Jelení štětka

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Jelení štětka

Příspěvek od Alda »

panove, poradte mi... podarilo se mi ted ulovit jelena v zimni srsti a rad bych si udelal klasickou jeleni stetku za kobouk. jak ji nejlepe udelat? mam odrizlou kuzi z krku, kterou jsem prozatim nalozil do slane vody, a ted cekam na dobrou radu jak dal :wink: predem diky!
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od figi »

Já postupuji tak, že kůži se srstí spařím ve vroucí vodě ( ty to nejdřív dobře vyper od tý soli ), jen na chvilku, až jde srst dobře vytrhat. Tu pak znovu vyper ve vodě s jarem a nech uschnout. Jak uschne, pečlivě vyber dostatečné množství kvalitních a stejně dlouhých osin na štětku, a srovnej do krátké ( polovina délky srsti )trubičky o průměru štětky ( jakou ji chceš mít ). Pak ťukáním o stůl na straně, kde jsou kořínky srsti, vše srovnej a v polovině délky zpevni stažením nití, povytáhni až k místu, kde chceš začít štětku svazovat ( na dobré svázání stačí 1 cm délky štětky ( v tomto případě od kořínků ) ), pevně stáhni, vytáhni z trubičky, cca 0,6 cm od kořínků namoč do dobrého univerzálního lepidla a dokonči svázání ( ovázání ) štětky až ke konci kořínků.
Jelení klasika je kulatá, plochou ( např z černé ) uděláš po svázání a částečném zavadnutí lepidla sevřením ve svěráku.
No a po vytvrdnutí už stačí jen usadit do tebou vybraného toulce.

Takhle se dělají štětky z černé, jelení a kamzičí zvěře.

Velmi důležitý je dobrý výběr použitých materiálů ( i osin či štětin - je třeba trpělivost, která se ale vyplatí ).
Předpokládám, že víš, že jelení štětka se na rozdíl od štětky z černé svazuje u kořínků.
Jinak návody jsou v knihách o preparaci trofejí.

Takto mnou zhotovené štětky před více než dvaceti lety jsou dosud ve stavu, jako kdybych je zrovna udělal.

Tak ať se ti to povede.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od Alda »

figi, moc dekuju!
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od Jiří K. »

Prosím,neví někdo přesný název knihy či jméno autora. Do těch co jsem nahlédl postup nebyl. Děkuji.
radekk
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 19.1.2008, 19:04
Bydliště: jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od radekk »

Dobrý den kolego, po přečtení vašeho příspěvku mi to nedá, abych vám také trochu nepomohl. Sice už je určitě pozdě, ale do budoucna se má pomoc může možná hodit. Ale napište na můj e-mail. S pozdravem RK.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od tornádo »

tak,musel sem to vyzkoušet.Mám ale trochu kratší :oops: neboť většina škáry padla na výcvik psa-mám ji vždy rozdělenou na díly v mražáku.

Obrázek
radekk
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 19.1.2008, 19:04
Bydliště: jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od radekk »

Dobrý den Jiří K. v češtině jsem bohužel žádnou solidní knihu, kde je popsán postup na vázání štětky neviděl, ale já mám knihu WildBarte v němčině. Koupil jsem jí v Rakousku, a tam je postup krásně popsán.
S pozdravem Radek K.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od fesoj »

Výborná kniha kdysi vyšla ve slovenštině - Polovnícke trofeje a výrobky. Bohužel ji už nemám - když chceš o něco přijít, tak to půjč !
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jeleni stetka

Příspěvek od Zbrojovák »

Mám za to, že původní štětky, alespoň z černé, byly vázány kořínky vně. A klasická štětka měla vždy půlkruhový tvar rozvinutí. Z trofejové černé pak nabývá nebývale značných rozměrů (viz bavorské klobouky), které jsou pak znásobeny efektem světlých kulových kořínků na koncích stětin.
Mám koupenou kamzičí štětku, už je to hodně dávno, z Rakouska. Ta je bez kořínků (rovnoměrně odseklé), štíhlá a s rozumnou délkou.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět