Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

RWS KS, ID, UNI a jiné dodá Kozap. Objednával jsem u nich střely Geco TM v cal. .284 a byly doma za cca 14 dní. Někde bych dohledal i nabídkový list včetně cen. KS netuším, ale UNI v .30 bylo kolem 40 kč - to už se moc přebíjet nevyplatí :evil: .
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pepava »

Používal jsem v minulosti nějakou dobu vibrační pračku. Nebyl jsem však spokojený, protože bylo nutné čistit zápalkové lůžka a uvnitř nábojnic zůstával vždy takový malý povlak po čistící směsi. Pak jsem přešel na mokré praní v pračce, jak již je popsáno. To jsem prováděl až do likvidace automatické pračky. :) Nakonec již poslední dobou používám ultrazvukovou pračku. Tento způsob považuji za nejlepší a nejdokonalejší. Po kalibraci nechám nábojnice rozmočit ve smáčecím roztoku(např. jar), pak propláchnu a peru ve vibrační pračce s patřičnou chemikálií. Pak propláchnu tak, až jsou nábojnice čisté bez stop chemikálie a suším v sušičce na ovoce, nebo v ručníku na radiátoru. Podle počasí i venku na přímém slunci. Pak teprve zkracuji a ojehluji krčky. Pufr: proč by teplota sušení neměla být vyšší než 50 stupňů? Může dojít ke změně struktury materiálu, nebo minimální deformaci? Tady mám mezeru.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Samozrejme, ze "zihaci" teploty mosazi jsou vyssi, ale pri nekolika ruznych prilezitostech jsem zkousel presnost termostatu domacich teplovzdusnych zarizeni (trouba a pod.) a odchylky i 30 stupnu celsia ale i vic jsou celkem bezne + teplo pusobi dlouhou dobu. Proto ta moje poznamka (teploty kolem 100 stupnu uz jsou uvadeny pro "vystresovani" nabojnic a skoda zkytecne nicit pri suseni hlavu nabojnice - nepsal jsem taky maximalni ale optimalni :)
Pufr
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

Co mám Tempilaq od Hornadyho tak je uváděná teplota 475F/246°C, takže bych se teploty sušení i přes 100°C nebál, ba naopak může být i minimální uvolňování pnutí v mosazi ku prospěchu nábojnice. Bude ale zanedbatelné, bezvýznamné.
Já peru v suché pračce s ořechovou drtí a přípravkem na čištění mosazi sidol (dříve kupoval origo). Na otvor pro zápalku jsem si udělal přípravek ze štětin ocelového kartáče zalisované v trubičce stejného průměru a čistí se mi s tím lépe jak s frézkama.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Dříve jsem nábojnice čistil ve vibračce FA s použitím drcených skořápek s přísadou sidolu. Účel to splnilo, ale někdy se stávalo, že vnitřky a lůžka nebyly vyčistěny dle mých představ. Zkoušel jsem tady mokré praní s přídavky slybých kyselin. Výsledek mě nepřesvšdčil. Pak jsem zakoupil ultrazvukovou pračku, stejnou co prodává tuším Hornady, ale bez nápisu. Tím vyšla asi na třetinu peněz. V kombinaci s přípravky jako "Lumila", "Larin" Byly nábojnice nejen čisté jak vně, tak i uvnitř, ale měly i docela přijatelný lesk. Pokud to ale chci mít jak psí kulky. Šoupnu to ještě do vibračky, kde mám kukuřičnou drť ze zverimexu s přídavkem sidolu. Co se týká sušení po mokrém praní, hodím nábojnice do hrnce (bez vody) a nechám na sporáku do doby dokud se nábojnice dá udržet v ruce. Důležité je s nimi míchat. Za chvíli jsou suché i uvnitř. Zpravidla je ale nechám usušit volně. Většinou to není s tím přebíjením žádný kvapík. Co je ale důležité, po použití výše uvedených přípravků, případně slabé kyseliny citronové je nutno nábojnice minimálně důkladně proprat ve vodě, nebo lépe je pasivovat slabým roztokem se soda bicarbona.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Zdravím, chlapi mám problém - dnes jsem byl testovat přebité střelivo 30-06 a narazil na problém - když nabiju náboj s nábojnicí od SB, tak mi nejde zavřít závěr. Teď jsem doma zkoušel schválně několik kusů od každého výrobce NBC a zjistil, že to nevadí pouze u nábojnic Sako, Lapua, Geco. U SB a Hornady mi do komory vleze, ale nezavřu závěr. Četl jsem něco o tom tady na fóru, že s tím měl Lörinc také problém. Zkoušel jsem tu NBC znovu zkalibrovat na full length matrici, zkrátit, ale pořád mi tam nevleze.
Nemáte nějaké tipy, jak toto odstranit? Jde to vůbec, nebo bude problém s komorou zbraně? Jedná se o Sauer 202 classic,

Díky
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Nejde to u hotově přebitého střeliva, nebo touž nejde při pouze zkalibrované a zkrácené nábojnici? Tak jak jsi to popsal, těžko usoudit kde je zrada. Osobně to tipuji na problém při usazování střely, kdy se u některých typů může zbortit kužel, ale je to jen domněnka. Začni od kalibrace a po každé operaci zkus komoru a zavřít.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

2 dalas - delaboroval jsem náboj,full length matricí jsem vypíchnul zápalku a zkusil do komory, bez úspěchu. Znovu jsem ji dal do full length matrice a znovu do komory a opět nic.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Hmmm, ještě dotaz, byly ty nábojnice již střílené z té komory? Ještě zkus, zda se dno nábojnice lehce zasune do vybrání v čele závěru. Předpokládám, že nábojnici zarveš do matrice až na dotek shell holderu s matricí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Právě, že nebyly. Nábojnice jsem dostal od kamaráda a byly vystřeleny z jeho zbraně - BO98. No shellholder se mi s matricí nedotýká, nechávám tam mezeru zhruba na tloušťku papíru.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Zkus to na dotek. Jestli se pak vleze, máš skoro zakázkovou matrici ke komoře. :D S tím dnem jsem měl problém u 300 Win.Mag. ale byly to nábojnice z tormenťáků. To dno se tak roztáhlo, že nešlo do vybrání v čele závěru. No u 50% byla volné i lůžko zápalky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Zkoušel jsem to s tím závěrem a tam jde stejně jako SAKO. Bohužel jsem se pustil do zbytku neodzápalkovaných NBC, co jsem doma ještě našel a narazil na nějakou starší od SB. Nalisoval jsem jí do matrice a ohla se mi jehla :evil: :twisted: takže je prozatím vymalováno. Je možné, že starší nábojnice od SB měli zápalku Berdan?
Hned jsem psal stroblovi, jestli má náhradní puškovou skladem.
Ale ještě k tomu dnu NBC - ty od SB mi šly i špatně do shellholderu, takže je možné, že byly roztažené.

U 6,5x55SE se mi to nikdy nestalo, tam šly všechny stejně. Akorát mám občas problém u nábojů se střelou berger VLD hunting, ty jdou hůře zamykat. Myslel jsem, že by to mohlo být celkovým OAL, ale ten dodržuju stejný jako u nábojů se střelou NBT.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Vyhoď jehlu a zkus nějakou odolávající nábojnici překalibrovat až na dotek matrice s shell holderem. Poku i pak nepůjde zkus zda dno jde volně do čela. Ten problém s nasazením do držáku jsem měl u jedné série Beloťáckých 308. Holt Stachanovci neudělali drážku dost hlubokou. Elegantně se to dá vyřešit držákem č. 3. Dno 30-06 je stejné jako u 308.

S Bergerem VLD MH je spíše problém se dostat na rifling. Jde to jen u těžších střel a i tak jsi hodně přes zásobníkovou délku. Holt ta špice je hodně štíhlá a dlouhá.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Jehla vyhozena, nábojnice opět zkalibrována a pořád nic. Když vezmu nábojnici a vložím jí do čela závěru, tak drápek na vyhazování zapadne do zákružku, a když se podívám po celém obvodu, je tam ještě vůle.. Opravdu nevím.. Asi je vyhodím, protože u NBC od Hornadyho jsem už na to přišel - změřil jsem opět nábojnici Sako a pak Hornady => větší o 0,25mm, zkrátil jsem ji na stejnou velikost jako je Sako a hle, jde tam bez větších problémů. To samé jsem udělal se SB a nic, zkusil jsem ji zkrátit i o víc a stejně nic.
Už aby mi přišla frézka nábojnic od lymana, ručně je to na prd..
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tak tohle je záhada, to mi rozum nebere. Už snad jen vliv pružnosti materiálu v součinnosti s téměř nulovými tolerancemi.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět