Termokamery

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Termokamery

Příspěvek od kabát »

Jasně, tak jsem si myslel. Barva vychladne téměř okamžitě, kus chládne pomalu, nicméně dojít k němu v houští bez psa je nereálné.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 537
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Termokamery

Příspěvek od kounek »

Barva je vidět opravdu jen chvilku, záleží hodně na podmínkách. Pokud je to za mokra, tak zmizí opravdu rychle. Pokud je sucho, vydrží teplejší než okolí déle. Pokud je na nástřelu kousek tkáně, nebo větší cákanec barvy, tak to vydrží docela dlouho.

Je to o tom, jak rychle dokáže předat barva teplo tomu, kam spadne. Z mojí zkušenosti, pokud jsou kapky na suchém jehličí, potom by se okamžitý dosled dal jakž takž provést, ale za mokra to není moc reálné, okamžitě se vyrovná teplota barvy s mokrým povrchem čehokoliv a tepelná stopa je fuč.

Pokud mrzne a není sníh, potom je to taky docela rychle pryč, protože kapička na povrchu vychladne hodně rychle, ikdyž uvnitř ještě není studená, tak ji kamera prostě nevidí...

Toť moje zkušenost s Flir PS32
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

Máš pravdu. Vezmu- li v potaz tu spoustu faktorů prostředí, množství barvy atd atd......tak to mizí rychle či o trochu pomaleji.....ale vše je v řádu vteřin či minut.
A zase- zkoušel jsem střelenou lišku nechat na nástřelu a po pěti hod se vrátit na místo a byla znatelná velmi dobře. V mínus 20ti to bude jiné. Záleží opravdu na spoustě věcí a člověk si to při případném dosledu musí uvědomit, zda- li si dá cigáro či vyrazí popř hned....
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

Máš pravdu. Vezmu- li v potaz tu spoustu faktorů prostředí, množství barvy atd atd......tak to mizí rychle či o trochu pomaleji.....ale vše je v řádu vteřin či minut.
A zase- zkoušel jsem střelenou lišku nechat na nástřelu a po pěti hod se vrátit na místo a byla znatelná velmi dobře. V mínus 20ti to bude jiné. Záleží opravdu na spoustě věcí a člověk si to při případném dosledu musí uvědomit, zda- li si dá cigáro či vyrazí popř hned....
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Termokamery

Příspěvek od tibi1 »

Ono mi i v zime termo zachranilo dost nedohladanych kusov i na druhy den ...pretoze zver je stale i ked zhaslá v deke a ta srst ak i uz nevie izolovat unik tepla zhaslej zveri tak jednoznacne nabera tepelnu energiu z akehokolvek mozneho zdroja napr. i zo slnecnych lucov hned po vychode slnka
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

kabát píše:Jasně, tak jsem si myslel. Barva vychladne téměř okamžitě, kus chládne pomalu, nicméně dojít k němu v houští bez psa je nereálné.
jo a jak lovíme my bez psů? :wink:
termák ti pomůže třeba v smrčině, když ji podkoukneš, popolezeš afurt dokola - tak jak dříve s baterkou, jen v termu ti třeba zasvítí jen kousek slecha z podvětví apod. je to prostě to co používají dnes ozbrojené složky pro hledání,zaměření nebo identifikaci živého nebo chladnoucího objektu, techniky atd.- to o něčem vypovídá.

