Noční vidění na zbraň

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: noční vidění

Příspěvek od curil »

figi s tou odpovědností nepřeháněj! měli jsme rozepři o tom že jsem střelil na sele od pasu protože jsem nemohl zamířit,ted mně tu pranýřuješ za nv. já nemám nv ani do ruky ani na zbraň ale poslední dobou si myslím že se to nějak rozšiřuje.dřív mívali hajní taky zvětšení max dvakrát a dnes...! kážeš o lovu do želez,vždyť je tu taky téma o lovu do sklopců,taky nebude dvakrát příjemné být dlouhou dobu chycený.nemorální to je to bez debat,taky se mi to nelíbí ale je jasné že to už dost lovců (ne myslivců) má.přišlo mi i dost sz takže to je ale je bl.é o tom psát.tak pardon.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: noční vidění

Příspěvek od gonias »

Nevím, zda to tak chápu jen já, ale curil nechtěl znát názor zda by jste si to na zbraň dali či ne.
Napsal jednoduchý dotaz na který čekal odpovědi od účastníků fóra, kteří s nočním viděním mají zkušenosti a chtějí se o tyto praktické poznatky podělit a tak někomu, kdo chce získat tyto informace mu je předat.
Naopak se dočkal pranýřování od členů, kteří jak je vidno s tímto zařízením žádné zkušenosti nemají a dle mého jen toto téma znehodnocují a dělají ho nepřehledným. (krom rimar77 a kabát). Ale když už, tak budiž.

Vždyť už jak název tohoto fóra říká, jedná se zde o "lovectví". A ať chceme nebo ne, noktovizory už k dnešnímu lovu a této době bohužel patří.(záměrně nepíši k myslivosti v ČR)

Když se budu chtít dozvědět něco o etice lovu, budu hledat téma s etikou lovu. Když se chci dozvědět něco o přístrojích k nočnímu vidění, budu zase hledat příslušné téma. A předpokládám, že v daném tématu najdu informace k věci!

Levných takovýchto přístrojů pravda asi moc nebude a chápu, že by dotaz pro někoho chtělo formulovat trošku konkrétněji( i když i to tu je o 20 tis. malé pozorovací i s křížem co se dá použít na zbraň), ale nemůžete tady hned někoho zatracovat, když se zeptá na něco co jak už jsem napsal bohužel není úplně mimo mísu. :?

Možná by bylo zajímavé téma "Kolik z Vás střílelo v noci na černou a na hromadě leželo něco jiného např. jezevec" :wink:

Nakonec snad už jen to, že nejsem příznivcem nočního vidění, protože i ta zvěř by měla dostat šanci a případ ze zajímavého téma není z mojí zkušenosti!
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: noční vidění

Příspěvek od rimar77 »

gonias ono NV do 20.000Kč sehnat jde a i je v tom i docela slušně vidět ale problém je v tom že je to I generace a ta potřebuje přísvit a ten přísvit zvěř vidí a to velmi dobře, takže jí splašíš a uteče, zejména u takové černé si myslím že ji bude přísvit u NV plašit úplně stejně jako klasická svítilna zejména pokud se sním bude lovit. Takže potom ztrácí poměrně NV smysl a úplně stejnou funci udělá baterka za pár stovek či tisícovek. Když pořídíš NV vyšší kategorie, které už nepotřebují přísvit a nebo už né tak intenzivní takže zvěř neplašíš ale začínáš na ceně okolo 60.000Kč a není problém i jít přes 100.000,-
Jinak ohledně dávání šance zvěři, raději uvidím dobře a čistě střelený kus černé zvěře za pomoci NV než ulovenou bachnu od selat či postřelený kus za pomoci starého Zeisse či jiné šmejdské optiky ve které není pořádně vidět.
NV puškohled jsem si jako mladej a blbej pořídil ale I generaci - Dedal tak na 100-140m je v něm s plným přísvitem perfektně vidět ale stejně mi nakonec leží ve skříni a nepoužívám ho ani jako pozorovák. Raději jsem zainvestoval do pořádného puškohledu a pozorováku.
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: noční vidění

Příspěvek od yardaz »

rimar77 píše:gonias ono NV do 20.000Kč sehnat jde a i je v tom i docela slušně vidět ale problém je v tom že je to I generace a ta potřebuje přísvit a ten přísvit zvěř vidí a to velmi dobře, takže jí splašíš a uteče, zejména u takové černé si myslím že ji bude přísvit u NV plašit úplně stejně jako klasická svítilna zejména pokud se sním bude lovit. Takže potom ztrácí poměrně NV smysl a úplně stejnou funci udělá baterka za pár stovek či tisícovek. Když pořídíš NV vyšší kategorie, které už nepotřebují přísvit a nebo už né tak intenzivní takže zvěř neplašíš ale začínáš na ceně okolo 60.000Kč a není problém i jít přes 100.000,-
Jinak ohledně dávání šance zvěři, raději uvidím dobře a čistě střelený kus černé zvěře za pomoci NV než ulovenou bachnu od selat či postřelený kus za pomoci starého Zeisse či jiné šmejdské optiky ve které není pořádně vidět.
NV jsem si jako mladej a blbej pořídil a stejně mi nakonec leží ve skříni a nepoužívám ho ani jako pozorovák. Raději jsem zainvestoval do pořádného puškohledu a pozorováku.
Při posledním rozboru této tématiky, jsem byl s NV přesunut do hitparády nesmyslů, 50% mých příspěvku bylo zcenzurováno a smazáno a málem jsem dostal banána. I tak si stojím za tím, že tahle budoucnost (nedaleká) lovu je neodvratná a technický pokrok se nedá nikdy zastavit. Za pár let se tu budou všichni :lol: , jak ty dědkové mohli lovit bez NV.... :wink:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: noční vidění

Příspěvek od gonias »

Ano rimar77, pokud jsou podmínky a to myslím zákonné k použití NV, potom s tebou plnně souhlasím, že nežli střílet a postřelit, radši s pohodlností použiji těchto přístrojů. Ale pokud nejsem schopen rozeznat, zda jde o kňourka či plnou bachnu, tak si počkám až na to příště prostě uvidím. Toť můj názor.
Ale určije jsou tyto pozorováky velkým krokem kupředu a v naší době si brzy najdou své neodmyslitelné místo, to je pravda. Už jen kvůli přehledu a pozorování v noci je to asi fajnšmekřina. Ale zatím jsem neměl možnost vyzkoušet, tak si o kvalitě těchto přístrojů netroufám debatovat.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: noční vidění

Příspěvek od gonias »

I ty yardaz máš pravdu, je to jen otázka času.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: noční vidění

Příspěvek od curil »

jak říkám nikdy jsem z nv nekoukal nevím jak je z toho vidět ale vím že mně nedávno požádali o dosled prasete v soukromé honitbě,bylo stříleno z nv a já dohledal bašku.která generace a co to bylo nevím.a tedy jen něco malé pozorovací by jste poradili jaké?stačí to jak se inzeruje v myslivosti za 4200kč? dík
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: noční vidění

Příspěvek od rimar77 »

curil píše:jak říkám nikdy jsem z nv nekoukal nevím jak je z toho vidět ale vím že mně nedávno požádali o dosled prasete v soukromé honitbě,bylo stříleno z nv a já dohledal bašku.která generace a co to bylo nevím.a tedy jen něco malé pozorovací by jste poradili jaké?stačí to jak se inzeruje v myslivosti za 4200kč? dík
to se obávám že ti stačit určitě nebude pod 12- 15.000,- na to ani nekoukej to nebude moc fungovat jen vyhodíš peníze
co je to prosím ta baška to neznám?? kdysi jsem koupil malinkej pozorovák od YUKONA dovezl mi ho švára z ruska za polovinu toho co se prodával tady a vidět v tom fak nebylo
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: noční vidění

