Jezevec na zahradě

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
pkunc
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 31.12.2012, 14:26

Jezevec na zahradě

Příspěvek od pkunc »

Zdravím a prosím o pomoc. Ač se to zdá neuvěřitelné, na naší zahradě, kterou jsme nedávno koupili takřka v centru Brna, je jezevčí nora. Původní majitel nás ujišťoval, že nora je zajíce (ten ale nory nedělá...) a na králíka je i dle mého laického názoru dost velká (cca 20-25cm průměr) a hluboká. Když napadl sníh objevily se kolem nory stopy, bohužel jsem si je nevyfotil, nicméně stopy králíka si troufám říct, že to nebyly. Co víc, údajně byl v okolí spatřen jezevec... takže suma sumárum, černý petr vyšel asi na naši zahradu.
Chci se poradit, co s tím? Můžeme nás napadnout? :o Lze se mu bránit? Nechci jej zabíjet ani nijak terorizovat, ale nevím zda může být nějak nebezpečný. Ptal jsem se několika myslivců (co člověk to názor), případný lov je navíc komplikovaný tím, že žije mimo honitbu (ve městě). A mimo honitbu se prý lovit nesmí.
Zkoušel jsem najít rady na internetu, jenže nikoho kdo by měl na zahradě jezevce jsem nenašel :/

Děkuji za radu.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od motolada »

Vydržel bych do jara (nebezpečí nehrozí),jak opustí noru,tak bych ji zlikvidoval.Pro jisotu pozvat párkrát někoho se psem a zapachovat noru nebo okolí.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud to není žert na Silvestra :wink: jezevec pokud nemáte drůbež neni nikomu nebezpečný.Možná zvědavým jorkšírům.Bude se zřejmě jednat o přespávače samce.Ten se na jaře velice rád odstěhuje pokud na zahradě nebude klid.
Nevím jestli to bylo v Brně a nebo v Praze,ale při Rusalce bledé vylezl na jevišti při měsíčním svitu reflektorů jezevec přímo na podiu z pařezu.Toto bych chtěl opravdu vidět.....
pkunc
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 31.12.2012, 14:26

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od pkunc »

No silvestrovský žertík to opravdu není, nevím jestli sám odejde protože tam očividně bydlí už hodně dlouho (vstup do nory porostlý mechem apod.)
Zapachovat zní zajímavě, ale jak poznám že zrovna odešel ven? Bývalý majitel prý noru několikrát zaházel ale dotyčný obyvatel si ji vždy znovu vyhrabal...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od Zdenek41 »

Jezevec ted momentálně spí.Spánek může přerušit.Není uplná hybernace.Vsuk musí mít písmeno V.A je tak vyježděný,že se tam nějaký plevel nechytne natož mech.
poostmen
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 02.1.2012, 10:47
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od poostmen »

Pokud je nora porostlá mechem tak je stará a prázdná a kolik má vsuků (pro laika -otvorů) jeden, nebo víc? Šlo by dát fotku nory? Pokud nemáte slepice, aby vám chodil na vajíčka, nebo malého psa, který by vlezl za ním, tak ho můžete klidně nechat na pokoji a ještě se chlubit sousedům, jakého máte nájemníka :wink: Pokud by se jednalo o skutečný "hrad" tak žádné zapachování a nic podobného ho nevyžene, ale to zjevně nebude tento případ.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od fesoj »

Mně sice na vajíčka nechodil /zřejmě proto, že na noc zavírám kurník/, ale jednou se mi dokázal pod drátěným plotem podhrabat do slepičího výběhu a vysbírat tam všechny spadané švestky. A soused s ním měl ten problém, že si v jeho květinových záhonech, kam nejspíš chodil na žížaly, s oblibou dělal své typické záchody :) . Dalšímu sousedovi se zase "ubytoval" pod králíkárnou, u jednoho z místních chalupářů bydlí /aspoň přes léto/ ve stodole a v říjnu moje křepelačka ulovila jezevce v polorozpadlé chalupě hned u silnice. Ale nikdy jsem neslyšel o tom, že by někomu způsobil /na rozdíl od lišky, kuny či tchoře/ škodu, která by stála za řeč.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Známý má podobný problém, akorát s tou odlišností, že se jedná o chatu uprostřed lesů na samotě. Jezevci si zřejmě vyhrabali jezevčí hrad přímo pod ní. Tyto katakomby se už pomalinky začínají projevovat na jeho podlaze. Zapachování zkoušel, vlasy taky, zahrabání. Nic nepomáhá. Vzhledem k tomu, že chatu nenavštěvuje každý víkend, tak má jezevec, jezevci, relativní klid. Radil jsem ať poprosí místního myslivce, ale ten byl k tomuto úkonu apatický. Další rada, byla zátvor, ale ten by se musel pravidelně kontrolovat a chatu nemají zrovna v blízkém okolí bydliště.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od Karel61 »

