7x57R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

ZH 7x57R 11,2 SPCE SB

Příspěvek od Jarek Horsky »

Já ji používám v ZH několik let. Neměl jsem problémy u srnčího, muflonů ani černé. Pokud člověk netrefil kost, tak nebyly žádné větší škody. Zvěř mi neodcházela. Ano, v černé jsem občas našel plá?? s kouskem olova na výstřelové straně, ale většina jádra pro?la. (U nás se střílí do 60 kg.) Pak jsem vyzkoušel SB Sierra GK 11,3 g. Pokud jsem netrefil kost, srnčí a mufloni odcházeli hóóódně daleko. Alespoň Alma byla spokojená, že si zalovila :D Půlka kusů měla podlitiny jako hrom. Dva kusy černé jsem trefil křížem a nebyl problém (cca 50 kg). Teď jsem rád, že jsem se vrátil k 11,2 SPCE. Nicméně kamarád měl u černé s SPCE problémy a začal používat "obyčejné" SP od Normy a je spokojen.
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

moje zkušenosti s SPCE 11,2 jsou vesměs kladné, srnčí s dobrým zásahem neodchází a jen jednou se stalo že kule nepro?la silným kňourem a zůstala ve ?káře značně zdeformovaná, zůstal nedaleko ve strouze, zkoušel jsem i SP 9,0 g, ale jen na srnčí a škodnou, u lišky výstřel velký, i přes to, že jsem s spce spokojen, nevím jak se zachová na daňčí a jelení zvěř??
LukasD zh 324, 7x57R/16
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

U? jsem to tu někde psal ale moje zkušenosti se 7x57R jsou rozpačité já mám touto ráží (SPCE 11,2g) střeleno prase - sela asi 20kg (dohledáno asi 80m od nástřelu, komora, barvilo dobře a srnce (zlomen v ohni). Děda nestřílel v podstatě ničím jiným(ZH 324, 7x57R/16, 4x32Zeiss) - prasata od selete po trofejové kňoury, daněk, vysoká(několik jelenů, pár laní a několik kolouchů) a asi 70ks srnčího. A víceméně bez problémů ALE většinou střílel na obeznanou zvěř, víceně vše do 100m a vklidu, zvěře bylo dost a nebylo tedy "nutné" slovit. Hospodář měl 7x57 (zkk 600, 4x32zeiss) dlouho, samozřejmě 11,2g SPCE (výtečný střelec) a taky bez problému. Oproti tomu kamarád - začínající myslivec - má touto ráží opět 11,2g SPCE (mimochodem koupil jí od výše zmíněného hospodáře), střelil zatím dvě prasata a obě jsem docela daleko dohledávaly (150-200m od nástřelu) obě komora, střílel do 50m.
Zvěř vždy dobře barvila a nikdy jsem neregistroval vážnější poškození zvěřiny.

Zmíněna munice byla samozřejmě z provenience české "star" S&B.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

to jakub - střela SPCE se na krat?í vzdálenost může chovat jako celoplá??, minulý rok jsem na necelých 50 metrů střelil srnce za lopatku otočil se a uháněl do louky, myslel jsem že jsem minul ale po 30 metrech běhu se stočil směrem ke mě a já chtěl dát druhou ránu, v tom se zakymácel a padl, střela pro?la mezi žebry a na výstřel. straně vy?la taktéž mezi žebry, jinak se mi něco podobného nestalo
LukasD zh 324, 7x57R/16
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

7x57R jaké střelivo a za jakou cenu

Příspěvek od Pavel.K. »

Ahoj,mám dotaz od mého kamaráda,který se ptá: Mám ZH 7x57R jsem začínající myslivec je to moje 1.zbraň, budu lovit všechnu u nás ?ijící zvěř kromě daňka, a chci si pořídit nějaké kvalitní střelivo nevím jestli SPCE 11,2g nebo bych chtěl vyzkoušet jinou značku norma,rws aj., zajímalo by mě jaké jsou ceny různých střel?
Děkuji.
Brno 502,5 6,5x55SE / 12 ,Meopta 6x42
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Nechce být jedovatý, ale stačí pohledat na netu. :wink: :lol: :lol:
např.: http://eshop.cevoxhunt.cz/cs/Strelivo/Kulove
http://www.supra.cz/zbrane/naboje/kulove.html
http://www.kozap.cz/
a spousta dalších míst.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

...

Příspěvek od Pavel.K. »

Díky a co třeba ty RWS??? :) kolik stojí ID 11,5g???
Brno 502,5 6,5x55SE / 12 ,Meopta 6x42
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraH »

Já jsem teď objednával RWS EVO do 30-06 stál 65kč kus.
270Win RWS KS 9,7g sojí kolem 52-55kč
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Také jsem vlastnil kulobrok UB 16/7x57R. Se střelami SP 9g jsem nebyl příliš spokojen-většina zvěře mi po nich odcházela-na druhou stranu, můj velice dobrý známý a velice dobrý a zkušený myslivec s nimi loví celý život a bez problémů. Lovil jsem i s SPCE 11,2g-to už bylo lepší, ale stále to nebylo ono. Proto jsem přešel na Sierra SBS Game king a to bylo super! je pravda, jak už tady někdo psal, že podlitiny byly docela značné(ale ještě v mezi). Lovil jsem s nimi několik kusů černé, srnčí a škodné a nestalo se mi, že by mi nějaký kus odešel z nástřelu! Lovil jsem na vzdálenosti do 180 metrů a jak na krátko na větší vzdálenosti, mi opravdu nic neode?lo-100% kusů v ohni(cca 40). To? mé zkušenosti se 7x57 R a s municí SaB.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

ještě jsem zapomněl, mám také zkušenosti v této ráži s náboji Norma(srnčí a černá)-mám dojem oryx-naprosto perfektní- malé podlitiny, výborná ranivost, zvěř při zásahu výborně barví- mohu jen doporučit. :wink:
sako80
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pon 20.11.2006, 19:42
Bydliště: SK

Příspěvek od sako80 »

ja som mal pred par rokmi tiez gulabrok 7x57R tiez som pouzival prebijane norma oryx taktiez mozem doporucit
l.porizek
Častý návštěvník
Příspěvky: 87
Registrován: stř 13.6.2007, 15:47
Bydliště: jižní morava

Příspěvek od l.porizek »

Stěmi ORYXY loví i muj otec,a ranivost dost dobrá,většinou vše v ohni,ale na srnčí bych se snažil mířit až za plecko,vyděl jsem stím pár ulovku střelených přes plecka,a nevypadalo to moc ru?ově.(KB UB 7/57r,12),
Kamarád má v téhle ráži ZH,a tomu jsem doporučil TIG(uni)10,5g,a je stím víc než spokojen.?etrnost ke zvěřině je mnohem lepší než NORMA ORYX.
A jedna perlička:lan střelená na 90m.hodně nízká komora,tak 4cm od spodku hrudníku vstřel i výstřel,nezasa?en žádný dule?itý orgán,od nástřelu odběhla jen 40m a zhasla,Po těch ORYXECH.Tohle kdyby se stalo s náboji od S&B,tak by byla jistá mynimálně dlouhá dohledávka.čau Lukáš :wink: :D
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Podobnou zkušenost mám taky-lončák 45 kg po vyvržení. Sice to bylo ze springfieldu, ale rána ?krtla pouze hrudní kost-žádný průstřel-žádná barva-prase le?elo 40 metrů od nástřelu-nebyl to ale Oryx, byl to Vulkan.Přesně jak říká?, být to SaB, tak jsme ho asi nikdy nena?li.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

TO l.porizek
Pozor na značení u RWS. Změnili to právě, aby se to nepletlo. takže TIG= Torpedo Ideal Geschoss a dnes je to ID Classic (jako Ideal), a TUG= Torpedo Universal Geschoss a dnes je to UNI Classic (jako Universal)

Jinak souhlasím, že miňované střelivo je velmi dobré. Musí se však podotknout, že zmiňované dvě střely jak od RWS ta od Normy se konstrukčne a využitím trochu li?í. Oryx stejně jako Uni Classic je určen pro tvrd?í zvěř. Samozřejmě je i k nám velice vhodné, ale je spíše na střední a tě??í zvěř. ID Classic a Vulka jsou naopak na menší až střední, čili by to měla být značka ideal k nám. No každá tato skupina má své plus či mínus. U tvrd?í riziko menšího předání E, ale i přes to všechno je to X.kráte lepší než SellBell, u měkčích je zasejc riziko větší devastace. Zase to bude v ohni.

To? na úvod. ráž 7x57 (R) je celkem velmi dobrá ráže a skutečně i do našech podmínek absolutně dostačující. bohužel ji nemám rád a nedoporučuju ji. Stejně tak jako 7x64(5) (R). A to z jednoho důvodu. většina myslivců i dnes užívá SellBell a prosím v této kombinaci je to katastrofa. Léta jsme lovili s 7x65R SB SPCE a srnec při komorové ráně, kdy chyběl kus srdce bez problému odběhl na 50m. A ta devastace. TO jsou důvody, proč nemám 7mm moc v lásce. Přece jen i ta kulička je menší. Pokud však její majitel se bude chovat obezřetně a navíc si sežene i lepší střelivo, tak věřím, že s ní může být spokojen, ale můj názor znáte. již jsem jej prezentoval nespočetně kráte. :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

no ja se jen vyjadrim k tem ranam na spodni komoru.vetsina munice pro vsechny raze je o dost rychlejsi a vykonejsi nez SB tudiz pri spodni komore dochazi k hydrosoku ( staci rachlost kolem 750m/s) a srdecni zastave.zver pak zhasina v podstate na tezky infarkt.u SB a razi 7x57R je tato rychlost jiz po par metrech utopii (pro SPCE je utopii jiz v laufu V0=725m/s) takze bych asi videl problem zde :wink:
Odpovědět