změna doby lovu černé zvěře?

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od MiraDuchek »

Jak necháme? Musíte do nich jít, jinak se to bude propírat furt dokola, prostě v lese vytvořit neustáký lovecký tlak na černou
aby byla nucena opouštět lesní komplexy a hledat kryt i ve smíšených honitbách kde čeká hromada lovcu na svou příležitost.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 537
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od kounek »

a jak mám donutit sousední dvě lesní soukromé honitby, aby dělaly každý týden naháňky? A ještě k tomu takové naháňky, které dokáží vzburcovat 1200 ha lesa aby se v něm prasata necítily v bezpečí? :D
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od MiraDuchek »

to je ono , nedonutíš.Proto jsem za aby se v období vegetace na polích lovilo vše co vystrčí ryj.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od dalas »

Přesně jak píše kounek. U nás soused to má jako repre a nic jej nedonutí lovit prasata. Jedině podpis smlouvy na nějakej kšeft. Pak to pro zákazníka uspořádá.
Jinak v těch polích to není tak jednoduchý jak by se zdálo. Ze 100 vystrčí ryj jen jeden kus. Fakt sedíme, vnadíme, prasata jsou slyšet, ale nevyleze ani jedno. A z těch lánů je nedostanem. Jediná slušná šance je při sklizni a to taky není jednoduchý. Ideální stav je, když se to rozseče na líchy a pak je pauza. Zpravidla kombajnér dokáže říct, kde ty prasata viděl. Blbý je, když se to dosíká. Ale i tak se dají obsadit místa, kudy černá chodí. Jenže kolik se toho dá takto ulovit. Co máme lesy u nás, jdem po ní jak po uzeným. Jsou to ale v podstatě dvě leče, kde černá občas zalehne. Jinak to musí být ukrutná náhoda.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Petr1970 »

nemáte ve spolku nějaký čtyřkolkáře co se projedou v lese?........................
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Herkul »

Ať koukám, jak koukám - tak jsem tu nic moc nenašel, co se týče práva a leg. (tak se přidám) Rád bych jen podotknul, že změna zákona by měla být. Ale já bych ji viděl jiným směrem a to v opravdovém dodržování zásad odlovu dospělých prasat a pak teprve ten zbytek!!! A teď do těch prasat: Mám pocit, že se všude mlátí do slámy.... Zbavovat se prasat nikdo dnes nechce, je to velmi výhodné a dobře placené. Kdo platí nájmy ve statisících, rozumí. Ještě podotknu, když by se opravdu zredukoval stav černé, řekněme v 90% honiteb = úbytek zájemců o povolenku – z čehož se nemohu zbavit dojmu: KDO proboha pak bude platit ty honitby – za co, lépe řečeno. Srnčí omluva-pochcípá na řepce a co zbyde?).
Víme co lovit, víme kolik toho lovit a víme jak lovit. ALE, jak se říká, tužka je mocný pán.
Odstřel neodpovídá skutečnosti: Někdo vymýšlí plán odstřelu - ale zpětná vazba z MS je podle "plánu", nikdo už však neřekne skutečnost. Všichni ji víme, ale nikdo se nepřizná a změna se taky nechystá. Pořád hledáme vinu na někom jiném. Z mého hlediska si z 60-70% za přemnožení prasat můžeme jen mi. Všichni víme, jak se z bachy a kňoura stanou lončáci, nebo selata. Početl jsem si o 50-80 prasatech na jednom místě - může mi někdo zdůvodnit proč to tak je (já to vím - ale odpovězme si).
Že prasata nejdou lovit v kukuřici?! Ale jdou, i když hůře. Prasata i v kukuřici navštěvují určitá místa, stačí je najít poblíž polámaných míst postavi "posed" a lovit, nebo využít jiný stojící krám - elektřina někudy vést musí:-). Krmit u polí pro mě nemá moc význam - a vězte, že jsem takto v jednom jediném nejm. MS střelil 8 prasat za 14 dnů (byl jsem pozván na 14 dnů, ostatních 9 lovících členů odstřelili pouze 2 prasata za stejnou dobu na "hromadách"). Proč píši v jednom jediném, protože jen jednou jedinkrát se mi "poštěstilo" přesvědčit (na přednášce v Brně výstava) jednoho hospodáře na dočasnou povolenku, který zde vystupoval: máme XXX prasat mají cca 100 tis. na škodách a nejdou lovit. Na můj dotaz kolik přijmuli „povolenkářů“ na pomoc s odlovem se začal kroutit jako had. Prostě a jednoduše jsem se tam takto protlačil na 14 dnů... A teď mi řekněte, kolik lidí jste si pozvali na "pomoc", já odvážně odpovím - nikoho.
A určitě souhlasím s názorem, že někde to jde lépe někde hůře. A pokud by se měla měnit legislativa, tak by měla myslet krom jiného i na toto. Za sebe - pokud se myslivost "stane" (a to už existuje a není to nic překvapivého) dostupná jen pro movité (vysoké nájmy). Tak budou prasata přemnožena - přeci je to dnes hlavní zvěř, po které je poptávka (zkuste prodat povolenku za tisíce bez možnosti většího lovu prasat)…
Skoro závěrem - zákon se může měnit jak chce, druhá věc je, kdo jej bude v ČR dodržovat, jak si ho kdo vyloží a komu pomůže (myslivosti, nebo...). Chcete se „zbavit“ prasat – pozvěte si lidi, když to sami nezvládáte, myslím si že ochotných mladých kluků se najde, jen chtít. I přes všechno co vím, mě někde v koutku hlodá myšlenka, že přejít od slov do praxe je nezbytné a dle zvoleného scénáře může, ale také nemusíme dojít k cíli – což (jak mě hryže) se dozvíme stejně až po aplikaci. Třeba: zkusme krom kňourů a bach (nechat 2 – podle honitby…) odstřílet co půjde a teprve až se dostaneme na určitý počet prasat, tak můžeme upravovat populační strukturu – stejně je to jen názor něčeho a teprve jeho aplikací půjde poznat, zda to k něčemu je, nebo ne. A to nejde udělat všude – každá oblast může mít jiné řešení… A kvůli (krom jiného) „popsáno výše“ to stejně nepůjde a jsme v tom začarovaném kruhu, ve kterém vám změna zákona zřejmě nepomůže!!
A závěrem: Můžete si myslet, že jsem blázen co spadl z višně a možná tomu tak je. Ale může se nás dohadovat třeba i tisíc, kdo za co může, kdo musí, nemusí, měl by. Ale je nás velice málo, kdo by s tím OPRAVDU chtěl něco udělat. Toto široké téma (prasata) by vydalo na pár dní sezení a stejně se pak většina z nás spojí v jednom, že prozatím je to u nás nemožné, není ta síla, která by se měla spojit v zákoně v lidech a ve snesitelné ekonomické situaci honiteb. A přes to prostě nejede vlak. A pokud se to do 10 let změní, tak osobně přijedu „kamkoliv“ a sežeru svůj (povařený) klobouk!
PS: zdárný příklad, jak dlouho se již ví o přemnožení prasat? Co se změnilo – VE skutečnosti, ne na papíře?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od dalas »

Lovit v kukuřici jdou, ale jak kde. Ale představ si lán 36 ha bez stromu, sloupu, vyvýšeného místa. Kde je vyváleno zjistíš až po sečení. (pokud to nechceš procházet křížem krážem). V mnoha případech je jen ryto v řádcích. S tím mají problém i kolegové, kteří rozhodně v lovu prasat nejsou žádný B.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Jiří K. »

Ono ne každý zemědělec tě do těch lánu pustí, ale což od toho si to nechám podepsat. A buhužel žebříky na sloupy umísťovat nemůžeš bez souhlasu vlastníka a ROS(ČEZ) ti ho nedá. Nevím jak jinde, ale v našem kraji byly cca před 4 léty rozesílány dopisy z SSM na MS varující před využíváním sloupu el.napětí jako opor pro sedačky. S výzvou na okamžité odstranění těch stávajících a upozorněním, že kdo tak ihned neučiní, tak s ním bude zahájeno správní řízení.
Uživatelský avatar
Pája ze Žížalek
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15.8.2011, 22:50
Bydliště: Lucko, teritorium Žatecké, severní luka

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Pája ze Žížalek »

Zdravím přátele myslivosti!
Jsem hospodářem v polní honitbě cca 2000 ha, s minimem lesů (16 ha), bez normovaných stavů černé zvěře. Praxe 26 let, Vyšší zkouška z myslivosti. A taky jsem zemědělec, který v honitbě hospodaří, a taky vlastním 23% použitelných hlasů v HS. A podobný počet hlasů mají ještě dva sousedi , plus podpora nělolika menších, ale významných vlastníků. Matemetika je jednoduchá.
No a v této honitbě, POLNÍ HONITBĚ, máme uloveno (nikoliv sloveno – nejsem rybář) v této sezoně k dnešnímu dni 91 ks černé zvěře!!! + 3 ks dostřelené u sousedů – ty jsme jim za snahu nechali + 12 úhynů ........je to normální ?! NENÍ!!!!!! A jaká je stuktura lovů? Naháňky 76 ks, čekaná 15 ks. Tedy čekaná je naprosto neproduktivní, a je nesmysl očekávat od ní nápravu stavů.
Již deset let si žádám o různé vyjímky z vyhlášek a zákonu v kompetencích města a kraje – úspěšně. Pravda, někdy musí být zdůvodnění delší. Ale v době lovu smíme lovit úplne všechny věkovky, a vše i brenekem. Již cca tři roky zpět jsme upustili od našeho vlastního statutu max 120 kg. Proč? Škody, přátelé škody. Jestli naseju pole, tak ho chci sklidit. A to teď nefunguje.
Připadá mi v současném stavu populace černé naprosto naivní neustále propagovaná představa, že se něco zreguluje samo hierarchií tlupy. Stav zvěře na podzim je nastaven stavem matek na jaře – zde bachyní. Domněnka, že odstřelem pouze přírůstků , při ponechání bachyň, na úrovní tisíci procent únosného stavu, se něco vyřeší ...... hloupost. Musí dojít v co nejkratší době k razantnímu snížení stavu. Černá totiž do polních honiteb NEPATŘÍ!
Již před několika měsíci jsem začal činit kroky ohledně prodloužení doby lovu dospělé zvěře černé. Toto ale musí povolit přímo Mze, tedy byrokratický mezek největší. V této věci mi vyjádřil jistou podporu dozorový orgán (Mú), věc byla ale přerušena s tím, že se o tomto bude jednat již plošně na vyšší úrovni, tedy vyčkávám.
Musím však říci, že moje kroky ve věci snížení stavu černé zvěře se ale nesetkávají v okolí vždy s kladným ohlasem. Jsou většinou "PRAVODATNÍ" myslivci, kteří se k věci vyslovují jako o "nemysliveckém" chování, a truchlí nad bachyněmi a kňoury na výřadech. Zpravidla jsou to ale také titéž "myslivci", kteří se minimálně podílí na jakékoliv starosti na chodu honitby, kteří si krmení představují jako jeden kýbl o Štědrý den. Předpokládám, že i tady se na fórech najdou myslivci, obhajující ušlechtilými myšlenkami různé šetření zvěře černé, pod kterými schovávají pravou podstatu svého přístupu - touhu po žvanci z černé, na úkor devastace polních honiteb a naší přírody.
Jenže, ono jde o to, že sedlákům dojde trpělivost, a bude po "lidové" myslivosti. Již nyní se na problému škod přiživují dvě "Asociace......", a Nečas s nimi jedná, a s námi ne! A tam se vaří nový zákon o myslivosti. Důsledky ??? No, to budeme čučet.
Tak co, kamarádi.... LOVIT BACHYNĚ ČI NELOVIT??? Za mě lovit, a rozhodně aspoň od 1. července do 1.února. Jednoznačně pro změnu doby lovu. A doporučuji Vám, seznamte se s tím, jaké byly doby lovu dospělé černé v minulosti. Nyní jsou NEJKRATŠÍ!!!!!
Pavel
Myslivost je o porozumění přírodě.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od dalas »