Je to věc pohledu - nástroj, který dává možnost obeznat, vidět i to co jinak přehlídneš, obeznáš to pak finálně stejně denní mechanikou, tomu se nevyhneme - přecejen stáří třeba srnčí holé nebo střečkovitost termo neukáže - ale ten kus neprošvihnu.
Osobně netrávím v lese zatím tak málo času abych musel úplně vše vidět, nic nepřehlídnout apod. v tom myslivost nespatřuju - mít před očima jen lcd a osekat si lovecké smysly, včetně toho šestého.
Něco jiného je ale sčítání, lov za stížených světelných, nebo klimatických podmínek, vč. mlhy, mrholení, sněžení atd.
Čili je to zase v tom jak to kdo chce používat - 4x4 auto mám taky na to abych si pro kus dojel, odvezl materiál, krmivo, vnadění atd. a ne rejdil po revíru a střílel z okna, nikam nedošel po svých a je to taky technika jako každá jiná.
Mě třeba nejvíc uchvátil s termem noční výstup za prdelní tmy na říjiště, kdy je vidět bezvadně pod nohy a dojdu tam tiše, bez světel, vyhnu se případně zvěři a zradím si toho nohem míň, obeznám už za tmy kde co zhruba je a za rozednění už mám osobně na očích klasiku a pokud je mlha, přecejen uvidím... - v tom to je - prostě využití je různé a dává víc možností než klasické NV, je to pro nás myslivce nová věc, je třeba ji využít maximálně ku prospěchu věci aby ta investice dávala smysl.
A jinak za mě - jsem takový, že čím víc techniky tím víc kurvítek - nějak si v tom nelibuju, pokud by černá stála ve světle výkonné baterky, tak jako před 20ti lety (používal jsem a mám dodnes pro dosled Streaml. Scorpiona), vůbec bych neuvažoval nad NV nebo později termákem... :( proseděl jsem noci na potocích, u kališť, u meliorací a řídil se jen sluchem anebo 7x50 dalekohledem, to byl lov. Ale to ještě černá chodila za měsíce, na pole na sněhu, a vlese byla slyšet na kilometr daleko - dnes už nee :wink:
asi tak...
a na lišky? - to stejně vyrazím k újedi nejraděj na sněhu s mechanikou, není třeba koukat přes lcd? prostě nebudu :wink:
podotýkám že drobnou nemáme a lišky přemnožené nebo prašivé zatím též ne.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Termokamery

Příspěvek od tibi1 »

...krásny príspevok Zbrojovaku.... dávam lajk
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamery

Příspěvek od Zdenek41 »

A ti dnešní lovci ani nevědí o co přišli...to byl lov.. bohužel byl..... S nostalgií vzpomínám, dnes urvat a jed.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Termokamery

Příspěvek od kabát »

Zdenku 41 - pořád je to lov, pořád,,, jen je otázkou, kolik těch nových a služebně mladých myslivců, je ochotno a schopno takhle lovit. Chodit do lesa často, mít otevřené očí, nastražené uši, učit se o zvycích zvěře. Jestli je ještě má kdo učit, jestli jsou ochotní naslouchat těm starým.
Pořád platí to nejdůležitější, být ve správnou dobu na správném místě.
A když víš, co se v lese děje a kdy, zvěř najdeš.
Všechny ty vychytávky posunují možnosti kupředu, jen je otázkou, za jakou cenu.
I v těch turisticky rušných oblastech potkáš černou i vysokou i lišku za světla, k večeru nebo ráno, jen musíš vědět, kde.
To že zvěř nevychází při měsíčku na volné prostranství, na pole nebo na krmeliště, neznamená že je někde ztuhlá v komatu a čeká na mlhu , tmu nebo déšť.
Sám sebe se ptám, jestli nás ty přístroje nedegradují, jestli nezakrňujeme takovou rychlostí, že zvěř která si žije svůj život stále obdobně, kašle na naše novodobé nabídky potravy, není na tom lépe díky své skromnosti.
Taková mírná sněhová pokrývka v posledních dnech krásně ukáže, co se v lese děje a taky kdy.
Jak si zvěř hledá potravu v době sklizených polí, letošní úrody bukvic, žaludů a jak se ty starší kusy dožily vysokého věku.
Jsou to všechno skvělé věci, jen si myslím, že by to měla být nádstavba k vědomostem a zkušenostem.
Obchodní duch mi říká, že digi, termo a infra je jediná správná cesta a kdo chce lovit, měl by si to koupit.
Ještě si nastuduju funkce ale v řepce, kukuřici, obilí, houštinách stejně nevidíš, ztrácíš přehled o překážkách v dráze střely.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Termokamery

Příspěvek od gawein »

Pokud zvěř vidíš neznamená že ji i ulovíš. Na termu je užasné, že vidíš to co nevidíš v optice a ani v NV, takže to chování, zvyky a reakce zvěře máš možnost vidět vreálu. Nemusíš to dohadovat podle stop, nebo čekat na měsíc či sněhovou pokrývku. Používání terma neznamená likvidaci zvěře. Stále to bude otázka minima lidí a je otázka pokud to minimum má schopnost nějak reálně ovlivnit stavy zvěře. Na posedu s termem uvidíš zvěř kterou bys s optikou nebo NV přehlídnul to,ale neznamená že bude na dostřel. Termo není LR optika, takže ve finále musíš čekat až přijde na dostřel nebo na krmeliště, ale už víš a máš případně obeznáno. Lidé kteří provozuji autopirsch tak tam je to efektivní ale jen do té doby než na to začne reagovat zvěř. A šoulačka, pánové kolik dnes myslivců chodí na klasickou šoulačku, to je minimum a v noci ještě míň. A přitom šoulačka za bezměsíčné noci s termem je nejúžasnější zážitek. Zkuste uvidíte. To, ale neznamená, že je lov jednodušší, zvěř na vás reaguje skoro stejně jako za světla. Jedinou vyjjímkou jsou podle mých zkušeností lišky a možná jezevci. To je jediná zvěř která by se dala pomocí terma zdecimovat. V noci si vás přijde liška i prohlédnout, je zvědavá předpokládá že ji ve tmě nevidíte, přijde třeba na 20 metru a zase si jde po svým. Ale veškerá spárkatá včetně prasete si drží svoji obezřetnost. Měl jsem půjčený dobrý pozorovák na 14 dní za tu dobu jsem nic neulovil (u lišek mi to přišlo nefér) ale ty zážitky to je opravdu jiná dimenze. Chceteli vědět co máte v revíru zkuste termo a budete se divit.
P.S. Když šouláte s termem nerušíte vaše lovecké kolegy, protože je zavčas vidíte a to i v uzavřené kazatelně.
Lovu a pozorování zdar.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

Další věcí je třeba i změna konceptu myslivosti pro danou honitbu.
Zrušením krmelišť, vnadišť. Jen pouze pár "automatických krmících hodin". Ostatní spárkatá vše do koryta.
A lovit se musí. V plném lese to nevidím jinak, toť můj případ.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

crif promiň ale rozvedl bys to prosím?? teď jsem nějak se nějak v tom ztratil a nepochopil jsem úplně jak to myslíš. Jinak krmné automaty super věc o tom žádná, skoro každé video z USA má tu střelbu pod trojnožkou s krmným automatem akorát opět v naší krásné vlasti bych se trochu bál vandalů a chmatáků
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

