308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: 308 Winchester

Příspěvek od kasari »

Když nebudeš línej číst, zrovna v tomhle tématu toho najdeš dost ...
Ulkomaalainen...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Zbrojovák »

martinh píše:Docela jsem koukal :D Kor když to neprostřelilo srnce. No že bych měl nějakou lepší sérii pochybuji. Je třeba zajímavé že střelivo kupuji po krabičce, nebo po dvou a nikdy se mi ještě nestalo, že by to střílelo jinak. Bud mam štěstí nebo se to do těch 150 m co lovím neprojevuje. Nedávno jsme doma našli toto střelivo asi 5 Ks po dědovi, pochází z 80. let.tak jsem zkusil jeden ze zvědavosti do terče a bylo to přesně tam jak mělo. Nikdy jsme neměl problém s ranivostí a dosledem. Akorát s neprostřeleným jelenem, ten teda moc nebarvil. Ale to si myslím že není až taková výjimka. Když střílím za plec a nechytne to žebro ani na jedné straně tak zvěř obíhá, ale s velmi výrazným barvením a dosled do 50m. jsem s tímto střelivem nadmíru spokojen, možná kdybych lovil na velké vzdálenosti tak pak by nevyhovovalo, to nemohu posoudit.
No nemusíme chodit tak daleko do hystorie, můj táta jednou neprostřelil s 30-06 SB sierra GK - jezevce na 80-90m, střílel ho šikmo ze zadu, střela se rozbila a ven nevyšla. S tím zda prostřelím nebo ne (u běžných kusů naší veškeré zvěře) jsem si přestal hlavu lámat po dokončení kulovnice. Akorát ta bezpečnost, na to je třeba neustále myslet a nic nepodcenit u všech zbraní i "pitomých" malorážek :!:
Vše má svá pro a proti (měkká versus tvrdá střela).
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Mr. Fox »

Kde kupujete hinterbergry NP v okolí Mladé Boleslavi nebo Nymburka. V Bouli má NP lochman ale to sou SaB ale o těch sem slyšel že dávaj málo prachu nebo co že nelítaj jak by měly. Uvažuju o nějakym střelivu kolem 40kč kus a ten NP mě láká. Proběh sem si tohle vlákno a koukám že každej má zkušenosti s nečim jinym. Lovil bych černou do 50kg, srnčí, lišku vše tak do vzdálenosti max 150m

PS: ale nechám si poradit i něco jiného. Uvažoval sem i o gecu nebo lapue.
Naposledy upravil(a) Mr. Fox dne úte 07.2.2012, 13:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: 308 Winchester

Příspěvek od jarda65 »

Supra Praha. Je to směrem od Boleslavi těsně na kraji Phy, takže kousek. Budu OT, ale mám krátce 308win a po prostudování fóra byla volba jasná: Lapua Mega 12g (cena/výkon). A při malém počtu, co vystřílím v tom nehraje hl. roli cena. V 243 win střílím CDP.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Re: 308 Winchester

Příspěvek od zekon »

Zdravím, sú na trhu v SR / ČR dostupné komponenty / strely .308 win od SAKO Arrowhead a Super Hammerhead ???
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: 308 Winchester

Příspěvek od lörinc »

Arrowhead je ballistic tip od noslera, kterej běžně seženeš a za hammerhead určo taky něco najdeš. Jinak sako arrowhead jako samostatnou střelu nenabízí ( aspoň jsem ji nenašel ). Asi proto že ji kupuje. Hammerhead je asi jejich a tu mají. Jestli je v ČR nevím.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
gampl
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 08.12.2011, 16:52

Re: 308 Winchester

Příspěvek od gampl »

:D
Naposledy upravil(a) gampl dne pát 27.4.2012, 17:49, celkem upraveno 1 x.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Jiří K. »

Dovozcem pro ČR je Walter Trading s.r.o. a klasické SilverTipy jsou z evropského katalogu škrknuté už asi 2 roky. V USA je alespoň loni Winchestr ještě na trh dodával.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Leon »

když prohledáš internetové obchody tak se ještě pořád nabízí a loni jsem je kupoval v Lysé možná je vozí někdo jiný
http://www.zbranesalas.com/?p=productsM ... winchester
CZ 550 american 308win.
gampl
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 08.12.2011, 16:52

Re: 308 Winchester

Příspěvek od gampl »

:D
Naposledy upravil(a) gampl dne pát 27.4.2012, 17:50, celkem upraveno 1 x.
lynxsk
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 24.1.2012, 10:46

Re: 308 Winchester

Příspěvek od lynxsk »

zdravim pani, dostal som sa k prachu viht N550, chcem to skuist pre 308W s 165gr(Nosler Par.,SST) a 180gr(Nosler Par, Mega) strelami. Ma niekto skusenosti s tymto prachom pre tuto raz? Manual udava hodnoty, no zaujimaju ma praktiske skusenosti. Je to pre Tikku/570mm hlaven.
Dakujem
Rosťa
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pon 30.1.2012, 1:08
Bydliště: Vysočina

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Rosťa »

Zdravím všechny,
mám zbraň Howa M 1500 v ráži 308w a používám střelivo Hornady TAP 168gr.O přesnosti nemohu pochybovat i na delší vzdálenosti mě to mile překvapilo a už jsem s tímto střelivem i něco ulovil (5ks srnčí,4ks černé,5ks lišek).Pomalu mi dochází patrony a tak začínám bilancovat zda znovu koupit tuto munici.
Moje poznatky: (na srnčí funguje velice převědčivě vše kromě jednoho kusu zůstalo v ohni stříleno od 50 do 200 m poškození zvěřiny přijatelné
(na černou už trochu problém první kus střeleno na 150 m těsně za plece přez plíce odešlo tak 60m vstřel i výstřel propiska (sele 40kg),barvilo minimálně a kdyby nezůstalo na strništi mezi dvěmi kukuřičnými poli,tak bych si asi mohl myslet že jsem minul.Další kus jsem ulovil na naháňce (lončák cca50kg) v běhu,zásah znovu za plece a kus se zlomil pět metrů od nástřelu.Pak se mi podařilo ulovit dva divočáky na čekané během minuty oba přez plece vždy jsem zasáhl kost mezi loktem a lopatkou (jednu ve spodním kloubu druhou nad) a ani jednou jsem kus neprostřelil což mě dost vyděsilo (je ale pravda že jeden kus odběhl 30m a druhý tak 15m obě, selata 40kg),protože být to třeba na hraně řepky nebo kukuřice asi bych měl znovu problém,oba kusy barvili opět minimálně.Vnitřní zranění absolutně neslučitelná se životem velká devastace všech orgánů v komoře.
( no a na lišku ideální sřela,tedy pokud nechcete mít ve skříni čepici z této krásné a mazané šelmy,protože ať jí zasáhnete kamkoli je výstřel o velikosti tak pivního tácku což mi taky dost vadí,protože tu čepici vážně chci.

Proto prosím o radu co bych měl používat za TOVÁRNÍ střelivo aby to do lišky dělalo dírku jak od propisky,nedevastovalo srnčí a divočáka prostřelilo tak aby spolehlivě barvil?? Jo rád bych aby to mělo podobnou balistiku jako mnou používané Hornady střílel bych tak do 200m.
Předem všem děkuji za dobré tipy!!
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: 308 Winchester

Příspěvek od harrycallahan »

interbond
pole a lesy Vysočiny
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od zispo »

já používám A Max s naprostou spokojeností na všechnu zvěř. Ale víc ve vlákně lov s A maxem.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1069
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Takové náboje skutečně existují. Po příchodu do prodejny je potřeba říct: "Jedny zázračné do 308W." Dělají i jen dírky do kun a sobolů.

Potřebuješ a chceš (nebo hlavně chceš a možná potřebuješ) toho skutečně hodně. Střílíš poměrně daleko a na malé cíle, tak chceš a určitě potřebuješ přesnost. Lovíš spárkatou - hlavně subtilní, ale vitální černou+ subtilní a křehkou srnčí, takže potřebuješ a oprávněně chceš vysokou ranivost na srnčí a černou. Nutná schopnost prostřelovat v každé situaci včetně super barvení (to je zabělené černé u vyšších ran a ran na měko vždycky problém s jakoukoliv střelou) muže taky znamenat, že nemáš psa k dispozici, nebo se necítíš z nějakého důvodu na hledání. Ale u lišky, která může vážit stejně i klást odpor jako kus slabý srnčího, požaduješ účinek výstřel dírka tam - dírka ven! Tak jsem zvědavý, co ti nakonec bude vyhovovat a jestli něco nadeš. Hlavně napiš, až budeš mít "ideálem" skutečně něco střeleno - tj. pár desítek kusů srnčího, černé i lišek. Interbond je podle mě na subtilní spárkatou zvěř hodně tvrdý, ale lišku ti rozpáře - po zásahu kosti. Pokud budeš důsledně trvat na liščí čepičce z vlastních , tak jedině asi toto:

http://www.lapua.com/en/products/reload ... bullets/13

V hotových bych vybral tam:

http://www.lapua.com/en/products/sport- ... e-rifle/20

Scenar a Siera HPBT nebrat, ty pravidelně ve vyšších rychlostech expandují!!!! Co by dělal Berger VLD, tak to netuším, ale na zázraky nevěřím - zejména k těm liškám.

Prostě 170 grejnů Lapua FMJBT a těžší . Střílet spárkatou skutečně jen na kosti a do hlavy(na mozek) a pak můžeš dírkovat i lišky, ale i to nebude se 100% jistotou. Zbytek lovu, po nepřesné ráně, je pak velká neznámá!!!!

P.S. Nejvíc kužkařů, co já jsem osobně poznal, mělo na 12 brokovnici(koza Rusanda) 4xoptiku a stříleli brokem, nebo export ZH kulobrok ve 12 se zahrdelením 3/4 a kuličkou Savage. Celoplášť je savage těžší, pomalejší než u 223R a tím pádem stabilnější. Brok 4mm.
Odpovědět