Pavle, myslím, že je to potřeba řešit na základě stavů černé v jednotlivých honitbách a s ohledem na okolní honitby. Jestli máte v okolí takové, kde škody černou nejsou a chlapi si šetří maso, pak vás lituji. To je zásobárna, která se pak dá v polích zvládat jen s vysokým úsilím (jestli vůbec) a pokud jsou přemnoženy i velké bachyně, pak musí i ty z hrušky dolů. O tom žádná.
Nepaušalizoval bych ale střílení všeho a všude. Pokud narazím v honitbě, kde je černá zřídkavý jev na silnou bachyni s lončáky, přece nestřelím tuto bychyni jen proto, že to případně vyhláška povoluje. Není to přece z nějakých dogmatických důvodů jen proto, že se to tak dělá, ale je třeba hrabat přednostně do toho, co přináší větší problém. Pokud ale narůstá počet dospělé černé nad únosnou mez, je zcela logické, že je nutno hrábnout i do ní. Zkráceně, jde jen o to, z které věkové strany se do toho pustit.
Zeptám se, když Ti vyjde lončačka se starší bachyní, co ulovíš?
Ta struktura je důležitá z jednoho prostého důvodu, na stejný počet samiččí zvěře bude roční přírustek větší u narušené struktury. Ale to určitě dobře víš.
To, co máte u vás, tam už asi jebe kameň cihlu a nezbývá nic než skutečně radikální zásah.
Ještě by mne zajímalo a myslím že i mnoho dalších členů, jakou měly věkovou a pohlavní strukturu úlovky z naháněk a z individuálních lovů. To ne proto, že by jsme hledali mouchy a chtěli tu nějaký flame, ale jsou to cenné poznatky pokud to máš více let zpět, související s regulací stavů černé, která mnohde začíná být skutečně neúnosným problémem. Zajímavé by byly i plodiny, které pěstujete a typy okolních honiteb.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Herkul »

Dalas: Souhlasím - lovit lze jak kde. A pokud chci v kukuřici lovit - ano procházím ji (někde se najdou i promočená místa a tam je to jednoznačné). A neříkám že jsou někde Bčka. Jen jedna věc je lovit z posedů u hromady něčeho, druhá pak prát věci ve spec prášku a šplíchat se sprejem proti pachu. Mít 4-5 metrovou trojnožku z kulatiny a stěhovat ji v kukuřici (kde s tím musí souhlasit majitel - což chápu, je problém...). Ale momentálně v žádné polní honitbě nepůsobím a už asi ani nebudu, takže prasata vídám, leč v mnoohem menším počtu. A vidět silnou bachu, nebo dokonce kusa staršího 4 let je na metal!!! Kňourci tam padají jako max 3 letí sekáči a bachu většinou někdo střelí jako že je to kňour. A není se co divit, když ve svém životě viděli kňoura 5x a bachu jen slyší ve tmě:-)). Ale to je jiný extrém. Já sám s tím mám v trávě atd. problém i z toho důvodu raději vyberu sele, nebo lončáka (nemám problém se přiznat).
Jiří.K: Já se o tom sloupu a podobně nechtěl záměrně rozepisovat... O žebříku, či posedu jsem nic nepsal:-).
Pája: Jak dlouho už takto lovíte? Pociťujete zmenšování se odlovu? Pokud máte sousedy jako spižírnu, pak s tím moc neuděláte, ba dle jen mého soukr. názoru situaci MUZETE zhoršit. Pak budou metat i selata... Zase abych se opakoval, jak kde. Ještě bych rád věděl skladbu polí na těch 2000ha a pak už jen malá rejpaná k těm rozměrům pole aj: Opravdu jste názoru že černá může za devastaci naší přírody (nebo je to zeměděství a pak teprve z malé míry prasata - která spíš ničí ekonomickou stránku sedláků...). nehledě na to, že nastavená politika ničí sedláky?! :D
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Herkul »

Koukám Dalas mě v něčem předběhnul:-))
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od fesoj »

Pája trefil hřebík na hlavičku. U nás by hospodařit s černou jím doporučovaným způsobem asi nešlo, respektive není to potřeba - máme jí zde dost málo /co by tady také ve větších počtech dělala, když nikde není ani ar pole, jen les, louky a pastviny/, škody nulové. A tak můžeme být rádi, když tady sem tam nějaká bachna se selaty projde, zdrží se tu a pár selat a lončáků ulovíme. Pokud se někdy víceméně omylem povede ulovit dospělou bachyni, dá se říci, že se to následně negativně promítne do celkového počtu střelené černé v příštím roce. A kdybychom zde měli černé třeba několikrát víc, jen bychom to uvítali. Jenže to u nás nehrozí. Nějaké hromady krmiva u nás neuvidíte, nikdo nebude vozit ze vzdálenosti desítek km plné náklaďáky kukuřice nebo obilního odpadu - nafta je drahá, maximálně na vnadiště nasypeme pár pytlů jablek a nejatraktivnějším krmivem - kukuřicí - vnadíme vesměs v řádu kg, rozhodně ne metráků či tun. Jenže prase není srnčí, které je věrné místu svého zrození, vždy jsme se učili, že je to migrant, táhnoucí za potravou. Ubi bene, ibi patria. A tak se doslova obrovské a neúnosné počty koncentrují tam, kde se sice mají dobře, ale kde z hlediska člověka - zemědělce a myslivce - chovatele drobné zvěře jsou naprosto nežádoucí. Plně chápu lidi, kteří volají po tom, aby se v takových oblastech bez milosti střílelo všechno, co vystrčí ryj, protože dlouholetá praxe ukazuje, že veškeré snahy o snížení počtu černé selektivním odstřelem se míjejí účinkem. Ale na druhou stranu se obávám toho, že až se povede snížit stavy na únosnou míru tam, kde černá působí největší škody, v honitbách podobných naší prasata zcela nebo z 90 % vymizí.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od motolada »

No běží tu 2 souběžné témata,mohl bych je stručně přejmenovat na DIVOČÁK NÁŠ NEPŘÍTEL.U některých mě dost překvapují jejich názory a po přečtení všeho nemám vůbec dobrý pocit.(už jsem to chtěl pozavírat ani nepsat)
Pokud na mě budou zemědělci řvát,že mají škody(jako že neřvou),tak budu muset zvednout prdel a i ten sedlák a společně něco udělat.
Neřvou protože se starám,samozřejmě nemáme takové stavy o jakých se tu někteří zmiňují ale i tak to jde vše násobit.
Bude to znít blbě ale proč ne (mezi těma x příspěvkama,kde jsou v honitbách katastrofy po prasatech a nikdo neví co s nima a kdo za ně může :roll: ),"zachránil" jsem pole asi 2 ha,kde černá nenechala loňský rok 1m na pokoji a vinice o rozloze asi 10ha,jsem škody snížil na 1/3.Jak ptáte se?Tak jak tady už kolega naznačil,lovím i když sám ale lovím a ten výsledek tam je.Černá navštěvuje sporadicky a minimálně!
Takže škody jsou špatné,myslivci jsou špatní,zemědělci jsou špatní,takže bych to shrnul,všichni si za tomůžem jen sami tak zvedněme prdele a dělejme něco.Pak se tu můžeme bavit o tom,že když nedokážu střelit prase za půl roku tak mě 2 měsíce vytrhnou!!!Za mě jsem samozřejmě pro :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od BwanaHunter »

No vida, a nám zamítli i žádost o výjimku na umělé osvětlení a celoroční lov dospělé zvěře. Zatím jsem se nesetkal s nikým jiným, komu by to nepovolili... :?:

Pavel> snížení je jistě leckdes potřeba, ale domnívám se, že zase s nějakým limitem. Prohlášení, že černá do polních honiteb nepatří je sice fajn, ale realizovatelné asi jedině tak, že žádná černá nebude. A to není něco, co bych podporoval. Ruku v ruce s tím musí jít změny v hospodaření na polích, opatření, vstřícný přístup sedláků, který někde je, ale v mnoha mnoha případech není.

Herkul> Na tom je hodně pravdy. Mezi svátky jsem byl požádán, abych pomohl s odstřelem vysoké v jednom spřízněném revíru, že nestíhají, mají střílet ještě x ks, a je skoro leden...a dva měsíce chodí a nic neviděli...ale stopy jsou... Tak jsem zajel a za 3 dny 4x střílel. A překvapení, řadě soudruhů (ne těm, kteří mě tam pozvali), se to najednou nelíbilo, že jim tam někdo cizí takhle střílí "jejich" zvěř...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět