Mufloni-likvidace?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Red arrows
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 23.8.2012, 19:07

Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Red arrows »

Dočetl jsem se, že se v čechách chystá nějaká velká likvidace muflonů.Na netu jsem našel něco o snižování stvů v parcích, která už déle probíhá.Víte někdo kde je pravda.
Informace na foru jinde zmińovala něco o totální likvidaci a schválení tohoto parlamentem.....
Díky
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Petr1970 »

nebyli to kamzíci? tak ne, asi i mufloni vadí... ale asi stejnej problém, jen "90 let"

http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region ... 20316.html
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Karel61 »

U nás v České Kanadě je letos státními lesy vyvíjen silný tlak na snížení stavů muflonů. Početná stáda se v posledních dvou letech rozšířila tam, kde se předtím neobjevovala. Škody na lesním porostu jsou v částech honitby značné a místní správa státních lesů upozorňuje, že je na ni vyvíjen tlak shora, aby nad škodami přestala mhouřit oko. Takže se letos střílí, co se dá (mezitím se shání poplatkoví hosté - zatím s nevalným výsledkem). V září jsem střelil muflonku (ze čtyřhlavého stáda 3 muflonky, 1 muflonče, bez berana) a od té doby je hledám. Narazil jsem na 2 kusy minulý týden mezi 21. a 24. hodinou, kdy vycházely na pastvu. Přes den ale nevystrčí hlavu z lesa. Ale že by se měli mufloni likvidovat, o tom nic neříkali ani na státní správě.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od fesoj »

Ono mezi "likvidovat" a "snížit stavy" je někdy hodně, ale opravdu hodně malá mezera - a vůbec nemusí jít jen o muflony.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Pyros82 »

Možná budo trochu OT: Ale naše honitba sousedídí s honitbou Vojenských lesů a statků a co vím od kolegů, tak je to druhý rok co vyplácí 700kč zástřelné za kus srnčího. Mají hlavní úkol, aby snížili stavy srnčí zvěře kvůli škodám na porostech. Tenhle tlak je prý vyvíjen od vedení vojenských lesů. Tak to vypadá, že po celé republice se řeší problémy se škodami spárkatou zvěří.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Skalák »

Ono by k tomu nemuselo vůbec dojít, kdyby se lovilo, tak jak se lovit má a nestříleli se jenom mufloni a holá se nelovila, protože z toho není potřebný finanční zisk. Každý přece ví, že poměr pohlaví má být 1:1. V tom je zakopaný pes, proto jsou stavy takové jaké jsou a poměr pohlaví taky. U nás je vidět stádo, kde je 85kusů a je v tom tak max.15 muflonů v 1. a 2. věkovce. 3. věková není vůbec. Je to stejné jako u vyskoké. Já žiju v oblasti CHKO Broumovsko a ochranáři muflony také nemají v lásce. Pry to není původní živočich, ale oni také ne. Muflony jsem vysazovali v roce 1986, takže si každý dokáže spočítat kolikátá to je generace. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Zdenek41 »

U nás o mufíka nezakopneš už 20 let.Problém u této krásné zvěře je pouze jeden a to loupání náběhů u kořenů a někdy si loupnou i jinde.Ale proč?Nikdy se to u nás nědělo v době,kdy se po lesech nikdo necoural a když tak pouze v sobotu a v neděli.Dnes bežkař,čtařkolka horské kola, turisti.Ano les je všech,ale i tý zvěře.Tenkrát před lety nastoupila mladá Ing byla zlomena lobi a my už zlaté muflony nemáme.Ano jsou všude po zdech a nikdo už je nikdy neuvidí.My můžem jen říct,že nezůstali u nás.Bohužel, já říkam bohu dík.Máme čistý svědomí.
Red arrows
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 23.8.2012, 19:07

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Red arrows »

Tady jsou co vim jen v bejvalý ministerský oboře, jinak jsem je nepotkal.Mne jenom zaujalo to co se psalo jinde, to jsou vždycky zprávy jedna pani povídala tak si ověřuji.
Jen tak mimochodem když jsme u těch zavlečených druhů-tady v krušnejch horách se před pár rokama blblo s kamzíkem.Někdo ho viděl, pak se to nafouklo, pak ho viděli všichni, přijela i redaktorka a štáb......no potom se to vyjasnilo, byla to hnědá tmavá rohatá koza.Odněkud zdrhla a žila spokojeně v lese, byla občas vidět z vlaku, vydrželo jí to snad rok (pak asi protože se chodila občas schovat do tunelu tak to nedala nebo í někdo sežral).
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Karel61 »

Ono by k tomu nemuselo vůbec dojít, kdyby se lovilo, tak jak se lovit má a nestříleli se jenom mufloni a holá se nelovila, protože z toho není potřebný finanční zisk. Každý přece ví, že poměr pohlaví má být 1:1. V tom je zakopaný pes, proto jsou stavy takové jaké jsou a poměr pohlaví taky.
Naprostý souhlas! O stádu bez berana jsem už psal výše. Praxe je taková, že se obezná stádo, pak se pracně sežene host za peníze, aby z toho něco bylo, ten střelí berana a pak se stádo 6 týdnů hledá. Než se sežene další host, je konec doby lovu a plán lovu holé je v tahu.
Přesto to má řešení: Loni jsem provázel hosta, požádal jsem ho, aby před výstřelelem na berana napočítal do tří, abych věděl, kdy padne rána a stihl ještě slovit kus holé. Pokud by se po obeznání stáda lovilo ve dvojicích, bylo by po problému.
Mimochodem jsem se setkal s ohrnováním nosu kolegů myslivců nad mufloním masem. To nechápu! Mufloní maso je vynikající, jen se musí umět udělat. Lovu..
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Pyros82 »

Chápu, že jsou honitby, které mohou být úplně nebo jen částečně na lovu medailových muflonů nebo jiných druhů medailové spárkaté závislé. Když jim získané peníze z poplatkových lovů pomohou při pokrytí nákladů na provoz združení. Za tento stav si můžeme z velké části sami, protože z myslivosti se pod vlivem různých okolních vlivů stává jen jeden velký kšeft s čímkoliv co se dá nějak speněžit. A druhý hlavní důvod je jak bylo napsáno již výše nedůsledným dodržováním odlovu. Plány chovu a lovu jsou jasně danné a někdo za jejich dodržení odpovídá. U nás v honitbě máme zavedeno, že kdo dostane do povolenky nějaký kus trofejové zvěře (u nás je to pouze srnčí), tak má dle našeho provozního řádu povinnost odlovit ke střelenému srnci automaticky srnu i srnče. Pokud toto nesplní, tak mu další rok může to být i déle do povolenky srnec není napsán. Další problém je to, že někteří nezodpovědní lovci co zvěř dostatečně neobeznají klidně sloví jasný chovný kus a nejsou za to nijak postihováni. Chápu, že splést se může každý mě se to taky stalo a jistě s tím každý máte svoje zkušenosti, ale když to někteří lovci dělají pravidelně u kusů, kde není pochyb o chovnosti, tak se to potom asi nikdy nemůže posunout, tam kde by to mělo být.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Mufloni-likvidace?

Příspěvek od Skalák »

To není o tom, že se někdo splete, to je úmysl. V tomto případě to není ani o penězích, ale o hladovosti. Když ne já, tak sousedi. Tak raději já a pokud možná vícekrát v sezóně. Klidně 2 muflony nad plán, oni stejně na výstavu nejdou. Plán lovu holé se pak dožene tužkou.LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Odpovědět