EURO clanek

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

EURO clanek

Příspěvek od johanes1 »

Koncem července vyšel v časopise Euro tento článek o české myslivosti. Myslím, že si nedělá ambice něco řešit, ale pokouší se popsat současný stav ve smyslu zájmů různých zúčastněných stran. Je tam také několik zajímavých čísel.

Pokud někoho z Vás po přečtení přepadne nutkavá snaha k tomu něco napsat nebo vyjádřit svůj názor, sem s tím! :idea:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: EURO clanek

Příspěvek od fesoj »

Fakta a zejména uváděná čísla budou s největší pravděpodobností přesná. Ovšem jejich hodnocení ze strany autorky je na velikou polemiku. Jsem ale rád, že jsem si tento článek mohl přečíst. Místy - ač to autorka určitě neměla v úmyslu - nechává čtenáře nahlédnout do zákulisí myslivecké politiky, o které ČMMJ "taktně " mlčí.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: EURO clanek

Příspěvek od Zdenek41 »

Podte chlapi,uděláme si taky nějaký sdružení.A to nejlépe neziskové to nese,když ne prachy tak alespon mediální uspech :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: EURO clanek

Příspěvek od Lotr »

Zas jeden tendenční článek.Nikde ani slovo o tom, že MS platí HS mnohdy nemalý nájem. O tom, že o některé, zejména lukrativní honitby bude svedena bitva, není samozřejmě pochyb. Ale aspoň autorka užívá správné termíny, je vidět, že si o tom něco nastudovala a nebo jí někdo docela dobře poradil. Dal by se ten článeček rozebrat podrobněji, ale proč se rozčilovat 8) Mediální útoky se dají očekávat a bude hůř . . . . .
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: EURO clanek

Příspěvek od Perník »

Popravdě mi ani nijak tendenční nepřipadá, spíše spojuje fakta, pohledy všech stran. Co je ale opravdu třeba vyzdvihnout je jistá výše znalostí nebo informovanost autorky. O mnoha článcích a to nejen těch tendenčních se to říci nedá a občas člověk narazí na takové bludy, že by zvracel...
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: EURO clanek

Příspěvek od fesoj »

Jak jsem již napsal, myslivec v tomto článku najde zajímavé informace, laik naproti tomu z něj musí získat dojem, že co lidový myslivec, to 3,14ča a že by se s nimi v této společnosti mělo už konečně rázně zatočit. A jelikož dnes -o nás bez nás- by chtěl rozhodovat každý, kdo má do pr...e díru, vzpomínám si na tu hádanku : Je to černé a klepe to na dveře. Co to je ? /tsoncuodub/ :x
Kritériem pravdy je praxe.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: EURO clanek

Příspěvek od kasari »

to Lotr - neřekl bych, že je tendenční. Pár nepřesností tam je, ale jinak popisuje realitu. Dokonce se tam píše i o tom, že MS platí HS nájem. Co je podle tebe " nemalý " nájem? 500,- za hektar? Protože to je v honitbách pronajatých od LČR celkem realita. Oproti tomu nájem pro HS bývá od 3 do 30 Kč/ha. Takže má autorka vlastně pravdu.

To fesoj - věřím, že i laik si z toho článku vybere reálné možnosti. I na těhle stránkách se tu nedávno řešilo, jak je dobře, když se spojí výkon práva myslivosti a zemedělský a lesnický hospodaření do jednoho. A od té doby tu čtu zase dokola jak jsou zlý ty soukromníci a eseróčka a další vlastníci, že nám chtěj vzít " naší " honitbu. Vždycky si pak vzpomenu na jednoho vlastníka, který hospodaří vzorově, má na svých zemědělských a lesních pozemcích vlatsní honitbu a chystá se jí zvětšit, aby obsáhla celý jeho majetek. Řekl mi : " 3 roky jsem navrhoval sousednímu MS, že se spojíme a uděláme z toho 1 honitbu. Poslali mě do prdele. Tak jsem tam zkoupil i to, co tam zůstalo a v roce 2012 je tam pošlu já."
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: EURO clanek

Příspěvek od fesoj »

Co k tomu dodat... Máš pravdu - ovšem bližší košile než kabát a to, že bych na stará kolena měl přijít o možnost vykonávat právo myslivosti, když jsem se mimo jiné i kvůli tomu přestěhoval z města na vesnici, mě pochopitelně děsí.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: EURO clanek

Příspěvek od Zdenek41 »

Ono nemusí být pořád něco jistý.Každý kdo je dnes silný v kolenou a myslí si mě se to netýká se může divit.Příjde nějaký pán koupí Doupov a co potom...500 za ha 5000 za ha.
Dokud se někoho něco netýká tak ta naše povaha česká.... :wink:
Mě se osobně nelíbí,že se státní majetky pronajímají státním podnikům k lovu.Kteří dál pronajímají a prodávají odlov.Je to můj názor,ale pokud se nad tím někdo zamyslí tak to neni košer.
A nemůže se srovnávat nájem na poli a v lese.Zajíc 2000 a jelen 50000.Ale tohle si všechno vymysleli jen lidi.Já osobně zvu našince na lov srnce zdarma.Jelena tu nemám a bylo by to to samé.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: EURO clanek

Příspěvek od kasari »

:D Pochopil jsem, Zdenku, ale není to jak myslíš. :wink: Týká se to i mě.
Nemyslím si, že by armáda pustila Doupov i když u nás je možný všechno. Spíš jsem tím chtěl říct, že se za posledních 10 let hodně změnilo a nedá se tomu vyhnout. PF prodal už skoro všechno a díky tomu je dost lidí, kteří maj pozemky na to, aby si honitbu udělali jako vlastní, příp. HS s majoritou. To je prostě fakt. Jak praví klasik - můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat.

To, že státní podniky pronajímají honitby se mi taky nelíbí a je nás víc. Dokonce na MZe vznikla iniciativa, že by vlastní honitby v K.Horách přešli všechny do režie a prodávaly se povolenky na celoroční lov. Něco na způsob hospodaření v Sasku. Jenže zapomněli na provázanost vedení LS, podnikatelů - nájemců a politiků a neprošlo jim to.
A co se týče toho nájmu - bohužel je to jen odraz toho, že se cena vysoutěžila.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: EURO clanek

Příspěvek od fesoj »

Souhlasím s Kasarim v tom, že spojit lesnické, zemědělské i myslivecké hospodaření v jedno je ideálním řešením, za předpokladu ovšem, že odbornost vedení je zaručena po všech stránkách a že se nepodaří prosadit snížení minimální výměry honiteb. Na přelomu 70. a 80. let jsem působil v Orlickém Záhoří, kde byla režijní honitba LČR. Ač jsem nebyl jejich zaměstnancem, bylo mi umožněno podílet se na výkonu práva myslivosti. Lovil jsem černou, škodnou, holou vysokou, hřivnáče a střelil jsem si tam i svou první sluku. Společně s lesáky jsem se podílel i na sušení sena a zimním přikrmování a nijak mi nevadilo, že jsem nelovil trofejovou zvěř a že nebyly žádné příděly zvěřiny. Hodně jsem se tam naučil a srandy jsem si taky užil kopec. Ale bojím se, že - pokud naše MS skutečně přijde o honitbu - budu muset pověsit flinty na hřebík. Dvakrát do téže řeky nevstoupíš...
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět