nejvhodnější zásah střelou 223rem - např. dospělého divočáka

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.

Schvalujete lov černé zvěře ráží 223rem (Federal - 1506 J/100m) ?

NE
64
58%
ANO - jen slabší kusy
40
36%
ANO - i statné kusy (nad 100kg)
7
6%
 
Celkem hlasů: 111
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

Tak jsem tu pročítal jaká se strhla bouřlivá diskuse a zkusil jsem pohledat na netu jak je to s tou energií a našel jsem toto:U náboje 223 Remington existuje náboj, který požadovaný limit může teoreticky splňovat. Je jím Federal Match, jeho? střela má ve vzdálenosti 100 m ještě energii 1503 J. Jedná se však o náboj určený výhradně ke sportovní terčové střelbě, který při Použití k lovu má ?alostné výsledky pro chování střely, která způsobuje hladké průstřely bez patřičné okamžité ranivosti. Psal o tom Dr.Hanák v myslivosti.
A jestli mohu tak můj názor je že tato ráže je dobrá na škodnou a Možná tak ještě na srnčí které je měkké na ránu,ale na prase bych si ho nedovolil použít. Myslím tím prase a ne 8 kilové sele....
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
vhool

Příspěvek od vhool »

to milsfreeman:to je presne to co me vytaci do cervena.co neni zakazano tak je dovoleno :evil: pokud vim tak jsem to napsal trochu jinak nez doslova ze je zakonem zakazana ale ze zneni zakona mi vypliva ze neni dovolena vzhledem k energii kterou disponuje.muzem slovickarit kdyz si to budes prat.diskutuju rad ale musi to mit hlavu a patu a ne si zduvodnovat nezakone jednani.pana hromase osobne neznam ale podle mne kde konci zakon zacina pytlactvi.......k tomu nemam co bych vic dodal.
k tomu hovadu: reagoval jsem na uvedeny vyraz protoze to tak vyznelo v souvislosti v textu ne na me osobne ale pouzil jsem jeho interpretaci protoze na tyto vyrazy nejsem zvedav zde na foru a jelikoz mi andy dal duveru a moznost toto forum moderovat tak se snazim vest diskuzi v alespon trochu slusne forme.konec koncu procti si pravidla fora....na web myslivosti jsem prestal chodit hlavne z tohoto duvodu ze tam bylo vzajemne napadani na denim poradku a jestlize nekdo neni schopen nebo ochoten toto akceptovat tak opravdu muze "TAHNOUT ODKUD PRISEL".....
Naposledy upravil(a) vhool dne úte 04.12.2007, 16:45, celkem upraveno 1 x.
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

Ach ta demokracie

Příspěvek od milsfreeman »

Tím že myslivost začíná tam, kde končí zákon je myšleno to, že i když mi zákon dovoluje lovit vysokou tehdy, když ještě vodí a kojí koloucha, který je na tom ještě životně závislý, myslivost mi říká, že lovit nemůžu. Jestli?e zákon říká, že remingtonem na prase vystřelit můžu, myslivost mi říká, že ne, jestli?e mi zákon říká , že můžu lovit lončáka bachyňku, myslivost mi říká, že vodící ne. Tak je to myšleno. A k tomu vyhazovu, ty mě říká?, až táhnu pryč, a že edelweiss někomu říká až si vytáhne hlavu z prdele, tomu nic neřekne?, ale on je přece zkušený diskutér,zatím co já jsem přece nový návštěvník, on si to asi dovolit může a ban mu nehrozí, nevím co je horší, zda nazývat masorády hovadama, nebo někomu říkat, až si vytáhne hlavu z prdele, další důvod si myslet, že bohužel český národ si hold demokracii nezaslouží a ani ji asi nechápe. A připadá mi, že edelweiss je takový český rektální alpinista. Asi se vidí v nějaké vyšší funkci na tomto fóru co?
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Chlapci klíííííd :wink: :lol: :lol: :lol: už se to zase zvrhává.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
vhool

Příspěvek od vhool »

to milsfreeman: tak po porade:
ad 1:zakon je zakon a to o cem pises je na kazdem z nas jak se rozhodne.zakon stanovuje hranice a za nimi je cochcarna.zakon neprikazuje strilet vodici loncacky ale zakazuje strilet sparkatou zver kulovou munici s vykonem nizsim nez 1500 J na 100m krome srnciho.pro me je to dostatecne jasne a nehodlam spekulovat jak to obejit.pletes si hodinky a holinky...oboji se natahuje ale tim veskera podobnost konci

ad 2: demokracie v tvem podani mi prijde trochu pokroucena a nejsem si jist zda vis o cem mluvis.uvedom si ze toto forum nevyslo v novinach a ma sveho vlastnika a ten urcuje pravidla a dohlizi na jejich dodrzovani at jiz sam nebo prostrednictvim jim poverenych jedincu.opravdova demokracie je v tom ze se muzes svobodne rozhodnout zda budes toto forum navstevovat nebo ne.v pripade ze ano tak tim pristupujes na pravidla ktera urcuje jeho vlastnik ktery te zde nemuze proti tvemu rozhodnuti drzet ale zrovna tak te muze kdykoliv vyloucit.

ad 3: edelweiss je jednim z prvnich clenu a jiz mnohokrat dokazal ze ma co rici ku prospechu veci a problematika myslivosti mu neni cizi.to ze je prudsi povahy je nekdy k zamysleni ale kdyz ma pravdu tak at ji sdeli zpusobem jak uzna za vhodne.coz zrovna o tobe ktery jeste nesdelil nic uzitecneho ani zajimaveho se rici neda....
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

aha

Příspěvek od milsfreeman »

tak jsem to pochopil, člověk musí dokázat nějaké kvality, a pak může mluvit jako kanálník a nadávat lidem , až si tahají hlavy z prdele, nebo až to klidně kurví. Zatím jsem nováček, tak musím mluvit slušně a i hovado je silná káva. Třeba se za rok dopracuji k těm prdelím. Demokracie je o tom, že by na všechny měl být stejný metr, to sem se ti whoole pokoušel říci, ale hold všichni jsme si rovní hold někdo je rovnější .
vhool

Příspěvek od vhool »

to milsfreeman:asi si pletes demokracii s ideou kominismu.to ze tu nekdo pusti vulgarismus jeste neznamena ze ma vyjimku ale kdyz tu nekdo bude jen prudit aniz by prokazal ze je prinosem pro toto forum tak je pro me daleko vetsi primitiv nez clovek kterej nemluvi zrovna jako pan prezident ale pro me ma daleko vetsi cenu a kdeco mu odpustim.navic zkus cist prispevky vicekrat a poradne aby jsi pochopil kde je problem.i mene vnimavy jedinec si vsimne ze muj nick se pise vhool a ne whool... to jen jako dukaz o tve pozornosti pri cteni....
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

A vůbec kluci

Příspěvek od milsfreeman »

Tuhle hru nehraji, jen jsem tu napsal, že jsem střelil za starýho zákona dvě selátka remingtonem. Po novém zákoně ho na prasátka nenosím , ale tvrdím, že stejná prasárna jako střílet remingtonem na slušný prase je celkově se při lovu chovat jako hovádko a potom je zvěři jedno, jestli ho dožebračil remingtonem nebo springfíldem. A zákon hovoří jasně. A já jsem ho ani nenapadal, ani nesnažil obejít, Jenom říkám, co říká zákon. A viděl jsem při doprovodu zahraničních lovců co dokázali z 7 mm rem mag nabitýma barnesama domrzačit jelenů a potom jsme je musel dostřelovat. A mají magnumy , k tomu si daj blbý střelivo a je jim to naprd. Asi to vážně nebude o těch rážích a flintách, ale ůplně o něčem jiném.
vhool

Příspěvek od vhool »

...no vidis ze to jde,jeste uber trochu plyn a budes na foru vitan.... :wink:
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cejnyk »

to edelweiss: proběhnul jsem si v rychlosti (u? asi po 3:) téma 7x57 a perfektně to vystihnul p. Milan Zloch, se kterým jsem měl dokonce tu čest se osobně setkat a můj známý dnes loví (díky mému prolézání inzerce) jím poladěným 30-06 Sprg.
7x57 s velice kvalitním střelivem je perfektní přesná ráže, leč s menším přebytkem výkonu oproti např. 300WM apod.
Jen jsem reagoval na příspěvek TT33, který od této ráže spíše odrazoval. Dle tabulkového výkonu ale je Použitelná i na vyspělou vysokou zvěř (při dodržení odpovídající vzdálenosti a Použití nejkv. střeliva). jinak platí přesně co jsi řekl, umí pozlobit.
Vím že je to trochu OT, ale spíš by mě zajímaly názory na .311 SB (7,62x39) spoustu lidí říká, že s ním bez problémů lončáka (dejme tomu okolo 65 kg) i na 150 m, ale dle výkonů jen o málo překračuje zákonnou hranici ve 100 m (tuzemské SP tu?ím asi +- 1600 J). ve vzdálenosti 150 m to již není žádný obrovský číslo.
Dr. Ing. Hanák kdysi tuto zákonnou podmínku přená?el (nikoliv závazně, pouze informativně) i na delší vzdálenosti, tzn. jestli?e E200 je cca 1500 J měl bych lovit spárkatou do této vzdálenosti a ne dále (zejm. z etického hlediska) zajímal by mě váš názor na tyto fakta.
vhool

Příspěvek od vhool »

ja osobne nejsem v zadnem pripade fandou raze 7x57 a uz vubec ne raze 7x57R ale je pravdou ze jsou rekl bych dostacujici.je i pravdou ze kdyz je strelec kopyto tak nepomuze ani houfnice a je pravdou take to ze tretina uspechu je vyber streliva.osobne bych pri planovani koupe kulovnice bych asi lovvil v jinych vodach...
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tak jsem si to pročetl a docela se divím.

když si vzpomenu na mé začátky na fórum, kdy jsem po obdržení pozvnáky na fórum vůbec nevěděl co se děje a pomalu si pročítal příspěvky, než jsem psal, tak se divím co se tu děje. Vůbec to není o tom, že je někdo rovný a někdo rovnější. Pokud toto někdo napíše, tak vůbec nepochopil politiku tohoto fóra a celkem mě to mrzí. A právě kvůli takovýmto názorum se stává, že mnoho lidí a dobrých lidí zanechává diskuzí na fórech, protože nemají náladu se o těchto věcech dohadovat. A já se jim vůbec nedivím. Domnívám se, že by každý kdo prvně přijde by měl mít jakou si úctu k celému fóru, tak jako já kdysi dávno a mám ji doposavaď. Věřím, že tato úcta jim bude navrácena. Pravdou je, že nikdo nejsme neomlní a můžeme mít rozdílné názory. Z toho je tu ta diskuze. Vidím však, že pokud jen někdo někoho na něco upozorní, tan dotyčný se neustále drží toho svého a začne být hrubý. Pak se to hrotí tak, že slabší povahy (myšleno jako co se nervové povahy týče, redy, že jim snadno chytnou saze :wink: )jim strkaj hlavy do prdele a tak dále. Je to smutné, ale je to tak. To samé jako momentální diskuze o lovu prasat malými kalibry. Je zde skutečně až podivující jak mnozí diskutují o tom co na tom bylo nezákonného. A to je pořád dokola. No ukončím praní ?pinavého prádla a vyjádřím se k tématu

Dle mého názoru je absolutní nezodpovědnost střílet spárkatou (krom srnčího) těmito rážemi. Věřím, že se to dá, protože i maloá?kou to jde! Pánové leta jsem vídal střílet s ráží 7x65R SB SPCE a zvěř neustále odbíhala. Je mi jasné, že 5,6 kalibry je těžké srovnávat s jinými, protože mají velkou rychlost, ale stejně se domnívám, že jsou velmi problematické pro tebou zmiňovaný lov. Obzvlá?tě pak na takové vzdálenosti a hmotnosti.

Ránu za slecho jsem tu již několikráta ře?ili, tak se na to klidně můžete podívat.

Můj názro tedy je nedělejme z komára velblouda a zbytečně neexperimentujme se životy naší zvěře.
Naposledy upravil(a) Mosin dne úte 04.12.2007, 21:06, celkem upraveno 1 x.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

.311 SB

Příspěvek od cejnyk »

jinak k 7x57 mám ještě .308 win, jenže jsem do ní dobře nezvolil střelivo a srnčí je zbytečně moc pocuchaná. Tak to střílím se sedmičkou a pohoda. A co mi vyhovuje, že sedmička téměř nekope, je to hrozně pohodlná střelba, taková psychická a subjektivní pohoda.
Naposledy upravil(a) cejnyk dne sob 08.3.2008, 21:12, celkem upraveno 1 x.
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

Nechtěl jsem do toho vstupovat pokud některými diskutujícími cloumaly (pro mě těžko pochopitelné) emoce. Doufám že hormony se již zklidnily a tak bych chtěl připojit i svůj názor na věc.

Lovil jsem přednostně s 223 Rem. téměř 15 let ( cca 120 ks různé spárkaté) a měl v tomto období i 6,5x57 a 270W a tak si myslím, že jakési drobné zkušenosti mám. Dnes již Remingtona nemám a nelovím s ním a to především z důvodu, že se nyní pohybuji v honitbě jiného charakteru. Z toho, co jsem si na tomto threadu dosud přečetl vyplývá, že převážná většina diskutujících nikdy s 223 nelovila a jen o této ráži něco zaslechla, přečetla si a papouškuje to dál, nebo něco jednorázově viděla u kolegy. Nechci psát o tom co, jak, kdy a čím jsem s touto ráží ulovil, co zůstalo v ohni a co ode?lo, nebo o jen pouhých třech případech za celých 15let, kdy se bohužel nepodařilo zvěř dohledat. Chci jen konstatovat vlastní dlouholetou zkušenost, že pro odpovědného lovce dobře znalého anatomii zvěře a lovícího na přiměřenou vzdálenost s Použitím střely která nadměrně nefragmentuje, je tato ráže dostačující pro naši veškerou zvěř. Nezmiňuji se zde záměrně o mimořádně silných kusech černé nebo vysoké zvěře, kde je zpravidla lov jakoukoliv ráží vždy loterií, pokud není Použita odpovídající střela a pokud není přímo zasa?en a zničen některý z rozhodujících životních orgánů této zvěře. Ale ruku na srdce - kolika z vás je dopřáno pravidelně lovit takovou těžkou zvěř. Devět myslivců z deseti se Možná za celý svůj život s takovou zvěří ani nepotká, natož aby ji měli možnost lovit.

když se ohlédneme nějakou desítku let zpátky, co tehdy měli vyfasováno u Státních lesů profesionálové starající se např. o vysokou zvěř a provádějící průběrný odstřel desítek kusů ročně ? Ano, byly to v zdrcující většině Hornety, 6,5x52R, 9,3x72R a někteří vybraní pak i 6,5..7..8x57. Zvěře a úlovků bylo v režijních honitbách násobně víc než dnes ale dohledávek a nedohledané zvěře je určitě v současnosti více. Jistě, mnozí měli také v té době vlastní dobré zděděné zbraně ale těch byla men?ina. Hlavní příčinou loveckých úspěchů však nebyla zbraň. Bylo to lovecké umění tehdejších lesáků, kteří o zvěři měli dokonalý přehled a dovedli si ji našoulat nebo vysedět tak jak potřebovali, stříleli jen na jistotu nebo? věděli, co si pouze mohou dovolit. Jistě byly i opačné výjimky.
Dnes bohužel většina současných myslivců mylně spatřuje základ loveckého úspěchu ve zbrani. V tom je navíc posilují výrobci, nebo? dokonalejší a výkonnější zbraň či střelivo znamená vyšší zisky. Nic proti tomu, každý má na výběr co se mu zamane. Jiná zále?itost už je ta, zda mu to přinese co očekává. Pak si střelí tři, či čtyři kusy spárkaté ročně a za dva roky se již cítí být kvalifikován radit komukoliv.

Vrátím se k 223Rem.
Stabilizace střel:
Dlouhé a tě??í (a? 75grainů) střely jsem si dovezl v r. 1997 a při zkoušení na 110m do terče nedělaly žádné oválné otvory, takže moje tehdejší CZ 527 FS se stoupáním 10" je strávila bez problémů. Je možné že dnes mají hlavně jiný twist ale kolegové, kteří nedávno zkoušeli střely P 223Q (dvoujaderné od Federalu s poměrně dlouhou střelou) s nimi na 100m neměli nejmenší problémy.
Výkon této ráže:
Obecně platí, že bez ohledu na ráži zbraně jsou v zásadě rovnocenné střely, které se deformují ale nefragmentují a zvěř prostřelují. Střely 223 Federal HP 77grainů byly měřeny na hradlech a přepočtem na 100m dávají 1720 J. Jsou to tvrd?í střely, které se požadovaně deformují ale netří?tí.
Přesnost této ráže:
Jedná se o ne-li nejpřesnější, tak pak o jednu z nejpřesnějších ráží. Velkou výhodou je také lehounká zbraň s touto ráží a téměř žádný zpětný ráz. Velká výhoda pro přesnou střelbu z volné ruky. Nevýhodou je citlivost na silnější vítr při střelbě na velké vzdálenosti a Rovněž citlivost na trávu (to však mají všechny rychlé ráže).

Závěrem : Nezabýval bych se tím, zda je při 1509 nebo 1720 J splněn zákon málo nebo dostatečně, prostě je splněn a ty které to pohoršuje bych rád viděl jezdit v uzavřené osadě méně než 50 km/h a ani o km více - tím ohro?ují bezpečnost a tím i etiku chování k lidem mnohem víc. 223 Remington v dobré zbrani je dle mého názoru velmi vhodná volba pro rovinatější honitby s převahou srnčí zvěře (lze v pohodě lovit i na 250m), dančí zvěře a výborný pro lov lišek na větší vzdálenosti. Při občasném setkání s černou (sele, lončák), nebo vysokou (kolouch, ?mola) do 100m Rovněž nevidím problém, pokud se Použije vhodná střela. Kde je však hlavní zvěří vysoká nebo černá a často se loví v noci pak bych skutečně upřednostnil ráži, která lze osadit střelou alespoň 150grainů. Stejně tak i k lovu muflonní zvěře, která je obecně "velmi tvrdá na ránu".
Tolik z mých zkušeností z praxe, které ale nikomu nevnucuji.[/b]
vhool

Příspěvek od vhool »

to foxklever: nechci napadat tuj nazor na 223 ku ale poprosim te o to aby jsi zde neuvadel zavadejici informace ohledne druhu,typu a vykonu strel i kdyz celkem odborne "zabalene." Federal osazuje 223 dvojjadernou strelou od noslera typ partition (tebou zminovany P223Q) o max.hmotnosti 60 gr. to zaprve.jedina strela od federalu o 77gr. je sierra MatchKing HPBT v serii PREMIUM GOLD MEDAL ktera na lov neni vhodna a navic ma vyrobcem udavanou enrgii cca 1450J/100m :!: .nechci zpochybnovat tebou uvedene testy ale pro mne nemaji zadnou vypovidajici hodnotu a tebou uvedeny vykon pres 1700 J je z rise sci-fi.fyzika je fyzika a ma sve zakony ktere nelze menit.jen prekrocit a tim padem jsi adeptem na Darwinovu cenu.take pamatuji casy kdy se s 223 lovilo vse,profesionalnich hajnych znam take dost a nebudu jiz rozebirat etiku nebo pouzitelnost 223 k lovu.uz na to nemam chut ani silu.tento muj prispevek ber prosim opravdu jen jako prosbu o informace co maji realny zaklad :!:
Odpovědět