Foxteriér nebo velšteriér

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Tonda U.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 22.4.2010, 9:51

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Tonda U. »

K tvojí poznámce s vořechem u boudy bych se tě chtěl zeptat. Proč tedy vlastně naši předci šlechtili barváře, honiče norníky atd...To byli tak hloupí, že nevěděli, že s vořechem se dá lovit taky?
Můj názor je ten, že pokud přísně neselektuješ jedince, které používáš v chovu tak už v druhé generaci dochází k "rozmělnění" a postupnému vytrácení se požadovaných vloh.[/quote]

Dobrý příspěvek, rozumné názory. Je rozdíl psát blábol,typu babička chovala a po 30 letech....pracovní geny.Vořech od boudy,.. Kdyby to byla skutečnost měl by nej šampiona blonďáka. Bohužel většina žije tím co bylo před lety, a né co je teď. Nestáčí kecat, pod přezdívkou psát, ale ukázat. Udržet nebo se snažit ještě vylepšit výsledky.
Takže Buba palec nahoru, věcný příspěvek praktika stále se zdokonalujícího. :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od fesoj »

Někdy se skutečně může stát, že i z "vořecha od boudy" nebo z psa plemene vyloženě "gaučového" vyroste zásluhou atavizmu lovecky vynikající jedinec, prostě se zblázní geny, udělají nějaký kotrmelec a je to. Jeden můj známý je dlouholetým chovatelem dlouhosrstých ohařů, navíc pracoval jako policejní psovod a psům opravdu rozumí. Vyprávěl mi o tom, jak se setkal s pejskem plemene Dandie Dinmont teriér, který pracoval vynikajícím způsobem na barvě, ač se po mnoho a mnoho generací toto plemeno k lovu už nepoužívá a plní funkci domácího mazlíčka. Každý, kdo toho psa viděl při práci, jen nechápavě vrtěl hlavou. Ovšem zase se jedná jen a jenom o výjimku, potvrzující pravidlo.
Kritériem pravdy je praxe.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Onďa »

No podle toho, co tady psal už kdysi dávno MiraDuchek, tak jeho stafbulíci nemají v předcích x generací žádnýho pracanta a jak jim to jde v lese.. Podle mě hodně záleží na tom, do jak podnětnýho prostředí se pes dostane. samozřejmě, čím víc je ta vloha zasutá, tím větší práci dá ji probudit a někdy se to třeba ani nepodaří. Ale pokud psovi od malička ukazuješ, že lovit je úžasná zábava, dosáhneš víc než když si někdo koupí štěně po super rodičích a pak ho vytáhne z kotce 4x za rok..
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od fesoj »

V 70. letech byl do ČSSR, respektive do států východního bloku, dovezen první pár irských vodních španělů a já jsem získal fenku z "C" vrhu. Byl to můj první lovecký pes a snažil jsem se ji cvičit. Ovšem problém byl s jejím předvedením na výstavě, protože naši rozhodčí toto plemeno neznali a tak jsme se ještě s jednou chovatelkou vydali v r.1977 na speciální výstavu španělů do polské Lodže, kde posuzoval Bruno Richtr ze SRN. Obě naše feny dostaly ocenění "výborná", ale mnohem větší radost jsme měli z toho, že když pan Richtr zjistil, že ta moje má PZ a ta druhá SZVP, veřejně poděkoval československým chovatelům za to, že irského vodního španěla vrátili jeho původnímu loveckému určení, protože všude na Západě se chová výhradně jako společenský pes.
Kritériem pravdy je praxe.
Johny R
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 30.5.2013, 16:23

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Johny R »

Onďa píše:No podle toho, co tady psal už kdysi dávno MiraDuchek, tak jeho stafbulíci nemají v předcích x generací žádnýho pracanta a jak jim to jde v lese.. Podle mě hodně záleží na tom, do jak podnětnýho prostředí se pes dostane. samozřejmě, čím víc je ta vloha zasutá, tím větší práci dá ji probudit a někdy se to třeba ani nepodaří. Ale pokud psovi od malička ukazuješ, že lovit je úžasná zábava, dosáhneš víc než když si někdo koupí štěně po super rodičích a pak ho vytáhne z kotce 4x za rok..
Tak, tak! Určitě i každý z vás praktiků už potkal nějakého JGT co se mu do nory nechtělo a to měli oba rodiče minimálně ty norovačky udělané. Jak píše Onďa, nejvíc toho můžu po.rat já sám jako vůdce, prostě tomu psovi nedám to co potřebuje. Samozřejmě i v přírodě existuje horší a lepší lovec (třeba ten vlk), ale když to spojím se špatným vedením, tak je to prostě v háji. Naopak když se horšího psa ujme zkušený vůdce, může z něj dostat to nejlepší. Takhle jsem potkal zrovna Jagoše kterého daroval myslivec jinému že nejde do nory a za půl roku zatracovaný pes tikal jak hodinky a dělal novému majiteli obrovskou radost!
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od buba »

Těch jgt,kterým se nechce do nory je čím dál víc.Dříve se norovalo na ostro a nejvýše byl hodnocen chvat(hrdlo,hlava...)nebo vyhnání(podle mě to NEJ,co může pes udělat).Bylo i dost psů(myslím všechny horníky - jezevčíky, teriéry),který buď do nory vůbec nešli nebo je liška vyprovodila z nory ven.Tím se do chovu dostali jen ti co na to měli.Dnes stačí,aby pes hlásil za přepážkou určený čas.Kdo jezdí po zkouškách často tak musí sám vidět,že úroveň jde dolů.To,že vůdce má obrovský vliv je bez diskuze.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Leon »

já nevím čemu se divíte to je ta slavná univerzálnost 9,99% pracuje pouze na povrchu a běda jak se na povrchu chová jako norník :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od buba »

Leon píše:já nevím čemu se divíte to je ta slavná univerzálnost 9,99% pracuje pouze na povrchu a běda jak se na povrchu chová jako norník :lol: :lol:
Tak pokud jsi si spletl desetinou čárku a říkáš,že pouze jedna setina pracuje pod zemí tak by mě zajímalo odkud pro takovou "statistiku" čerpáš.Pokud ses nespletl a říkáš,že 10% pracuje jen na povrchu tak by mě zdroj zajímal taky.Z mých známých kteří mají převážně jgt a jezevčíky,tyhle plemena využívají z 50ti % na norování a zbytek na naháňky,dosledy,občas kachny.Jinde je to možná jinak,nehádám se....
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od curil »

Bubo kterému jagovi stačí štěkat na přepážku aby byl chovný??? podle Leona by norník neměl na povrchu ani šlápnout to je stará věc.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od buba »

curil píše:Bubo kterému jagovi stačí štěkat na přepážku aby byl chovný??? podle Leona by norník neměl na povrchu ani šlápnout to je stará věc.
Každému,který udělá zv a další předepsanou zkoušku + výstavu(podrobnosti v podmínkách chovnosti jgt).V ČR na zkouškách nic víc než hlásit za přepážkou ani nemůže.Kontaktní zk. z norování u nás není už několik let povolena,ale to asi dobře víš.To jestli by měl nebo neměl šlapat po zemi je věc názoru....
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od curil »

Bubo tak zkus jaga s tou přepážkou teda uchovnit ju :-).
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od buba »

Myslíš,že se to ještě nestalo? :-D:-D:-D. Tak teď bys to měl vysvětlit...Nebo ty děláš pro chovnost co se týče nory ještě nějaký nadstandard???To jsem zvědavý co nového se dozvíme...
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od curil »

ty nastandarte já myslím že musí jagoš na sk. :-)
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od buba »

To jsou mi noviny...Asi jsi na zkouškách předvedl a následně uchovnil hodně jagů.Pokud jsi v klubu tak máte zřejmě nějaký místní stanovy.Přeji Ti hodně zdaru a vzhledem k tomu,že jsme oba úplně mimo původní téma,debatu končím.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Karel61 »

Poslední příspěvky jsou již dost OT. Nechci to přesouvat a roztrhnout souvislost. Další příspěvky k JGT prosím do vlákna Jagdteriér. Děkuji.
Odpovědět