243Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

vhool píše:no ja bych to videl asi takto: nebudu resit rychlost nebo typ strely ale jde o to jestli to byla podlitina ze byla barva pod blanou nebo klasicky hematom a "napenena tkan".jestlize slo o podlitinu v prvnim pripade tak k ni vetsinou dochazi v pripade ze zver odejde nebo odbehne a to dusledkem pohybu a svalove aktivity kdy pri zasahu komory dojde k rychlemu vybarveni a pohybem se barva dostane vsude.ve druhem pripade je to pak nasledek rychle strely nebo nevhodne volby streliva. :wink:
Tohle si myslím také, mám podobnou zkušenost se srncem, u kterého jsem Použil střelu Hornady V-MAX, střelba na 100m, trochu dozadu přez žebra (řeznickou ranku, po které se srnec rozběhl...) a po stažení u plecka na výstřelu nebyla zvěřina, pouze modrá pěna a v okolí vstřelu všechno podlité, tak jsem si ten díl nadělil sobě a dostal ho pes...:roll: :wink:
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

243win

Příspěvek od Milan.K »

Ani? bych chtěl,tak jsem velice rád,že se tu objevily názory a zkušenosti s 243win.Od letošního roku jsem totiž také jejím držitelem.Chtěl bych také touto cestou poprosit o informace,kde koupit střelivo do 243win.Jsem přímo z Kolína a tady má pouze SB a to nemusím.Předem vám všem děkuji. :idea:
Naposledy upravil(a) Milan.K dne ned 17.2.2008, 23:45, celkem upraveno 1 x.
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Praha.......Třeba náboje Hirtenberger v Supře: http://www.supra.cz/zbrane/naboje/kulove.html
v Detexu zn. Norma, Federal
http://www.detex.cz/
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Praha.......Třeba náboje Hirtenberger v Supře: http://www.supra.cz/zbrane/naboje/kulove.html
v Detexu zn. Norma, Federal
http://www.detex.cz/
Sauer
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 27.9.2007, 15:44

Příspěvek od Sauer »

Zdravím, mňa by zaujímal spätný ráz pri tejto zbrani(najlep?ie porovna? s podobným kalibrom), zvažujem kúpu Tikki v tomto kalibri,ale v žah?ej verzi(cca 2,7kg). Chcem to ako zbraň na posliedku a pre pohodovú strežbu na strelnici-spätný ráz je preto pre mňa dôle?itý faktor.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Zpetny raz lze vypocitat.
jeho vjem pri strelbe lze porovnat pouze u dvou naprosto stejnych zbrani.
dve zbrane stejne vazici pri pouziti stejneho streliva budou mit stejny zpetny raz, vjem zpetneho razu se bude lisit od konstrukce pazby, od botky na pazbe atd. svou roli bude hrat samozrejme kompenzator.
Pokud budes mit zbran ve stejnem kalibru ale vazici vice, s pazbou ne rovnou v ose hlavne, s kompenzatorem a botkou co absorbuje zpetny raz tak se ti bude strilet nesrovnatelne lepe nez se zbrani ve stejne razi s opacnymi vlastnostmi.
lehka zbran, prima pazba, zadny komp, a ocelova botka.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Sauer: zpětný ráz u této ráže, při střelbě z kulovnice ZKK 601, pova?uji za zanedbatelný. Je dobré připomenenout, že moje hmotnost je cca 98 kg. Dále je vjem zpětného rázu jiný při střelbě v sedě, ve stoje a v le?e. Abych to nějak definoval - střelba v sedě a srovnání s ráží 308W a 7x65R.
Sauer
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 27.9.2007, 15:44

Příspěvek od Sauer »

Ono aj na mojej .270win je spätný ráz v pohode, nič,čo by som neustál. už dlh?ie ?pekulujem nad druhou zbraňou, najmä na tréningovú strežbu na strelnici(malorážka už nie je to pravé) a na posliedky(od novembra do augusta). Uvažoval som nad 223rem.,ale tam mi preká?a jednak pripravované zákonné obmedzenie, taktie? sa nehodí do podmienok revíru kde chodím požova?(800m.n.m,les,lúky,kukuričné polia s často vysokým strniskom,zver:muflón,diviak,jeleň,srnčie)preto tu .223 nie je najvhodnej?ia pre jej citlivos? na preká?ky. Uvažoval som aj nad 30-30win, ale pákova opakovačka na strežbu nad 150m tie? nie je vhodná, nehovoriac o tom,že ani náboj nie je na to stavaný...tak dumám a hžadám..

shiva:kžudne napí? návod ako sa dá spätný ráz vyráta?, na nete som nič spožahlivé nena?iel.
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

když si problém zjednodušší? na minimum, tak je to "zákon akce a reakce" tzn. m1 v1=m2 v2
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Sauer píše:....na nete som nič spožahlivé nena?iel.
http://www.robsoft.nu/omvandlare_en/rekyl.asp?MainID=5
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Zdravím pánové, tak přidám svou tro?kou do mlýna... .243 mám 14 let, kupoval jsem ji jako student a domníval se, že to bude jediná kulovnice v mém životě (doposud je) :D proto jsem dlouho přemýšlel na "univerzální" ráží - podhorská oblast (srnčí, černá, vysoká jen vyjímečně). Lovím ca. 5 ks srnčího a 5-8 ks černé ročně a pochopitelně kmotry lišky - co to jde. Rozhodně nejsem zastáncem toho, že to co mám vychvaluji do nebes. Srnčí mi za celou dobu odběhly pouze 2ks, jinak vše v ohni nebo do 10 kroků. Ty dva kusy byly střeleny na měkko - po příliš rychlém dosledu (ca. 20 min.) celková dráha ca. 300m (do prvního zálehu ca. 50m, po zvednutí zbytek). U černé selata, lončáci většinou v ohni (nutno dodat většinou hlava, krk, nebo nízká komora se zásahem srdce), pouze ca. 4 ks na zadní komoru - dosled ca. 500m, 2ks nedohledány (dle způsobu barvení zřejmě škrábnutý běh). Vzdálenost vždy do ca. 120 m (průměr bude 80m, max. 180m - no mám jen 6x42 a co je pře 100m je sakra malé :D ) Ohledně střel - zkoušel jsem toho spousty, RWS, Norma, Winchester, Remington, Federal, S+B.... laicky posouzeno S+B nejhorší v chování ke zvěřině - v tomto ohledu nejlepší Norma nebo Federal se střelou 6,5g Nosler Partition - co do balistiky, nedokážu posoudit, takový fajn?mekr nejsem. Celkově musím uznat, že jsem spokojený, i když v poslední době uvažuji nad silnější ráží na prasátka, kterých je více a více... No a v paradoxu k výše uvedenému uvažuji nad 30-06 nebo 9,3x62. :shock:
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

Zdravim kolegove, jake strelivo byste doporucili pro lov prevazne srnci a obcas cernou? Nejake ktere je setrne ke zverine a moc nerozbiji.
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

243win

Příspěvek od Milan.K »

to Hans88Vagus: když si přečte? toto téma (243win) od začátku, tak se toho dočte? mnohem víc a nemusíš se ptát znovu. Příspěvků je tam dost a velice kvalitních. Říkam ti to z vlastní zkušenosti, jsem vlastníkem stejné ráže a dotazy jsem měl také. :lol:
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

Tak jsem si to prostudoval. Docela zde píšete o problemech s podlitinami. Zajimalo by me ale srovnání této ráže s 7x57. uvažujme stejné střelivo. Dela 7x57 menší podlitiny vzhledem k tomu ze ma nizsi rychlost?
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Zdravím,

máte někdo nějakou vyzkoušenou laboraci pro 100 gr. střely?

Koukám žádná reakce. To? to to zkusím s Tubalem 7000 a uvidíme co z toho vzejde... Jako střely jsem si pořídil 100grs Hornady. Kdyř fungujou 100grs SB tak tyhle by měly ?lapat taky. :lol:
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Odpovědět