CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2058
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

Znovu sa ti podarilo prispiet do nespravnej temy, venuj tomu trochu viac pozornosti....Sam dobre vies, ze tieto tvoje ulety:
Myslivec Milda píše: ...... Taky proto, že náboj 7x64 W.Brenneke byl od svého počátku konstruovaný jako lovecký náboj a umí líp předávat energii cíli. Kdykoliv dnes najdu v ráži 7x64 náboj s lepšími parametry než má původně vojenská ráže 8x57JS. Po 1 a 2. sv.válce zbylo strašně moc vojenských zbraní a nábojů právě v ráži 8x57JS a tak se stala z nouze ctnost. Když „osmičku“ tak jedině 8x68 S . To je opravdový vynikající a univerzální náboj pro Lovce kteří nejsou „přizdisráči od hromady plev z koňských řití. „ Ale kalibr 8 x 57JS to už opravdu neee. Dopřejme ji zasloužený odpočinek.......
patria jedine sem: Hitparáda nesmyslů
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Lesomil »

Mildo,
tvůj poslední příspěvek zde chápu jako urážlivý pro většinu myslivců a lovců, kteří nevlastní tebou opěvovanou zbraň..... :oops: Vzpamatuj se..... :roll: Nevím tedy co to hulíš, ale nech toho.......
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od BwanaHunter »

Josef> nechci rozjizdet spor a i souhlasim, ze lepe peclivejsi priprava nez pokus, jestli to nevyjde. Na stranu druhou parkrat jsem prenasel a vystacil jsem si s laserovym dalkomerem, adekvatni osnovou v puskohledu a znalosti velikosti lovene zvere. A balistikou samozrejme. Je tedy pravda, ze na 300m ci neco prez jsem se poustel jen u zvere jako treba kudu, kde 6, 10cm fakt moc velkou roli nehraje.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Rogam »

To Lesomil

Můžu se zeptat, čím konkrétně na Tebe působí ten Mildův poslední příspěvek jako urážlivý? Blasera ve svém posledním příspěvku výjimečně nezmiňuje (pokud nejsem slepý), píše jen o ráži. Já osobně taky považuji ráži 8x57JS za překonanou a naopak ráže 8x68S je opravdu v "8" vynikající volba. Samozřejmě, že ale svůj názor nedokážu tak hezky emocionálně popsat jako Milda :lol:
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Lesomil »

Rogam :) ,
pokud by to Milda formuloval podobným stylem jako Ty, beru to jako názor a jako takový jej respektuji.... Ovšem takové "emociální" znění " To je opravdový vynikající a univerzální náboj pro Lovce kteří nejsou „přizdisráči od hromady plev z koňských řití. " považuji za urážlivé. Nevím jak Ty, ale já se nepovažuji za cosi , co co se zrodilo v Mildově mysli jen proto, že nevlastním zbraň jím uvedené ráže. Jsou i jiné zbraně, což já plně respektuji a můžem zde diskutovat o tom na co jsou, případně nejsou vhodné. To je snad cílem tohoto fóra. Nemusíš se mnou souhlasit, ale v tom případě se podívej do pravidel tohoto fóra na bod č. 8 . Zapadají Ti snad střelci (či lovci) na velké vzdálenosti s 308 do Mildou zmiňované kategorie? Nebo i ostatní na tomto fóru?
Možná v tom nebyl úmysl...., ale bylo to minimálně velmi nevhodně formulováno.... :oops:
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Rogam »

To Lesomil

jen se ptám..., já se Mildy nechci vůbec zastávat, ale já osobně to zase za tak velkou "vulgaritu" nepovažuji i když to určitě na hraně je, s ohledem na to, že neoslovoval přímo Tebe, ale myslel to nejspíš obecně, tak to nelze asi ani považovat za "urážky a veškeré osobní spory", ale věc názoru, resp. výkladu (v tomto případě moderátora) :)

každopádně mě totiž zarazilo, jak jsi zmiňoval "nevlastní tebou opěvovanou zbraň", tak jsem myslel, že tu někde podsouvá Blazer, jelikož já Mildovo předmětné vyjádření pochopil jako hodnocení ráže, bez zřetelu na výrobce zbraně

podle mě to totiž bereš zbytečně moc osobně, jelikož on přeci ráži 7x64 doporučuje a ta se výkonově od .308 zase moc neliší, ne , prostě se ta 8x68S trochu víc "opře", než ta 8x57 JS a ne každý to zvládá, zažil jsem lidi, co se báli 30-06, a o tom to je :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1066
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