Příspěvek od yardaz »

rimar77 píše:
curil píše:jak říkám nikdy jsem z nv nekoukal nevím jak je z toho vidět ale vím že mně nedávno požádali o dosled prasete v soukromé honitbě,bylo stříleno z nv a já dohledal bašku.která generace a co to bylo nevím.a tedy jen něco malé pozorovací by jste poradili jaké?stačí to jak se inzeruje v myslivosti za 4200kč? dík
to se obávám že ti stačit určitě nebude pod 12- 15.000,- na to ani nekoukej to nebude moc fungovat jen vyhodíš peníze
co je to prosím ta baška to neznám?? kdysi jsem koupil malinkej pozorovák od YUKONA dovezl mi ho švára z ruska za polovinu toho co se prodával tady a vidět v tom fak nebylo
Asi myslel bachyni - bašku :?: :?: :shock: :wink:

Tohle má kamarád ve zkušebním provozu a ukazuje to celkem dobře:
( Upozurňuji pro rejpaly, že má již offigo vyjímku)

http://www.armyport.cz/product_info.php?products_id=183
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: noční vidění

Příspěvek od rimar77 »

yardaz tak todle je akce tabych k tomu dokoupil ještě ten laser pak to kouká mnohem lépekže je to levnější a Dipol je dobrá značka tímhle by určitě neprohloupil ale určitě bych k tomu dokoupil ten laser pak to kouká mnohem lépe
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: noční vidění

Příspěvek od curil »

jo bachyně. nerozeznal ji ani s nv.ten laser teda není přísvit?
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: noční vidění

Příspěvek od yardaz »

curil píše:jo bachyně. nerozeznal ji ani s nv.ten laser teda není přísvit?
Laser je přísvit s možností úpravy poloměru přísvitu. Jó ale jestli v tomhle světle někdo rozezná "bašku" to fakt nevím :lol:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: noční vidění

Příspěvek od rimar77 »

curil píše:jo bachyně. nerozeznal ji ani s nv.ten laser teda není přísvit?
laser je přísvit a má redukci průměru osvitu jak píše yardaz což je dobré mezi stromy aby se širokej paprsek neodrážel a neoslňoval tě a ještě regulací intenzity - 9 stupňu a dálší jeho plus je v tom že I generace má při jeho použití daleko lepší a ostřejší obraz a je vidět i dál proto je dobrý si ho pořídit rovnou stím najednou ale stejně jako IR přísvit ho zvěř vidí
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: noční vidění

Příspěvek od yardaz »

rimar77 píše:
curil píše:jo bachyně. nerozeznal ji ani s nv.ten laser teda není přísvit?
laser je přísvit a má redukci průměru osvitu jak píše yardaz což je dobré mezi stromy aby se širokej paprsek neodrážel a neoslňoval tě a ještě regulací intenzity - 9 stupňu a dálší jeho plus je v tom že I generace má při jeho použití daleko lepší a ostřejší obraz a je vidět i dál proto je dobrý si ho pořídit rovnou stím najednou ale stejně jako IR přísvit ho zvěř vidí
Přesně tak :idea: Má to i ochranu proti záblesku při výstřelu, snad....
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: noční vidění

Příspěvek od Herkul »

UFF, takže poslední jmenovaný dipol 125 je použitelný na normální puškohled? A vážně už s ním jde vidět za tmy?? - tma = nevidím si pod nohy... A co ochrana očička, když se vystřelí, ví to někdo?? Sem teď četl dobrou věc na webu :"Pomocí jednoduché montáže možno připojit k denímu puškohledu bez jakéhokoli zkreslení a porušení zákona !!!!!" Tak to nevím co je za blaf - mohl by mi to někdo objasnit?!

no koukám za 9 tis... (to je i s tím přísv.??) to bude bouchalůůů :-))))

Jen malinký dotaz, u Vás rozlišují Kňour, sekáč, bach,...atd???
Já jen, že v mém okolí se rozlišuje "prase" od jelena. TZV. vystrčí ryj a leží. Pak se řeší, že to byla lončačka a někde běhá páár selat, či sekáč, :D "diť ono je to jedno" mrtvé prase dobré prase. Proto rád a s chutí říkám "co zase ZABIL" "(debil)" :-))
Odpovědět