243Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

To figi: lovu zdar.A co takhle nám toho daňka ukázat.
Dančího tu moc není, přitom je to nádherná zvěř!
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Dnes jsem byl na střelnici vyzkoušet ZKKčko 243 Win. Optika ZEISS 4x32 s nástavcem, takže 6x50. Měl jsem krabičku Sellierů - poloplá?? 6,5g pro hrubý nástřel. Dále jsem měl Hirtenbergery Sierra Pro-Hunter 6,5g. Nejdřív jsem začal na 50m (střelnice Kapslovna v Praze). bohužel neměl jsem fo»ák, takže to jen popí?u. SBéčka ?ly kolem záměrného bodu a rozptyl 8 cm. Ano na 50m rozptyl 8 cm. Myslel jsem že volná montáž, v pr..eli puškohled, vol?ový ruce atd. než jsem to zabalil, zkusil jsem HB. Přesně na flek, na místo zám. bodu. Rozptyl cca 1 cm, 3 rány. šel jsem na 100. SB jsem ani nezkoušel. HB rozptyl cca 1,5 - 2 cm (neměřil jsem to), asi 8 cm vlevo od záměrného bodu, 3 rány. což je dobré. To špatné je, že z 6 vystřelených HB byla jedna nábojnice prasklá. Od krčku asi 15 mm. To se mi také nelíbí u takovéto poměrně renomované značky. takže tak.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Možná jsi měl neš»astnou sérii, já mám 601 v ráži W243 a když jsem s tim střílel SaB, tak mě právě překvapila přesnost, na 50m jsem se s rozptylem ve?el do 1cm, na moje účely je to naprosto dostačující...
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj, rád bych vás požádal o radu, jak jsem již psal v předchozím příspěvku, používám mimo jiné k lovu W243. vždy jsem střílel zvěř maximálně kolem 100m a po?íval střelivo SaB. Te?ka dostřeluju ještě SaB a mam připravený winchestery power pointy, v sobotu jsem střelil srnu na 180m(měřený dálkoměrem), srna ode?la z nástřelu asi 80m a pak zalehla, dostala dobrou komorovou ránu... Tady bude nastávat ten problém, když jsem jí dnes dopoledne stahoval, tak měla podlitinu na celém boku(celej krk, plec, celý žebra a slabiny až ke kýtě) na straně, kde byl vstřel, nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal... :cry: Nemáte někdo nápad, čím by to mohlo být způsobené??? Případně, jak tomu příště předejít??? Rád bych se zeptal figiho, kterej střílí na srnčí i na větší vzdálenosti, jestli se s něčím podobným setkal...
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

takže popřadě:
To kpt.stone: Prasklá nábojnice mohla vzniknout mnoha způspby. již dříve jsem o tom psal. Mohlo to být špatným vy?íháním po tváření, kdy během tváření dochází k rpotahování a deformaci krystalických zrn kov a dále k různým posunám dislokací atd., čím? dochází ke vzniku vnitřních pnutí. Prostě a jednodu?e, jak si to představit(teďze mě profesor přes fyzikální met. nebude mít radost), když si dá? k obědu hrachovou polícku a hrachovou omáčku, tak budeš mít taky silné pnutí. A teď si představ, že ten kov je na tom stejně. bohužel pstupem času on to nevydrží. Za další je tam vystavení atmosféře, kdy amonniaková atmosféra zapříčiňuje korozní praskání. Kdy složitějším mechanizmem jednodu?e dochází k tomu, že po hranicách zrn krystalů dochází d naru?ení a následně praskání, čím? materiál postupně praskne. Proto je zde mnoho elementů, proč to prasklo. Prostě metalurgie je velmi složitý proces, a když to není pravidle, tak je to tolerovatlené. A to jsme asni nemluvil o nějakých vměscích z vyzdívek pecí, plynném vodíku a mnoho jiných faktorů.


To Jirka:
Jirko nevím, jestli ta podlitina byl způsobena těmi W nebo SB. Samozejmě je to možné. Navrhoval bych střelit ještě nějaký kus a pka pokud se to bude chovat blbě a pokud se bude jednat o W tak by radši prubl Silvertipy Možná i tvrd?í řadu, nešli CXP2, teda pokud ji dělaj.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

U? se mi také stalo, shodou okolností právě před rokem, že jsem střílel dva kusy srnčího, vzdálenost 180 a 196 m , a oba kusy byly podlité opravdu od krku až po obřitek, zásahy obou kusů za plecko na žebra. Střelivo WINCHESTER SUPREME 95 grs BST. Zatím ani před tím a ani pak se mi nic takového nestalo, i když podlitina bývá dost často, ale o průměru do 10 cm, víc ne.
Je pravda, že v tomto případě o mně zvěř už věděla, dříve jsem měl už teorii, že zrazená zvěř je k podlitinám náchylnější ( adrenalin ? ).
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Díky za odpověď, mě se to stalo poprve a je pravda, že o mě taky věděli, nejdřív byli asi 150m a pak jsem se pohnul a odešli na 180... Alespoň je to zkušenost pro příště, abych nestřílel na neklidnou zvěř... Je pravda, že podlitiny kolem 10cm jsou celkem normální, ale tohle byl pro mě celkem šok...
vhool

Příspěvek od vhool »

no ja bych to videl asi takto: nebudu resit rychlost nebo typ strely ale jde o to jestli to byla podlitina ze byla barva pod blanou nebo klasicky hematom a "napenena tkan".jestlize slo o podlitinu v prvnim pripade tak k ni vetsinou dochazi v pripade ze zver odejde nebo odbehne a to dusledkem pohybu a svalove aktivity kdy pri zasahu komory dojde k rychlemu vybarveni a pohybem se barva dostane vsude.ve druhem pripade je to pak nasledek rychle strely nebo nevhodne volby streliva. :wink:
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Byl to spíš ten první případ, napěněný to bylo jen klasicky těsně kolem vstřelu... A je pravda, že ta srna ?la ještě asi těch 80m se skupinou... Nikdy jsem ještě nestřílel srnčí v takový skupině...
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Nemáte někdo přehled o cenách HIRTENBERGER .243W Nosler Ballistic Tip 95 grs. Nebo ceny i jiných výrobcu této ráže. Předem děkuji.
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

ahoj...v SUPŘE v Praze stojí náboj 54,- Kč.......tady jsou :

http://www.supra.cz/zbrane/naboje/kulove.html


a tady další (musíš narolovat na kalibr 243W):

http://www.zbranebrymova.com/hlavni.php ... abku*signa
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Prodal jsi 308 win a jdeš do 243 Win???To je docela změna! každopádně střelivo Hirtenberger není vůbec špatná volba.Podíval bych se ještě někde po Winchestrech.Možná zrovna u Brymový, tam se dá sehnat ledacos! :wink:
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

No jo chtěl sem něco svi?nějšího. ještě jí nemám ale už se rýsuje. A ten Nosler BT mě asi přesvědčil :wink:
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Tomáš Karel: Také se kloním ke střele Nosler BT. Po bedlivém studiu zde na fóru a po doporučení zkušenějších kolegů hodlám vyzkoušet v ráži 243W střelivo Hirtenberger se střelou Nosler BT...uvidíme...
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

takže přátelé, dnes jsem si připadal jako hovno?rout (admin promine, nedá se to jinak napsat) a musím se svěřit. Vyrazil jsem na nákup střeliva 243W. Měl jsem představu "něco se střelou Nosler BT". Nače? jsem na narazil na FEDERAL Power Shok se střelou Soft Point 100 grs. Parametry zde:

http://www.federalpremium.com/ballistic ... arm=1&s1=1

Skočil jsem po nich a koupil. Samozřejmě rozhodující byly parametry střeliva , ale také cena. Cena střeliva u mě nikdy nerozhoduje, ale zde jsem si řekl "no nekup to". Krabička stála totiž 580,- Kč. Koupil jsem čtyři za cenu plánovaných dvou krabiček s tím, že budu mít alespoň dost střeliva na střelnici (kam mimochodem chodím poměrně často). Myslím, že střelivo FEDERAL je dost kvalitní, ale chtěl jsem jen podotknout, že člověk vyrazí s nějakou představou a ono "hovno, paní Milerová". Omlouvám se za délku svých canců a za sprostá slova, ale ono někdy nejde říci místo hovno " ó nikoliv".
Odpovědět