Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od fesoj »

Koblížek píše:V našem okrese máme vyjímku a může ho lovit kdokoli a jestli si někdy viděl co ten psík dovede, tak by ti možná tohle tak nevadilo..asi tam ten smailík byl navíc, ale každopádně ho nehonil nikde po poli, byla to náhoda..úctu ke zvěři jistě mám a u nemyslivecké veřejnosti si to posíráme daleko většími zápichy...
Právě že jsem to, co ten psík dovede, nikdy neviděl. V honitbě je sice máme, každý rok se nějaký ten kousek uloví, ale bohužel já ani nikdo jiný od nás ho nepozoroval při lovu, nikdo neprovedl rozbor žaludku /a kdyby to udělal, pravděpodobně by převažovalo kukuřičné zrno nebo pečivo, protože drtivá většina jich byla ulovena na vnadištích určených pro černou/. U norka amerického a mývala severního byl jejich neblahý vliv na zdejší faunu prokázán na rozdíl od psíka víc než dostatečně. Tím se ho nechci nijak zastávat, jen poukazuji na fakt, že o jeho životě a zejména potravním spektru se toho ví dost málo a proto žádám znovu každého, kdo v tomto směru má nějaké zkušenosti, aby přispěl se svou "troškou do mlýna".
Omlouvám se, že se opakuji, ale na mou původní otázku - jak je to vlastně s jeho enormní škodlivostí - mi dosud nikdo ani částečně neodpověděl.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Lotr »

Vyjímka, resp. povolení plošného lovu zavlečených druhů se dá povolit podle zákona o ochraně přírody a krajiny v návaznosti na zákon o myslivosti tak, že zavlečený druh mohou lovit všichni držitelé loveckých lístků. U mě na žatecku je tato vyjímka také platná. Je to spíš pomůcka mysliveckým strážím v praxi, všichni víme jak to chodí, 3-4 členové mysl. stráže nemohou obsáhnout celý revír, kdežto všichni členové MS ano.
4 fesoj: nemyslím si, že by byl psík nějak enormně škodlivý, jde spíš o ochranu původních druhů před těmi nepůvodními.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Zdenek41 »

O psíkovi se toho ví hodně málo.Už jsem dohledával na východ.Tam ho považují za žrouta všeho a škodlivost s liškou se nedá srovnat+ pro psíka.
Velice problematický lov a záchyt v honitbě.Vysoká reprodukce.Tam já vidím jeho budoucí nebezpečnost.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od precechtel »

co jsme u nás ulovili, v žaludku měl opravdu všechno - převážně žížaly, pecky z mirabelek či třešní, kukuřičná zrna, šupiny z ryb, prostě cokoliv. Hlavní problém je potkat ho, protože je aktivní v noci a velmi opatrný na rozdíl od mývala severního... F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Leon »

nejčastěji jsem je viděl ráno když se rozednívá a na vnadišti mi bral nejvíc kukuřici a jablka rybiny si nevšímal
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Lotr »

Ulovit mývala severního je snadné, když na to máte dost lidí :lol:
http://www.roudnicenl.cz/medialni-servi ... yvala.html

Jinak úlovky psíka, které jsem ve svém okolí zaznamenal, byly vždy spojeny s monokulturami kukuřice. Má tam dostatek klidu, krytu i potravy. I ten psík, kterého jsme s kamarádem prošvihli před několika lety, utíkal z kukuřičného lánu. . . . . .
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od fesoj »

U nás jsou úlovky psíka zpravidla také spojeny s kukuřicí - ale na vnadišti, protože v široširém okolí jí u nás není zasetý ani ar.
Kritériem pravdy je praxe.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Koblížek »

Škoda že jsem tenkrát nepřemýšlel malinko dopředu, i když teď si nejsem jist, jestli bych věděl, jak, nebo spíš komu dát ten rozbor žaludků na posouzení, sám bych poznal, leda tu kukuřici ze siláže a možná ty odpady z ryb, ale nějaké úlomky kostí, jako někteří borci, to asi těžko :oops: ale slibuju, že až ulovím dalšího, tak se o to pokusím, po dlouhé době má v té lokalitě být zase kukuřice..
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Koblížek »

Jen tak pro zajímavost...
http://myslivectom.rajce.idnes.cz/psik# ... Vtu3YM.jpg

Kamarádovi přišly na újeď a dost zahýbaly se srnčím vývrhem, ničeho jiného se skoro nedotkly..pro šťoury, měl ho zamražený od prosince :D
Naposledy upravil(a) Koblížek dne sob 09.2.2013, 19:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Zdenek41 »

No vida aktivita až okolo 23 hodiny.Jsou to čerti..Dnes jsem narazil na jeho stopu taky.Bohužel past nemám....Tak mi alespon ta časová informace udělala radost. :wink:
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Koblížek »

Je to při nejmenší zajímavé, fotopast tam má už od léta a teď tam byly poprvé..zase nová lokalita, ale myslím si že dost courají a jsou nestálý, pořád někde jinde..u nás není sníh a je umrzlo takže o stopách si můžu nechat jenom zdát :(
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Psík Mívalovitý v AF

Příspěvek od Kettu81 »

Zdar sem teď na půlročním výletě v Afganistánu a při nočních romantických procházkách se tu docela často začne ozývat zvláštní štěkání většinou začne jeden a v zápětí se k tomu většinou přidají další ze začátku sem si myslel že to jsou místní psi ale teď jsem si jistý že to nejsou ani omylem, zvuk je podstatně vyší a a psa jenom vzdáleně připomíná.Při jedné procházce sem v ir zahlídl tak na třicet metrů ze zadu zvíře co vypadalo jak jezevec to prolezlo krátkou noru a zmizelo v křoví v zápětí na to se kousek odtud zase začalo ozývat to štěkání ke kterému se přidaly další dva kusy, dokud sem to zvíře nevyděl tak sem si myslel že se jedná o místní přiškrcené hlasy psů ale teď sem si jistý že se jedná o Psíka.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Zdenek41 »

Zdravím do skal.Tady se tvrdí,že psík je něný,že neštěká.Já osobně jsem ho,ale slyšel.Jsou to hodně vysoké tony.Něco podobného co ve vydávání jak liška.Jen o hodně intenzivní a vysoký.Pokud má někdo stejnou zkušenost,podělte se o ní.Jsem člověk zvědavej a rád vím co se v noci vlese ozývá... :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Leon »

když jsem ho viděl poprvé tak v křoví kde dělal bordel jak tlupa prasat jenom prskal a vydával zvuk jak ropucha tak jsem čuměl co to vlastně vyleze a najednou vyrázovali dva psíci :lol:
CZ 550 american 308win.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od ČENDA »

Jojo tak jak píše Leon vydává to divný zvuky. Když jsem ho slyšel poprvé tak jsem si říkal,že v tom chroští snad někoho vražděj....
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Odpovědět