Rimar- máš SZ
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

gawein píše:Pokud zvěř vidíš neznamená že ji i ulovíš. Na termu je užasné, že vidíš to co nevidíš v optice a ani v NV, takže to chování, zvyky a reakce zvěře máš možnost vidět vreálu. Nemusíš to dohadovat podle stop, nebo čekat na měsíc či sněhovou pokrývku. Používání terma neznamená likvidaci zvěře. Stále to bude otázka minima lidí a je otázka pokud to minimum má schopnost nějak reálně ovlivnit stavy zvěře. Na posedu s termem uvidíš zvěř kterou bys s optikou nebo NV přehlídnul to,ale neznamená že bude na dostřel. Termo není LR optika, takže ve finále musíš čekat až přijde na dostřel nebo na krmeliště, ale už víš a máš případně obeznáno. Lidé kteří provozuji autopirsch tak tam je to efektivní ale jen do té doby než na to začne reagovat zvěř. A šoulačka, pánové kolik dnes myslivců chodí na klasickou šoulačku, to je minimum a v noci ještě míň. A přitom šoulačka za bezměsíčné noci s termem je nejúžasnější zážitek. Zkuste uvidíte. To, ale neznamená, že je lov jednodušší, zvěř na vás reaguje skoro stejně jako za světla. Jedinou vyjjímkou jsou podle mých zkušeností lišky a možná jezevci. To je jediná zvěř která by se dala pomocí terma zdecimovat. V noci si vás přijde liška i prohlédnout, je zvědavá předpokládá že ji ve tmě nevidíte, přijde třeba na 20 metru a zase si jde po svým. Ale veškerá spárkatá včetně prasete si drží svoji obezřetnost. Měl jsem půjčený dobrý pozorovák na 14 dní za tu dobu jsem nic neulovil (u lišek mi to přišlo nefér) ale ty zážitky to je opravdu jiná dimenze. Chceteli vědět co máte v revíru zkuste termo a budete se divit.
P.S. Když šouláte s termem nerušíte vaše lovecké kolegy, protože je zavčas vidíte a to i v uzavřené kazatelně.
Lovu a pozorování zdar.
V uzavřené pozorovatelně asi nee, pokud nebudou otevřená okna, nebo pokud nebude přístroj tak citlivý aby ukázal únik tepla ven skrze plášť.
Jinak dodám, že šoulačka v noci je sakra nebezpečná věc, pokud nevím kde kdo čeká aneví se o mě.
A ještě k termu co do long range - v apexu 50 se dá např. zajíc obeznat na 150m, ale ne podle detailů, ale chování, dobrý ukazatel jsou taky slechy - ty žhnou. Liška na komoru dle mého názoru s 4x zvětšením se dá zaměřit do +-ONV běžných ráží a laborací asi 150m. Za každého počasí je vidět a kontrastně, včetně mlhy - byla běžná horská, ne asi úplně husté mlíko.
Překážky jsou patrné před zvěří, ale ne jednotlivé klasy např. a rozlišení obrazu klesá a pravděpodobnost přehlídnutí té překážky stoupá se vzrůstající vzdáleností. Proto si myslím že ideální věc na šoulačku ke kulturám nebo v lese s termem by bylo něco od 9,3x62 dál, nejlíp asi 45-70Govt. hornady RN nebo FN 22g, větší jistota v rezervě hybnosti střely. Proto jsem šel do zkrácené M98 a relt.podlaborované 9,3x62 s tupým vulkanem.
Mám představu že černá se časem začne ještě víc řídit čichem a sluchem, tam kde se bude lovit termem - ono už jí toho moc nebude zbývat. Výchova selat je už nyní přísnější než dříve, to všichni víme. Zažil jsem mockrát, když bachyně napomenula moc hlasitá selata, někdy hlasem někdy pohlavkem ryjem. Je ale fakt, že některé bachyně jsou náturou flegmatické, ale těch ubývá - dcery se účí od matek.
Liška a jezevci, kuny jsou sólo, to není tlupní zvěř a tak inteligentní zvěř a dala by se termákem v polích slušně vyzobat - ale to i aktivním NV, nereagují.
V UK to tak řeší ve většině případů, krom splečných lovů.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne sob 28.11.2015, 19:10, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

rimar77 píše:crif promiň ale rozvedl bys to prosím?? teď jsem nějak se nějak v tom ztratil a nepochopil jsem úplně jak to myslíš. Jinak krmné automaty super věc o tom žádná, skoro každé video z USA má tu střelbu pod trojnožkou s krmným automatem akorát opět v naší krásné vlasti bych se trochu bál vandalů a chmatáků
Krmný automat, taky jsem o něm přemýšlel, je dobrý podle mě spíš tam kde chci mít komoru a nelovit, v nepřístupných místech a jako odváděcí přikrmování. krade se to je jasné, to je risk aznámým se moc dlouho v revíru neohřál... :?
Jinak z automatu lze černé dávat jen suché zrno - to může fungovat v zimě a mimo semenný rok
já vnadím jinak a hlavně tak, aby se k žíru krom jezevce nebo lišky nedostalo nic - to u krmného automatu nelze
V těch zemích kde je předpsáno maximum kg krmiva na vnadišti, je automat jediná volba, jak nedostat postih.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět