=6276 ... 19_d_10914
Naposledy upravil(a) nimrod nimrod dne úte 15.3.2011, 7:16, celkem upraveno 2 x.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od nimrod nimrod »

ale i s mosinem to jde, vyprávět by mohli Vasilij nebo Simo
...a když nepudem tak daleko tak třeba i Edelwaiss :wink:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vasilij_Zajcev
http://cs.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od MiraDuchek »

To nimrod. Jsem nechtěl za každou cenu další flintu,ještě poslední možnost nechat si udělat 45 (44, 9,3) na mé ZH 309 :oops: se koukni do učinku co ta sedma dělá na malé vzdálenosti.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Reno »

nimrod nimrod píše:vysvětlete mi někdo tu funkci pojistky, rád se nechám poučit :wink:
...dá se akorát vypustit úderníková pružina s nábojem v komoře, a to tak že se zápalník opírá o zápalku - geniální řešení :lol: při pádu flinty z posedu je to myslím jasné... :oops:
Je až s podivem, kolik lidí si myslí, že Mosin nejde zajistit... :shock: Jasně že zajistit jde, vždyť u vojenské opakovačky s nábojovou schránkou je snad možnost zajištění nutností, ne? :roll: Plně souhlasím s tím, že vypustit úderník tak, že se jehla úderníku opírá o zápalku náboje, je poněkud sebevražedný počin... :lol: Ale tak se Mosin nezajišťuje :!: :!: :!: Mosin se zajišťuje tak, že se při nataženém úderníku popotáhnete patku závěru za takové to zdrsněné kolečko (na parádu tam určitě není, že?) o něco zpět, následně pootočíte o cca 45°doleva a pustíte. Ozub úderníku tak opřete do vybrání v poudru závěru = totální zajištění. Odjištění stejným způsobem, ale pochopitelně obráceně. :wink:

Zde obrázek zajištěného Mosina: http://farm4.static.flickr.com/3254/229 ... ae.jpg?v=0
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od nimrod nimrod »

Reno:
jj beru zpět, už si vzpomínám, jen ty co jsem měl v ruce já zdrsnění na kolečku neměli tak to šlo velmi zle. Ovšem má důvěra v tuto pojistku je přinejměnším pochybná :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od zispo »

jak zde píše kolega na Mosinu pojistka je. Ještě jsem nevyděl Mosina bez toho zadního kolečka. Jen upřímě jde to dost stuha a v rukavicích snad vůbec. Ta pojistka ve mě nevzbuzovala moc důvěru , měl jsem strach že se to utrhne a víjde my rána. Zbraň je to jinak dobrá, ale to asi dělá ta ráže. Na konec jsem jej prodal a zatím mě to nemrzí.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Žanek »

buď žiju v bludu já nebo vy, ale to o čem mluvíte sice lze použít jako pojistku, ale primárně se tím přece natahuje .... když to vypustím (chce to sílu) tak prostě není nataženo ........
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Pravda není nataženo, ale taky není zajištěno. Pokud dojde třeba při manipulaci nebo pádu k nárazu na závěr může být průser na světě. Přece je to náhodné otočení je trochu složitější.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Reno »

Žanek píše:buď žiju v bludu já nebo vy, ale to o čem mluvíte sice lze použít jako pojistku, ale primárně se tím přece natahuje .... když to vypustím (chce to sílu) tak prostě není nataženo ........
Nenatahuje. Údernik se standardně natahuje při odemčení závěru, kterého se docílí otočením kliky závěru o 90°. To kolečko primárně slouží k zajišťování a odjišťování natažené zbraně. Že někdo vymyslel blud, že to kolečko slouží k vypouštění / natahování úderníku, případně dokonce k vypouštění jehly úderníku přímo na zápalku náboje jako jediné možné "zajištění" Mosina ( :shock: :roll: ), je věc jiná... Ale nedivím se takovým fámám... Vždyť mi kdysi ty samé nesmysly vyprávěl i "odborný" obchodník se zbraněmi a střelivem, od kterého jsem si Mosina kupoval... :lol: :? :roll: Způsob zajištění Mosina funkční a bezpečný je, ale každopádně soulasím s tím, že sama manipulace se zbraní při zajišťování / odjišťování uživatelsky moc pohodlná není... Ta zbraň je prostě totálně spolehlivé "kopyto", které musí vydržet neodborné zacházení nevzdělaného mužika v ruských klimatických podmínkách... :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od nimrod nimrod »

Pojistka tedy vymyšlená fajn :P, pochybuju ale že ji kdy nějaký rudoarmějec použil :wink: prostě náboj v komoře a hotovo
U odstřelovačů to bylo asi něco jiného. Co je ale fakt, že když nebude fungovat v poli mosin, tak už nic.
Naposledy upravil(a) nimrod nimrod dne čtv 17.3.2011, 6:43, celkem upraveno 1 x.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od František Fořt »

Pánové, zas to ruské kopyto prosím vás nepřechvalte. Mám ho taky, taková krásná kovářská práce se vidí málokdy .... :? Konečné obrábění bylo nejspíše středně hrubou rašplí. Všude všechno vaklá, spoušť jedna báseň a soustřel jedním slovem nádhera :evil: . Chlapa bych s tím měl na 100 m při nějakém stresu navíc, docela problém trefit. A přitom lauf je OK, měřen kalibrem a je čistý.

Otázkou ovšem je, v jakém stavu vlastně ty dnešní složenky jsou. Možná, že původně sestavený Mosin v původním stavu by střílel dobře. Ovšem těmi stejnými ruskými barbary ukradený, rozčíslovaný a mizerně přelakovaný a přebrynýrovaný M 98k s nic moc laufem, dal ze šikovných rukou mého švagra na 50 m 5 ran opravdu k sobě. A ty stejné šikovné ruce nemohly s Mosinem 91/38 na 100 m málem trefit terč. Patrony byly stejné "provenience" - vojenské zbytky. Takže asi tak. A jak ten M98 a řada jiných vojenských pušek je stejně spolehlivých.

Tzn. jakákoliv přestavba či koruna navíc do tohoto bazmeku, je věčná škoda. A jak tady byly odkazy na předělávky jednoho puškaře, které stály více než nová Tikka, tak to je docela k pobavení.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od nimrod nimrod »

František Fořt píše: A jak tady byly odkazy na předělávky jednoho puškaře, které stály více než nová Tikka, tak to je docela k pobavení.
Na všechno je kupec, jen je nutné ho najít. Stejně je to se zákazníkem, někdo prostě chce mosina, a je to fanda, jiný tikku. Stejně jako já chtěl ZG a dal bych za něj v té úpravě cca to co za standard M03, naštěstí jsem si většinu prací dělal sám ve volnu. Někdo vyžaduje klasiku obrábění a ruční práci, někdo CNC hi-tech sériovku kde ruční práce je pouze montáž a dřevo - pokud tam tedy není plast.

Jinak ještě k mosinu. Střílel jsem preciz ze dvou 91/30 pro známého - měl na výběr. Obyč vojenské těžké kulometné střelivo, nástřel 5ran po sobě na 50m přes mířidla v sedě (BR). U prvního se mi zásahy téměř dotýkaly, u druhého to bylo kolem 4-5cm, tam byla horší spoušť a světelné podmínky. Obě hlavně původní standardně jeté. Zbraně z let 1924 a 1925.
Lovit by se s tím v pohodě dalo, jen upravit spoušť.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Reno »

František Fořt píše:Pánové, zas to ruské kopyto prosím vás nepřechvalte. Mám ho taky, taková krásná kovářská práce se vidí málokdy .... :? Konečné obrábění bylo nejspíše středně hrubou rašplí. Všude všechno vaklá, spoušť jedna báseň a soustřel jedním slovem nádhera :evil: . Chlapa bych s tím měl na 100 m při nějakém stresu navíc, docela problém trefit. A přitom lauf je OK, měřen kalibrem a je čistý...
Přechvalování Mosina? Prakticky ze všech příspěvků vyplývá, že se sice jedná o velice odolnou a právě díky těm velkým vůlím i hodně spolehlivou kulovnici, ovšem velmi hrubě zpracovanou a uživatelsky ne zrovna "přítulnou", včetně chodu spouště. Ano, je to "krumpáč", nebo jak píšeš "kopyto"... A co jako? Ohledně přesnosti to samozřejmě závisí kus od kusu, ale já sám ještě nenarazil na exemplář, který by svojí přesností nebyl použitelný například pro běžnou loveckou střelbu, natož "netrefil chlapa na 100 m". Osobně vlastním obouchaný Mosin 44, u kterého by se při pohledu na matný nedoleštěný vývrt estétovi tvého formátu pravděpodobně udělalo špatně... :lol: Jenže na 50 i 100 metrů střílí s menším rozptylem, než pěkné moderní kulovnice některých kolegů... Flustrující - samozřejmě pro ty kolegy... :twisted: Každopádně já Mosina k lovu nepoužívám, pouze si s ním velice zřídka na střelnici "bouchnu" jen tak pro radost. :wink: Ale dost OT o Mosinovi. Tohle je vlákno o přestavbách, takže bych se k nim vrátil...

Můj názor je takový, že doladění a drobnější úpravy standardní zbraně ano, ale příznivcem nějakých rozsáhlejších přestaveb určitě nejsem. Nezřídka se jedná o loterii s nemalou investicí a přitom předem neznámým výsledkem :idea: Pokud se jedná pouze o desingovou záležitost, neměl by mít průměrný puškař problém. Horší to ale je například v oblasti zlepšování přesnosti. Sám jsem viděl a i vyzkoušel některé přestavby dlouhých, ale i krátkých střelných zbraní, které po investici v řádu desítek tisíc Kč skončily rozpačitým výsledkem na úrovni původního standardního provedení, či dokonce ještě horším... :?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Tak výměna hlavně u Rugra konečně dopadla.Celkové náklady 6 500,- Kč, mnoho lítání kolem a značek na zbrani jak na turistické holi. Nakonec to proběhlo tak, jak napsal nimrod. Má původní představa, že dám zbraň do opravy a zase si stejnou opravenou odnesu vzala za své. No alespoň to mám na jednom průkazu. :)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět