Kulovnice pro celodenní nožení v náročném terénu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

FF: Gratuluju :o

Vhool: Snad uz ne... ostudy bylo dost.

Jinak zpet k tematu. Jsem zvedav co nam povi FOXCLEVER.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

To si piš!!!!

Já bych to na té ©umavské loučce nebo kde to je, pokropil komplet všechno včetně toho lesáka nebo ochránce nebo co to je. když už se loví, tak se loví. Obhajovat se budu na všech stupních trestního řízení sám!
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

:o jako joke dobry. Tak k veci.
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

Andy píše:Dle meho je tikka light s delkou hlavne 570mm dostatecne kratka. Na co mit flintu s hlavni 55cm? Nac si zbytecne snizovat vykon zbrane?

Navic v horach se ti vykon bude hodit.

Teoreticky máš Andy pravdu, prakticky je to však všechno jinak. Snížení výkonu u krátkých hlavní není dramatické, ba naopak-listí, tráva a další překá?ky ni??í rychlost (a s tím spojené mírné snížení výkonu) vyžadují. Samozřejmě to není na dalekou střelbu, ale tady se k daleké střelbě více-méně nedostaneš. V terénu, kde je dost přirozených predátorů je zvěř ve stálém pohybu, nemá pravidelná stávani?tě a denní akční rádius vysoké (i černé) jsou desítky km. Mimo dobu říje tak nelze příliš předvídat pravděpodobnost míst výskytu (snad jediná jakási jistota je v době větší nouze, kdy se zvěř stáhne do údolí ke krmelcům - ale to trochu postrádá etiku). Dostat se k zvěři, to především znamená ji aktivně vyhledávat nebo čekat při ochozech. Sám jsem původně předpokládal, že jsem se už v myslivosti něco naučil a postavil jsem si pár jednoduchých otevřených posedů na místech k tomu stvořených u ochozů a kali??, přidal sůl a byl přesvědčen, že mám vystaráno. Výsledek ? všechno jinak. Proudění prolínajících vzdu?ných vrstev je v těchto podmínkách neustále se měnící a zvěř mě v pohodě obcházela. Nyní k té délce zbraně. Terén, který je obtí?ně schůdný znamená, že často jede? po zadku, prodíráž se kdejakým "bordelem", do hlavně ti padá jehličí, když přijde slejvák potřebuje? flintu schovat pod plá?těnku...atd. Pak je každý cm znát. (Viděl jsem před lety v Kanadě, jak krátké kulovnice nosí lovci na dvouřemenném postroji ve středu zad a nechápal jsem tehdy k čemu to je dobré. až jede? na koni, nebo ze svahu po zadku dolů, flinta je v pohodě....- dnes už tomu rozumím).
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

vhool píše:ja jsem sice podle nekterych kolegu extremista (mam rad dlouhe a tezke flinty) ale chci si postavit koncem roku neco podobneho.uvazuji o cz 550 s hlavni lothar o delce 50-52 cm v razi 338 federal ale na rozdil od tebe dam tezkou hlaven.co zkusit jit podobnou cestou?jetou cz 550 nebo jeste lepe brno 98 (v jednoduchosti je krasa) sezenes za par penez a pouze zkratit hlaven na pozadovanou delku.osobne bych to videl asi nasledovne,BO98 v razi 8x57 JS a hlaven zkracenou na 55 cm.vyjde ti lehounka a kratka flinta ktera je neuveritelne odolna a spolehliva nehlede na to ze se vejdes u nove flinty do 15000 kc i s upravou hlavne :wink:
Díky VHOOLovi za dobrou radu. Obvolal jsem pár puškařů a zjistil, že na Slovensku se běžně "horské" lehké a krátké karabiny stavějí, u nás spíše naháňkové. Dověděl jsem se také, že v žádném případě nevyrábět krátkou hlaveň zkrácením standardní dlouhé (?!), krátká hlaveň (od 47 do 52 cm) musí mít výrazně strmé stoupání drážek a jejich jiný tvar. Z tuzemských polotovarů to splňují jen 7,62 pro Sa58 (dá prý se z toho udělat krátká 7,62, 308 i 30-06), jinak se to musí objednat z dovozu. vestavět to lze do pouzder závěrů 550, 527 i 98. Vypadá to, že půjdu asi touto cestou včetně spou?tě a pažby "na tělo".
vhool

Příspěvek od vhool »

...pouze k te hlavni.BO 98 ma hlaven 600mm,psal jsem o zkraceni na 550mm coz neni zase az tak drasticke zkraceni.strme stoupani pro osmu povazuji 9" ale to je pro tvoje pouziti zbytecne.jestlize bo98 ma stoupani 12" nebo 10" (nevim,jeste jsem to nemeril) tak je to na strelbu do 150m celkem jedno.proste nabijes strelu do 200gr.to co ti radili puskari je podle mne trochu ovlivneno profesionalni deformaci :lol:.vychazim z toho ze kdyz jsem resil nyni lauf pro tu 8x64S co si stavim tak mi primo v lothar walter bylo receno sefem konstrukce,ze mi na strelu okolo 200gr.doporucuji twist 10-12" a delku hlavne v rozmezi 52-72 cm !!! coz uz je sakra rozdil takze 5 cm bych neresil v pripade ze budes strilet max.150-200m :wink:

P.S. zajimalo by mne kterej kutil ti radil predelat lauf ze Sa 58 na loveckou kulovnici opakovacku :shock:
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

To: Vhool :arrow: k tomu stoupání-jak jsem koupil tak reprodukuji, sám s tím nemám žádné zkušenosti. K tomu samopalovýmu laufu- tu informaci mám ze slovenska, že se používá základní polotovar, který má mít výhodné stoupání a tvrdochrom vývrtu. Zda to vozí z Brodu nebo z Ruska, nebo je to totální blábol, to nevím. Nevyznám se v tom, ale dnes by se mělo snad dát na licenci bez problému dovézt jako kusovka asi cokoliv.
vhool

Příspěvek od vhool »

no ja sice nejsem studovany puskar ale vychazim z toho,ze polotovar pro samopal je predevsim konstrukcne resen pro jiny typ zbrane a tudiz to asi nebude to prave.osobne bych tech 5 cm neresil jinou hlavni.vzdy kdyz resim me ulitle napady tohoto typu tak to proberu s lidmi o kterych mam vysoke mineni co se teto problematiky tyka a rad se priucim.nerad bych te uvadel v omyl ale napsal jsem jen svuj laicky nazor jak na flintu podle tve specifikace.navic ona takova hlaven nevyjde na moc penez ani od toho lothara takze bych v tom vedu nehledal.na strankach firmy lothar Walter mas i kontakty na puskare v cz kteri tu lothara delaji tak je zkus kontaktovat a uvidis.osobne bych ale nejdriv zkusil to co jsem napsal vyse a kdyz to bude chodit tak bych to dal neresil :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

O tomhle sly?ím poprvé, standardní stoupání 10-14" platí pro laufy od 48 do 65 cm, jedná se o běžné kulové ráže s běžnými laboracemi střel.
Mannlicher 1908 měl hlaveň v ráži 6,5x54 dlouhou 45cm, v ráži 8x56 48cm, dloooouhé střely-přitom stoupání klasika +-30cm.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

vhool píše:no ja sice nejsem studovany puskar ale vychazim z toho,ze polotovar pro samopal je predevsim konstrukcne resen pro jiny typ zbrane a tudiz to asi nebude to prave.osobne bych tech 5 cm neresil jinou hlavni.vzdy kdyz resim me ulitle napady tohoto typu tak to proberu s lidmi o kterych mam vysoke mineni co se teto problematiky tyka a rad se priucim.nerad bych te uvadel v omyl ale napsal jsem jen svuj laicky nazor jak na flintu podle tve specifikace.navic ona takova hlaven nevyjde na moc penez ani od toho lothara takze bych v tom vedu nehledal.na strankach firmy lothar Walter mas i kontakty na puskare v cz kteri tu lothara delaji tak je zkus kontaktovat a uvidis.osobne bych ale nejdriv zkusil to co jsem napsal vyse a kdyz to bude chodit tak bych to dal neresil :wink:
To: VHOOL :? máš pravdu, dám na Tebe. Nechci na ničem šetřit, flinta se nestaví na chvílkové Použití a když se udělá dobře zůstává oblíbencem po celý zbytek aktivit. Nejlepší to bude celé probrat na místě se zkušeným puškařem, pro kterého to jistě nebude první podobný výrobek. Koho bys doporučil :?:
vhool

Příspěvek od vhool »

To Fox: mas to v sz

to nimrod:nevim sice "co slysis prvne" ale predpokladam ze to co tu napsal fox o tech drazkach a stoupani.jestlize ano tak to jsme na tom stejne.osobne jsem vzdy resil twist podle zamyslene hmotnosti strely,raze,rychlosti a ucelu.zbrane s kratsim laufem jak 50cm me moc nezajimaji takze to jsem nikdy neresil ale myslim si ze to asi nebude o moc jine.mozna to ma svuj vyznam pri konstrukci laufu pro kratke zbrane ale jak rikam tohle neresim. :wink:
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

TO FOXCLEVER
jestli chceš postavit dobrou flintu, obrať se na puškaře p. Hada?e ze Vsetína. Myslím, že u něj uspěje? a i s cenou budeš spokojen, jen nedělá napočkání.
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

To : VHOOL
To : milan

Díky za va?e informace. Něco z toho určitě využiji.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Sledoval jsem va?e diskuze o této probklematice. Prosím dovolte mi, abych se také zapojil.

1.
Opět jsem se zde dočetl, že někdo řekl o kulovém vývrtu, že má na svém povrchu tvrdochrom. Chtěl bych jen podotknout, že je to prakticky nemožné. A pokud to tvrdí puškař, tak si o něm myslím své. Ono totiž technologicky není možné upravit povrch tak, kde jsou ostré hrany mezi drážkama a polema, aby to tam pevně a dobře drželo. To? můj snad odborný názor :lol:

2.
k té stavbě kulovnice. Znám puškaře, který dělal v brněnské zbrojovce a dnes již delší dobu dělá sám. Staví prakticky na základu BO 98. Postaví téměř cokoliv je z tioho možné. Podotýkám, že to předělává i na flintu s klasickou hřbetní pojistkou jako je u brokovnic. Udělá napínáček, dokonce i zklacení atd. atd. Prosím neberte to jako reklamu!!!! :!:
Cena je následující. Otec si nechával postavit BO v 8x57IS s kostkami na montáž s pojistkou Polanski (taková kolíbka místo křidýlka) polopažba (vybral si dřeho) a napínáček. Celková cena je jen malinko přes 14. Nevím, jestli zde mohu uvést kontakty na něj, aby to nebyla reklama. takže kdyby si Vhoole měl zájem či ty FF nebo kdo jiný, Napište SZ či ICQ a můžeme o tom podiskutovat. Ale opravdu zde platí za málo peněz hodně muziky a to proto, že ve zbrojovce teď byly flinty hodně levné, takže musel jít s cenou dolů. takže rychle než zase pude nahoru :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

no mosine ja myslim,ze kdyz dotycny bude souhlasit s tim ze ho uvedes na foru tak je to ok.myslim ze takova to reklama je pouze k dobru a nikomu vadit nebude :wink:
Odpovědět