Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Petr1970 »

našel by se někdo - na Vysočině?, kdo by si udělal pakárnu a ukázal přebíjení? naprosto nevím jak se co dělá, nemám žádné ambice ale rád bych se podíval na principy...
nechci žádné náboje, i zaplatím konzultaci - v papírech, tekutinách, co si soudruh řekne:-)

láká mě se na to podívat, i amatérsky pomoct (podržet, překážet) abych vůbec zjistil jestli do toho chci jít nebo ne.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

milsfreeman píše:tak jsem to měřil všechno ještě jednou
- z full matrice je krček 7,77
- z lee collet 7.80 -7,81
průměr trnu u lee collet je 7,74
mě se zdá, že problém nebude v trnu, ale v čelistech co mají sevřít krček. když se podívám na 8x57, tak mezera mezi těmi čtyřmi čelistmi je větší než u 308. Taky když kalibruju 8 mm, tak ten chod lisu až dojde k tomu, že ta svírací klleština zajede do konusu je takový pružný a člověk cítí, že se tam něco děje. U 308 ne, lis ani trochu jakoby nepruží, a připadá mě, že ty kleštiny díky malé mezeře se už prostě o sebe opřou a dál ani boha. prostě nedojde k sevření krčku.
Ještě blbá otázka. Máš dostatečně tu matrici zašroubovanou do lisu? Není ten tvrdej doraz způsoben dorazem lisu a tím pádem kleština nestáhne krček až na trn? I to by se mohlo v zápalu boje stát. Nezdá se mi, že by Lee vyrobilo na CNC takovej zmetek, ikdyž je to low-end.

Jinak průměr trnu je 7,765 mm, vnitřní průměr volné kleštiny 9,16 mm a mezery mezi čelistmi 1,08 mm
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milsfreeman »

Ano mám, jestli dobře chápu způsob funkce lee collet, tak jde o to, že ten váleček s kleštinami co zajíždí do matrice zajede stejně jen tak daleko do konusu, až se kleštiny plně sevřou a pak dál ani hovno. Takže je jedno jak hluboko se matrice usadí,(musí se jí jen umožnit zajet plně až na doraz) protože stejně lisuju naplno až na doraz a krček je tím pádem vždy stejně zmáčklý, mě se jen zdá, že u lee collet je to míň než u full matrice.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Pokud kleština dotlačí stěnu krčku až na trn je to v pořádku. To seřízení máš asi dobrý. Je určitá minimální hloubka zašroubování matrice, ale větší hloubka není na škodu. Zkus si porovnat průměr roztahovacího trnu u full s trnem u collet. Abys dosáhl stejného průměru krčku, musí být trn u collet menšího průměru o asi dvojnásobek pružné deformace materiálu. Kleština by ale neměla být sevřena nadoraz, na krčku by měly být patrné otisky jednotlivých segmentů s rozeznatelnými poli mezi nimu. Pokud by se segmenty kleštiny vzájemně dotýkali bez toho, aby stěna nábojnice byla dotlačena na trn, nemusí dojít k plné kalibraci krčku.
Collet je spíše určena pro kalibraci a OAL na rifling. Nepředpokládá se u ní škrcení. Přesto by střela neměla být jednoduše zatlačitelná.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Lee Collet Die se neseřizuje až přímo do horní úvrati lisu, kdy síla beranu na kleštinu je v tunách a může dojít ke zborcení kleštiny. V návodu je zašroubovat matrici o jeden závit pod horní úvrať (tím se působící síla omezí tak na jednu tunu :) :D
http://leeprecision.com/cgi-data/instruct/RM3512.pdf
Je to tak i v tomto videu
http://www.youtube.com/watch?v=4PWdVNg4O98
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Petr1970 »

nechci tu rozpoutávat nějakou válku na téma .30-06 spr x .308w...
doteď jsem si myslel, že pro české malé myslivectví (typu prase a srnčí, občas daněk-muflon) je lepší .308W náboj - je to menší, lehčí... a účinek dostatečný, možnost kratšího závěru u zbraně

četl jsem teď od celkem asi chytrého člověka toto..

lovci lépe oceňují náboj .30.06springfield, protože je univerzálnější a nabízí více místa pro laborace od malé škodné až po velké kusy..

opravdu se nějak smysluplně nechá tímto střílet např. liška, srnčí?

díky
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Oceňuji tvou poznámku na začátku příspěvku - rozdíl mezi 308W a 30-06 je v tuzemsku skutečně trochu démonizovaný a emocí je kolem něj mnoho :)

Individuální, ruční výroba nábojů nabízí nejen v 30-06 spoustu možností. Samozřejmě se dají připravit náboje se 150 gr střelou a V0= cca 700 m/s - na úrovni dnes populární 30-30W.
I výrobci střeliva čas od času zkusí uvést na trh něco se sníženým výkonem ("srnčí" laborace 30-06 od NORMA atd.) ale bohužel obchodní úspěch není velký, takže časem takový náboj zase zmizí (nevím, jaký je obchodní úspěch 300 RUM Power Level Ammunition - ale to je asi v trochu jiné poloze, nábojnice má spalovací prostor větší než 338LM). Prostě naprostá většina střelců si ukazuje prstem v tabulkách a ke koupi je "rozhoupe" spíš o několik cm menší pokles střely nebo 100 Joulů navíc :?

Kolem roku 1996 jsem nějakou dobu do 30-06 používal 130 gr Hornady SP s V0 lehce převyšující 800 m/s. Rozptyly ze starší zbraně z druhé ruky byly s AAc2460 na úrovni cca 1 MOA, zpětný ráz velmi příjemný, i na holou zvěř jelení byl účinek slušný (při odpovídající vzdálenosti střelby). Na srnčí zvěř vynikající ale té lovím osobně jen několik kusů do roka a tak po několika neočekávaných setkáních s divočáky proběhl postupně návrat k těžším střelám.

Redukce výkonu se samozřejmě nemusí týkat hmotnosti střely, dá se setavit náboj s výkonem - 20% - na úrovni počáteční náplně v manuálu. S 30-06 skutečně zpravidla není problém. Samozřejmě, že vývoj sestavy náboje - hlavně ve vztahu k rozptylům - je úplně stejně náročný jako u plné laborace a stejně tak se stává, že člověk nakonec vypiplá něco trochu jiného, než původně plánoval :)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Vždy je něco za něco. Určitě se dá 30-06 přebít na výkony, na které .308 nedosáhne. Z hlediska rozsahu výkonů je 30-06 univerzálnější. Situace se ale otočí při hodnocení dosažitelné přesnosti náboje. Tam má navrch .308. (potvrzeno mým kamarádem, náruživým přebíječem, závodním střelcem a policejním odstřelovačem v jedné osobě)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Boci1 »

S 30-06 jsem lovil cca 14 let.Při použití střeliva Speer Nitrex střela Grand Slam 10,7g byl účinek na srnčí neuvěřitelnej.Výstřel max kovová 20koruna a bez podlitin.Stříleno většinou na játra,který byly zkapalněny.Pokud byl kus v klidu následoval pád bez odkazování.Tabulkově to mělo 850m/s,kolik v reálu nevím v tý době jsem hradla neměl.Od tý doby jsem se k podobným výsledkům s jiným střelivem ani nepřiblížil a to ani s 6,5x55.
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

přebíjení 8x57 jr

Příspěvek od milsfreeman »

Zdravím přebíječe

Přebíjím doma 308 a 8x57 js, ještě mám doma ferlacha v ráži 8x57 jr. tůdíž střely 8,09 mm. Chtěl bych přebíjet i tuto ráži, ale matrice se nedělá. Přemýšlel jsem, jelikož hilsna až na průměr krčku je stejná, nešlo by nechat si stočit u matrice vypichovací a kalibrovací trn na průměr menší než 8x57 js a vždy vyměnit jen jehlu? Jo má lee collet, takže si myslím, že by ty kleštny měly pokud to jehla dovolí kalibrovat krček i na menší průměr. Jestli to jde, nevíte kolik by měla mít jehla průměr?

děkuji
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2Mils Pro sestavení loveckého náboje - dosažení výtahové síly, která umožní s nábojem v komoře opakovaně střílet z druhé hlavně zbraně, bych zvolil průměr trnu Lee Collet o 0,1 mm (o jednu desetinu milimetru) menší než má vodící část použité střely - tedy pro 8x57JR cca 7,97 - 7,99 mm (a to i proto, že obrousit dodatečně - při nízké výtahové síle- na průměr o setinu nebo dvě menší se dá vždycky :) .
Pufr
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sided »

Pro 8x57J používám trn 7,95 funguje to skvěle. Matrice RCBS.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Zbrojovák »

Když jsme u toho, pořídil jsem si troják v 8x57JR.
Dotaz: má někdo zkušenost s překalibrováním 8mm JS střel na střely J- tedy na .318? Jaké to má úskalí? Vliv na přesnost? Vliv na cílovou balistiku?

Pokud je to shůdné, tedy jaký průměr prstenu volit?

Díky Zbrojovák

PS: na Střelectví.cz jsem našel něco málo o překalibrování celopláště JS na J do Gew.88., matrice průměr 8,02mm, výsledný průměr střely cca 8,1mm.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od navip »

Sice to není přímo k této ráži,ale už víc jak 13 let překalibrovávám celoplášťové střely 123 GR FMJ /.311,víc než 10 000 střel , pro různé sportovní disciplíny na ráž .308W/7,83mm do pistole na siluety Picra a pušky. V poslední době i na 7,80mm do pušky Smith Rubin K-31.Bez mazání je to na vylomení lisu ze stolu ale při mazání bílou pastou na Nbc od LEE je síla srovnatelná ,či menší ,s rekalibrací puškových Nbc. Vliv na soustřel je velmi blahodárný- střely mají shodný vnější průměr a tím shodné výtahové i průtlačné síly.Matrice kalené z nástrojové ocele,lapované a leštěné na potřebný průměr.Protačovací kolík není na konci plochý,ale má zahloubení s ponechaným límečkem na obvodu podle tvaru dna celoplášťové střely.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Má zkušenost je, že plášťovaná střela s olověným jádrem si "dýchne" po průchodu kalibrem cca 0,02 mm nad průměr díry (kalibry o průměru cca 8 až 9 mm mám zakončené válcovou částí o délce cca 10 mm).
Poloplášťovou střelu 8,22 mm kalibrem 8,05 mm na ručním lisu neprotlačím (ať mažu čím chci - nejlepší mi přijde "Imperial Sizing Wax" - dnes od Reddingu). Mám na to Lyman Orange Crusher I - takže asi buď větší lis nebo nějakou hydrauliku :)
Na vstupu kalibru mám kužel cca 1:50 - od průměru cca 8,5 mm (nemám ten kalibr právě poruce).

Takže jsem pro 8x57R.360 začal kalibrovat střely pro 32Win.Special o průměru .321 = 8,15 mm (170grs Speer 2259 FN), ty jsou tence plášťované, šly kalibrem celkem snadno a 11g střela této ráži vyhovuje. Vliv kalibrace na přesnost střelby oproti továrním střelám 8,05 mm je pozitivní.

Ale na průtlačný odpor v kalibru by asi byl výhodnější krátký strmější kužel a spodní část taky válcová - třeba Navip prozradí, jak to uspořádal :)
Pufr
Odpovědět