No myslím, že původní dotaz tak nějak zněl: "Zda vybrat CZ 557 v osmě nebo sedmě?". Zpočátku tam směřovala většina mouder. Potom se to zvrhlo na debatu modernost a nemodernost, vojenská vs. civilní a mag. vs. medium.
Magnum ráže vznikly a zejména ty prastaré a překonané, jako třeba 8x 68S, vznikly z důvodu střílet daleko nebo těžší zvěř. Těžší a skutečně tvrdá zvěř u nás není. Prostě a jasně, srncí, nějaká soka, dančí , 50kg lončák nebo 100kg sekáč nebo 120kg jelen nejsou těžká a tvrdá zvěř. Dokonce když k tomu přidám 30 nebo 50kg, tak se na věci nic nezmění. Proto taky celkem úspěšně padá po 243, jen se to musí umět trefit. nemá cenu schovávat rány , které nikdy neměly být vystřeleny, za tvrdost a nesmrtelnost naší zvěř. Kdo nastřílel pár stovek kusů, tak ví o čem to je. Medium ráže pro naši zvěř stačí. Jinak s 8x57 je to jako se sex. Existuje sice moderní a technicky dokanalé umělé oplodnění, ale znovu objevená klasika mě vyhovuje víc.
8x68S je ráze Němci více méně vyvinutá pro Afriku a lov medium game v době mezi válkami. V té době nebyly žádné dálkoměry a klikací puškohledy nebo puškohledy s dálkoměrnou osnovou na loveckých flintách nebyly. Tyto věci se skutečně do lovectví dostávaly z vojenství a odstřelování po I. svět šlo celkem na úbytě. Jak správně Bw podotkl, kudu na 300m, je trochu jiná zvěř, než třeba 6kg srnče. Tam se takové jednoduché přenášení dá aplikovat. PH celkem úspěšně odhadne vzdálenost a pod délce takové lopatky je celkem co odhadovat. I když E.H. stačila i ta prastará 30-06.
Pokud někdo skutečně sleduje tabulky ve stylu, že o 100J víc automaticky znamení lepší ranivost a pár metrů rychlosti navíc zázračný náboj, tak musí uznat, že kupovat 8x68S je nesmysl. Je nutno koupit nebo postavit flintu ve 338WM. Pro hnidopichy uvádím, že 408 Chey tac jsem taky zvažoval. Pořídit si k nám 8x68S a lovit s tím v drtivé většině běžnou zvěř na 100m je taky zbytečné. A přenášet na 350m s touto ráží na lišku je nesmysl.
Dále např. výborná, ale poměrně stará, a u nás populární 300 WM, je vyvinutá pro lov, ale s úspěchem je pořád osazována do taktických a odstřelovacích zbraní. Takže cesta z lovectví do armády taky existuje, i když na 90% je to naopak. Ce je dobré se prostě pragmaticky na obou stranách využije.
Jinak prostě opakuji, že tvrdit a hlavně radit, že náboj, který má má ONV 160m je na lov na vzdálenost horší než náboj, který má ONV 170m, je blbost. Osmou se dá na poli střílet úplně stejně jako sedmou a to platí i v lese. Do 200m přenášet na běžnou zvěř je nesmysl a nad 200m ++, tady moc lidí nestřílí, protože je to nemyslivecké a tak k tomu nemá moc co říct.
Výkon pušky-ráže a její lokální sláva je mnohem víc ovlivňována střelcem, jeho schopnostmi a dovedností a použitým záměrným zařízením - třeba optikou, než si je zde mnoho lidí schopno připustit.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Rogam »

To Josef Kuřitka

Ono je to spíš o tom, co kdo rád, někdo vdolky a někdo holky, zrovna tak jsou zastánci menších a větších kalibrů. Já v poslední době lovím srnčí z 375 HH, nebojím se i s .458 WM, proč taky, na stovky metrů nestřílím, což lze u nás málo kde a přitom je poškození zvěřiny minimální, naproti tomu, když si vezmu 7x57R a munici se střižnou hranou, tak devastace zvěřiny je oproti tomu nesrovnatelná. Proto, při vší úctě je výrok "Pořídit si k nám 8x68S a lovit s tím v drtivé většině běžnou zvěř na 100m je taky zbytečné." dosti kontroverzní. Není to totiž jen o tom střílet na velké dálky. Prostě podle „vkusu každého soudruha“, jak praví klasik. :wink:

omlouvám se za OT
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2058
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

A ked si vezmes 7x57R s kvalitnou strelou, potom ta devastacia bude aka? ......... Hlavne by stacilo prestat si vymyslat rozne samoucelne kombinacie na podporu svojich postojov. Neviem na co sa tu znovu pokusa preberat x-krat debatovana tema a co je horsie, na co sa znovu budu opakovat tie iste nezmysly?! Ak hocikto nie je schopny pochopit v intenciach kalibrov 7x64 vs 8x57JS to, ze hlavne rozdiely bude mat na svedomi v tom ktorom kalibri pouzita strela a jej dopadova rychlost, tak je mu aj skoda plytvat virtualnym priestorom. S vhodnym nabojom v kazdom z tychto kalibrov mozem bez problemov ulovit lubovolnu europsku zver aj na blizko, do obligatnych 100 metrov a takisto aj na dlhsiu vzdialenost - tym samozrejme nemyslim nejakych smiesnych tristo metrov. Potialto technicka stranka tejto zalezitosti.
Co sa tyka druhej stranky, ze kto s akym kalibrom vytiahne do pola na aku zver - to je presne tak ako pise Rogam, vec vkusu kazdeho jednotlivca.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Rogam »

To lovec

v krátkosti, jen na vysvětlenou, tou 7x57R a munici se střižnou hranou (SPCE), samozřejmě s "kvalitnou strelou" to je jiné, to byla obecná narážka na názory jedinců, s kterými se občas setkávám, že velký kalibr = rozbitá zvěřina a přitom daleko větší paseku na zvěřině mi nadělá 7x57R s předmětnou střelou SPCE, je snad jasné, že to je o munici, na to jsem chtěl poukázat...
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Durell »

Vidím, že MM skončil BAN, a celkom to rozprudil, a ja prilejem do ohňa. Za mna 8x57JS . Príde čas a budem ju mať znova.

A je to hlavne o sympatii k tejto ráži.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

Nikdy se nehádej s blbcem, stáhne tě na svou úroveň a tam tě ubije zkušenostmi!
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Myslivec Milda »

Lesomil píše:Mildo, tvůj poslední příspěvek zde chápu jako urážlivý pro většinu myslivců a lovců, kteří nevlastní tebou opěvovanou zbraň........
Správně bylo kdysi řečeno, že dobře vychovaný člověk může číst všechno. Nad tím, co jest pravdivé a přirozené, pozastavují se jen největší sviňáci a rafinovaní sprosťáci, kteří ve své nejmizernější lžimorálce nedívají se na obsah a s rozčílením vrhají se na jednotlivá slova. = Jar.Hašek – doslov k 1.dílu Švejka
Co dodat ? Nemám zapotřebí, ani to vědomě nedělám, kohokoliv urážet. Nenesu odpovědnost za to, jak si kdo ve své hlavě přebere, překroutí a vyloží obsah mého sdělení. Mně zajímá jediné: matematika, fyzika a praktické výsledky.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Myslivec Milda »

Vážení, povšimnul jsem si faktu, že NIKDO z vás se nevyjádřil k meritu vlákna. Já jsem jasně a za SEBE napsal, že to, čemu se říká kulovnice CZ 557 má principiální technický a mechanický problém s krátkými náboji, ( sekají se při rychlém přebíjení ) anóbrž to má dlouhé pouzdro závěru, konstruované na dlouhé náboje. Proto také výrobce připravuje comeback ( viz.ZKK ) s různými délkami pouzdra závěru, aby tento problém jednou pro vždy vyřešil. Takže kdybych já musel DNES koupit CZ-557, tak si vyberu raději ráži 7x64 než 8x57JS. Je to pragmatické řešení. Nic osobního ! No a že jsem od nikoho neviděl jediný odkaz na výkonnější náboj 8x57JS než je u 7x64 je už jen kouzlo nechtěného. Já chápu, že ten kdo už má cokoliv v ráži 8x57JS bude svoji ráži hájit, ať to má logiku nebo ne. Každý má právo na svůj svobodný názor bez cenzury, protože to je jediná cesta jak se dobrat kýženého cíle.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Durell »

MM neviem, ale asi si si to nepozrel dobre
8x57 JS OAL 82,00 mm
7x64 OAL 84 mm
30-06 OAL 84,84 mm

Tie 2 mm je rozdiel absolutne nepodstatný pre funkciu záveru . Tak isto rozdiel v E0 a V0 je asi taký ako keď strielaš raz na zver vzdialenú 90 m a potom 102 m jedným kalibrom .

A keď budem potrebovať výkon v 8x57 JS môžem ho bezpečne vytlačiť až na E0 4550 J, a potom ešte strela jej BC a konštrukcia ........

A sme presne tam - kališ vodu a hladáš argumenty tam kde nie sú, len aby si udržal svoju dogmu že 8x57 JS je na prd a nemusel priznať, že sú obe dobré, a 8-ka má paierové predpoklady lepšie pre les a 7-ka zas pre pole. No to je len teoria všetko je v našich rukách . :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět