Střely FOX Bullets

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Liška je subtilní, nicméně není nesmrtelná a při dobré ráně , tj. komora, lopatka, styk krku s hrudí zůstává v ohni, s Haslerem Ariete a to jak s normální špičkou, tak naháňkovým zůstávaly v ohni pokaždé a to to mělo 159 grejnů, ale bylo to svižné. O Hantingu se nebavím, taky gut. Nevidím důvod, proč by to s tím FOXem mělo být jinak. Zkus 130grs. Bohužel mizernou ránu ani SST nezachrání a to platí i u lišky.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od lovec »

Charlie píše: pát 04.8.2023, 19:03 Zkušenost je cca z 15 ulovených kusů zvěře… jistě to není žádný velký statistický vzorek a jistě se dá diskutovat jesli jsem trefil žebro, či lopatku a nebo jen svalovinu… jsem zastáncem toho, že lovená zvěř se především nesmí trápit, hospodářské využití je rovněž velmi důležité, ale pro mne až na druhém místě. Proto jsem se rozhodl FOXe opustit a pokud tedy seženu, budu pokračovat v Nosler Accubond.

Pánové, přeju hlavně Lovu Zdar :0)
Moja štatistická vzorka ulovenej zveri z minulej sezóny touto strelou tiež nie je veľmi rozsiahla.
Konkrétne som si prebil 210gr. Classic Hunter do 338 RUM s úsťovkou 900m/s. Presnosť výborná, bez výhrad. Pri love mi však od prvého kusu chýbala tá presvedčivá účinnosť, na akú som bol zvyknutý z iných monolitov.
Monolit všeobecne nie je to pre mňa nový typ strely, Barnesy som strieľal už dosť dávno, možno to bude už aj dvadsať rokov, vtedy to bolo 150-180gr. TSX z 30-06 Sprg. Neskôr som prešiel na Möllerove KJG, neskôr MJG a popritom som vyskúšal aj iné monolitické strely. Mám s tým ulovenej kvantum našej zveri, hlavne čiernej a jelenej, takže tá databáza vlastných skúseností je relatívne bohatá.

Dám týmto strelám ešte šancu tak dva mesiace v novej sezóne. Ak sa nevyskytnú nejaké excesy ako v minulej sezóne, tak s nimi tú tohtoročnú dokončím a potom ich opustím - nevidím dôvod experimentovať s niečím, čo pre mňa neprináša požadovaný výsledok. Ich koncepcia nemá opodstatnenie pre môj spôsob lovu a charakter revírov, kde môžem loviť. Na krátke vzdialenosti do 300 metrov môžem použiť prakticky ľubovoľnú strelu. Na prípadný lov nad túto hranicu nemá Fox balistické predpoklady a jeho materiál a konštrukcia nie sú na to vhodné.

Zhruba pred rokom som popísal ojedinelú skúsenosť, keď som ulovil jelienka so 6,5x47mm a 8g Scenarom na 160 metrov, pričom som vyvodil záver o nepresvedčivosti tejto kombinácie, keď kus po zásahu do srdca odišiel z nástrelu ca. 40 metrov.
Ako by som mal potom vyhodnotiť ulovený kus vysokej ku koncu minulej sezóny (jeleň, okolo 130kg, vzdialenosť ca. 200 metrov), ktorý som zasiahol takto: vstrel na lopatke, strela tesne minula kĺb, síce ho štrajchla, ale nerozbila. Prestrelené pľúca. Na výstrele opäť prestrelená lopatka, ale nie v strede. Na vstrele, v lopatke diera zhruba 2-2,5cm, na výstrele max. 2cm, skôr menej. Kus takmer neznačil zásah, len sa po výstrele rozbehol dolu stráňou a ja som len neveriacky pozeral, že kam ten mŕtvy jeleň beží...?! Našťastie sa všetko odohrávalo na otvorenom priestore, takže som videl ako spomalil a už som chcel znovu vystreliť, keď padol. Prešiel som si to od nástrelu, absolútne minimum farby na nástrele, po odbehovej dráhe prakticky žiadna. V priamke to bolo od nástrelu až po miesto kde zhasol viac než stopäťdesiat metrov. Úplne rovno samozrejme neodbiehal, takže to bolo o čosi viac, ale to nie je podstatné.
Zámerne som vybral svoju najhoršiu skúsenosť, lebo podľa mňa ilustruje pri ideálnom zásahu (z pohľadu použitia deformujúcej sa monolitickej strely) nízku účinnosť strely - diplomaticky povedané.
Vôbec nemienim spochybňovať pozitívne skúsenosti ostatných, aj u mňa sa vyskytli pri love v lese na vzdialenosti pod sto metrov, ale aj tam boli strely iných výrobcov presvedčivejšie čo do okamžitého účinku a ranivosti.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pro každé hodnocení je důležité zvažovat i stav zvěře před zásahem, zejména z hlediska adrenalinu vzrušení atd., což někdy úplně vymaže běžný efekt střely.

Někdy mě napadá zásada přiměřenosti. Mám vysokou, jeleny okolo 100kg a neudělali po 155 grejnů A max v 308W, ani krok. No a 80-90 kg prasata z 300WM , A Frame, 200g , 860m/s a běhaly jak po celoplášti. No a s továrrnou SaB v 300WM, padaly jak sklopky na střelnici. Ten tvůj RUM, by platil v Africe. Nicméně pokus lovíš 300+, v těžkých terénech, za tepla, u rozsáhlých porostů a s monolitem ( ale i bez), nebo vůbec těžkou a vitální zvěř, tak není co diskutovat-dobrá volba, i když je zde celá řada fandů 6,5CR bude tvrdit, že jim prasata 100% padají na 500+m, jiní to mají youtube.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od lovec »

Bezpochyby je dôležitý stav v ktorom sa zver nachádza pred výstrelom... v tomto konkrétnom prípade sa jednalo o súbeh ideálnych podmienok. Kus sa v pohode, bez zhonu už nejaký čas pásol, bol natočený v dobrom uhle, proste optimálna situácia.

Ak by som to mal veľmi zjednodušiť a vyvodiť záver pre seba, tak predtým používaný Barnes LRX 250gr. fungoval v poslednej laborácii aj pri pomerne nízkej úsťovke 840m/s výborne, FOX 210gr. s úsťovkou 900m/s fungoval oproti tomu dosť biedne.
Ako chápať to "výborne" pri LRX? Všetko komorové rany, pri streľbe z uhla nebolo výnimkou, že strela minula obe lopatky. Napriek tomu strela vykazovala dostatočnú ranivosť, dostatok farby na nástrele, absolútna väčšina ulovených kusov čiernej a vysokej padla v ohni. Ak došlo k odskoku z nástrelu, tak skutočne iba zopár krokov, čo naozaj nestojí za reč. V takom prípade bolo na správaní loveného kusu snahu odbehnúť, ale jednoducho to nešlo a po pár krokoch sa zlomil, prípadne krátko odkazoval. Proste markantný rozdiel oproti Foxu, kde bolo bežnou záležitosťou nevýrazné značenie zásahu, na oko ľahký odbeh z nástrelu a v ohni lovený kus zostal skôr výnimočne.
Iste, moja skúsenosť je ťažko prenosná a navyše vychádza z malej štatistickej vzorky, ale skutočne nemám chuť experimentovať ďalej.
Pokračovať v úvahe môžem vo všeobecnejšej téme o monolitoch.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal P »

Tak já nevím, asi nějaký jiný Fox, ale mě to srnčí při zásazích plecí rozbíjí a podlevá jako hrom. A to se bavíme o zásazích na vzdálenost 100 metrů a dále .
Ráže 7x64 ....
Na první pohled je to dírka, dírka , ale když to člověk stáhne , tak masakr.
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od vlady »

V 7x64 jsem dělal náboje dvěma kolegům. Oba spokojení, uloveno cca 20 a 15ks zvěře. Co jsem viděl, tak mi to nepřišlo tak hrozné. Jeden mi ale říkal, že po úplně vzorně umístěném zásahu, srnec odskočil asi 20m.

Sám je používám v .308win. Přebíjím 165grs verzi, dle mého mi to funguje úplně stejně jako Lapua Mega 185grs nebo Sako Hammerhead+
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od palkopal »

Michal P píše: čtv 10.8.2023, 10:58 Ráže 7x64 ....
Na první pohled je to dírka, dírka , ale když to člověk stáhne , tak masakr.
Přebíjené či tovární? Gramáž, rychlost?
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal P »

Přebíjené...

Hmotnost střely 145 gr a rychlost nevím.
Laborace 51 gr RS 60 .
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak trochu se obávám, že žijeme v době vyprazdňování pojmů. Nechci hledat přesný význam slova masakr, ale chápu, co autor asi chtěl říci. Zkrátka hyperbola. Jen nevím, jak pak popsat např. stav kusu, který srazí rychlík v plné rychlosti.
LOVEC by od FOXe víc masakru (ranivého účinku) možná chtěl, jiného to děsí. Ale všichni by si měli uvědomit, že jediným cílem lovecké střelby je co nejrychlejší usmrcení volně žijící zvěře, kdy samozřejmě jedním z důvodu lovu je i využití přírodních zdrojů potravy, tj. zvěřiny. Z důvod kvality zvěřiny, pro "neolovce" jednodušeji masa, je potřeba aby došlo při zásahu k co nejrychlejšímu a masivnímu vykrvácení - vybarvení. Plusem může být netoxicita zbytků střely, které zůstávají ve zvěřině nebo v okolí- vývrh. Toho dosáhneme volbou ráže, volbou místa zásahu atd., ale nejvíce práce v tomto odvede a v podstatě jedinou rozhodující veličinou je střela, pro milovníky klasiky tedy kulka. Její schopnost penetrace a deformace, případně tříštivého účinku a zejména v jakém spektru dopadových rychlosti se toto spolehlivě stane. Od toho se odvíjí vše. V podstatě, z důvodu etického - tj. co nejrychlejšího usmrcení zvěře, by střela měla mít tuto schopnost naddimenzovanou, aby se pokryl nechtěný horší zásah. Každý myslivec, či lovec, jak kdo chce, by si toho měl být vědom a netřepat se lítostí nad kouskem masa. Pokud kus zůstane a zhasne okamžitě v ohni, tak je to nej řešení. Zda vyhodím kilo nebo dvě, je mimo diskuzi. Pokud kus po dobré ráně daleko odbíhá a dlouho zhasíná, tak by se lovec měl okamžitě ptát proč, protože toto by měl být naprosto ojedinělý exces. Rozhodně by to neměl být tak vyžadovaný výsledek lovecké střelby , který by byl omlouván vyšší výtěžností zvěřiny. To je nemravnost.
Je potřeba si uvědomit, že lovecká střelba není terčová a lov není vypsaný závod s motem: "Kdo dál, tím líp"! Ráži a střelu volím přiměřeně podmínkám, lovené zvěři s cílem ji co nejrychleji usmrtit a nakonec i z hlediska bezpečnosti pro okolí. Vím, že jeden MOA rozptylu oproti 0,3 MOA na papíru s rastrem vypadá děsivě, kusu je to jedno.
Monolity vznikly v důsledku lovu skutečně těžké a vysoce vitální zvěře v naprosto jiných podmínka, než jsou naše. Konstrukce těchto střel pro lov v našich podmínkách , pro naši subtilní zvěř, musí být jiná. Prostě nepotřebujeme probít tupým špalkem metr kosti na lebce slona. Proto se monolity vyvíjí. Od jakýchsi tupých tlouků a houbiček, až po střely Barnnes, nebo střely fragmentující konstrukce. V Evropě se staly díky netoxicitě módou a jakou ekologickou úlitbou, která by ale nikdy neměla převážit nad efektivitou etického usmrcení zvěře.
Výhodou tohoto fóra je, že je minimálně cenzurováno, přitom odborně moderováno a je zde možnost
porovnávat reálné účinky z praxe. Jsou tady stovky členů. Aby to fungovalo, tak je potřeba mít trochu jednotné názvosloví, ale jedna fotka řekne víc , než tisíc slov. Takže fotografujte , dokumentujte a zasílejte do účinků. Admin by mohl v účincích založit vlákno na monolity. Já sám jsem zvědavý na ty Barnnesy. Majá tady hodně příznivců a spokojených úživatelů. Štrobl má čerstvě jejich zastoupení, tak materiálu k testům bude dost. Ale rozhodně bych u 308W pořád koukal na 130 grejnů. Pak se posuneme dál. Díky.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Citron »

A já ještě doplním k tomu co napsal Josef na to vyprazdňování pojmů.
Je podlitinou myšleno vylití barvy mezi blány na mase, což pak stejně pro kuchyňskou přípravu musím ořezat a je to bez větší ztráty na mase, nebo si pod tím mám představit modřinu na mase vzniklou popraskáním cév v okolí průletu střely?
Já osobně si myslím, že podlitina ve smyslu vylití mezi blány je po zásahu na plecko přijatelná, pokud je do velikosti dlaně. Pokud se barvíme o mase, tak pokud možno žádná.
Ať jedno nebo druhé, tak že by v tomhle byl Fox nějak příliš brutální, to se mi nezdá, ale je to jen subjektivní hodnocení...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Citron: Fox v tomto případě nijak brutální rozhodně není.
Ale jak vidno, nezavděčí se nikdy nikdo všem a univerzální střela v pravém slova smyslu neexistuje.
Poškození zvěřiny, zrovna jako zastavovací účinek, jsou do značné míry subjektivní hodnocení. :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od lovec »

Natrafil som na túto stránku dvoch fínskych entuziastov. Majú tam nafotené deformácie niektorých loveckých striel, nejedná sa o žiadne zložité a sofistikované testovanie, je to streľba do mokrého papiera.
Zaujali ma tam výsledky 250gr. FOXu v kal. 9,3mm... :? Rovnako ťažký S&B Exergy pôsobí oproti tomu ako vesmírna technológia. Detto Sako Powerhead Blade, avšak toto má 230gr.

:arrow: http://hardhittingshootinglab.com/list-of-bullets/

Obrázek


Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Choochoo007 »

Souhlas, u monolitu je konstrukce velmi dulezita, jinak je to jak celoplast a Ten FOX tady nevypada nejak dobre. Na druhou stranu se nedaji dle teto 9,3 hodnotit ostatni kalibry. TechSaB je tam vcelku dost, da se udelat obrazek vice.

Je to trochu OT, ale blby je, ze se tam uz nejaky rok nic nedeje, cekal jsem ze se budou objevovat dalsi strely a nic.
Jinak je tam mozne porovnat i fragmentace pri vysokych rychlostech. Kdyz jsem kupoval predloni TTSX 308 130gr, tak tam bylo hezky videt, ze nefragmentuje a nektere strely, kde je vice zinku CuZN10 uz fragmentovali a listky odpadavali. Nekomu muze zase fragmentace vyhovovat, kazdy dle sveho vkusu.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od dalas »

Ono to bude u každeho kalibru jinak. Ta díra u Foxe je stejná (soudím dle u mne dostupné 7mm a .308) Je jasné, že u větších kalibrů narůstá síla stěny rychleji jak u menších kalibrů. U 7mm je tedy větší předpoklad rozevření, jak u .308 a u té zase větší jak u 9,3.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

https://www.youtube.com/watch?v=HUTIy430UsA

Monolit Hornady CX 110 grs, 308W, naložili to podle dat. z manuálu Barnnes. V nula 3500 stop., myslím, že toto bude stavět.
Odpovědět