Kdyz vykonejsi razi tak jakou? (ukazky strelby)

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Jo neprostrelit macika na 5m je uz krapet masakr. 8)

Vhool:
Vsak snad bude prilezitost si to nekdy overit... co udela pomalej IB z 308 na vysokou. Zaklad je se dobre trefit....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1066
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Brno 98

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Z úcty k pravdě bych za Brno 98 nedal ani korunu. Zbrojovka dělala krásné pušky tak okolo roku 1945 až 1950 - kulovnice Z a to jak v polopažbě, tak i v celopažbě. Byly vybaveny normálním loveckým závěrem - žádné skladové zásoby německých Mauserů, malá pojistka bokem, poměrně subtilní přímá pažba s dobře vybraným dřevem v letech. Konkrétně ráže 8x57JS se osazovala kulometnými hlavněmi a to pak byli dr?áci. ještě dneska jsou mnohé hlavně v takovém cajku, že přestřílí "nové" Brno a to nezažily extra údr?bu. Nový 98 potřebujou dost vyladit na běžný standart a to stojí peníze ( vím, že závěry museli překalovat 300WM, 9,3x62, praskalo jim dřevo apod. )
Jinak tato diskuze se rozjela na dotaz Pavla K, který jaksi automaticky na začátku předpokládá lov veškeré zvěře (včetně těžké), v lese bez potí?í bude střílet na 100, na poli 200m a po nějakém tréninku 200+, řeší ráže(8x68S) a náboje , kde krabička je v pohodě přes 1000Kč, ale i dost víc. Já si nemyslím, že by si la?ku postavil nějak nízko. Přitom mě ale přijde, že chce tak trochu sehnat hodně muziky za málo peněz. Aspoň moje zkušenosti jsou takové, že seriozně střílet na 200 a 200+ ( aby to jenom někam do zvěře nepadlo) stojí dost úsilí - solidní materiál a pak střelivo a střelnice.
Jestli to v našem pojetíne vypadá nějak moc jednodu?e?
308W - souhlas s Vhoolem. Je to konstruováno jen na lidi a pro lidi.
vhool

Příspěvek od vhool »

To:J.K: v podstate se dalo takto odpovědět hned na začátku ale chtěl jsem pavlovi pomoci pri vyberu prvni kulovnice protoze si jeste pamatuji jake to bylo dilema pro mne. a to uz je to 20let.
sam kdybych narazil na lesačku z let 42-50 v ra?i 8x57 JS tak neváhám :lol:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

TO: J.K. a vhool
Pánové k vámi uvedeným poznatkům k ráži 8x68S nic nemám. Ostatně jsme to již spolu ře?ili. Ale k té 308Win. bych toho měl opravdu hodně :evil: To co se odehrálu na tom videu byla snad opravdu jen neš»astná náhoda a s největší pravděpodobností velice tvrdé střelivo. Nebylo to náhodou střílenou nějaký XLC nebo tak něcož Já osobně s tím střílím chvíli. Před tím jsem střílel s 7,62x54R. Pova?uji to za téměř srovnatelné s va?í 8x57IS. Je sice pravdou, že to má tabulkově trošku slabší výkon, ale to našenou střelivou. A pokud udělám dobrou volbu střeliva a vy si vezmete třeba S&B tak budu na tom mnohokráte líp ne?-li vy s tou 8. No a věta: Je to konstruováno jen na lidi a pro lidi. Mi opravdu přinde velice divná už jen tím, že 8X57 IS je také vojenská určená k tomuto účelu stejně jako 7,62x54R (39), 7x57 a mnoho jiných. Pormiňte mi můj velký odpor, ale opravdu s vámi zcela nesouhlasím. No a k té neprostřelené kočce. Pokud je to opravdu fakt co píšeš, tak je to chyba jena jen střeliva, jak ostatně sám píšeš. A s tou 308 můj známí začínal lovit, střílel s Winchester silvertipe CXP3 (poměrně tvrdá střela) a mnoho mu zůstávalo v ohni, popřípadě kousek odskočil. Pár metrů poodešel i bronzový jelen. Viděl jsem s tím také video, kde střílel na siku přes trnkový keř, za kterým byl ten sika skoro 50m. Kam zamířil tam to bylo. Mnoho barvi a sika poodešel jen kousek, ikdyž se střílelo přes opravdu těžkou trajektorii pro střelu. takže bych tuto ráži vůbec nezatracoval. Amyslím si, že pro začátečníka bych volil mezi rážemi do opakovaček: 7x64, 308Win (případně 30-06Spr.), 7,62x54R a v neposlední řadě 8x57IS.

S pozdravem M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

vhool píše:sam kdybych narazil na lesačku z let 42-50 v ra?i 8x57 JS tak neváhám :lol:
Jo a viděl jsem v Brně u Tuzy předělávku flinty Steyr Manlicher z původní ráže 6,5x54 Schenauer Manlicher právě na 8x57IS. Není to asi ta lesačka o které mluví?, ale za zmínku to stojí. Mají ju i za velice dobrou cenu i se starou Meoptou. bohužel není předělaná schránka a nemohou se použít náboje s dlouhou střelou (např. celoplá?tě), která by vyčníval moc ven z nábojnice, protože by se zasekla ve schránce. No škoda, že to předělávali. Mají i stránky www.tuza.cz, kde jse ta cena. Tyk kdybys měl zájem tak na to mrkni. Vypadá to opravdu krásně, opravdu škoda, že to nenechali v původní ráži, to by bylo super!!
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraH »

taky bych se spíš nebál klasických ráží, 270Win, 7x64, 308W, 8x54IS což by byl můj favorit
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1066
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Pro Mosina - rozdíl mezi 308Wa 8x57JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

8x57JS a dále např. 7,62x54R , 30-06, jsou skutečně vojenské ráže, které ale vznikaly na konci 19tého a začátku 20tého století, kdy se měnila celá vojenská taktika i strategie u pozemních sil - viz. relativně dlouhé období předovek, útoky ve vojenský kolonách, jezdectvo, obraná taktika "caré" (čtverce proti jízdě apod.). Pak nastoupila jehlovka a za relativně krátkou dobu tu byl náboj se středovým zápalem, vznikaly v této době první kulomety. Na puškách před první světovou válkou jsou běžná hledí na vzdálenosti nad 1500m, kdy se nemělo střílet na jednotlivce, ale na celé útvary a to zase celými útvary - v podstatě plo?ná palba, vlastně náhrada kulometu. Bojovalo se takřka výhradně v poli, zákopová válka, bitvy ve městech, vyči??ovací operace se vlastně neznaly. pušky měly dlouhé hlavně a náboje měly proto velký účinek¨- srovnatelný s běžnými loveckými náboji. Po první svět. válce se objevily první samopaly a u pu?ek se šlo spíš cestou zkracování a zmenšování pu?ek viz. vzor 24-nmáboj zůstává. V druhé válce vzniká u Wermachtu útočná puška a z něho okopčený náboj do "Kalachu". Američani pak udělali 308W a sami přišli na to, že je ještě moc silný (následně M16). Tendence menší zbraně, menší lehčí náboj, voják unese víc nábojů, menší výkon umožnuje pohodlenější střílení dávkou apod. a skutečně na vojáka není potřeba takový ranivý výkon, jako na těžkou zvěř ( jeho těžké zranění bez okamžitého usmrcení, je považováno dokonce za lepší, protože víc zaměstnává okolí a demoralizuje protivníka).
Jinak se skutečně nedá srovnávat ranivost 8x57JS a 308W, protože při stejné dopadové rychlosti, stejném místu zásahu a hmotnosti střely (u cca 200grejnů se bude 308 dost potit) bude mít výhodu většího průřezu střely a tím vyššího ranivě?ího efektu.
S 308W se dá určitě dobře naše běžná zvěř lovit, ale při stejné ceně zbraně a kvalitě si výhradně pro lovecké účely vždycky vyberu 8x57JS, protože má větší jednoznačně větší ranivost a tím začátečníkovi odpustí nějakou tu drobnou chybičku - bohužel se dneska skoro všechna spárkatá (mimo srnčí) ve volnosti loví fakticky v noci, nebo za skutečně mizerných světelných podmínek a skutečně přesné(chirurgické) zamíření je v pr..li.
vhool

Příspěvek od vhool »

TO J.K.: nenapsal bych to líp :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

něco na li?tičky

Příspěvek od Leon »

Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.K. »

nevíš náhodou jakou tam maj ráži??? ta flinta má pěknej hlas to se musí nechat že jo? :)
vhool

Příspěvek od vhool »

50 BMG !!!
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.K. »

50 BGM, to neznám jaký sou rozměry přibli?ně náboje? :?:
vhool

Příspěvek od vhool »

jsou obrovsky:12,7x99
hajnej007
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 01.12.2006, 12:13
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od hajnej007 »

:D To už snad rovnou na lov s Falconem, než :shock:
vhool

Příspěvek od vhool »

vzdyt to taky neni lovecky naboj ale vojenska brutalita co se pouziva v protiletadlovejch kulometech nebo tech nej odstrelovackach na vice jak 2km !!!
Odpovědět