Pískané povely

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Helena
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 10.8.2013, 15:05

Pískané povely

Příspěvek od Helena »

Prosím o radu, kde najít soupis používaných jednoznačných pískaných povelů.
Ke mně, sedni, down, hledej, aport, vpřed..
Když k tomu budou i gesta, bude to ještě lepší.
Zatím jsem našla hodně informací, které nejsou jednoznačné.
S loveckým psem jsem začátečník, teď máme labradora. První pes byl služební plemeno, výcvik se dost liší.
Ráda bych se sama naučila co nejvíc od zkušených, ale nemám moc možnost někam na výcvik chodit a navíc si myslím, že víc práce se udělá denním pravidelným cvičením než jednou za týden během lekce na cvičáku.
Děkuji předem za rady.
Helena
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Pískané povely

Příspěvek od xchipsy »

Nejsem si jistá, zda takový soupis vůbec existuje, myslím si, že je pár "všeobecně používaných" a jinak si to každý vůdce modifikuje podle toho, jak je zvyklý nebo mu to vyhovuje. Já používám pro přivolání (Ke mě) dvě krátká písknutí, pro upozornění psa, že bude nějaký povel nebo změna apod. jedno krátké písknutí (např. na vodě nebo při hledání, že bude změna směru - krátce písknu, aby se pes po mě otočil a následně ukážu rukou směr, kde ho chci mít), pro Zpět (např. když za něčím prchá :-) je to jen povel pro návrat, nikoli aby přišel ke mě "úplně") několik krátkých písknutí po sobě (třeba čtyři, pět..) a pro Daun jedno dlouhé písknutí. Povely gesty moc nepoužívám, ale když už, tak pro Daun "na dálku" je to zdvižená celá paže, pro Ke mě zvednu obě a hned je zase "připlácnu" k tělu, změna směru je jasná, ukázáním kam. Pak pro hlášení zvednutý prst (nebo slovní povel). Jestli jsou ještě nějaké další, nevím. :wink:
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Pískané povely

Příspěvek od Skalák »

Já používám také dvě krátká na přivolání - ke mně, jedno krátké na upozornění, že bude jiný povel a na zastavení psa jedno dlouhé písknutí. Daun jsem psa nikdy neučil, protože mám jezevčíka, který daunuje celý život. :D Tohle úplně stačí a když se pes na tyto povely naučí reagovat, tak to je paráda. V lese nerad psa ovládám slovně. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Pískané povely

Příspěvek od ridgeback »

používám
: dva krátké - ke mně (levou rukou mírně upažím a připažím - jako když si plácnu do stehna)
dlouhé - daun (ruku mám mírně vedle sebe a vodorovnou dlaní udělám mírný pohyb dolů) jako kdybych lehce gribloval
volejbalovým míčem
jedno krátké - pozor, nebo změna (ukážu rukou kam má jít hledat).
Pokud to jde, gesta rukou provádím zpočátku při písknutí co nejvíce. Je to dobré na případné přivolání nebo zadaunování potichu. Později to jsou vlatně jen náznaky těchto gest a pes tomu rozumí.
Více toho nepoužívám.
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Helena
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 10.8.2013, 15:05

Re: Pískané povely

Příspěvek od Helena »

Ahoj :)
moc děkuji za odpovědi.
Krásný den všem
Helena
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pískané povely

Příspěvek od Petr1970 »

ještě nesmíme zapomenout pro retrievery nejdůležitější - několik(5-7) krátkých hvizdů aby pes věděl kde hledat:-)))

ne, vážně .. co tu psali ostatní - pravidla asi nejsou, un ás je to..

1 hvizd - pozor, stop hvizd aby pes přestal a díval se na gesta nebo co se bude dít
2 hvizdy - přivolání
několik krátkých hvizdů - hledání tam kde je - při navádění psa v rákosí když třeba vím že je to až dál.. tak ho posílám gesty a pak mu říkám "tady někde to je"... - teda když jsem si jistý, protožekolikrát se pán dost plete..
používá se hlavně při různýc dummy-sportech kdy pes jde spíš povelově a ne nosem..
-rukama - ukazování směru, tam doporučuji neukazovat levou rukou doprava, přes tělo to ten pes zpočátku nemusí vidět - doleva ruka vysílá doleva, třeba i s úkrokem - na začátku
-vysílání rukou dopředu - ruka nahoru a směrem ke psovi, nebo jen nahoru- nevidí ten pokles...

když na kachnách se vzduchem ozývá jen pískání 5 holek s retreiverama, nevypadá to zrovna "vtipně":-)... ti psi by měli dělat spíš samostatně, ne jak naprogramovaný robot..
navíc když pes neposlechne první povel-pisknutí tak to další už tuplem ne, nedodělá "cvik" a dostává další.)

takže v praxi asi spíš jen hvizd na přivolání, ostatní nechat na psovi - bud je pracovní a tu zvěř si najde(vidí, doslídí) nebo to bude jen chodící robot
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Pískané povely

Příspěvek od Jirka C. »

Já používám píšťalku jen na klasické "ke mně" (2x krátce) a i to používám jen v těch nejnutnějších chvilkách, kdy toho psa opravdu k sobě potřebuju přivolat IHNED.
Od mailička si hlídá on mě a ne já jeho.
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: Pískané povely

Příspěvek od arasid »

Odpovědět