Kulový dvoják ZP

Vše o kulovnicích a malorážkách
Mirob
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 25.1.2007, 0:08

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Mirob »

...mal som guľovú kozlicu sabatti 9,3x74...sústrel na 50 m cez pevné mieridlá do 2,5 cm...strielané 4 druhy streliva ....fakt ma to prekvapilo... pravda je tá ,že sa zle predávala.....inak to bola dobre spracovaná zbraň...(paradoxne lepšie a poctivejšie ako Heym 26b ktorú som mal tiež.)
Přílohy
1372680127724.jpg
1372680127724.jpg (45.31 KiB) Zobrazeno 17412 x
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Myslím si, že ty doby předělávek starých vymlácených Zpéček na dvojáky už je pryč. To byla taková móda, lidi to chtěli,už se poučili, puškaři se na tom také učili, stálo to balík a výsledek bylo "něco" jako dvoják,těžké,co nešlo k oku a majitelé to s prodělkem a za polovic hned po sezoně prodávali. Podle mě je dvoják jednoúčelová flinta, v podstatě v současné době jen na naháňky. Pokud vezmu v úvahu náklady a využití, tak osobně bych pro tyto účely volil kulový automat Browning Bar v rychlé ráži pro minimální předsazování např 300WM nebo 30-06. Browning je úplně o něčem jiném a za peníz, za který vám puškař pouze sletuje hlavňový svazek k dvojáku s bůh ví jakým soustřelem. Ale rozhodnout se musí každý sám.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Rogam »

To Jan Slavětínský

To je věc pohledu, jestli je "dvoják jednoúčelová flinta", každopádně to je do jisté míry určitá fajnovost pro toho, kdo už třeba má "normální" kulovnici. Pokud máš ale nějaký kvalitní, resp. povedený kousek, tak s ním můžeš chodit na posed jako s každou jinou kulovnicí, na nějakou rozumnou vzdálenost (rozuměj - rozumnou pro soustřel dvojáku), máš k dispozici rychlou druhou ránu. Stejně tak s ním můžeš chodit na šoulačku.
Uživatelský avatar
znecas
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: úte 01.11.2011, 7:08

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od znecas »

Je pravda, že kul. dvoják je specifická zbraň. Vlastním Merkel DB141 9,3x74 R. Střílím s ním i srnčí. Většinou kolem 100 metrů, nebo lehce přes. Na naháňkách mám s ním velice dobré zkušenosti a to nejsem bůh ví jaký střelec. Ale 2 tuply se již podařili. Zpětný ráz při lovu velice příjemný. Na střelnici je to již horší :-). Flintu bych nedal z ruky. Když se mám rozhodovat 7x64 550 CZ opakovačkou a 9,3x74R, volím hned tu silnější ráži (myslím tím na čekanou). Lépe se mi zbraň drží, prostě mi sedí lépe. O napínáčku ani nehovořím, to se s 550kou nedá ani srovnávat. Možná asi něco, jaké mají dnešní Mannlichery, co jsem držel v ruce. Toť můj další příspěvek k tomuto tématu.
Luxusně ryté ZP 16/16, Fausti Stefano 20/20 model DEA, Beretta 686 12/12, Alphonse Forgeron 20/20 Holland Holland, Lověna 16/16 Holland Holland, Mannlicher SM12 7x64+Swarovski 2,5-15x56 Z6i, Dvoják Merkel 141 DB 9,3x74R,9,3x74R+Swarovski 1,7-10x42 Z6i.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od rimar77 »

jan Slavěětínský nic proti ale na na naháňku tahat 3OOWM je pěkná kravina tahle ráže na tenhle druh lovu není vhodná ta potřebu vzdálenost aby se ukázala svoje klady na 50 m prostřelí a nepředá a ta zvěř po zásahu odchází
Mirob
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 25.1.2007, 0:08

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Mirob »

Jan Slavětínský píše:Myslím si, že ty doby předělávek starých vymlácených Zpéček na dvojáky už je pryč. To byla taková móda, lidi to chtěli,už se poučili, puškaři se na tom také učili, stálo to balík a výsledek bylo "něco" jako dvoják,těžké,co nešlo k oku a majitelé to s prodělkem a za polovic hned po sezoně prodávali. Podle mě je dvoják jednoúčelová flinta, v podstatě v současné době jen na naháňky. Pokud vezmu v úvahu náklady a využití, tak osobně bych pro tyto účely volil kulový automat Browning Bar v rychlé ráži pro minimální předsazování např 300WM nebo 30-06. Browning je úplně o něčem jiném a za peníz, za který vám puškař pouze sletuje hlavňový svazek k dvojáku s bůh ví jakým soustřelem. Ale rozhodnout se musí každý sám.
...no predsadzovať budete rovnako s 300WM ,30-06 alebo 7x57...na nadháňkovú vzdialenosť je to jedno...300WM nieje zrovna ideal na nadhánky(skúsenosť- kamarát čo aktívne poluje má S 303 v 300WM...no používa ju už len na posed...na nadháňkach mu všetko utekalo lebo prestreloval,aj keď skúšal rôzne druhy streliva)...
k téme...guľový dvoják zo ZP vyzerá fakt divne...mal som ho v ruke od Hanáka...bolo to ako kolajnnica...strašne vela matrošu medzi hlavňami...ale proti gustu..
velmi pekne bol spracovaný guľový dvoják od Zoliho (tuším sa to volalo solitare)...sústrel na 80 m skúšal pán ..dosiahol asi 3 cm....
poznám poľovníkov čo majú dvojáky/guľové kozlice ako hlavnú zbraň a používajú ju aj na posed...aj ja som tak poľoval a nebolo to vôbec divné..
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Josef Kuřitka »

No rozhodně 300WM není na naháňku špatná ráže. To, že prostření není až taková chyba je jasné, protože kus aspoň dobře barví a je po čem se psem (případně i beze psa) jít. na náháňkach je potřeba aby to "teklo", protože to musí odsýpat a ve většině případu se dosledu moc nedá. Málo kdo má extra vyčleněný jednoho nebo dva psy a vůdce včetně místně znalého doprovodu pro dosled. Dávat tam nějaké 150-168 grejnové střely, tak to není moc ideální - moc měkké, ale něco okolo 200 grejnů nebo 220 grejnů, tak s tím mám nejlepší zkušenosti. Jinak se z 300WM se 180 a 220 grejnovou střelou opravdu míň předsazuje a ne všude se střílí jenom na 20m, na přeskakující prasata přes lesní cestu. Pokud budou rány z 300WM, které prostřelí obě lopatky( klasika na předek), tak budou dělat kotrmelce. Pokud bude rána na střed komory, tak utíkají i po 9,3x64.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Rogam »

No nevím, jak 9,3x64 (nemám osobní zkušenost), která měla být konkurence .375 HH, taky se "tabulkově" moc neliší, ale po .375 HH to padá celkem slušně :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar a mirob> no, nevim kolik prasat na nahance jste s 300WM nastrileli vy. Ja nejaky jo, treba taky 3 na stontu, nejakeho toho dospeleho knoura a tak, co si vzpominam. A nic nikam nebehalo a nic se nehledalo. Je pravda, ze muj favorit na nahanky je 375 HH a 9,3x74R, ta 300WM neni - ani provedenim - nahankova zbran, ale kdyz na to prijde, at uz z jakehokoliv duvodu, v klidu se to da. Jinak za posledni 2 mesicky, tedy nejak od pulky cervence, jsem s tim strelil 5 prasat, a vse v ohni, rozmezi 20 - 70 kg kusy, Hornady Interbond 180 grs., 2 cca padesatikilovi loncaci z rudlu, ktery nekdo splasil a mazali loukou, streleni na tupl, taky na miste. Takze to s ni jde, ne ze ne.
Ovsem pravdu ma kolega Rogam, ze 375 HH a podobne knedliky jsou to spravne kladivo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Rogam »

To BwanaHunter

pravda, já teda osobně považuji knedlíky ráže až od .400 vejš, .375 HH mám ještě za "normál" :wink:
Mirob
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 25.1.2007, 0:08

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Mirob »

ja som 300 wm nemal tak ani som nemal osobnú skúsenosť...tak ako som písal má ju dobrý kamarát a ten nebol nejako unesený...ja som mal vždy 9,3x74(BS,Heym a požičaný Merkel) a 8x57 (Sabatti a FAIR rizziny)...a to bolo vždy ok...ani s jedným kalibrom som nikdy nič nefušoval a nehladal...zase je pravda že som nenastrielal stovky kusov...vždy som bol rozvážny a strielal som max na istotu....
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od rimar77 »

bwanahunter já střílím 9,3x62 a vše mi zatím leží na fleku ale dohledávek na naháňce po 300WM jsem už pár zažil takže proto mám na ni co se naháněk týče negativní názor, samozřejmně je to otázka střeliva a hlavně zdatnosti střelce otom se nepřu a ale proč se na naháňku pořizovat touto výkonou ráží určenou pro střelbu na delší vzdálenosti když jsou na to ráže vhodnější a naopak poslední roky je snaha tam natlačit spíše těžší kule s větším průměr která rychleji klesá kvůli bezpečnosti viz 45Blaser atd.
samozřejmě pokud ji už mám tak proč ji na naháňku nevzít ale POŘIZOVAT si kvůli naháňkám 300WM je podle mne kravina
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já se na naháňky už léta držím a ke své spokojenosti používám kulobrok 7/57R a 11,2g a bez problému. Ale před 10-15 lety když se rozjížděla vlna těch předělávek 16ctkových ZPéček na kulové dvojáky, tak se pár kamarádů do toho zbláznilo a já vedle nich absolvoval všechna ty nadšení, zkoušky, neduhy těch flint, zklamání a potom prodeje. A opět nanovo se řešilo co dál a kupovaly se automaty. Nemyslím si, že 300WM je nevhodná na naháňky. A co se týče střílení, tak většinou chlapi s kulovnicemi stojí na štontech dál od sebe než ti s brokovnicí a né vždy se střílí na brokové dostřely. Výhodou rychlé střely je oravdu do 100 metrů minimální předsazení jak v lesním porostu mezi stromy, na alejích i celkově. U těchto ráží míříš na hlavu a rána vždy platí . U 9,3ky to jsou kýty a za..(mluvím o kulových vzdálenostech a o zvěři v běhu) Ale to se odchylujeme od tématu.
Já osobně bych peníze do předělávky ZP na dvoják nikdy nevrazil. Startovací laťka je na 30 + tisících za holou těžkou flintu . Osobně fandím kulovýmu automatu,lehčí flinta,tři rány,jedna spoušť,jinak ta flinta sedí,a díky přebijení minimální zdvih a zpětný ráz. Mockrát jsem se přesvědčil, že vystřílený chlap,který umí, tak s automatem v ruce se zásadním způsobem podílí na výřadu celé naháňky. A o ten výřad a ulovení zvěře také jde. Co je platné,že někdy padne 20-30 a více ran a na výřadu leží jeden rozbitý kousek...
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od rimar77 »

jan Slavětinský
používám automat v 9,3 jak na posed, šoulačku tak i na naháňky a nikdy jsem žádnej kus na kýty nestřelil ono se stačí naučit mířit a na těch 30-50m na které se na naháňce obvykle střílí velkej rozdíl mezi 9,3 a 300 WM rozdíl není pokud zamíří oba na stejné místo ten rozdíl se bude pohybovat v řádech centimetrů nikoliv 30cm jak tady tvrdíš
jinak samozřejmě co se tématu týče dvoják ze ZP bych taky nechtěl ani zadarmo
Uživatelský avatar
znecas
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: úte 01.11.2011, 7:08

Re: Kulový dvoják ZP

Příspěvek od znecas »

Ještě bych měl jednu poznámku. Nechte ZP ZP-čkama, je to opravdu nádherná dvojka, spolehlivá a dá se říci že i lehká v 16tce. Co jsem slyšel, tak se vyvážela i do ANGLIE !!! A to už je co říci...Mě se s ní střílí fakt krásně. A když si jí člověk ještě přizdobí, tak je to luxus.... Nechal bych jí brokovnicí a nepřestavoval na dvojáky, vypadá to pak opravdu divně.
Luxusně ryté ZP 16/16, Fausti Stefano 20/20 model DEA, Beretta 686 12/12, Alphonse Forgeron 20/20 Holland Holland, Lověna 16/16 Holland Holland, Mannlicher SM12 7x64+Swarovski 2,5-15x56 Z6i, Dvoják Merkel 141 DB 9,3x74R,9,3x74R+Swarovski 1,7-10x42 Z6i.
Odpovědět