Střely FOX Bullets

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od lovec »

dalas píše: úte 22.8.2023, 17:27 Ono to bude u každeho kalibru jinak. Ta díra u Foxe je stejná (soudím dle u mne dostupné 7mm a .308) Je jasné, že u větších kalibrů narůstá síla stěny rychleji jak u menších kalibrů. U 7mm je tedy větší předpoklad rozevření, jak u .308 a u té zase větší jak u 9,3.
Pokiaľ by to tak bolo, je to konštrukčná nedokonalosť, resp. si výrobca uľahčil prácu.
Takisto ešte pripadá do úvahy voľba testovacieho média, tu je ešte jedno foto na porovnanie

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od dalas »

lovec souhlas. Určitě bych do větších kalibrů vrtal větší díry. Celkový tvar by se musel dohnat jinou balistickou špicí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od lovec »

Ak by si mal čas, mohol by si odmerať priemer dier na tvojich FOXoch, ja večer odmeriam tie moje 210gr./.338"
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Choochoo007 »

dalas píše: stř 23.8.2023, 12:49 lovec souhlas. Určitě bych do větších kalibrů vrtal větší díry. Celkový tvar by se musel dohnat jinou balistickou špicí.
Ono zacnes vrtat vetsi diry, strela se zacne lepe otevirat, ale pri vysokych rychlostech se zacnou zase mnohem vice odlamovat "listky". A na to uz diky volbe materialu Fox trpi jiz ted. Nnei to o nicem jinem, nez o nejakem kompromisu co vyrobce sledoval. Vetsi diru nebo zvolit mekcci material s vice procenty Cu? :wink: Nakonec dospejeme k zaveru, ze ideal je material 99-100% Cu s otvorem s promenlivym prumerem. Kdo a za kolik to bude delat? Nebo za polovicku Fox? :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Neřekl bych, že FOX trpí odlamováním materiálu.
Stalo se mi to pravděpodobně jednou, a to u 30-06 Springfield, 150grs střela.
Bylo to více okolností pohromadě. Velký kus, střelený přes lopatku, krátká vzdálenost, vysoká rychlost.
Nestalo se mi to nikdy u střely 165grs v 30-06, ani u 180grs střely v 300WM.

I tak odlamování materiálu není chyba, jedna z loveckých střel Hasler (Hasler Hunting) je tak schválně konstruovaná.

Je to hodně o ceně, to samozřejmě.
FOX je dobrá střela za rozumnou cenu.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ještě jako kluk jsem četl o střelách ABC od rakouské muničky Hirtenberger. Možná první evropský skoro monolit, protože tam nějaké olovo bylo. Vyvojářem byl slovinský profesor a údajně lovil někde v deltě Dunaje extrémně mohutné jeleny a bylo potřeba je střílet na kosti o probíjet. Hodně , zejména starších rakouských a německých myslivců, pak tuto podobnost Foxe a ABC zmiňuje. Určitě nevyly vyvíjeny k lovu srnčat. Nakonec ve vzpomínkách uživatelů jsou dostatečně popisovány daleké úniky lehké zvěře. Současný tlak na monolity v Evropě není důsledkem lovecké potřeby, ale tlaku ekoloby a progresivistů. Je to tedy úlitba bohům s tím, že snad bohové obět přijmou a dají pokoj, nebo se jen získává čas. Čeká se až staří bohové procitnou a vrátí kyvadlo světa k normálnu, tj. posuzování problémů rozumem.
Musí se tedy řešit otázka ranivosti na slabou evropskou zvěř.
FOX je jednoznačně dobrá střela, výhodou je rozumná cena a přesnost, umocněná cvičnou verzí. Za mě střela do Afriky, na těžkou zvěř. Na naši zvěř v lehkých laboracích, protože rychlost je plus. Kdy se něco odloví, střepiny nevadí. V dnešní době nejrůznějších el. přístrojů lze mít dvě nastřelení a jeden lehký a druhý těžší náboj- rozuměj střelů, pro případ výskytu monstrokňoura nebo nepřátelského tanku.
Na střelách Barnnes je vidět jejich posun a stálé zjemňování konstrukce, tak jak se rozšiřuje okruch lovené zvěře. Z původní africké na slabší americkou a evropskou.
Zemřelý Lutz Möller šel hned cestou střepinového efektu při evropské zvěři, Vsadil na rychlost a střepiny a "pouhý" zbytkový průboj jádra. Má spokojené uživatele. Obdobně firma Sax.
Hasler mám obě možnosti. Osobně jsem lovil s Ariete, Ariete RN a střelou Hunting, která je střepinová.
Určitým extrém je Green Evo od RWS.
Odpovědět