Černí rytíři / způsoby lovu

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od savazka »

?e některá prasata vyhledávají srnčata, to je tak nějak už všeobecně známo, ale o takovém "cíleném" lovu jsem teda ještě neslyšel. Ted mě napadá taková věc, Možná je to hloupost, ale...Už je to nějaký pátek co u nás vymizely všechny velké ?elmy. Jestli náhodou není možné aby prasata tak trochu nenahrazovala jejich přirozenou funkci zdravotní policie v přírodě. Inteligentní jsou na to dost, je jich hodně v rudlu a když uvážíte velikost a sílu jejich čelistí...kulhavé srnči by určitě zvládli ulovit.Hlavně to prosímvás nepřesunujte do Hitparády nesmyslů, to to radši sma?te, nechci tady prezentovat nový poddruh "divočák superdravý" :lol: , jen mě to napadlo...Lovu!
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

no nevím proč by to měl být nesmysl o tom že černá umí ulovit zajíce nebo srnčí bylo natočeno tolik že to už bylo i v televizi v přírodopisných filmech.Já osobně jsem měl tu možnost vidět lovit tři asi lončáky zajíce a během chvilky ho v travině měly tak že podle mě to není nic mimořádného když tlupa černé loví zvěř.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvek od roman300 »

Pánové, musíme uznat že prasátka jsou momentálně na vrcholu potravního ?ebříčku, tedy hned po člověku... :lol: . Nevím jaký názor na to máte vy, ale sledoval jsem několikrát několik kusů černé za plného světla při "nátlačce" na srnčí, v nepříliš vysokém porostu ječmene...dva nebo tři kusy černé v porostu sledovalo jeden kus srnčí...vždy to byla holá 8) . Srnčí si drželo odstup a až když se vzdálenost přiBlížila tzv. únikové vzdálenosti, tak s přehledem odskočilo. Černá mezi sebou skvěle spolupracovala a jestli se to někomu líbí nebo ne, u mě získala kladné body..., určitě plní funkci zdravotní policie. Člověk se svou zbraní tuto funkci neplní, anebo jen velmi špatně. :( . Myslím že je na nás abychom lépe plnili svou funkci predátorů černé zvěře...tedy lovit vše slabé a přemnožené...myslím tím hlavně selata a slabé lončáky. Černou zvěř chovám ve velké úctě a obdivuji její schopnosti...
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od savazka »

A nejsou náhodou třeba nějaká videla na youtube? Já jsem o tom vždycky zatím jen slyšel, ale lovící divočáky v akci jsem ještě teda neviděl... :shock: A vzhledem k tomu, jak často u nás (ne)projdou asi ani jentak neuvidím. vždycky jsem to tak trochu považoval za mysliveckou latinu...Jak je vidět příroda si vždycky najde cestičku jak si udržet rovnováhu...
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

příspěvek nebyl z myslivecké latiny. Věřím, že tomu tak bylo :wink:
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

Jak to máte letos s černou zvěří? Osobně jsem ulovil včera svůj letošní 5.kus na Moravě, loni jsem jich měl 6 za celý myslivecký rok vč.1ks na naháňce.
Zvedají se u vás stavy odlovu? Jakou máte úživnost?
U nás (sever Moravy) se poslední 2-3roky intenzivně pěstuje řepka, kukuřice, slunečnice, běžné obiloviny asem tam hrách. Letos máme zaseto větší část pšenice bez osin+kukuřice+řepka, oves minimum.
Včerejší úlovek by z namixované tlupy asi 25ks všech věkových tříd krom silného kňoura pochopitelně. Kňourek lončák po vyvržení kolem 60kg, silně zabělen. Zabělení téměř srovnatelné s podzimním, tvar těla - typický válcovitý. Vedoucí bachyně měla odhadem něco kolem nebo lehce nad 100kg, ještě plně nepřebarvená - černá. Stříleno v 21,45h po vylomení celé tlupy z řepky na travnatý pás. Selata všech velikostí od 5-ti do 10kg max.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zdenek41 »

U nás černá v řepce,velice těžké jí vidět natož se s ní sejít.Ale je.To co tu bývylo před 2 lety už nikdy nebude.Skladba porostů,rychlená pšenice,řepka,ječmen.Kukuřice 15ha.živočišná už skončila.Dále jílek,kostřava,svazenka a kmín.Prostě s černou je tu od srpna hotovo.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Alda »

u nas na jihu jsme meli nejvyssi stavy pred 2 roky, kdy snad polovina poli byla kukurice (lov 77 ks). loni stavy vyrazne poklesly (lov 55 ks) a podobne je to i letos. i kdyz mame opet plno hektaru kukurice, cerna se jiz stahuje, ale uz to neni, jako to bylo. jinak vyse lovu v nasem MS kopiruje vysi lovu v nasem okrese...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Tony30 »

Tak u nás je to letos velice špatné.Uloveno pouze jedno!
Jelikoš máme smišenou honitbu tak půl na půl(les,pole) jsme závislí na plodinách,v lese se lovit nedá po lonské těžbě :( .
Stálí rudl se odstěhoval :cry: ,letos tu máme pár haktarů ječmene a pšenice a pouze 3ha kukuřice u vesnice jinak x haktarů řepky.
Samotný lov bude spíše náhoda,sousední honitby jsou na tom dalo by se říct stejně jako jindy,maji tuším v průměru dotedˇ6ks.
Řepky posečou a hned zoraj co pak nasejí nevím,bude se letos dřív přikrmovat drobná.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

No já můžu mluvit za typicky polní honitby v okr. NJ, černou tu máme, pobytové znaky jsou, ovšem není to žádné drama - i škody jsou jak jsem procházel vytipovaná nejfrekventovanější místa minimální, nevím jak v řepce, zatím můžu mluvit o obilovinách. Černá se v těchto horkých dnech pohybuje spíše v okolí vodních toků a meliorací. Nemyslím si že máme na našich 1100Ha nějakou stálou tlupu, většina migruje v rádiusu 2 až 3 sdružení. Vím o lončačce s 4mi markazíny která zůstává zhruba na jednom místě.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pon 18.7.2011, 5:21, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Lotr »

U nás je to stejné, lov zcela stagnuje, máme uloveny pouze 2 ks srnčí a nějakmou lišku, jsme polní honitba, všude jen obilí, řepka, kukuřice, šoulat není kde a čekaná v těch vedrech postrádá smysl. Doslova se těšíme na žně.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od MiraDuchek »

Tedˇ jsou nejlepší rána když se černá vrací do řepky nebo se zapomene v pšenici ale je problém obeznat kterej kus vodí.
Už se mě stalo že jsem ulovil v rudlu prase (37 kg) a mělo 3 ocucaný struky.
Ale opravdu nejhorší je to vstávání ve pul třetí :D .
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od argonaut2006 »

Ja musim zaklepatu u nas to zatim stale jde mozna az moc uz 4 rok za sebou strilime rocne pres 100ks cerne ja letos 8 ks i ted ji je dost ale jak pise Zdenek41 dostat se k ni je dost problem hodne jich je v repce ted uz ale prechazeji do kukurice erozaky nam u ni neudelali tak bude dalsi problem s jejich lovem jinak dozrava psenice a jecmen ten maji prasatka taky radi takze odhadnout ted nejake pocty je skoro nemozne uvidime co nastane po znich to zas bude kukurice vypadat :roll:
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Pyros82 »

Jsme polní honitba na Prostějovsku obklopená komplexy lesů. U nás momentálně lov stagnuje stejně tak jak píše Lotr. Všude jsou plodiny řepka, horčice, pšenice, oves a samozřejmně kukuřice. Takže černá se může pohybovat skrytá v krytině aniž by byla vidět. Bohužel pole jsou napojena přímo na les, takže černá nemusí nikde přecházet přes otevřené plochy. Navíc jsme vypozorovali, že některé rudly zůstávají v honitbě poblíž vody a nechodí zpět do lesa. Některé rudly zůstávají přímo v řepce a za tmy chodí jen na vodu a pak zase zpátky do řepky. Je těžký se na černou dostat, protože když třeba přechází přes polní cestu mezi poly, tak je to málo času a nedá se jednoznačně obeznat, které kusy vodí. Takže se můžeme jen podívat. Tak už se těšíme na žně. Jak to u vás je s velikostí selat? Letos to u nás vypadá, že byla selata metána později. Jsou daleko menší než obvykle. Jen výjímečně má letos bachyně větší selata.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zdenek41 »

Ono s těma selatama to bude trochu asi jinak :wink: Jelikož se nedá ani už u nás narazit na metrákovou bachnu.Tak děti rodí(metají) zase jen děti.A o tom to bude.Jinak kolegovi chodí na vnadiště již 20kg selata,ale ty budou asi už ze zimy tak že lončáci.Jinak spoustu selat ač v kondici našli kolegové uhynulé.Dá se to vysvětlit strátou bachyně a následnou dehydratací a nebo vhodně nevhodnou hromadovou jídelnou v řepkách.V každém případě to KMP nebude.Jsou to vždy pěkný 4kilový cvalíci.
Odpovědět