Černí rytíři / způsoby lovu

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od fesoj »

Zdenek41 píše:Ono s těma selatama to bude trochu asi jinak :wink: Jelikož se nedá ani už u nás narazit na metrákovou bachnu.Tak děti rodí(metají) zase jen děti.A o tom to bude.Jinak kolegovi chodí na vnadiště již 20kg selata,ale ty budou asi už ze zimy tak že lončáci.Jinak spoustu selat ač v kondici našli kolegové uhynulé.Dá se to vysvětlit strátou bachyně a následnou dehydratací a nebo vhodně nevhodnou hromadovou jídelnou v řepkách.V každém případě to KMP nebude.Jsou to vždy pěkný 4kilový cvalíci.
Taky jsem v časném jaru našel uhynulé sele. Asi 15 kg, kost a kůže. Dáváte ty úhyny na veterinu ? SVS proplácí 1000 Kč/ks, nesmí ovčem jít o úhyn způsobený střelnou ranou - monitoring moru prasat.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zdenek41 »

Nerad se k tomu vyjadřuji je to u sousedů,co dělaj jejich věc víc pak do Sz.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

U nás už se začíná mlátit. Před nedávnem teprve někteří sekali 1.trávy!
A jedna otázka do pléna a hlavně pro Zdenka:
Dost mě překvapilo, že v takovém sdružení bachyň a selat se našli lončáci, kteří by měli tvořit vlastní party. I když už i s tím jsem se setkal, jaké bylo ale moje překvapení když jsem pak obeznal kňourka. To už mi vůbec hlava nebere - vedoucí bachyně by jej měla z tlupy vyhnat, alespoň tak se to uvádí v literatuře. Ale takový mix? Co si o tom myslíte?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zdenek41 »

To jsme se nepochopili u nás je lončák všechno co se narodí(odmetá do 1 dubna).Podle zubů sele podle legislativy lončák. :wink:A ted koukám,že jsem zase četl špatně já.Ono ted v létě se po odstavu selat okolo bachen v žíru normálně knourci motaj už kolikrát jsem čekal na střapec. :wink: Když to nešlo bral jsem kolegu ja obeznával a kolega lovil.Nikdy jsme se nespletli.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od kounek »

Loni na podzim jsem střelil kňourka který vážil po vyvržení 78 kilo, byl podle zubů lončák a byl v tlupě spolu s bachyní a zhruba dvacetikilovými selaty. Taky jsem se divil že tam je spolu s bachyní a selaty, ale byl...
Naposledy upravil(a) kounek dne pon 18.7.2011, 18:16, celkem upraveno 1 x.
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Tomfi »

Tlupa s bachyní a selaty 20kg a střelí se prase kolem 85kg živé váhy. Obrázek současné doby.-
---
Černá teď momentálně jakoby zmizela, květen,červen všude kolem řepky pobytové znaky, ted vůbec nic.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od kounek »

Díky za zhodnocení Obrázku současné doby :( Původně jsem to sem ani nechtěl napsat, protože jsem čekal že někdo napíše podobnou odpověď, ale prostě jsem napsal svoji zkušenost s tím, že se mi to taky stalo.

Jinak kdybys chtěl, tak si přečti můj příspěvek v topicu Myslivecké zážitky, které už nechci zažít, tam je popsaný co se mi s tímto prasetem stalo...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Toma »

Nelze selata metaná v únoru ,po 1 dubnu řadit mezi lončáky.Tak sem to ze Zdenkova příspěvku pochopil.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

Přesně tak, mělo by to být dané podle věku (chrupu), jak píše Zdenek. To co bylo u černé před deseti lety už dnes neplatí.
K tomu kňourku: - no a co? Byl to lončák? Byl. V tom že se odloví 80kg kus do 24měsíců věku z tlupy bachyň a 20kg selat nevidím nic špatného. Už se to tu řešilo, je to legislativně v pořádku. Navíc 80kg kňourek ti nadělá x-krát více škod než 20kg sele pod vedením bychyně. Nehledě na to že půjde s jistotou v tlupě do chrutí a položí zase boční lončačky pokud bude u tlupy kňour (což bývají alepoň u nás vždy), pokud ne tak i bachyni.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Tomfi »

Ano legislativně je to v pořádku, s těma škodama jsi nějako přestřelil. Jestli tvrdíš, že ti kňourek o 80kg udělá více škody jako 2-3selata. Že to byl lončák nenamítám, že to bylo v pořádku nenamítám. Ale 80kg prase už se blíží do dospělosti. A pokud je nedostatek kňourů a vodí slabé lončačky jak na to všichni upozurňují všude kam se podíváš, je ulovení takového kňorka pirhovým vítězstvím.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

Nechci ti vyvracet tvou teorii.
Předně pochybuju že by kolega stihl odlovit 2 až 3selata naráz, tak aby se dala srovnat prevence škod.
Kde jsi přišel na to, že je nedostatek kňourů? A kam by se poděli? Toto je obecně proklamovaný a stále opakovaný mýtus.
Navíc silnější kňour ti nepoloží lončačku pokud bude mít v tlupě bachyni. Opravdu silného kňoura lončačka těžko udrží na zádi. Lončačky pokládají právě tito 80kg lončáci a to z toho důvodu, že je populace tak početná že bachyně to nemají šanci uhlídat a hlavně chrutí uřídit. Všichni víme, že růst a tím i kvalitu populace černé usměrníme, jen když sáhneme do bachyní a lončaček, což se nikomu moc nechce protože chce příští rok zvěřinu :wink: a hlavně proto že prakticky většinu roku vodí.
Odlov lončáka kňourka 80kg usměrnění může v dnešní době jen pomoct, ne tak v normální populaci (obora) kde vše funguje jak má.
Proč by se měli tyto 80kg kusy lovit jen s největší opatrností a v menší míře než selata je nasnadě, udělá se logicky právě při tomto odlovu nejvíc chovatelských chyb. Pokud budu lovit sele chybu neudělám a nemůžu omylem ulovit starší dospělý kus.
Nicméně, stále se v posledních 10-ti letech loví 90% selat, dám ti řečnickou otázku a je to k něčemu? Co myslíš? :wink: kmenové stavy vesele rostou a kvalita chovu jde dolů, naopak kvalita jedinců co do výživného stavu vzrůstá. U nás není problém ulovit 22 měsíců starý kus 100kg živé váhy. Zbraně bývají už u takto mladých kusů takové, že se dají považovat za trofej.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Lotr »

Se slovy kolegy Nimroda/Zbrojováka můžu jen souhlasit. V stávajících monokulturách řepek, obilí a kukuřice je úživnost taková, že v polních honitbách není problém ulovit lončáka ve věku 20 měsíců a váze okolo 70kg. Nevím jestli jsem o tom už tady nepsal, ale máme zaznamenán případ, kdy došlo ke střetu se zvěří - osobní automobil a kňour o váze cca 130 kg. Jaké bylo překvapení mých kolegů, kteří byli k nehodě přivoláni, když zjistili, že se jedná o 3-letého sekáče!! Řidič auta měl tenkráte veliké štěstí, protože nejel rychle a do prasete narazil pouze rohem auta - rozuměj pravým předním rohem auta, tedy víceméně PP světlem a blatníkem - a to tak, že se strefil do žeber prasete, žebra při nárazu auta praskla a propíchla srdce a plíce a prase zůstalo na místě s tímto těžkým zraněním ležet a po příchodu kolegů muselo být ještě dostřeleno. Případ byl dokumentován dopravní policií a mými kolegy se sdružení, lze tedy toto tvrzení fakticky doložit.
Současné stavy zvěře lze opravdu regulovat způsobem, do kterého se většině myslivců, zejména těm dříve narozeným, nechce. Tedy správným odlovem bachyní a to i staršími dvou let. Nemám samozřejmě na mysli lov vodích bachyní, ale přednostní odlov selat i lončáků - bachyněk, ale i starších nevodících bachyní, samozřejmě při zachování nejstarších bachyní coby vedoucích tlup. Většina při odlovu selat i lončáků dává přednost kňourkům, ale to podle mého není správné, naopak by se měly za účelem snižování stavů a zvyšování kvality zvěře přednostně lovit bachyňky.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
RADEK
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: pát 26.12.2008, 22:10
Bydliště: Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od RADEK »

Šoulate někdo v kukuřicích?A případně s jakým úspěchem.
CZ 550 standart 30-06springfield,IZ 27 16/16,
Brakýř jezevčíkovitý
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zdenek41 »

Lovit lončačky je to jediné a správné.Samotným kusům se už ze zásady vyhybám.At se to někomu líbí a nebo ne lov lončačky ač neetické(plné) je krok ke snížení stavů.Je to pořád dokola.Stejnak je moc spolků,kteří si vše řeší k obrazu svému.Pak jsme tam...,kde jsme.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Černí rytíři / způsoby lovu

Příspěvek od Zbrojovák »

Šoulání a následný případný dosled v kukuřicích doporučuji jen pro ty, kteří potřebují delší trvalou pracovní neschopnost :P
Vždycky když lezu za něčím černým do kultury nebo houštiny (dosled), je to zvláštní pocit mrazení, už to chci mít raději za sebou, nicméně příště mě tam zase něco táhne :wink: psa mám vždy na řemeni, takže tam lezu raději sám...
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pát 22.7.2011, 12:36, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět