Střely FOX Bullets

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od dalas »

Zajímavá informace. Chystám se totiž Fox lovecky testovat. Předpokládám, že u Tebe šlo také o přebíjené střelivo. Na jaké rychlosti jsi je laboroval? Jinak už z povahy monolitu je dobré střílet přes kosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od haluziak »

Charlie, čistě ze zvědavosti při těch komorových ranách, šlo to přes žebro, nebo se zrovna sešla konstalace hvězd a vše si trefil mezi žebra? Každopádně počítat s tím, že trefím nebo netrefím žebro nejde, což mi trochu nabourává mojí ideu taky na ně časem přejít.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Charlie píše: stř 02.8.2023, 21:33 Použil jsem s 8x57 IS a s 3006, v obou případech jsem učinil velmi špatnou zkušenost. Lovená zvěř byla: srnčí, dančí, liška i černá. Při komorových ranách velmi dlohé zhasínání zvěře, odbíhání, malé barvení. Snad jen při ranách “na kosti,” byl výsledek uspokojivý.
To je odsudek na úrovni tvrzení "zkoušel jsem monolit Exergy a monolity jsou k ničemu".

Přesně, jak se ptá Dalas.
Jaká hmotnost střely?
Jaká rychlost?

Do 30-06 je třeba použít střelu 165grs nebo 150grs.
V případě 150grs střely jsem měl rychlost 900m/s.

Komorová rána je každopádně ošidná věc.
Při zásahu jiným monolitem (Nosler E-tip) jsem totálně rozstřelil srdce lončákovi a udělal na poli 200m, kupodivu do kruhu, takže se skoro vrátil na nástřel.
Je to podle Tebe kvůli nefunkční střele, nebo vitalitou černé zvěře?

S Foxem lovím v 30-06, předtím ve 300WM a funguje.
V případě černé zvěře se nemusíš obávat střelit na lopatku.
Při trochu kloudném zásahu zvěř nikam nejde a znehodnocení zvěřiny FOXem je zanedbatelné.
Charlie
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02.8.2023, 7:27

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Charlie »

Pánové zdravim a jsem rád za Vaše reakce :0)
Pro 3006 to je 150 gr střela, prach švýcarský RS60.. tuším v navážce 57 gr. (jsem nyní mimo dosah svého záznamníku, ale paměť mi snad ještě slouží) Každopádně blízko maxima.. tedy rychlost je opravdu u 900 m/s

Nechci v žádném případě jen tak střely hanět… nicméně mi připadne fér to uvést, třeba to někomu pomůže, a nebo zvěři?
Mělo to vývoj… nejprve jsem byl opravdu nadšen, prvně ze střelnice, pak první 3 prasata… padla na fleku. Tvrdá škára asi způsolila velké předání energie a otevření střely… Pak jsem lovil prase v běhu-tam už tedy neumím zaručit přesně zásah… trefa, zvuková odezva jak tleknutí, prase salto.. vstává a jde pryč… hledání, cca 20 m od nástřelu první barva, pak zas 20m ani kapka…. nakonec jsme ho dosledovali a dostřelili - zásah byl 15 cm za komorou. Pak jsem podobně hledal dalši 4 ks…

Srnčí mi odbíhá 50 i více metrů (loveno 8x57 IS) Dančí je stejné… pak již jen leží a nezhasíná… nutný rychlý dostřel. Liška trefená na tělo, to je “doslova zoufalství….”

Zkušenost je cca z 15 ulovených kusů zvěře… jistě to není žádný velký statistický vzorek a jistě se dá diskutovat jesli jsem trefil žebro, či lopatku a nebo jen svalovinu… jsem zastáncem toho, že lovená zvěř se především nesmí trápit, hospodářské využití je rovněž velmi důležité, ale pro mne až na druhém místě. Proto jsem se rozhodl FOXe opustit a pokud tedy seženu, budu pokračovat v Nosler Accubond.

Pánové, přeju hlavně Lovu Zdar :0)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Citron »

Pořád platí pravidlo, že kdo čte, ten ví, protože kvalitu Foxe jsem již popisoval, konkrétně pro ráži 308 win.
Pro každou ráži to chce lehkou střelu a nalaborovat na rychlost. A nebát se toho, tlačím to blízko k maximu. Stejně tak jsem popisoval, že je nutné střílet přes plecko, protože jinak zvěř odbíhá a málo barví a ty odskodky z nástřelu mohou být docela dlouhé. Výhoda toho monolitu je, že to plecko "nerozbije", resp. ho poškodí podstatně méně, než klasická střela. Lovil jsem s tím 2 roky tak 25 ks já, kamarád také tak, srnčí černá vysoká. Po zjištění nutnosti zásahu přes plece již bez problému.
Jinak teď testuje TTSX od Barnesu a to zdá se odpustí více, než Fox, ale laborováno na necelých 925 ms, kdežto fox jsem přes 850 nedostal.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od dalas »

Charlie, ta zadní komora je problematická z hlediska zhasínání zvěře téměř vždy. Snad jen A-max fungoval na 100%. Rána je to smrtelná, otázka je jen, jak daleko zvěř odskočí. Ta střela v této lokalizaci má relativně minimální odpor. To ale určitě víš. V rychlosti to tedy není.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Charlie
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02.8.2023, 7:27

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Charlie »

Ahoj, ještě jednou díky za názory :0)
jo, je to vše fajn, člověk sháni informace, pochopitelně toho i hodně načte, přiznám že insparací pro mne jsou v přebíjení zahraniční fóra a diskuse s lidmi se kterými se znám :0) Vlastní zkušenost je pak ta podstatná věc. Přebíjení pro mne není nové a zásady ranivosti střel mi také nejsou nové. Bohužel, a to mne mrzí je to, že v lovecké praxi nedovedu zajistit podmínky, kde vše funguje dle “očekávání”, proto trefím zadní komoru i když nechci, zvěř se různě pohne…. atd - kdo loví a střílí taky chybuje …. to s upřímností přiznám. Proto hledám střelivo, které spíše pomůže, než omezí ( tak jak píšete… plecko, kosti… a nebát se :0)))

To, co jsem chtě uvést, tedy to, že FOX může způsobit více zklamání, to jsem již napsal a nechť si každý udělá co uzná….

Zakončím drobnou statistikou, která bude pro mnohé možná srandovní a k ničemu, jiný si z ní možná trochu vezme… záléží co kdo chce:

Nosler BHTip používám cca 3 roky. K tomu v souběhu jsem přídal Accubond cca rovnéž před 3 roky. Celkem jsem jich nakoupil od pana Štrobla cca 300 ks Něco mám přebité v trezoru a něco vystřílel na střelnici při zastřelování, ale odhaduju, že za ty 3 roky jsem na zvěř vystřílel cca 120 střel. Z toho jsem dohledával, nebo dostřeloval 7 ks zvěře.
Tedy řekněme procento “zklamání” je cca 6% ( zaokrouhleme klidně na 10%)

FOX : 15 ks ulovené zvěře, z toho 5 dosledů, nebo dostřelů 2 ranou. Procento zklamání je tedy cca 33%
Ruce, střelecký um, lovecký styl, flita, optika jsou shodné. Rozdíl ve “% zklamání” je z čísel patrný v neprospěch FOXe. Jak jsem psal, jistě “směšná a snadno zopchybnitelná”statistika”” již jen nestejným výchozím počtem pokusů atd… ano jistě… :0)

Opakiui, co jsem již psal na začátku, netěší mne nedobrá lovecká zkušenost s FOXem a velmi rád přiznám, že FOX má i výhody, nicméné připadne mi fér uvést, že kdo ho chce používat s jistou formou problémů, omezení a podmínkami by asi měl počítat…

Závěrem již jen Lovu Zdar :0))
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od cobaj »

Za mne na to jdes dobre a diky za zkusenost. Barnes by tvou statistiku v kategorii monolit pravdepodobne trochu vylepsil, je to dle meho nazoru preci jenom konstrukcne lepe resena strela. FOX to pro mnohe kompenzuje dobrou dostupnosti i lepsi cenou.
Uvazuji ted o nejake nevarmintove strele do 22-250 a stoupani me tlaci do strely caa 40gr. Vyber je opravdu dost omezeny. Chci se maximalne venovat skodne, ale kdyby preci jen prislo sele a potreboval jsem lovit🤔 Rychlost bude mezi 1250 az 1300m/s
40gr Fox je tedy jedno z moznych reseni a chystam se orestovat. Zkusenost rozhodne.
M.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Citron »

Mě 33 % nespokjenosti přijde docela hodně, my jsme hluboko pod 10 %. Proč tomu tak je, to je otázka času, aby se to zjistilo. Já bych to řekl asi tak, že při pohledu na ty mosazné Foxy mi to přišlo, že to bude tvrdší střela, než TTSX, ve které bude více mědi, tu jsme brali, aby se dalo střílet dál. 130 gr střela je poněkud brutální, zdá se že 150 gr je šetrnější.
Jinak do 223 jsem na lišky koupil monolity LOS, při dopadu by měla přední část střely fragmentovat. Cena byla velmi pěkná. Nalaboroval jsem to s D 73.4 na vychází mi výpočtově přes 1000 ms. Přesnost pod 0,5 MOA zdá se, jen skončil jsem u testu délek, na větší skupiny jsem se ještě nedostal. Na zvěř to nevyzkouším, nemám letos povolenku.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Šumavák »

Charlie píše:... FOX : 15 ks ulovené zvěře, z toho 5 dosledů, nebo dostřelů 2 ranou. Procento zklamání je tedy cca 33% ...
Podobné zklamání by ti způsobila většina monolitických střel, tedy i od jiných výrobců. Aby monolitické střely dobře zafungovaly (dobrá deformace), potřebují dostatečný odpor. Praxe ukazuje, že je prostě třeba střílet na plecko, případně alespoň lopatku, aby zvěř neodbíhala z nástřelu. Když střelíš zvěř normálně na komoru a navíc se trefíš přesně mezi žebra, dokáže ti i srnčí zvěř z nástřelu odběhnout velmi daleko a bez barvení, přičemž čím špičatější ty monolity jsou, tím hůř, protože zejména vstřel se někdy takřka uzavře a zvěř barví dovnitř. Jinak zásah zadní komory je ohledně účinku na zvěř opravdu nic moc, o to víc u zvěře tvrdší na ránu. Při takovém umístění zásahu by nejlépe fungovaly nějaké rychle se deformující (a tím pádem i fragmentující) střely, které zvěři tzv. "naloží", což běžné monolity prostě nejsou.

PS: Hornady aktuálně vyrábí i monolitické střely ECX, které mají zcela plochou čelní plastovou záslepku, uzavírající poměrně širokou dutinu, takže by se mohly při zásahu začít deformovat již na vstupu a tím eliminovat výše zmíněnou obvyklou slabinu monolitických střel...
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

S monolity lovím od roku 2018. Nevím, zda je to dlouho nebo ne a ulovil jsem poměrně dost kusů ( liška, jezevec, černá a srnčí), ale v žádném případě nejde o nějaké statisticky významné tisíce.
Moje zkušenost:
- dopadovka alespoň 700m/s, nemá se cenu bavit o 670 m/s, 20+ nebo mínus je jedno, na na spolehlivý ranivý účinek při dobrých zásazích mimo kosti, při rychlosti 600m/s nevěřím. Ranivým účinkem rozumím, jasné značení po zásahu, barva a kus pokud možno do 50m. Stop efekt , je při CNS . hlava, páteř, ideálně vysoká lopatka, tak aby došlo k i iniciaci střela na lopatce a kaverna zespodu "udeřila" do páteře. Pokud budete střílet při šikmější postavení zvěře, tak se snažte, aby jste prvně prostřelili lopatku a pak až plíce. I dobrá rána přes zadní komoru šikmo dopředu a výstřelem na lopatce znamená delší odběhnutí zvěře, než obráceně, samozřejmě myšleno bez úderu do CNS.
- konstrukce střely, pokud mohu , tak volím něco , co se fragmentuje. Střepina bokem, k srdci, na játra a pod může být tím, co vám zkrátí problém . Běžnou zvěř - řekněme do hmotnosti 50-70kg , na rozumnou vzdálenost, prostřelí monolit vždy. Nefandím houbičkám. Na kusy 100kg +, Afrika atd, ta houbička . Postě při normálních selatech a lončácích chybí mohutnost zvěře, aby se projevil penetrační účinek. U zabělených kusů je jedno, zda máte houbu, nebo probije "oštípaná" zadní část střely. Z počátku to moc nebarví, někdy vůbec až do konce! To není problém je monolitu, díky NV se začalo lovit dost ze země a při vyšších horizontálních průstřelech zůstává barva uvnitř. A nejsou moc rozdíly ve výstřelovém otvoru ( houba nebo fragmentují střela) .
- ráže - průměr střely , ani mě Creedmooristé nebudou milovat, ale pokud možno, ta .30. Barnessova kytka z třicítky bude vždy větší než ze "šest,pět"!
- přesnost velmi dobrá, v podstatě z R8 nechodilo nic špatně.
Za mě monolit ano, ale u médium ráží se dostanete tak na etických 200-250m.Dále magnum. Přesně vybírat místo zásahu, zvěř pokud možno v klidu, používat zaměřovací přístroje s nahráváním, budou se hodit. P.S. Cobaj, sele má 18 kg nebo 40kg. Z 5,6 rozhodně jen kosti a zase kosti, vůbec když to umíš dál!!!
Ahoj , jedu ke kuku a testuji cínový RWS Evo Green - je to šrapnel.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od cobaj »

Ano mas pravdu. Diky. Pres kosti je to spravne reseni s monolitem. S tim pocitam. :)
M
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

cobaj píše: sob 05.8.2023, 21:09 Ano mas pravdu. Diky. Pres kosti je to spravne reseni s monolitem. S tim pocitam. :)
M
S monolitem FOX určitě, a je to super vlastnost.
Jak jsem psal, komorová rána žádný jistý vypínač není. Bavím se teď hlavně o prasatech.
Ale rána na lopatku je jistota a znehodnocení zvěřiny u FOXe je opravdu minimální.
A jelikož střílím hlavně u vzrostlých plodin, nebo u neprostupných houští a nemám psa mna dosled, tak střelba na jistotu je důležitá.

Ovšem není monolit, jako monolit.
Monolit Nosler E-tip se chová jako klasická olověná lovecká střela. Při zásahu na komoru udělá pěknou díru a při zásahu na lopatku je znehodnocení zvěřiny podobné, jako u té klasické olověné lovecké střely. Tedy velké.

Jinak zásah lišky našláplým FOXem 150grs i 165grs ze 30-06 na lišky funguje moc pěkně.
Pokud s tím měl někdo problém, tak se pravděpodobně jednalo o horší zásah, nebo nějakou souhru okolností.
Univerzální střela neexistuje. Ale ten FOX se tomu podle mého názoru hodně blíží.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Navíc je přesný, dobrá cena a možnost kombinovat cvičnou munici a loveckou za velmi rozumný peníz je výborná nebo skvělá, jak kdo chce.Prostě jen jedna navážka. V 308w mě láká test 130grs.
Charlie
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02.8.2023, 7:27

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Charlie »

Asi tedy budu za “rebela”, ale s lovem lišek mám s FOXem zkušenosti opravdu jen ty nejhorší…
Pokud je zásah do těla, tak zhasne opravdu na místě jen občas. Nebudu zde popisovat detaily, myslim se to zcela nehodí, ale asi střela nedostane ten “odpor” a působí jen čistym průstřelem a na výstřelové straně asi silným podtlakem, který saje…. bohužel i s takovým poškozením pak často ještě mnoho metrů odbíhá, pohled a pocit opravdu velmi smutný…

S prasetem zasaženým na lopatku mám s FOXem rovněž dobrou zkušenost a to jak se zhasnutím, tak s využitím zvěřiny.
Odpovědět