Já bych byl především zvědavý, zda to je opravdu jezevec a narafičil tam fotopast. Tím bych získal i režim pohybu.
pkunc
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 31.12.2012, 14:26

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od pkunc »

ano, mám v plánu počkat jak napadne sníh a podívat se na stopy, našel jsme na internetu že lze fotopast i půjčit takže o tom uvažuji.
Jde mi hlavně o to, zda je to na tolik plaché zvíře, že se nemusím bát napadnutí či naopak zda si chrání své teritorium i proti člověku.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od fesoj »

Daniel Vyoral píše:Známý má podobný problém, akorát s tou odlišností, že se jedná o chatu uprostřed lesů na samotě. Jezevci si zřejmě vyhrabali jezevčí hrad přímo pod ní. Tyto katakomby se už pomalinky začínají projevovat na jeho podlaze. Zapachování zkoušel, vlasy taky, zahrabání. Nic nepomáhá. Vzhledem k tomu, že chatu nenavštěvuje každý víkend, tak má jezevec, jezevci, relativní klid. Radil jsem ať poprosí místního myslivce, ale ten byl k tomuto úkonu apatický. Další rada, byla zátvor, ale ten by se musel pravidelně kontrolovat a chatu nemají zrovna v blízkém okolí bydliště.
Jě bych zkusil - pokud se chci toho jezevce zpod chalupy definitivně zbavit - použít sirný knot. Samozřejmě pouze v letní době a ne někam do nory. Prostě před odchodem z chalupy bych ho umístil přímo někde uvnitř na nehořlavou podložku, abych se nestal žhářem vlastního objektu :) a zapálil. Ten smrad je tak pronikavý, že ho s největší pravděpodobností přiměje k změně bydliště. Zapachovat jím přímo noru bych se ale bál, abych jejího obyvatele neudusil.
Kritériem pravdy je praxe.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od Karel61 »

Tak jsem si vzpomněl na své dětství, kdy jsem měl v knihovničce knížku Vitalij Bianki: Lesní noviny. Bylo to sice z Ruska, ale já z toho ještě neměl rozum :) , a tak jsem ji rád četl. Po létech jsem si vzpomněl na příběh z této knížky o tom, jak liška hledala noru a našla jezevčí, která se jí moc líbila, ale potřebovala jezevce vypudit. Liška věděla, že jezevec je čistotné zvíře a tak prolezla norou, přitom několikrát nadzvedla oháňku, pak do toho šlápla a rozťapala po noře. Jezevec když přišel domů, tak se mu tím smradem zvedl žaludek, takový svinčík nesnesl a odešel. Tak jestli na tom něco nebude, třeba by místo síry stačilo jen párkrát rozepnout poklopec.. :)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od Zdenek41 »

Jezevec je velice čisotné zvíře a přiznám se čím víc dědkovatím tim mi vůbec nevadí.Jeho škody jsou a budou vždy přeháněny.Jak psal Fesoj sice chatu nemám ani ji nechcu,barák a zahrada mi ku radosti stačí....,ale v přírodních se učině používal v hradech CS plyn na zkoušení plynových masek stejně tak by zřejmě posloužil pepřák.Vím tady od chatařů co mají problém se skalačkou,že to pomohlo.Jsme lidé a mít tak blízko k přírodě by nás mělo těšit. :wink:
Ještě jedno OT,kdysi jsem odmizřoval škáru z jezevce v maštali,měl jsem tam svině se selaty.Jak jsem přejel po kose a odhodil to sádlo,svině přeskočily přes příhrady a pustily se nemilosrdně domě.Takovou nenávist jsem už dlouho nezažil a to se jednalo o prase domácí. :lol:
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Jezevec na zahradě

Příspěvek od Daniel Vyoral »

No zkusím kolegovi vaše rady doporučit. Uvidíme jestli se mu zadaří. :wink: Díky
Odpovědět