Výběr ráže a zbraně pro daleké cíle

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od figi »

Já chtěl zdůraznit ty nejobvyklejší ráže. Musím také upozornit na to, že do těch 300 m na naši zvěř je ideál 243W pro ty, kteří dokáží zasáhnout cíl 1 MOA pokaždé.
Jestli nám EU bude chtít zakázat 308W, vyměním hlavně právě na 7mm-08. A 223 vyměním za 204 Ruger.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od tibi1 »

Figi to uz jasnejsie napisat nemohol...riesi sa tu co je v podstate "zbytocne" jak ráž tak ranivost ..davno overene stale pouzivane a bezne pre Evropu t. j. vacsinou mauser raže.(od 7x57, 308,3006,8x57,9,3x62 a obdobné) Kto chce ako prvu ráž v zivote napr. 270wsm alebo 6,5-284 si ju skratka kupi lebo sa mu paci aj ked nevie realne argumentovat preco a bude sa na ne na fore donekonecna dotazovat kym nebude pocut co chce...je to ako s kupou auta...vzdy sa riadime dojmami. Doklincoval to Pufr, i ja som bol pacient do plochej bal krivky a rychlosti je to komfortnejsie ale staci to tak do 300m ak je niekto s tymto spokojny nie je co riesit ale nad tuto vzdialenost uz prenos kriza skratka nestaci takze: v prvom rade...dolezitejsie je najst strelivo co jej sedi pre optimalny rozptyl na vzdialenost ktoru som schopny lovit a znalost balistiky tohto streliva. T.j. najst komercne strelivo pre moju zbran cca do 1 MOA/100-150m..resp prebijat...zmerat rychlosti chronom...aplikovat nejaky balistak a overit ho i tak v praxi na 300-500m pre prepad, ci s nim sedi nielen podla suchych matematickych vypoctov v programe. Kupit merak vetra a dialkomer, bipod...casom mozno i bez neho. Posledna vec ako tu bolo spomenute je psychika za ktoru si pred vystrelom zodpoveda kazdy sam jak i schopnost ci trening najst si optimalnu strelecku poziciu kdekolvek a za akychkolvek podmienok. Potom by to asi šlo i nad tych 300m. Pred tyzdnom som strelil srnca na 363m s 308W ale kvoli nemoznosti si najst optimalnu polohu na nelogicky konštruovanom posede som mal neistu psychiku v stave akoby to malo byt na 800. Takze aj ked pride clovek zo strelnice akokolvek "vystrielany" pri realnom love v reviry to bude vdaka konkretnym podmienkam dost o inom - ale trening nebude nikdy na skodu a budete vzdy o krok pred ostatnymi.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od lovec »

Tak sme si to pekne vyargumentovali, no a potom clovek v jednom okamihu na nieco natrafi a uz medzitym stokrat zabudol, ako tu niekoho od takehoto niecoho odhovaral... :twisted: :twisted: :twisted:

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od pufr »

Ano, to je přesně ono.
Už se těším. až nám v "Auguste" ukážeš fotky prvního koloucha, který naprosto ignoroval Tvou připravenost vystřelit bez jakýchkoli zdlouhavých oprav během necelé vteřiny na cíl vzdálený 330 m a nejen, že vyšel 55 metrů od Tebe ale ještě Tě "přemluvil" k ráně novou zbraní/hlavní a nábojem (což většinou mnoho práce nedá) :D
Typické sulcovité hematomy na obou stranách komory budou dokládat pravdivost Tvých tvrzení :)

Jak píše Lovec, my si tu můžeme vyargumentovat, že nejlepší cesta LR lovecké střelby vede cestou nábojů středního, či dokonce spíš nižšího středního výkonu, ale nezávisle na nás zhruba stejně velká skupina lovců - zhruba stejně zodpovědných a stejně "eticky" založených čerpá pro loveckou střelbu do vzdálenosti 300 - 350 m z výhod vysoce razantních nábojů (přičemž termín "Razance" uvádím ve smyslu, jak ho zavedl Mahrholdt sv roce 1931 ve svém dodnes opakovaně vycházejícím Waffenlexikonu - tedy plochost dráhy střely)
Zda je 300 nebo 350 m "daleký" cíl ponechám na každém soudruhovi - rozumím Figimu, sám provozuji několik zbraní, u kterých na 300 m cítím téměř absolutní jistotu správného zásahu, má dlouholetá znalost našeho mysliveckého prostředí mi ale říká, že pro více než 90% lovců, co jsou schopni přečíst tady na fóru něco česky či slovensky, 300 m "daleko" je :?
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od Jiskra »

Pufr - máš můj obdiv,opravdu. Jsi velká studnice znalostí. Sleduji Tvé příspěvky už dlouho a opravdu smekám. Není takových lidí moc mezi myslivci-lovci .A hlavně nic jen tak šmahem neodsoudíš a nejsi konfliktní. S tebou bych si někdy rád pokecal i když je to nereálné :D .
Ne,není to vyznání. :lol:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od figi »

Pufr - dobré.
I když já to myslel jinak, ne o schopnosti zasáhnout, ale o tom, že není na tyto krátké vzdálenosti potřeba použít magnum či jinou vysoce výkonnou ráži.
Navíc tím, že si vysoce výkonnou ráži pořídím, udělal jsem si tak trochu problém se střelbou na vzdálenosti běžné do 200m, protože riziko velkého poškození zvěřiny je u spárkaté snad krom černé velmi vysoké. Ona stačí jen trochu našlápnutá třistaosma.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od Jiskra »

Tak to je věc názoru. Lovím 8x68S. Je to magnum? Je. Srnčí moc nelovím. I když loni jsem z nutnosti ulovil srnče touto ráží (E0 5200J) na 150m na komoru . Prostě žebro-žebro. A co se stalo? Nic. Žádná devastace,jak bys asi předpokládal. Ano , přes plecka by to bylo jiné. Jinak vysoká,selata,lončáci úplná pohoda. Dospělou černou nelovím vůbec.Trofejové kusy vysoké také ne.Není žádný,ale opravdu žádný problém. Od 30m do 300.Nic nejde do výkupu. Většinu si nechává sdružení na akce,za krmení atd.Od té doby co lovím asi pět let 8x68S , jsem 308 neměl potřebu vytáhnout a to mám dvě. Ano lišky to občas devastuje,podle zásahu. Ale to udělá i náboj středního výkonu. Jo a nikde mi to neběhá , jak jsi popisoval,že u magnumů bude normální.

Nic proti tvému názoru nemám. Nicméně na dnešní ježdění je taky dostatečný motor 1.2 TSI ,na dálnici je max.130´km/h.
A přesto si raděj koupím auto s motorem co má rezervu a výkon . Myslím , že všechna kategorická doporučení jsou většinou naprd. Co funguje tobě , nemusí jiným. Já bych s 243 na černou na vzdálenosti co lovívám nešel a ty jsi spokojený.
Prostě podle chuti. Jinak já si nemůžu dovolit nějaké průsery,dohledávky atd. Hostuji a to bych rychle skončil , neb nejsem žádné zvíře,co má někoho za sebou , kdo to ututlá a nebo neřeší.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od Petr1970 »

pufr: pěkné.. jen taková amatérská poznámka..

jako podprůměrný střelec(nemám moc nastříleno a když tak na blízko, ze všech zbraní co mám..) beru že 300+ JE daleko.. na lov určitě..
1) je to živé, tzn. se to hýbe, už je tam čas, pohyb, 1moa(což není špatné) je 7,5 cm jen chyba zbraně.. což na srnčí úplně málo není.. a to neřeším při blbějším odhadu pár desítek metrů přidá 1-2 cm propadu náboje......
2) lovecké podmínky - horečka, zkroucení, počasí, po 3 hodinách sezení na tvrdým prkně - prostě nejsou to ideální podmínky na střelnici kam si zajedu příjemně naladěn a dám si 1-2 rány z nožiček....
3) vůbec odhadnout-změřiž že je to 300 metrů a ne 500:-) (poprvé sem prohádal 140 metrů:-) říkal jsem si 150.. a bylo to 290:-) holt rovina bez ničeho, jen obilí.. je těžkej prevít..

chápu a uznávám že jsou lidi kteří
1) mají znalosti, zkušenosti
2) mají praxi
3) jsou odpovědní, svéprávní..
že na 300 a víc metrů nemají problém s liškou-srnčím..

ale chce to léta dřiny, praxe a odříkání (můj pivní sval taky nevznikl přes noc:-))) )
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od pufr »

Mám dojem, že na tom co píšeš se tu většinou celkem shodnem :?

Pokud jde o rozptyl zbraně-střeliva, tak osobně jsem se o střelbu za hranicí 300 m začal zajímat, až když jsem věděl, že s danou zbraní na střelnici vyrovnaně dosahuju rozptyly skupin pěti zásahů na úrovni blízké 0,5 MOA nebo lepší (Figi, pokud si dovolím citovat, o něco výš doporučuje pro LR uživatele 243W : "ti, kteří dokáží zasáhnout cíl 1 MOA pokaždé" - to není technický rozptyl zbraně a střeliva, to je ten "Tvůj rozptyl" po třech hodinách na větru a dešti :? )
Pufr
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od medo »

Ja by som len doplnil , že std. kalibre úplne stačia na lanštiaky a spol . ale pokiaľ sa jedná o ťažké kusy diaviačej je určite na mieste magnum kaliber . Jiskra to napísal úplne presne tak ako to vnímam aj ja , 308 som mal donedávna v skrini tiež 2 ks a strieľali len na strelnici , kamaráti mali tiež 308 a nad cca 150 m spravidla na ťažkého diviaka aby ďaleko neodbiehal nestačí .
Tieto veci vedeli už naši starí otcovia , v starom časopise cca z r. 1975 rom čítal zaujimavý článok o prelome účínnosti resp. zlomenia zveri v ohni kde boli porovnávané jednotlivé kalibre , výsledky ktoré tam boli ako som sa presvedčil platia dodnes . Podľa mňa je 308 jeden z najlepších a najrozšírenejší univerzálny kaliber ale v ničom nevyniká , dá sa použiť aj na najťažšie kusy na veľkú vzdialenosť ale je nutné počítať s dohľadávkami .
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od Kodiak1 »

To Medo: Když si přečteš zadání od uživatele LOKI, tak tam jde i s trochou fantazie něco málo vydedukovat.
Je jasné, že se jeho potřeby dají vysvětlit různě, ale pokud chce - citace: "Střílet zvěř budu cca na 100 - 200 m, ale na střelnici bych si chtěl zastřílet i na větší vzdálenosti. Řekněme kolem 500m. Potřeboval bych poradit co vybrat, aby účinky na zvěř byly co nejšetrnější, ale lítalo to daleko a přesně", já bych z toho nevybral, že se bude pokoušet o 250kg prasata na zmíněných 200m. A jestli ano, tak buď musí počítat se solidní dohledávkou, nebo si bude muset pořídit opravdu kanón, se kterým na střelnici s loveckou flintou bude trpět, účinky na lehčí zvěř nebudou úplně šetrné, anebo si musí takovou zvěř prostě odpustit :( .
Podle mne si musí vybrat priority a těm podřídit výběr a spárovat ho i s tím, co výrobce zbraně dodává za ráže. Názory se tady různí, ale pokud to má v hlavě v pořádku, tak si jistě vybere.
:)
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od zispo »

No jde především o pušku a ne o ráži. Osobně s 308 se dá střílet velice přesně na 500 M Nemluvě o lovu. V dnešní záplavě ráží co tu dnes máme si člověk velice dobře může vybrat co mu sedí. Jednomu setí táto ráže druhému zase táto. Osobně bych se držel klasiky, už jen když se člověk podívá čím se dnes ty dálky střílí a co je dostupnýho. Dá se říct, že je to o zbrani a srřelci. Pokud si zakoupím průměrnou pušku bez úprav budu stále jen průměrnej ano štěstí se usměje na toho průměrného střelce s průměrnou zbraní. Když se podívám kdo stojí na prvních místech dnes a čím střílí je to jasné. I s 308 se dá nastřílet to co s 6,5 nebo 7. Je to otom co jsem psal+ tréning.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr ráže a zbraně pro daleké cíle

Příspěvek od pufr »

A to je velká pravda Zispo :!:
Ne vždycky zbraň - koupená/postavená v pečlivě vybrané LR ráži:
1) svému majiteli - lovci - sportovnímu střelci "sedne" (tím myslím i třeba použití těžké terčovnice pro lovecké účely apod. - lidi i jejich názory, ambice, lovecké příležitosti se taky časem mění)
2) splní všechna očekávání, co se výkonu a přesnosti týká - zvlášť pokud si sám dělám náboje, tak tohle zjištění chvilku trvá (+ záběh hlavně atd. ...)

Někdy stačí upravit/přikoupit pažbu, někdy ne :?
No, snažím se to brát tak, že těch cca 5 - 10 tisíc, co tak člověk při prodeji tratí, je prima poplatek za rok až dva používání zbraně, ale úplně nejlepší samosebou je všechno si nechat :)
Pufr
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Výběr ráže a zbraně pro daleké cíle

Příspěvek od L0KI »

Tak jsem se byl dnes podívat v DETEXU v Přerově na TIKKU a byl jsem k mému nemilému zjištění upozorněn, že se od Září TIKKA T3 přestává vyrábět, respektive přestávají přijímat objednávky a nahrazují ji novou TIKKA T3X, která je o cca 5000,- Kč dražší. No koukal jsem na ně jak péro z gauče, jelikož inovativní úpravy na nové verzi téměř nejdou poznat. No pobavili jsme se i na téma ráže 7 Rem. Mag. a ptali se mě jestli jsem už z něčeho střílel a jestli jsem normální..., že do tak lehké zbraně je taková ráže moc, že bude nesnesitelně kopat a že čekačka by byla cca rok na dodání. Hned mi tlačili 308, 223, nebo 6,5x55, které já nechci. Tak už fakt nevím. Chtělo by to si z toho vystřelit. Víte prosím o někom z okruhu 100 km od Přerova, kdo by byl ochotný se osobně sejít a nechal mě z ní vystřelit?
Naposledy upravil(a) L0KI dne pon 27.6.2016, 20:52, celkem upraveno 2 x.
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Výběr ráže a zbraně pro daleké cíle

Příspěvek od majodus »

pod tu trofej srnca ulovenho na 336 metrov by som napisal -vynikajuci strelec -slaby lovec
Odpovědět